آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۰۳

 • خصوصی‌سازی با اهرم سیاست‌زدایی

  دنیای‌اقتصاد: در نشستی در دانشگاه صنعتی شریف، نحوه سیاست‌زدایی از تصمیمات بنگاه‌های صنعتی و اقتصادی محور بحث قرار گرفت. در این نشست که با هدف بررسی وضعیت خصوصی‌سازی در ایران برگزار شد، مشخص شد مدیریت دولتی با وعده سوبسید، صنایع کشور را به ورشکستگی کشانده است.
 • نقش فناوری‌های نوین در ارتقای کسب‌وکارها

  دنیای‌اقتصاد: وبینار تخصصی تحول دیجیتال و هوشمندسازی کسب‌وکار در دومین رویداد مشاوره به کسب‌وکار برگزار و در این نشست به تجارب هوشمندسازی در بخش کشاورزی، استفاده از داده‌ها برای بهبود کسب‌وکار و ایران و انقلاب صنعتی چهارم پرداخته شد. در ابتدای این نشست حمید بهنگار، مدیرعامل شرکت «پرتو تاپ رایان» از تجارب هوشمندسازی در بخش کشاورزی گفت. او به جایگاه ایران در تامین مواد غذایی مورد نیاز کشور، صادرات غیرنفتی کشور و جذب شاغلان در صنعت اشاره کرد و گفت عوامل موفقیت پروژه‌های کشاورزی هوشمند عبارتند از: سرمایه اجتماعی، کاهش مقاومت اجتماعی، پذیرش فناوری توسط دولت، صنعت و دانشگاه، شناسایی و زمینه‌سازی ورود شرکت‌های فعال به این حوزه و درنهایت سرمایه اقتصادی.
 • ساختار بخش آب وارد مدار جدید شد

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به انتشار فراخوان انتخاب روسای حوضه‌های آبریز گفت: از هفته گذشته تغییر ساختار بخش آب وارد مدار جدیدی شده و انتشار فراخوان انتخاب روسای حوضه‌های آبریز نیز در همین راستا صورت گرفته است.
 • ممنوعیت درج واژه تخفیف روی کالاها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با هماهنگی با اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای، درج واژه تخفیف روی کالا در این مکان‌ها ممنوع شد. به گزارش «ایرنا» عباس تابش افزود: این تصمیم با هدف جلوگیری از اغفال و تضییع حقوق مصرف‌کنندگان اتخاذ شده و البته به معنی اینکه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تخفیف در کار نباشد، نیست.
 • چشم‌انداز بازار سنگ‌آهن در بهار ۲۰۲۱

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین گزارش‌های جهانی در خصوص فرآوری و مصرف سنگ‌آهن از رشد تقاضا برای این کالا در پایان فصل نخست سال ۲۰۲۱ حکایت دارد. این رشد گرچه موانعی دارد، اما به‌نظر می‌رسد در افق این رشد با مشکلاتی روبه‌رو است. با این حال کاهش تمایل به عرضه انبوه سنگ‌آهن احتمالا موجب خواهد شد تا قیمت‌ها نه‌تنها در سطح فعلی باقی بماند که حتی اندکی افزایش را نیز تجربه کند. با اینکه قضاوت کنونی در خصوص کم و کیف تقاضا و قیمت سنگ‌آهن با تردیدهایی روبه‌روست اما بررسی گزارش s&p درخصوص بازار فولاد و سنگ‌آهن گویای عبور از سطح قیمت ۱۲۰ دلار است.
 • مقصر اختلال در فعالیت‌های تجاری

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت کشور اعلام کرده که این وزارتخانه کارت بازرگانی هیچ تولیدکننده‌ای را حتی برای یک روز هم تعلیق نکرده است. تصمیم تعلیق کارت بازرگانی آن دسته از فعالان اقتصادی که ایفای تعهد ارزی نکرده‌اند، در تابستان امسال اتخاذ شد. در واقع این تصمیم ابزاری بود که به‌واسطه آن فعالان اقتصادی را به نسبت به بازگرداندن ارز صادراتی‌شان به حرکت در می‌آورد.
 • مذاکره برای تسهیل حضور در بازارهای هدف

  دنیای‌اقتصاد: چالش‌های تجارت خارجی با عمان و پیشنهادهای توسعه روابط با سوریه در دو نشست مجزا مطرح شد. پس از آنکه سیاست‌گذاران تجارت خارجی، حضور ایران در بازارهای کشورهای همسایه را در اولویت قرار دادند، فعالان اقتصادی نیز به سمت حضور پررنگ‌تر در این بازارها گام برداشتند. اما آمارهای تجارت خارجی نشان می‌دهد که به‌رغم سهم بالای این بازارها از صادرات، ارزش کالاهای صادرشده به این کشورها چندان بالا نیست. بخشی از ارزش پایین صادرات به این کشورها به موانعی برمی‌گردد که به صورت مقطعی چه از سوی ایران و چه از سوی کشورهای هدف ایجاد می‌شود. به‌عنوان مثال، برخی از کالاها از سوی برخی از کشورها با ممنوعیت ورود مواجه می‌شود.
 • بطلان قرارداد مشارکت مدنی

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث راجع به بررسی قراردادهای بانکی، از آنجا‌ که امکان عدم رعایت قوانین و مقررات از سوی بانک‌ها در ارتباط با اعطای تسهیلات و انعقاد قراردادها وجود دارد، در این یادداشت برآنیم تا استدلالات و مستندات قانونی یکی از شعب محترم دیوان عالی کشور در مقام رسیدگی فرجامی را عینا به نظر مخاطبان گرامی برسانیم.
 • اقدام جدید برای جلوگیری از رسوب کالای صادراتی در گمرک

  دنیای‌اقتصاد: براساس بخشنامه گمرک‌ ایران، محموله‌های صادراتی موجود در گمرکات که دارای پروانه صادراتی هستند اما صاحب کالا اقدام به خروج آنها نمی‌کند، متروکه محسوب می‌شود و هیچ تسهیلاتی به صاحبان این دست کالاها ارائه نخواهد شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، شامانی، مدیر کل دفتر صادرات گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی سراسر کشور سازوکار برخورد با کالاهای صادراتی موجود در گمرکات کشور را اعلام کرد. بر این اساس محموله‌های صادراتی موجود در گمرکات که پروانه صادراتی دارند و صاحب کالا ظرف مهلت قانونی اقدام به خروج کالااز گمرک نمی‌کند، با ابلاغ کتبی درخصوص مهلت ۷‌روزه نیز اقدامی برای خروج کالا صورت نمی‌گیرد، کالای مزبور متروکه محسوب می‌شود و هیچ‌گونه تسهیلات گمرکی به صاحبان این دست کالاها ارائه نخواهد شد.
 • قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی منصوب شد

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی محمدصادق مفتح را به‌عنوان قائم‌مقام خود در امور بازرگانی منصوب کرد. به گزارش شاتا، علیرضا رزم‌حسینی در این حکم خطاب به محمد صادق مفتح آورده است: نظر به ضرورت ایجاد وحدت رویه در حوزه بازرگانی کشور در عرصه‌های تجارت داخلی و خارجی و نیز به‌منظور هم‌افزایی تمام واحدهای تابعه و وابسته و فعالان بخش خصوصی در جهت تسهیل هرچه بیشتر امور در چرخه تجارت کشور و مضافا رعایت حقوق عامه خصوصا اقشار آسیب‌پذیر، بدینوسیله جنابعالی را به سمت قائم‌مقام وزیر در امور بازرگانی منصوب می‌کنم. وزیر صمت همچنین تاکید کرده است: انتظار می‌رود با فراهم کردن فضای تعامل سازنده و همگرایی تمامی بخش‌ها و واحدهای ذی‌ربط وزارت متبوع در تحقق اهداف ذکرشده در این حکم به‌خصوص در ایام پایانی سال و همچنین اتمام دوره دولت خدمتگزار، تلاش مضاعف کنید. رزم‌حسینی همچنین در حکم صادره خطاب به قائم‌مقام بازرگانی خود یادآوری کرده است: بدیهی است که تمام واحدهای مرتبط، نهایت همکاری با جنابعالی را در انجام وظایف محوله مبذول خواهند داشت.
 • بازار روسیه فرصت حضور شرکت‌های دانش‌بنیان

  دنیای اقتصاد: دبیر میز روسیه سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری وبینار آشنایی با ساختار و نحوه تجارت با روسیه ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان کشور خبر داد و گفت: باتوجه به متنوع نبودن سبد صادراتی ایران به روسیه، بازار این کشور فرصت مناسبی برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور ایجاد تعادل در تراز پرداخت‌های تجاری ایران محسوب می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر