آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۷۴

 • نمره اقتصاد آزاد در ایران و جهان

  دنیای‌اقتصاد: در حالی که شاخص آزادی اقتصادی جهانی طی دهه اخیر از رشد متوسط سالانه ۱۸/ ۰ درصد برخوردار بوده است، اما ایران طی دوره مذکور نرخ کاهشی منفی ۸/ ۱ درصد را تجربه کرده و از رتبه ۱۴۱ سال ۲۰۱۰ به ۱۵۸ در سال ۲۰۱۸ رسیده است. بررسی حوزه‌های مختلف تشکیل‌دهنده شاخص آزادی اقتصادی ایران نشان می‌دهد معیارهای مرتبط با چالاکی دولت تنزل کرده و به عبارتی طی گذر زمان، دولت بزرگ‌تر شده است.
 • دست‌اندازهای صنعت سرب و روی ایران

  دنیای‌اقتصاد: صنعت سرب و روی کشور همانند سایر بخش‌های صنعتی و معدنی با مشکلات و موانع فرابخشی روبه‌رو است که از جمله این موارد می‌توان به سیاست‌های ارزی، مشکلات مربوط به تحریم‌های آمریکا، عدم رغبت سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ خارجی برای سرمایه‌گذاری و مشارکت در احداث واحدهای صنعتی و معدنی در ایران، افزایش هزینه‌های تولید و تحولات بازارهای جهانی اشاره کرد. به نظر می‌رسد اصلاح برخی سیاست‌های اجرایی، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های دستگاه‌های اجرایی، می‌تواند فعالان این صنعت را برای فائق آمدن بر موانع و چالش‌های فرابخشی که بر همه بخش‌های صنعت و معدن کشور سایه افکنده است، یاری دهد.
 • رشد معنادار تجارت در اقلام پزشکی

  دنیای‌اقتصاد: تجارت اقلام پزشکی در دنیا به‌رغم کاهش تجارت جهان در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ افزایش یافت. این افزایش ناشی از شیوع ویروس همه‌گیر کووید -۱۹ بوده است. بر اساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران، صادرات و واردات اقلام پزشکی در همین مدت با رشد ۱۶ درصدی به رقمی بیشتر از ۱۱۳۹ میلیارد دلار رسیده است. تجارت نقش مهمی در تامین تقاضای روزافزون برای محصولات مرتبط با مهار همه‌گیری کووید- ۱۹ داشته و تجارت این محصولات از افزایش ۲۹ درصدی طی مدت مورد بررسی برخوردار است. کل واردات محصولات محافظت از صورت در نیمه اول سال ۲۰۲۰ حدود ۹۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش داشته است.
 • بررسی قرارداد‌های بانکی

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه یادداشت‌های حقوقی که شنبه هر هفته در صفحه پنجم روزنامه «دنیای اقتصاد» به چاپ می‌رسد۱، برآنیم که با توجه به گسترش روابط اشخاص حقیقی و حقوقی با بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، در چند یادداشت متوالی به بررسی قراردادهای منعقده بین اشخاص و بانک‌ها به‌طور اعم بپردازیم.
 • لزوم تامین زیرساخت‌های صادرات بخش کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: زیرساخت‌های موردنیاز صادرات بخش کشاورزی به‌ویژه امکانات لجستیکی و نگهداری و حمل محصولات فسادپذیر کشاورزی باید تامین شود. به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، حمید‌زادبوم در سی و هشتمین جلسه کارگروه توسعه صادرات با بررسی پیشنهاد‌های وزارت جهاد کشاورزی درخصوص توسعه صادرات محصولات کشاورز تصریح کرد: ضعف ناوگان یخچال‌های حمل محموله‌های صادراتی محصولات کشاورزی از مهم‌ترین چالش‌های سر راه صادرات است. دبیر شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی، آموزش تجار و صادرکنندگان در بخش کشاورزی را از مهم‌ترین الزامات توسعه کمی و کیفی صادرات محصولات کشاورزی عنوان و اظهار کرد: باید اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران و تشکل‌های مرتبط برنامه‌ریزی هدفمندتری را انجام دهند.
 • اقتصاد دیجیتال و مصائب پیش‌رو

  دنیای‌اقتصاد: هفدهمین جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با حضور محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون و دیگر اعضای کمیسیون به‌صورت مجازی برگزار شد. محمدرضا طلایی در مقدمه این جلسه به اظهارات محمد‌جواد آذری جهرمی در نشست ویدئویی «یلدا سامیت» اشاره کرد که در آن وزیر ارتباطات یکی از موانع حضور شرکت‌های استارت‌آپی در بورس را عدم درک درست از دارایی‌های نامشهود عنوان کرده است. طلایی با ابراز خوشحالی از اینکه بعد از مدت‌ها، متولیان دولت به اهمیت دارایی‌های غیر مشهود پی‌برده‌اند تصریح کرد این موضوع مخصوص استارت‌آپ‌ها نیست و کلیه فعالان حوزه نرم‌افزار و فناوری اطلاعات در چنین وضعی قرار دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر