آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۰۴

 • مدیران صنعتی خوشبین شدند

  دنیای‌اقتصاد: گزارش جدید شاخص مدیران خرید بیانگر بیشترین میزان خوش‌بینی به بهبود وضعیت در بهمن‌ماه بوده و شاخص انتظارات در ارتباط با میزان فعالیت اقتصادی در دی‌ماه (۹۵/ ۶۰) نسبت به ماه قبل (۳۸/ ۵۶) افزایش یافته است. به‌گونه‌ای‌که از ابتدای شروع طرح شامخ، این عدد تجربه نشده است. بررسی‌ها حکایت از آن دارد که این افزایش خوش‌بینی فعالان اقتصادی ناشی از دو اتفاق است. نخست آنکه ریسک غیراقتصادی به‌واسطه تحولات سیاسی آمریکا به شدت کاهش یافته است. دوم آنکه تغییر فصل و خوش‌بینی نسبت به بازار شب عید و رونق فروش در پایان سال، انتظار مثبتی در فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.
 • نقشه راه صادرات فولاد در۲۰۲۱

  کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر ارشد بین‌المللی صنایع معدنی
  چشم‌انداز صادرات فولاد را باید از زاویه بازار جهانی رصد کرد. بازیگرانی که مصرف بالایی دارند یا سرمایه‌گذاری هنگفتی برای تولید فولاد رقم زده‌اند، می‌توانند بر عرضه و تقاضای فولادی تاثیرگذار باشند. در وضعیت فعلی و با لحاظ جمیع جهات، سال ۲۰۲۱ را باید سال رشد مصرف و تولید دانست. سالی که از یک سو به‌دلیل وضعیت حاکم بر اقتصاد چین و از دیگر سو به‌دلیل رشد تقاضا در بازارها و صنایع مختلف، منشأ تحولاتی در بازار فولاد خواهد بود. این تحولات طبیعتا بر اقتصاد ایران و صنعت فولاد کشور تاثیر خواهد داشت و صادرات ایران را متاثر خواهد کرد. مهم‌ترین جریان‌های پیش‌روی صنعت فولاد جهان در افق ۲۰۲۱ به ترتیب شامل این موارد است:
 • رشد ۷۷درصدی میانگین قیمت کالاهای تولیدی

  دنیای‌اقتصاد: آخرین گزارش مرکز آمار ایران از رشد ۷۷ درصدی میانگین قیمت کالاهای تولیدی در کشور از انتهای فصل سوم سال قبل تا پایان فصل سوم امسال خبر می‌دهد. این گزارش که به بررسی وضعیت قیمت‌ها در سطح صنعت می‌پردازد، گویای تاثیر بالای سیاست پولی روی بخش تولید است. این گزارش تاکید دارد که نرخ تورم تولیدکننده محصولات صنعتی داخل کشور در چهار فصل منتهی به پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴/ ۳۷ درصد رسید که نسبت به همین دوره در فصل قبل، ۵/ ۱۳ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • شرط اصلی توسعه اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: فعالان بخش خصوصی باز هم لب به گلایه گشودند و از ضرورت اصلاح دیدگاه‌ها و رویکردهای دولتمردان به بخش خصوصی سخن گفتند. آنها در عین حال شرط اصلی اصلاحات اقتصادی را تعامل سازنده دولت و بخش خصوصی عنوان کردند و آن را نیز مشروط به ورود افراد دارای اهلیت به عرصه ایجاد تغییرات بنیادین دانستند. حال آنکه در نشست اخیر وزیر صمت با گروهی از فعالان اقتصادی، این مقام مسوول از «باید»هایی سخن گفت که به‌نظر می‌رسد مکان تحقق آن در بدنه دولت است. اما اینکه چرا این بایدها محقق نمی‌شود و تنها در قالب خودانتقادی مقامات دولتی مطرح می‌شود، محل سوال است.
 • نخستین زن آفریقایی در یک قدمی ریاست بر WTO

  دنیای‌اقتصاد: آمریکا سرانجام حمایت رسمی خود را از کاندیداتوری اوکونجو ایویلا برای ریاست بر سازمان جهانی تجارت (WTO) اعلام کرد تا مانع نهایی برای رسیدن وی به این مقام و انتصاب نخستین رئیس زن آفریقایی بر این نهاد جهانی هموار شود.
 • جزئیات آخرین وضعیت اصلاح بسته بازگشت ارز صادراتی سال ۹۸ و ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: معاون کسب و کار اتاق بازرگانی ایران با تشریح جزئیات آخرین وضعیت اصلاح بسته بازگشت ارز صادراتی سال ۹۸ و ۹۹ که در قالب ابلاغیه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صورت گرفته، گفت: تعیین تکلیف صادرات ریالی به عراق و افغانستان در سال ۹۷ و استرداد مالیات ارزش افزوده صادرات سال ۹۸ و ۹۹ در این اصلاحیه انجام شده است.
 • دلیل دپوی ۷ ساله ۳۲۰ تن گوشت در گمرک

  دنیای‌اقتصاد: معاون سازمان اموال تملیکی می‌گوید ۳۲۰ تن گوشتی که هفت سال پیش وارد گمرک شد، مجوز سازمان دامپزشکی را برای ترخیص دریافت نکرد و باید منهدم یا به‌صورت مصرف ثانویه تعیین تکلیف می‌شد، اما به‌دلیل هزینه بالای سردخانه و عدم پرداخت بودجه دولتی برای تامین هزینه‌های شخصی واردکننده، تحویل و تعیین تکلیف این محموله امکان‌پذیر نبوده است.اخیرا ماجرای ۳۲۰ تن گوشت وارداتی از مغولستان و دپو در گمرک از سال ۱۳۹۲، مطرح شد که بعد از هفت سال تعیین تکلیف آن در دستور کار قرار گرفته است.
 • تجارت ایران و افغانستان در سال جاری

  دنیای‌اقتصاد: در حالی که ظرفیت وارداتی کالا به افغانستان حدود ۷ میلیارد دلار است اما در ۹ ماه ابتدای امسال ارزش کالاهای صادراتی به افغانستان فقط یک میلیارد و ۷۱۷ میلیون دلار بوده است. به گزارش خبرگزاری فارس، حجم کل تجارت ایران و افغانستان یک میلیارد و ۷۱۹ میلیون و ۷۳۳ هزار دلار است. مهدی جوانمردقصاب رایزن بازرگانی ایران در افغانستان در مورد وضعیت تجارت ایران با افغانستان گفت: حدود نیمی از بازارهای کالاهای وارداتی افغانستان در اختیار ایران است. اما زیرساخت‌های لازم برای توسعه تجارت با این کشور فراهم نیست و زیرساخت‌های صادراتی در مرزهای شرقی با این کشور ضعیف است؛ بنابراین لازم است مسوولان مربوط در ایران و افغانستان در راستای توسعه همکاری تجاری و بازرگانی به این مساله توجه بیشتری داشته باشند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر