آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۸۱

 • دورنمای ۵ ساله اقتصاد چین

  دنیای‌اقتصاد: نوزدهمین کنگره ملی چین‌‌‌، پنجمین مجمع عمومی خود را در ۳۰ اکتبر به پایان رساند‌‌ و خط‌مشی‌ها چهاردهمین برنامه پنج‌ساله این کشور را برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ تعیین کرد. خط‌مشی‌های جدید حکایت از تغییری راهبردی در رویکرد چین به توسعه اقتصادی و اجتماعی دارند. این رویکرد جدید در چهار ساحت جدید از تغییرات مهمی برخوردار است که عبارتند از: ۱-فناوری مستقل، ۲-سیاست‌های جدید شهرنشینی‌، ۳-تدارک کالاهای عمومی به شکل مساوی و ۴- تولید سبز. این چهار عرصه، آینده اقتصادی چین طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده را تعریف خواهند کرد.
 • خبر خوش برای صادرکنندگان مواد غذایی به عمان

  دنیای‌اقتصاد: سازمان امور مالیاتی عمان از معافیت ۹۴ ماده غذایی از پرداخت مالیات ارزش افزوده خبر داد. بر اساس آیین‌نامه اجرایی اعلامی توسط رئیس هیات‌مدیره سازمان امور مالیاتی عمان، حدود ۹۴ ماده غذایی معاف از مالیات ارزش افزوده هستند که قرار است از ۱۶ آوریل ۲۰۲۱ در سلطنت اجرا شود. به گزارش اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان، این لیست شامل گوشت، ماهی، مرغ، محصولات لبنی، تخم‌مرغ تازه، سبزیجات، میوه‌ها، قهوه، چای، هل، غلات، روغن زیتون، شکر، غذای کودک، نان، آب آشامیدنی بطری و نمک غذایی است. در مجموعه تصمیمات اجرایی صادر شده سازمان مالیاتی همچنین چارچوب و دستورالعمل‌های مربوطه را برای ثبت مشاغل و سازمان‌های واجد شرایط مالیات ارزش افزوده را اعلام کرد. مشاغل با حداقل گردش مالی ۳۸،۵۰۰ RO سالانه لازم است که به‌طور اجباری در سازمان امور مالیاتی ثبت‌نام کنند؛ اما با این حال، ثبت‌نام برای مشاغل با حداقل گردش مالی ۱۹،۲۵۰ RO اختیاری است.
 • ارزآوری ۷۶۴ میلیون دلاری صادرات سیب درختی در ۹ ماهه سال جاری

  دنیای‌اقتصاد: صادرات سیب درختی در ۹ ماهه امسال ۳۴ درصد به لحاظ وزنی و ۶۰ درصد از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نشان می‌دهد.
 • بیست و چهارمین مراسم روز ملی صادرات، ۲۲ دی برگزار می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: علی ملایی، معاون کسب‌وکار اتاق ایران از برگزاری مراسم روز ملی صادرات در روز دوشنبه، ۲۲ دی‌ماه خبر داد. به گفته معاون کسب‌وکار اتاق ایران، آمار مشارکت‌کنندگان در بیست‌‍ و چهارمین مراسم روز ملی صادرات، در مقایسه با سال گذشته، رشد ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.
 • دستبرد پنهانی به برق ارزان

  دنیای‌اقتصاد: تبعات تازه «قیمت‌گذاری دستوری» در بازار انرژی مشخص شد. سخنگوی صنعت برق از مصرف غیرمجاز انرژی توسط گروهی از استخراج‌کنندگان رمزارزها خبر داده است. روزانه بیش از ۳۰۰ مگاوات برق با «تعرفه خانگی» و تعرفه‌های مشابه خانگی توسط استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی مصرف می‌شود؛ درحالی‌که تعرفه مخصوص برق برای این فعالیت تقریبا شش برابر تعرفه خانگی است. این دستبرد پنهان ریشه در عرضه انرژی با قیمت کمتر از هزینه تمام‌شده دارد. سیاست مخرب «قیمت دستوری» برای فروش انرژی در آلودگی هوا نیز نقش دارد.
 • نزول رتبه ایران در نماگر ورشکستگی

  دنیای‌اقتصاد: چنان‌که یک روی سکه شروع فعالیت تولیدی موفقیت و کسب ثروت است، روی دیگر این سکه ورشکستگی است و سیاست‌گذار باید به یک اندازه برای این دو بخش متفاوت، قوانین و چارچوب‌های شفاف، مسوولانه و عینی قرار دهد. موضوع ورشکستگی که در همه نیم قرن اخیر یک پای مشکلات صنعتگران و فعالان اقتصادی و تجاری بوده، همواره در گزارش‌های جهانی در ایران مورد ‌توجه بوده و نمره فضای کسب‌و‌کار کشور را تحت تاثیر قرار داده است. گزارشگری بهتر و دقیق‌تر این رویه اقدامی است که احتمالا باعث خواهد شد نگاه بانک جهانی به ایران اصلاح شود.
 • کاهش حوادث شغلی در بنگاه‌های صنعتی

  شاتا: سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از کاهش متوسط سالانه ۱۰ درصدی آمار حوادث شغلی و افزایش روزهای بدون حادثه از ۲ به ۳ روز در نتیجه ممیزی HSEE در بیش از ۷۰‌درصد واحدهای تولیدی به بهره‌برداری رسیده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد. اصغر مصاحب روز شنبه با بیان این مطلب در نشست شورای هماهنگی کارگروه‌های مدیریت بحران شرکت‌های استانی تابعه اظهار کرد: فعالیت‌های این سازمان در راستای تمرکز واحدهای تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و امکان ارائه مطلوب‌تر خدمات در تمامی حوزه‌های HSEE با رعایت الزامات زیست محیطی، اصل پیشگیری در وقوع حوادث و همچنین کنترل از مبدا و کاهش آلاینده‌ها به‌منظور دستیابی به توسعه پایدار انجام می‌شود.
 • صادرات فولاد در مرز ۲/ ۲ میلیارد دلار

  دنیای‌اقتصاد: صادرات کشور در بخش فولاد در آستانه ۲/ ۲ میلیارد دلار قرار دارد. بررسی آمار عملکرد در بخش فولاد در دوره ۹ ماهه امسال گویای صادرات ۶/ ۵ میلیون تن به ارزش بیش از ۲میلیارد و ۱۷۹ میلیون دلار است که ۴۷ درصد ارزش آن متعلق به شمش (بیلت و بلوم) است. به گزارش «ایرنا» جداول آماری گمرک ایران نشان می‌دهد در آذر ۸۳۹ هزار تن فولاد به ارزش ۳۵۴ میلیون دلار صادر شد. بررسی ارزش صادرات فولاد در دوره ۹ ماهه امسال گویای آن است که شمش (بیلت و بلوم) با سهم ۴۷ درصدی در مدت یاد شده بیشترین سهم صادرات را به خود اختصاص داد ، سپس شمش (اسلب) سهمی حدود ۲۷ درصد را داشت. سهم وزنی بیلت و بلوم با رقم ۲ میلیون و ۷۷۲ هزار تن بالغ ‌بر ۴۹‌درصد ازحجم صادرات را کسب کرد و شمش اسلب هم با یک میلیون و ۵۹۳ هزار تن بالغ ‌بر ۲۸ درصد سهم وزنی را دارد. در سایر بخش‌ها، صادرات ۵۹۷ هزار تن میلگرد به ارزش ۴/ ۲۵۳ میلیون دلار از ارقام جالب توجه دیگری است که در ۹ ماهه نخست امسال حاصل شده است.
 • درخواست از مردم برای صرفه‌جویی در مصرف برق

  پاون: با کاهش یک درجه‌ای دمای هوای منزل یا محیط کار،۶ درصد از مصرف انرژی کاهش خواهد یافت. محمدحسن‌متولی‌زاده افزود: روزانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی و تجاری مصرف می‌شود. مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران خاطرنشان کرد: همچنین در کنار این میزان مصرف گاز، روزانه ۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت مصرف برق در بخش‌های خانگی و تجاری است. متولی زاده ادامه داد: مصرف برق بر روند مصرفی گاز تاثیر مستقیم دارد و در صورتی که هموطنان تنها ۱۰ درصد در مصرف انرژی (برق و گاز) صرفه‌جویی کنند، ۷۰ میلیون مترمکعب از مصرف گاز طبیعی کشور کاهش می‌یابد. مدیرعامل توانیر گفت؛ هم‌اکنون به لحاظ ظرفیت نیروگاهی، محدودیتی در تولید برق وجود ندارد، اما تنها به‌دلیل روند فزاینده مصرف گاز، محدودیت‌هایی در تامین سوخت نیروگاه‌های برق وجود دارد. وی افزود: در حال حاضر صنعت برق از خود شروع کرده و با کاهش روشنایی معابر، بزرگراه‌ها، پارک‌ها و... سعی در کاهش مصرف برق و تاثیرگذاری در مصرف گاز دارد. متولی زاده خاطرنشان کرد: با این حال مشترکان خانگی و تجاری به‌عنوان مهم‌ترین گروه مصرف‌کنندگان انرژی در کشور، تنها با کاهش اندک شعله بخاری یا کم کردن یک درجه‌ای دما هوا یا خاموش کردن روشنایی اضافی، می‌توانند در کاهش مصرف انرژی کشور نقش بسزایی داشته باشند.
 • پیش‌بینی رشد ۶ درصدی صنعت و معدن در پایان ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صمت در نشستی که روز گذشته در کرمان برگزار شد، دورنمای بخش صنعت و معدن در سال ۹۹ را اعلام کرد. وی در جریان این نشست از احتمال دستیابی بخش صنعت و معدن به رشد ۶درصدی در پایان سال ۹۹ خبر داد. به گزارش شاتا وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در ۲۹ قلم محصولات صنعتی رشد فوق‌العاده‌ای داشتیم که در حوزه تولید خودرو ۲۸ درصد رشد کردیم و در سایر صنایع هم رشد داشته‌ایم. وی با بیان اینکه در شرایط تحریم حرکت صنعتی کشور استمرار پیدا کرد و در معادن هم همین‌‌گونه بود افزود: در ۹ ماه اخیر رشد صنعت و معدن کشور به ۴/ ۵ درصد رسیده و تا پایان سال ۶ درصد خواهد شد. رزم حسینی خاطرنشان کرد: حرکت صنعتی و معدنی کشور در شرایط تحریم استمرار پیدا کرد و رشد کشور در حوزه صنعت و معدن تا پایان سال به ۶ درصد خواهد رسید.
 • شکست رکورد تولید سیگار در دی‌ماه

  گروه شرکت‌ها: رکورد تولیدات شرکت دخانیات در ۹ ماه اول سال شکسته شد و پیش‌بینی‌ می‌شود تا پایان سال‌جاری بین ۶۰ تا ۷۰ درصد تولید نسبت به سال گذشته افزایش یابد. فرشید آیینی، معاون تولید شرکت دخانیات ایران در مورد شرایط تولید شرکت دخانیات ایران در سال جاری گفت: در هفته اول دی ماه رکورد تولید سال قبل را زدیم؛ با وجود اینکه امسال به علت شیوع بیماری کرونا شرایط بسیار خاصی داشتیم. وی افزود: خیلی از روزها کارخانه‌های ما با یک‌سوم نیروی انسانی خود کار می‌کردند.
 • صادرات فولاد ممنوع شد؟

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: در پی مسائل پیش آمده برای آیین‌نامه سامان‌دهی بازار فولاد و اختلاف میا‌ن وزارت صمت و بورس کالا بر سر نحوه قیمت‌گذاری فولاد، خبرهای تازه از ممانعت شرکت‌های تولیدکننده از صادرات محصولات‌شان حکایت دارد. هنوز مشخص نیست آیا‌ صادرات همه شرکت‌های تولیدکننده فولاد ممنوع شده است یا‌ نه، اما برخی خبرها از ممانعت از صادرات محصولات شرکت ذوب‌آهن اصفهان حکایت دارد.
 • هزینه شهرک‌های صنعتی؛ ۱۵۰۰میلیارد تومان در سال

  دنیای‌اقتصاد: در جریان یک بازدید، از هزینه‌ سالانه دولت در شهرک‌های صنعتی کشور رونمایی شد. معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اخیرا اعلام کرده دولت طی سنوات گذشته سالانه ۱۵‌هزار میلیارد ریال در ۸۲۵ شهرک و ناحیه صنعتی استان‌های مختلف کشور هزینه کرده است. فتحعلی محمدزاده افزود: این سرمایه‌گذاری از محل اعتبارات عمرانی، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و منابع داخلی شرکت‌های شهرک‌های صنعتی برای توسعه زیرساخت‌های این بخش هزینه شده است. وی اضافه کرد: با حمایت‌های دولت سالانه سه‌هزار و ۵۰۰ هکتار به اراضی صنعتی شهرک‌های صنعتی کشور افزوده و حدود سه‌هزار و ۲۰۰ هکتار زمین هم به متقاضیان سرمایه‌گذاری ایجاد واحدهای تولیدی واگذار شده است. محمدزاده یادآور شد: از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ تا‌‌کنون تنها ۲۸۵ دستگاه ماشین آتش‌نشانی و‌ ۲۳۰ ایستگاه آتش‌نشانی برای صیانت و افزایش ایمنی واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی ایجاد شده است.
 • اعطای ۵۲ هزار میلیارد تومان وام به واحدهای راکد

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صمت از سیاست تا‌زه مالی این نهاد برای بازگرداندن واحدهای راکد به وضعیت فعال رونمایی کرد. رزم‌حسینی اعلام کرده با هدف کاهش تعداد واحدهای غیرفعال تولیدکننده، ۵۲۰هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت خواهد شد. علیرضا رزم‌حسینی در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان کرمان افزود: واحدهای غیرفعال سراسر کشور و همچنین واحدهای استان کرمان می‌توانند از این ظرفیت مناسب بهره‌مند شوند. به گزارش «ایلنا» رزم‌حسینی با بیان اینکه ‌مشکل تعهدات ارزی واحدهای تولیدی در بخش مابه‌التفاوت از محل بانک مرکزی پیگیری می‌شود، عنوان کرد: تا‌مین ارز واردات در مقابل صادرات در سایت جامع تجارت آزاد است و در رابطه با کالاهای غیر‌۴۲۰۰‌تومانی هر فردی که تهاتر ارزی دارد، منع و محدودیتی ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر