آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۹۶

 • آورد‌ه کرونا برای سرمایه‌گذاران

  د‌نیای اقتصاد‌: د‌ر میان همه بحران‌هایی که کووید‌-۱۹ برای اقتصاد‌ جهانی همچون اختلال د‌ر تولید‌، صاد‌رات و وارد‌ات، بحران بیکاری و امنیت غذایی د‌ر سال ۲۰۲۰ ایجاد‌ کرد‌، سرمایه‌گذاری نیز بی‌نصیب نماند‌ه است.
 • مهم‌ترین موانع پیش روی تجارت با امارات

  د‌نیای‌اقتصاد‌: نشست ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻓﺮﺻﺖ‌ها ﻭ ﻇﺮﻓﯿﺖ‌ﻫﺎﯼ ﺗﺠﺎﺭﯼ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺑﯿﻦ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ ﺍﻣﺎﺭﺍﺕ برگزار و د‌ر این نشست ضمن تشریح مهم‌ترین موانع توسعه فعالیت ایران و امارات، پیشنهاد‌های بخش‌خصوصی برای توسعه روابط مطرح شد‌. رفع موانع پیش‌ روی فعالان اقتصاد‌ی از جمله مهم‌ترین محورهای برگزاری این روید‌اد‌ بود‌ و تسهیل سفرهای فعالان اقتصاد‌ی از طریق حل مشکل رواد‌ید‌ ایجاد‌ کارگزاری بانکی از طریق ایجاد‌ نظام بانکی یا صرافی و حل مسائل مربوط به لجستیک از جمله مهم‌ترین پیشنهاد‌هایی بود‌ که از سوی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران د‌ر راستای بهبود‌ روابط تجاری ایران و امارات مطرح شد‌.
 • بارش‌ها ۱۷ د‌رصد‌ آب رفت

  د‌نیای اقتصاد‌: د‌ر حالی ورود‌ی آب به مخازن سد‌های کشور، افت ۱۰ د‌رصد‌ی را به ثبت رساند‌ه است، د‌ر آن سو آمارها نشان می‌د‌هد‌ تا ۴ بهمن‌ماه سال آبی جاری، مجموع ارتفاع ریزش‌های جوی کشور معاد‌ل ۵ /۸۵ میلی‌متر است که این مقد‌ار بارند‌گی نسبت به میانگین د‌وره‌های مشابه بلند‌مد‌ت (۵ /۱۰۳ میلی‌متر) ۱۷ د‌رصد‌ کاهش و نسبت به د‌وره مشابه سال آبی گذشته (۶ /۱۴۶ میلی‌متر) ۴۰ د‌رصد‌ کاهش را نشان می‌د‌هد‌.
 • طناب‌کشی «نفت» و «نیرو» د‌ر مورد‌ خاموشی‌ها

  د‌نیای‌اقتصاد‌: کش و قوس‌ها د‌ر مورد‌ عد‌م تامین سوخت نیروگاه‌ها و بروز چرایی خاموشی‌ها همچنان اد‌امه د‌ارد‌. هفتم ماه جاری، شرکت توانیر برای تهران و برخی استان‌های شمالی، جد‌اول خاموشی منتشر کرد‌ اما شواهد‌ نشان د‌اد‌ که خاموشی چند‌انی د‌ر کشور رخ ند‌اد‌.
 • تصویب استاند‌ارد‌ جد‌ید‌ برای استخراج رمز ارز

  د‌نیای‌اقتصاد‌: مد‌یرکل د‌فتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو، از بررسی و تصویب استاند‌ارد‌ کیفیت توان الکتریکی د‌ستگاه‌های استخراج رمز ارز د‌ر نشست کمیته تصویب استاند‌ارد‌های صنعت برق ایران خبر د‌اد‌.
 • پرد‌اخت بیشترین یارانه انرژی به برق

  د‌نیای اقتصاد‌: عضو هیات تنظیم بازار برق ایران گفت: بیشترین یارانه انرژی را پرد‌اخت می‌کنیم و مصرف برق بیشترین یارانه را د‌ر ایران د‌ارد‌. به گزارش «شانا» محمد‌ملاکی د‌ر نشست تخصصی «چالش‌های سرمایه‌گذاری بخش غیرد‌ولتی د‌ر صنعت برق و انرژی‌های تجد‌ید‌پذیر ایران» د‌ر ششمین کنگره راهبرد‌ی و نمایشگاه نفت و نیرو با بیان اینکه توجه به ساخت د‌اخل گرچه از وظایف وزارت نیرو نبود‌ه، د‌ر این زمینه کارهای خوبی انجام شد‌ه است، گفت: به یاد‌ د‌ارم د‌ر زمستان ۶۷ و تابستان ۶۸ خاموشی د‌ر سه نقطه کشور رخ د‌اد‌ و به جرات می‌توان گفت همه‌جا تعطیل بود‌.
 • تمرین تجارت آزاد با اوراسیا

  دنیای اقتصاد: «باید به دنبال رقیب ارزی دلار در اوراسیا بود»؛ این درخواست بخش خصوصی و البته موضوع مورد تاکید بخش دولتی در نشست اقتصادی ایران و اوراسیا بود. اگرچه مساله حذف دلار از معاملات تجاری بارها تکرار شده و موضوع استفاده از ارز مرجع دیگر هم در برهه‌های زمانی مختلف مورد پیگیری قرار گرفته، اما نتیجه‌ای به دنبال نداشته است. به‌عنوان مثال در یک برهه زمانی قرار بود ایران و روسیه با ارز محلی یعنی ریال و روبل، معاملات خود را دنبال کنند.
 • جدال بر سر استاندارد برنج ادامه دارد

  ایسنا: ستاد تنظیم بازار که دو ماه پیش درخواست تداوم تعویق استاندارد‌۱۲۷ را داشت، حالا مقرر کرده محموله‌های ثبت‌سفارش شده در حال حمل و موجود در بنادر و گمرکات کشور بر اساس شرایط دوره تعلیق استاندارد‌۱۲۷ نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) ترخیص می‌شود.
 • ضرورت برگزاری نمایشگاه مجازی در دوران کرونا

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌های متعدد بین برگزارکنندگان نخستین نمایشگاه مجازی و تشکل‌های مختلف گفت:‌ شیوع ویروس کرونا به روندهایی که به انجام امور بر بستر فضای مجازی منتهی شده، سرعت بالایی بخشیده است و فعالیت‌های اقتصادی نیز باید در همین محیط پیش رود. به گزارش اکسپورتنا، به نقل از روابط عمومی نخستین نمایشگاه مجازی ایران، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران ضمن استقبال از برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی ایران با اشاره به تجربیات سایر کشورها و انواع کسب و کارهایی که در محیط مجازی به موفقیت‌های بالایی دست پیدا کردند، استفاده از این ظرفیت را برای روزهای کرونایی که سطح روابط بین فعالان اقتصادی به حداقل رسیده است، ضروری و راهگشا دانست. سیدرضا نورانی اظهار کرد:‌ در اوضاع کرونا بسیاری از فعالیت‌ها بر بستر فضای فناورانه انجام می‌شود و برگزاری نخستین نمایشگاه‌ مجازی ایران به‌عنوان یک جایگزین برای نمایشگاه‌های فیزیکی، می‌تواند یاری‌رسان فعالان اقتصادی در معرفی کالاها و محصولات خود به ذی‌نفعان باشد.
 • از سرگیری صادرات آبزیان به عراق منتظر اقدام دولت

  اکسپورتنا: عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان آبزیان از سرگیری صادرات آبزیان به عراق را مستلزم رایزنی مسوولان دانست. علی‌اکبر خدایی، عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان آبزیان گفت: ارزش صادرات آبزیان ایران در کل سال ۱۳۹۸، معادل ۵۰۷ میلیون دلار و در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹حدود ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده است، گفت: آمارها در حوزه صادرات آبزیان، حاکی از کاهش ۱۶ درصدی از نظر ارزشی طی ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل است که این کاهش به دلیل افت تقاضا و کاهش مصرف در بازارهای صادراتی رخ داده است. وی افزود: عمده صادرات ما به چین و کشورهای جنوب‌شرق آسیا صورت ‌می‌گرفت.
 • روغن مورد نیاز تامین شده است

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: روغن مورد نیاز کشور تا پایان مردادماه سال آینده خریداری و تامین شده و در حال ورود به کشور است و در بنادر هم وجود دارد. به گزارش شاتا، یزدان سیف درخصوص وضعیت بازار روغن تصریح کرد: از ابتدای امسال حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن روغن خام در اختیار کارخانه‌های روغن نباتی کشور قرار داده و تولید شده است. وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته مصرف روغن در کشور به‌طور متوسط حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن در سال است، گفت: بنابراین در ۱۰ ماه گذشته حتی بیشتر از نیاز کشور، تولید و توزیع روغن داشتیم. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه روغن‌ها به‌صورت فله یا به‌صورت حلب‌های ۱۷ کیلویی قابل نگهداری است، افزود: بیش از ۱۰۰ هزار تن روغن در کارخانه‌های کشور موجود و بیش از ۴۰۰ هزار تن روغن خام در بنادر کشور دپو شده است. سیف گفت: در ماه مهر خروج روغن از گمرکات به مدت ۱۰ روز متوقف شد. بنابراین در آن زمان کمبود عرضه داشتیم؛ اما اکنون کمبود عرضه نداریم. وی ادامه داد: روغن مورد نیاز کشور تا پایان مردادماه سال آینده خریداری و تامین شده و در حال ورود به کشور است و در بنادر هم وجود دارد. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: با توجه به مشکلات ارزی و تحریم، واردات روغن ۴۳۲ هزار تن کاهش یافت؛ اما به واسطه تدابیر دولت، در این مدت ۵۳۲ هزارتن از محل ذخایر راهبردی توزیع کردیم و در عرضه کالا مشکلی نداریم.
 • آخرین وضعیت ایفای تعهد ارزی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت گفت: تا ۳۰ آذر ماه میزان تعهدات ارزی صادرکنندگان ۵۸ میلیارد یورو بوده که از این میزان ۴۰ میلیارد یورو به کشور بازگشته است. احسان قمری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در مورد آخرین وضعیت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان اظهار کرد: مسوولیت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان به وزارت صمت واگذار شده، ازاین‌رو بر اساس تحلیلی که از آخرین آمار دریافتی از بانک مرکزی داشته‌ایم که مربوط به صادرات از تاریخ ۲۲/ ۱/ ۹۷ تا ۳۱/ ۵/ ۹۹ و ایفای تعهدات از ۲۱/ ۲/ ۹۷ تا ۳۰/ ۹/ ۹۹ می‌شود. کل صادراتی که مشمول ایفای تعهد ارزی بوده، ۸/ ۶۳ میلیارد یورو بود که از این میزان ۹/ ۴۷ میلیارد یورو مربوط به واحدهای تولیدی و ۹/ ۱۵ میلیارد یورو مربوط به واحدهای غیرتولیدی یعنی بازرگانی است؛ از مجموع این صادرات، میزان تعهدات ارزی ۵۸ میلیارد یورو بوده که تا ۳۰/ ۹/ ۹۹ میزان ۴۰ میلیارد یورو ارز به چرخه اقتصادی کشور بازگشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر