آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۷۱

 • بدترین زمان سرکوب قیمت

  دنیای‌اقتصاد: آیا سرکوب قیمت‌ها در شرایط بحرانی مانند شیوع کرونا منافع مصرف‌کننده را تامین می‌کند؟ «‌موسسه هوور» در مطالعه تازه خود به این سوال پاسخ داده است. این موسسه تاکید کرده است که سرکوب قیمت در شرایط بحرانی تبعات شدیدتری به‌دنبال دارد. براین اساس هرجا که سرکوب قیمت اعمال نشده باشد، قیمت پس از یک‌دوره صعودی به شرایط طبیعی بازمی‌گردد. درواقع تنها راه دستیابی مطلوب به کالا و خدمات، کشف قیمت آن در بازار است؛ اتفاقی که شاید در کوتاه‌مدت به مصرف‌کنندگان فشار وارد کند؛ اما سریع‌ترین راه برای رسیدن به تعادل در سطح بازار است.
 • پرش دیجیتالی کشورها با شوک کرونا

  دنیای‌اقتصاد: کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران در گزارشی وضعیت شاخص‌های تکامل دیجیتالی اقتصادها را بررسی کرد. در این گزارش با اشاره به کاهش ۴/ ۴ درصدی حجم اقتصاد جهان، از شوک مثبت کرونا به عنوان یکی از عوامل تسریع دیجیتالی‌شدن کشورها نام برده ‌شده ‌است.
 • ۴ مصوبه مهم درباره ترخیص کالا

  دنیای‌اقتصاد: طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران در تازه‌ترین مصوبات صادر شده، مشکل ترخیص کالاهای مشمول مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در رابطه با زمان، ترخیص درصدی کالاهای اساسی و کالاهای قابل‌ترخیص با ارز متقاضی برطرف شده است. مهرداد جمال‌ارونقی در گفت‌وگو با «ایسنا» مصوبات جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار در رابطه با ترخیص کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید بر اساس مصوبه آبان ماه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را تشریح کرد.
 • وضعیت تولید فولاد طی ۱۱ ماه نخست ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: تولید فولاد خام جهان طی ۱۱ ماه ۲۰۲۰، حدود ۶۷/ ۱ میلیارد تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱/ ۱ درصد کاهش یافته است. طی این مدت، چین با سهم ۶/ ۵۷ درصد (۹۶۳ میلیون تن) از کل تولید فولاد خام، بزرگترین تولیدکننده فولاد خام جهان است. ایران نیز با تولید ۲۶ میلیون تن، در جایگاه یازدهم بزرگترین تولیدکنندگان فولاد خام جهان قرار دارد. روند افزایشی تولید فولاد خام ایران که از سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شده بود، در نوامبر همین سال متوقف شده و به ۶/ ۲ میلیون تن در این ماه رسیده است. این رقم نسبت به ماه گذشته با کاهش ۲/ ۳ درصدی و نسبت به نوامبر ۲۰۱۹ با افزایش حدود ۱۴ درصدی همراه است.
 • روند قاچاق سیگار کاهشی شد

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد بعد از گذشت هشت ماه از ابتدای سال جاری، بالاخره تاثیر مشکلات تخصیص ارز در ابتدای سال تقریبا برطرف شده و میزان تولید این محصول با افزایش جزئی و قاچاق آن با کاهش جزئی مواجه شده است.
 • تسریع در پرداخت بدهی صنعت برق با بودجه ۱۴۰۰

  ایرنا: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: حذف صنعت آب و برق از شمول تبصره ۱۴ در لایحه بودجه سال آینده کمک موثری به تسریع در پرداخت بدهی‌های این صنعت است. مصطفی رجبی مشهدی افزود: لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در مقایسه با قانون بودجه امسال تغییر مثبتی در بخش صنعت برق به همراه دارد. وی ادامه داد: درتبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ تاکید شده بود منابع ناشی از فروش برق به مشترکان باید به مدت دو هفته در صنعت برق باقی بماند. سخنگوی صنعت برق در ادامه توضیح داد: این باقی ماندن دو هفته‌ای سبب می‌شد از محل آن بتوان برای خرید برق از بخش خصوصی اقدام شود تا پایداری شبکه برق همواره برقرار بماند. رجبی مشهدی گفت: رعایت این موضوع از سوی سازمان هدفمندی یارانه به دلیل نیازهای کلان این سازمان به درستی انجام نمی‌گرفت و وقفه‌ای در کار ایجاد می‌کرد. وی با بیان اینکه وقفه مذکور برای صنعت برق مشکل‌ساز می‌شد گفت: در لایحه بودجه‌ای که برای سال آینده تدوین شده این امر مورد توجه جدی قرار گرفت و صنعت آب و برق از شمول تبصره ۱۴ حذف شد. معاون برنامه‌ریزی اقتصادی شرکت توانیر ادامه داد: حدف صنعت آب و برق از شمول این تبصره سبب خواهد شد منابع صنعت به سرعت در اختیار تولیدکنندگان، پیمانکاران و سایر نیازهای این صنعت قرار گیرد که کمک بزرگی به این صنعت است.
 • پرش دوباره قیمت تخم مرغ

  دنیای‌اقتصاد: خبرهای جدید از سیاست‌های تنظیم بازاری از سوی متولیان اعلام شد. بر این اساس مقرر شده است که قیمت تخم مرغ برای چندمین بار در سال ۹۹ افزایش پیدا کند اما در مورد قیمت نان که در روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی‌بر افزایش آن مطرح شده بود، فعلا اقدامی برای بالا بردن قیمت نان آن طور که ستاد تنظیم بازار اعلام کرده است، صورت نخواهد گرفت. ستاد تنظیم بازار همچنین در مورد اقلام شوینده اعلام کرده که افزایش قیمت این محصولات غیرقانونی است و با هرگونه تخلفی برخورد خواهد شد.
 • لیست چالش‌های اقتصادی بخش خصوصی

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین مشکلات حوزه کشاورزی و ارزی فعالان اقتصادی در نشست مشترک کمیسیون‌های صنایع، بازار پول و سرمایه و کشاورزی اتاق ایران مطرح شد. فعالان اقتصادی حاضر در این نشست با بیان دغدغه‌های خود، خواستار حل موانع پیش روی صادرات شدند و بر ضرورت حمایت دولت از فعالان اقتصادی تاکید کردند. این نشست به منظور بررسی مشکلات فعالان اقتصادی استان البرز برگزار شد.
 • آخرین وضعیت مرزهای مسافری و ترانزیتی با عراق

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری گفت: کلیه مرزهای بازرگانی و تجاری ما با عراق و همچنین تردد مسافری با اقلیم کردستان عراق باز است و انسداد مرزها با این کشور منتفی شده است. جواد هدایتی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره آخرین وضعیت مرزهای ایران و عراق اظهار کرد: بعد از شیوع کرونا، بسیاری از کشورها برای در امان ماندن از کووید-۱۹، تصمیمات آنی و لحظه‌ای اتخاذ کرده یا می‌کنند؛ خیلی از کشورهای همسایه در همان اسفند سال گذشته مرزهای خود را بستند اما به تدریج متناسب با شرایط مختلف، تردد در مرزهای ما با همسایگانمان به حالت عادی بازگشت.
 • وزارت صمت مسوول تعیین کالاهای وارداتی است

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی گفت: طبق قانون ثبت‌سفارش یعنی مجوز ورود کالا به کشور، هر کالایی که ثبت‌سفارش داشته باشد، وزارتخانه مجوزدهنده، ضرورت و نیاز ورود آن را تشخیص داده و متعاقبا امکان خرید و انتقال ارز را هم دارد. بر این اساس بانک مرکزی نقشی در انتخاب کالاها نداشته و صرفا کد ثبت معاملات ارزی یا همان تخصیص را به ثبت‌سفارش‌های مورد تایید وزارت صمت ارائه می‌کند.
 • ۷ میلیارد دلار ارز دولتی خرج چه کالاهایی شد ؟

  دنیای‌اقتصاد: عملکرد تامین ارز ترجیحی تا نیمه آذرماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد حدود ۷ میلیارد دلار از این ارز تاکنون تخصیص یافته که بیش از ۲ میلیارد دلار آن برای دارو و ملزومات پزشکی پرداخت شد.
 • مجوز صادرات رب گوجه‌فرنگی تا پایان دی تمدید شد

  دنیای‌اقتصاد: صادرات رب گوجه‌فرنگی در بسته‌بندی و احجام مختلف تا پایان دی ماه بلامانع است. به گزارش «ایسنا»، سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه‌ای به گمرک اعلام کرده که صادرات رب گوجه‌فرنگی در بسته‌بندی و احجام مختلف با رعایت ضوابط مقرات صادرات و واردات تا پایان دی سال‌جاری بلامانع است. پیش‌تر هم صادرات رب اسپتیک (نه فله) تا پایان آبان و آذر ماه آزاد شده بود و تولیدکنندگان درخواست کرده بودند که لغو ممنوعیت صادرات رب گوجه‌فرنگی تمدید شود، چراکه از طرفی در حال حاضر دولت به ارز نیاز دارد و از طرف دیگر حفظ مشتری صادراتی راحت نیست و در صورت وقفه افتادن بین فروش محصول، مشتری از دست می‌رود که به زیان تولید‌کننده و کشور است. رب گوجه‌فرنگی اسپتیک مخصوص صادرات است و برای مصرف داخل تولید نمی‌شود. این نوع رب گوجه‌فرنگی تحت خلأ تولید و در کیسه‌های مخصوص نگهداری می‌شود که تا دو، سه سال هم ماندگاری دارد و فقط برای صادرات تولید می‌شود. به‌طور کلی معمولا واردکنندگان رب غیر‌اسپتیک را نمی‌خرند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر