آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۰۱

 • چهار خطر بزرگ بازار رمزارزها

  دنیای‌اقتصاد: نشست روسای سه کمیسیون تخصصی با نایب‌رئیس اتاق ایران درباره صنعت رمزارز، ظهور بازاری تا‌زه را نوید می‌دهد که «تدوین قوانین» و «شفاف‌سازی قواعد»، آن را به سکوی جهش اقتصادی کشور بدل خواهد کرد. در عین‌حال تله اقتصاد دولتی مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند به زمین‌گیر شدن صنعت رمزارزها منجر شود. در خلال این نشست که با هدف تدوین نظر بخش خصوصی درباره رمز ارزهای دیجیتال برگزار شد، حاضران نحوه صحیح تولید ارزهای دیجیتال و ریل‌سازی برای توسعه این صنعت را به بحث گذاشتند و چهار خطر پیش‌روی این صنعت را به سیاست‌گذار گوشزد کردند. «اعطای مجوزهای غیرشفاف»، «تخصیص یارانه پنهان ناشی از مصرف برق ارزان»، «بی‌توجهی به آمایش سرزمین» و «رواج پرداخت‌های غیرقانونی‌ با رمزارز در داخل کشور» چهار خطر بزرگی هستند که فعالیت مفید در صنعت رمزارز را تهدید می‌کند.
 • بازگشت روشنایی به بزرگراه‌های پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: محدودیت تاریکی مطلق در بزرگراه‌ها و بوستان‌های تهران برداشته شد و به گفته متولیان وزارت نیرو شهروندان تهرانی از شامگاه دوشنبه همین هفته شاهد بازگشت روشنایی به بزرگراه‌های پایتخت بوده‌اند. خاموشی‌های شبانه‌(بزرگراه‌ها، معابر و بوستان‌ها) در تهران از حدود یک‌ماه قبل همزمان با زمان منع تردد شهروندان در ساعات ۲۱ تا ۴ صبح اعمال شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد شهروندان تهرانی درخصوص ترددهای شبانه خود با معضل تاریکی مطلق در معابر مواجه شده‌اند.
 • استانداردهای ملی به ۳۴ هزار مورد رسید

  دنیای اقتصاد: مطابق آمارهای سازمان ملی استاندارد ایران، تدوین استانداردهای ملی تا پایان دی‌ماه امسال به ۳۴ هزار و ۱۶۸ مورد رسید. به گزارش «ایرنا» بیشترین استانداردهای ملی تدوین‌شده تاکنون در حوزه مکانیک با ۴هزار و ۲۳۵ مورد بوده است.
 • گردهمایی یازدهم فولادسازان

  دنیای‌اقتصاد: صنعت فولاد و سنگ‌آهن به‌عنوان یکی از بنیان‌‌های اقتصاد و زیربنای بسیاری از صنایع همواره مورد توجه ویژه جوامع مختلف بوده است. اهمیت این صنایع به شکلی است که مصرف سرانه فولاد به‌عنوان شاخصی به منظور ارزیابی صنعتی بودن یک کشور مطرح می‌‌شود. از این ‌رو بهبود ساختار، دستیابی به عملکرد بهینه‌ و مدیریت اجزای این صنایع موجب سودآوری مضاعف و توسعه اقتصادی کشور خواهد بود. همچنین این صنایع از جنبه امکان صادرات و ارزش‌آفرینی ارزی در شرایط تحریم نیز حائز اهمیت هستند، به‌گونه‌ای که از برجسته‌‌ترین نمونه‌‌های ارزآوری این صنایع می‌توان به رشد بیش از ۲۰ درصدی میزان صادرات محصولات فولادی در سال ۹۸ با وجود تحریم‌‌ها اشاره کرد.
 • رونمایی از طرح جامع اکتشاف؛ به‌زودی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات‌عامل ایمیدرو با بیان اینکه شناسایی ذخایر قابل‌برداشت، نیاز به اکتشافات سیستماتیک دارد از رونمایی طرح جامع اکتشاف برای تحقق این مهم در آینده‌ای نزدیک توسط ایمیدرو خبر داد. طبق اعلام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع‌معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه‌الله جعفری در جلسه روز گذشته «پایش اقدامات انجام شده در بخش اکتشاف و حفاری»، ضمن اعلام این موضوع، اظهار کرد: با تعریف برنامه جامع اکتشاف و تشکیل کمیته تخصصی، برنامه‌ها به‌صورت کارشناسی بررسی می‌شود و به‌تبع آن مشکلات در شورای‌عالی معادن مطرح و در جهت حل آنها اقدامات لازم انجام خواهد شد.
 • عناصر غایب شورای گفت‌وگو

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه ده‌ساله شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی با سنجش کمیّت و سرنوشت مصوبات این شورا در ۳۱ استان مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌ها از دو اتفاق معنادار و البته هشداربرانگیز حکایت می‌کند. یکی از آنها، شناسایی چهار عنصر غایب همچون «اختیار کامل مدیران برای اجرای مصوبات» در نشست‌های استانی است.
 • شروع عرضه مرغ گرم و وعده کاهش قیمت موز

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صمت با اشاره به تامین مداوم تخم‌مرغ برای واحدهای بسته‌بندی جهت عرضه به بازار،گفت: عرضه مرغ گرم به نرخ مصوب نیز از امروز در شبکه توزیع منتخب آغاز می‌شود.
 • تعیین سقف ۵۰۰ هزار دلاری برای واردات کالاهای جدید

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت خبر داد، صاحبان کارت بازرگانی طبق رشته‌ فعالیت‌هایی که روی کارت آنها ثبت شده، می‌توانند تا سقف ۵۰۰ هزار دلار برای کالاهایی که تا پیش از این سابقه واردات آن را نداشته‌اند، اقدام کنند. به این ترتیب، دستورالعمل مربوط به محدودیت میانگین ارزش واردات دو سال گذشته برای واردات سال جاری، برداشته شد. با اعلام مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت واردات برای کالاها با تعرفه جدید برداشته شده و از این پس تجار و بازرگانان می‌توانند تا سقف ۵۰۰ هزار دلار نسبت به ثبت سفارش و واردات کالاهای جدید اقدام کنند.
 • انتقاد نمایندگان بخش خصوصی از مشکلات تامین دارو

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از رویه دولت و بانک مرکزی در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات مواد اولیه مورد نیاز دارو و داروی ساخته شده، عنوان کردند که تامین‌کنندگان دارو برای تامین داروی مورد نیاز بازار، داروهایی را وارد و به بازار عرضه کرده‌اند اما هنوز ارز آن تامین نشده است. در سی‌و‌یکمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، موضوع مشکلات ارزی دارو و تجهیزات پزشکی و بررسی احتمال افزایش کمبودهای دارویی در کشور طی ماه‌های آتی مورد نقد و واکاوی قرار گرفت.
 • فاجعه بحران کانتینری برای تجارت جهانی غذا

  دنیای‌اقتصاد: مواد غذایی با اقدام کشتی‌ها در حمل کانتینرهای خالی، در جایی که باید باشند، نیستند. به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، رقابت جهانی برای کانتینرها به معنای آن است که تایلند نمی‌تواند برنج خود را صادر کند، کانادا با مازاد نخود روبه‌رو شده و هند نمی‌تواند از انبوهی شکر خلاص شود. حمل کانتینرهای خالی به سمت چین به حدی سودآور شده که حتی صادرکنندگان سویای آمریکایی باید برای پیدا کردن کانتینر برای خریداران آسیایی بجنگند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر