آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۸۲

 • نمرات آخر پاییز تولید

  دنیای‌اقتصاد: تزریق دلار ۴۲۰۰ به صنعت روغن نباتی این بخش را به رفوزه بزرگ عرصه تولید تبدیل کرد. در شرایطی که دولت از ابتدای سال ۹۷ سعی کرده با اجرای سیاست تزریق دلار ۴۲۰۰ ارزانی کالا و رونق تولید را برای مصرف‌کنندگان ایرانی به ارمغان آورد، مرور کارنامه صنعت کشور تا پایان پاییز گویای نمره نازل صنعت روغن است. این بخش که در مدت یاد شده چیزی بالغ بر ۵/ ۱ میلیارد دلار ارز ارزان دریافت کرده، نه تنها رشد تولید نداشته که در کنار افزایش شدید قیمت، افتی برابر با ۵/ ۲۶درصد را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
 • راهکار جدید برای شناسایی استخراج‌کنندگان غیرمجاز رمز ارز

  پاون: سخنگوی صنعت برق گفت: وزارت نیرو خود را برای تامین برق مراکز مجاز استخراج رمز ارز متعهد می‌داند و در عین حال از همه راهکارها برای شناسایی استفاده‌کنندگان غیرمجاز از برق نیز بهره می‌گیرد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به اینکه استفاده‌کنندگان از برق غیرمجاز برای استخراج رمز ارز یا هر فعالیت دیگری، به حقوق مردم تجاوز می‌کنند، افزود: این گروه با سوء استفاده و افزایش مصرف، باعث بروز آسیب به شبکه برق می‌شوند.
 • رشد بیش از ۴۰ درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از صدور ۲۷ هزار و ۹۵۳ فقره جواز تاسیس صنعتی از ابتدای امسال تا پایان آذرماه و رشد ۳/ ۴۰ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است. به گزارش «ایرنا» آمارهای یادشده نشان می‌دهد میزان سرمایه‌گذاری این جوازهای تاسیس ۳۶۴هزار و ۸۷۸میلیارد تومان پیش‌بینی شده که رشد ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. اشتغال ۶۲۷ هزار و ۵۴۸ نفری از صدور مجوزهای یادشده پیش‌بینی می‌شود که رشد ۸/ ۳۷ درصدی در هم‌سنجی با پارسال نشان می‌دهد. در این مدت ۵هزار و ۸۳ فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی صادر شد که در هم‌سنجی با پارسال رشد ۳/ ۸ درصدی داشته است. این پروانه‌ها با سرمایه‌گذاری ۱۴۸ هزار و ۱۲۴ میلیارد تومانی صادر شده که حاکی از افزایش ۲/ ۲۸۲ درصدی در مقایسه با ۹ماه پارسال است.
 • درخواست واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور برای حذف دلار ۴۲۰۰

  دنیای‌اقتصاد: اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار حذف ارز ترجیحی۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی شد.
 • نااطمینانی ۳۴ ماهه در جبهه صادرات

  دنیای‌اقتصاد-بمانجان ندیمی: حدود ۳۴ ماه پیش بود که مسیر تجارت ایران با نخستین سیاست ارزی که همان اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی بود، تغییر کرد و فصل جدیدی در صادرات و واردات آغاز شد. اگرچه این سیاست، مخالفت گسترده‌ای را در بین فعالان اقتصادی، اقتصاددانان و کارشناسان به دنبال داشت، اما سیاست گذار بی توجه به نظرات کارشناسی، به دنبال این تصمیم اشتباه، بخشنامه‌هایی را صادر کرد که هریک سد معبری برای تعاملات بین‌المللی چه در واردات و چه در صادرات بود.
 • روند اجرای سیاست‌های جدید ارزی رضایت‌بخش نیست

  دنیای‌اقتصاد: اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، در بیست و سومین جلسه خود، ضمن بررسی تجارت کالایی ایران در سه فصل سال ۱۳۹۹، به بررسی روند اجرای سیاست‌های جدید ارزی که در آبان‌ماه توسط معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ابلاغ شد، پرداختند. در این جلسه چنین عنوان شد که این ابلاغیه گرچه واردات‌محور است اما از سوی دیگر با تبیین روش‌های رفع تعهد ارزی صادرات، باعت دلگرمی صادرکنندگان به دلیل تسهیل ایجاد‌شده نسبت به روش‌های سختگیرانه قبلی شده است؛ ضمن اینکه مجددا مسوولیت تجارت به وزارت صمت محول شده و مشکلات گذشته که توسط بانک مرکزی در مسیر تجارت خارجی ایجاد شده بود، برطرف شده است چرا‌که به‌موجب این دستورالعمل، صادرکنندگان مختارند بر اساس هر‌یک از روش‌های اعلامی همچون تهاتر، واردات در مقابل صادرات غیر، استفاده از ارز متقاضی و واگذاری کوتاژ صادراتی رفع ‌تعهد‌ارزی کنند.
 • رونمایی از ۲۵ محصول جدید پگاه

  خبر شرکت‌ها: در مراسمی که با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، مدیران ارشد شرکت صنایع شیرایران (پگاه) و شرکت‌های تابعه در پگاه تهران برگزار شد، اقدامات جدید ۳۰ شرکت تابعه صندوق بازنشستگی کشوری در بدنه شرکت صنایع شیر ایران مطرح و مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از خطوط تولید شرکت پگاه تهران نیز بازدید کرد.
 • صرفه‌جویی ۱۶۰۰ میلیون‌مترمکعب گاز با تجدیدپذیرها

  دنیای‌اقتصاد: توسعه ۸۴۷ مگاوات انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور تاکنون منجر به صرفه‌جویی بیش از ۱۶۰۰ میلیون‌مترمکعب گاز طبیعی در کشور شده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، سالار آتش‌پر با اشاره به آخرین وضعیت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور گفت: در آذرماه سال جاری با تولید بیش از ۸۲ میلیون‌کیلووات‌ساعت انرژی تجدیدپذیر در کشور از انتشار ۵۵ هزار تن گاز گلخانه‌ای و همچنین ۳۰۰ تُن آلاینده‌های محلی تا پایان این ماه جلوگیری شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر