آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۹۷

 • صنایع موفق در دورکاری

  دنیای‌اقتصاد: کرونا روح اقتصاد را دگرگون کرد اما این تحول تا کجا ادامه خواهد داشت؟ آینده‌پژوهی مکنزی از آتیه دورکاری در سال‌های پیش‌رو نشان می‌دهد تنها کشورهای پیشرفته و صنایع با نرخ بالاتر جذب افراد تحصیلکرده قادر خواهند بود تا به‌صورت گسترده از نیروهای خود به شکل دورکار استفاده کنند. در عین حال این موضوع مستقیما تحت تاثیر سرمایه‌گذاری دولت‌ها برای توسعه زیرساخت‌های اینترنت و فناوری دیجیتال قرار خواهد گرفت و تاثیری دوگانه را روی زنان خواهد گذاشت.
 • تمایل رزم‌حسینی برای جهت‌دهی صمت از دستور به تنظیم‌گری

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صمت از تمایل خود برای بازگرداندن وزارتخانه به نقش رگولاتوری و سیاستگذاری، و واگذاری اموری نظیر قیمت‌گذاری به بنگاه‌ها و تشکل‌ها خبر داد. علیرضا رزم‌حسینی در دیدار با تولیدکنندگان و اعضای انجمن سیمان همچنین اعلام کرده است که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه‌های مأموریتی خود مشارکت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری با بخش خصوصی، دولت و مجلس شورای اسلامی است.
 • ایران در رتبه دهم تولید فولاد جهان

  دنیای‌اقتصاد: آمارها از تداوم رشد تولید در صنعت فولاد ایران حکایت دارد. شواهد موجود از کسب رتبه سوم جهانی برای ایران از نظر رشد تولید فولاد در سال ۲۰۲۰ حکایت دارد. بر این مبنا ایران با تولید بیش از ۲۹ میلیون تن، دهمین فولادساز جهان در این سال شد. به گزارش ایمیدرو، انجمن جهانی فولاد با انتشار تصویری از وضعیت تولید فولاد در سال گذشته میلادی، اعلام کرد متوسط رشد تولید ۶۴ کشور عضو این نهاد در۱۲ ماه سال قبل معادل منفی ۹دهم درصد بوده و به یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون تن رسیده در حالی که تولید سال ۲۰۱۹ به یک میلیارد و ۸۴۶ میلیون تن بود.
 • واگذاری غرفه‌های رایگان به تشکل‌ها و اتاق‎‌های بازرگانی استانی

  گروه شرکت‌ها: در نمایشگاه مجازی ایران برای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور، اتاق‌های مشترک بازرگانی و تشکل‌های اقتصادی وابسته به اتاق ایران، غرفه‌های رایگان در نظر گرفته شده است.
 • پیشروهای تجارت ترجیحی در جهان

  دنیای‌اقتصاد: منطقه آسیا و اقیانوسیه همچنان سهم عمده‌ای در ایجاد موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی در سطح جهان دارد. بیش از نیمی از موافقت‌نامه‌های تجاری موجود در سطح جهان حداقل شامل یک کشور آسیا و اقیانوسیه است. با وجود این در سال ۲۰۲۰ اکثر کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه از سرعت فعالیت‌های خود در امضا و انجام مذاکرات موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی، چه در داخل و چه در خارج از منطقه، به دلیل همه‌گیری کووید- ۱۹ کاسته‌اند. در فاصله ژانویه ۲۰۱۹ و دسامبر ۲۰۲۰، اقتصادهای آسیا و اقیانوسیه، تعداد ۱۷ موافقت‌نامه جدید تجارت ترجیحی را امضا و مذاکرات برای ۶ طرح جدید بین‌منطقه‌ای و چهار طرح درون‌منطقه‌ای دیگر را نیز آغاز کردند.
 • تمرکز بر تغییر فرهنگ صادراتی کشور ضروری است

  دنیای اقتصاد: در تازه‌ترین نشست کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران مطرح شد که اگر صادرکنندگان ایرانی بتوانند متحد با هم و به دور از رقابت‌های منفی بین خود در بازارهای صادراتی حضور پیدا کنند، زمینه رشد و توسعه صادرات غیرنفتی ایران و حضور پایدارتر آن در بازارها فراهم می‌شود. رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در تازه ترین نشست با اعضای کمیسیون، ضمن نگاه ویژه و تاکید بر اهمیت ارائه آمار دقیق در کشور و استفاده از آن برای پیش بینی آینده اقتصاد به ویژه صادرات، گفت: تغییر فرهنگ کاری در حوزه صادرات یکی از اولویت‌های این حوزه است.
 • کدام کالاهای ایرانی به عراق می‌روند؟

  دنیای اقتصاد: سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که در هفته‌های آینده یک نمایشگاه اختصاصی برای معرفی کالاهای ایرانی در عراق برگزار خواهد شد. به گزارش «ایسنا»، در طول سال‌های گذشته عراق همواره به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی مطرح بوده و این روند در سال جاری نیز ادامه پیدا کرده است. با وجود آنکه تحت تاثیر کرونا، تردد در مرزهای مشترک دو کشور برای چند ماه ممنوع یا محدود شد اما با از سرگیری تجارت، بار دیگر عراق به مقصدی مهم برای کالاهای ایرانی بدل شد.
 • آخرین وضعیت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌ها

  دنیای‌اقتصاد: معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی اعلام کرد که اگر در واحد صنعتی پرورش طیور آنفلوآنزای فوق‌حادپرندگان مشاهده شود، تمام طیور و تخم مرغ‌های آن واحد معدوم و از چرخه مصرف انسانی به‌طور کامل خارج می‌شوند.
 • نخستین همایش مجازی معرفی بازار عراق

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری نخستین همایش وبیناری معرفی بازار عراق با همکاری اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان اصفهان و دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد. مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری نخستین همایش وبیناری معرفی بازار عراق با همکاری اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان اصفهان و دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن با بیان این خبر اظهار کرد: همایش مجازی معرفی بازار عراق با حضور بیش از ۱۲۰ شرکت و فعال تولیدی و صادراتی استان اصفهان برگزار شد.
 • بررسی قراردادهای بانکی

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث قراردادهای بانکی، در این نوشتار به نوع دیگری از قرارداد خواهیم پرداخت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر