آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۶۴

 • سناریوهای احیای اقتصاد کشورها

  دنیای‌اقتصاد: مجمع جهانی اقتصاد جدیدترین گزارش رقابت پذیری جهانی را منتشر کرد. در این گزارش که مصادف با شیوع کرونا بوده است، مجمع برای نخستین بار از زمان آغاز گزارش‌های رقابت‌پذیری، از رتبه بندی کشورها امتناع کرده است. در این شرایط ویژه که اقتصاد جهانی با پیامدهای کووید-۱۹ دست وپنجه نرم می‌کند، مجمع به جای رتبه‌بندی کشورها در ارکان پیشین رقابت‌پذیری به انتشار نسخه‌ای ویژه با محوریت «احیاء» اقتصادها از بحران کرونا و «تحول و بازطراحی» نظام‌های اقتصادی با تاکید بر «مردم»، «بهره‌وری» و «کره زمین» پرداخته است.
 • آمار رشد سرمایه‌گذاری خارجی ۸ماهه به‌روز نشد

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صمت آمار جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ۸‌ماهه ابتدایی سال را اعلام کرد که اعداد اعلامی تفاوتی با اعداد گزارش شده در پایان مهر ۱۳۹۹ ندارند. بر مبنای گزارش‌ شاتا، ارزش سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های صنعتی، معدنی و تجاری با عبور از مرز ۱۰۲۲ میلیون دلار، رشدی ۷۱ درصدی را در پایان ۸ماهه ابتدایی سال تجربه کرده است. این میزان جذب سرمایه در نتیجه ۷۵ مورد درخواست سرمایه‌گذاری خارجی حاصل شده است. بر این مبنا سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در مدت یاد شده نسبت به ۸ماهه اول سال ۱۳۹۸ از لحاظ تعداد ۴/ ۳۶ درصد و از نظر ارزش ۲/ ۷۱درصد رشد داشته است. آمارهای قبلی وزارت صمت که وضعیت طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی را تشریح کرده حاکی از این بود که در ۷ماهه نخست امسال ۲۷ درصد از کل سرمایه‌گذاری خارجی، در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده که سهم بخش صنعت ۸۴، معدن ۷/ ۶ و تجارت ۳/ ۹ درصد بوده است.
 • بازگشت ۹۹۱ واحد صنعتی به چرخه فعالیت

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صمت در ادامه سیاست خود برای احیای واحدهای تولیدی، از بازگشایی ۹۹۱ واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد. این وزارتخانه اعلام کرد این تعداد بنگاه از ابتدای سال ۹۹ تا نیمه آذرماه احیا و به چرخه تولید بازگشته‌اند. به گزارش شاتا، درصد تحقق احیای واحد‌ها و بازگشت آنها به چرخه تولید تاکنون، ۶۶ درصد بوده است. بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده امسال باید ۱۵۰۰ واحد صنعتی با مجموع اشتغال ۲۷هزار نفر به چرخه تولید بازگردند. در بازنگری برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی مجدد ۲هزار واحد در سراسر کشور در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران قرار گرفته است. مجموعه اشتغال واحدهای احیا شده تاکنون ۱۷ هزار و ۹۰ نفر بوده است که درصد اشتغال تحقق یافته نیز ۶۳ درصد است. این تعداد واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۳۰ هزار و ۳۵۴ میلیارد ریال به چرخه تولید بازگشته‌اند.
 • دور جدید برخورد با قاچاق در بازار پوشاک

  دنیای اقتصاد: بعد از یک دوره وقفه، سیاست مبارزه با قاچاق در بازار پوشاک از روز پانزدهم دی‌ماه امسال دوباره پیگیری خواهد شد. طبق اعلام یکی از مقامات مسوول در این زمینه، تیم‌های مقابله‌ با قاچاق پوشاک تشکیل شده و در تهران نیز برخورد جدی‌تر خواهد بود. در این زمینه یاسر سوادکوهی، مدیرکل دفتر هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اعلام کرد: در سال ۹۷ طرح پوشاک مبتنی بر شناسه کالا و رهگیری را انجام دادیم. در فاز اول به دلیل اینکه نیاز بود سامانه مربوطه تکمیل شود، برندهایی مانند نایک و آدیداس که قاچاق محرز محسوب می‌شدند از سطح شهر جمع‌آوری شد. به گزارش مهر، سوادکوهی درخصوص تداوم طرح مبارزه با پوشاک قاچاق اظهار کرد: برخلاف آنچه می‌گویند که ستاد مبارزه با قاچاق طرح مبارزه با برندهای محرز قاچاق پوشاک را آبان ماه سال گذشته متوقف کرده است، گزارش‌هایی داریم که در زمان کرونا و در استان‌های مختلف با فروشگاه‌هایی که برند قاچاق می‌فروختند، برخورد لازم انجام شده و در تهران هم چند مرکز تعطیل شدند. وی درباره شروع مجدد برخوردها از ۱۵ آذرماه در تهران گفت: در حال حاضر، چند برندشاپ در تهران هستند که به فروش کالای قاچاق مبادرت دارند. تیم‌های مقابله‌ای ما تشکیل شده و برخوردها را آغاز کردیم و در تهران هم برخورد جدی خواهیم داشت.
 • تزریق سوخت مایع به نیروگاه‌های برق حرارتی

  دنیای‌اقتصاد: با عبور میزان مصرف روزانه گاز طبیعی کشور از مرز ۵۹۲ میلیون مترمکعب، بخشی از خوراک تزریقی به نیروگاه‌های برق با سوخت مایع جایگزین شد. آن‌طورکه محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی به «ایسنا» گفته وضعیت سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در یک هفته اخیر مناسب نبوده و گاز کمتری نسبت به گذشته در اختیار آنها قرار گرفته است، به همین دلیل مجبور به استفاده بیشتر از سوخت مایع شدیم و از این باب کمی جای نگرانی وجود دارد. وضعیتی که از سوی محمدرضا جولایی، مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران هم تایید شده و دلیل آن افزایش مصرف روزانه گاز طبیعی کشور تا مرز ۵۹۲ میلیون مترمکعب اعلام شده است. جولایی البته شائبه هرگونه ارتباط میان تزریق سوخت مایع به نیروگاه‌ها و آلودگی هوای تهران را رد کرده است. نیروگاه‌های حرارتی نقش عمده‌ای در تولید برق کشور دارند به‌طوری که در حال حاضر میزان تولید برق این نیروگاه‌ها ۶۸ هزار و ۴۱۳ مگاوات، معادل ۸۱ درصد تولید برق کشور است.
 • کاهش۸درصدی در آب ورودی به سدهای تهران

  ایرنا: بارندگی‌های اخیر در پایتخت موجب افزایش آب ورودی به پنج سد استان تهران به میزان ۶۱/ ۱۷۸ میلیون مترمکعب شد، گرچه این میزان آب نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸درصد کاهش را نشان می‌دهد. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران با تایید این موضوع اعلام کرد: مجموع حجم مخازن ۵ سد این استان به ۶۱۵ میلیون مترمکعب رسیده که این رقم در سال گذشته ۶۸۶ میلیون مترمکعب بوده است. احمدعلی قربانیان افزود: حجم مخزن نرمال انتهای آذرماه نیز ۶۷۵ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۷۱ میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد. به گزارش پاون، این مقام مسوول خاطرنشان کرد: حجم ورودی سدهای استان تهران از ابتدای آذرماه تا ۲۹ آذرماه ۵۷/ ۶۶ میلیون مترمکعب است که این رقم در سال گذشته ۹۲/ ۴۸ میلیون مترمکعب آب بود و افزایش ۳۶ درصدی را نشان می‌دهد. وی با اشاره به ورودی سدهای این استان از ابتدای سال‌ آبی جاری تاکنون، خاطرنشان کرد: ورودی سدهای پنج‌گانه استان تهران ۶۱/ ۱۷۸ میلیون مترمکعب است که سال گذشته ۰۷/ ۱۹۵ میلیون مترمکعب بود و نسبت به ورودی‌های سال آبی گذشته، کاهش ۸ درصدی دارد.
 • تحلیل آثارجهانی شدن تجارت بر دو قدرت اول اقتصادی دنیا

  رضا مسرور/ تحلیلگر امور اقتصادی و کسب و کار
  صندوق بین‌المللی پول، جهانی شدن را رشد وابستگی متقابل اقتصادی کشورها در سراسر جهان از طریق افزایش حجم و تنوع مبادلات کالا و خدمات و جریان سرمایه در ماورای مرزها و همچنین از طریق پخش گسترده‌تر و وسیع‌تر تکنولوژی می‌داند.
 • رمزگشایی از مخالفت وزیر صمت با دلار ۴۲۰۰

  دنیای‌اقتصاد: به فاصله یک ماه از اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص آمادگی دولت برای حذف دلار ۴۲۰۰تومانی از بودجه، وزیر صمت از مجلس خواست دلار ۴۲۰۰ تومانی را از بودجه سال ۱۴۰۰ حذف کند. علیرضا رزم‌حسینی در حالی این اقدام را نیازمند یک تصمیم انقلابی از سوی مجلس شورای اسلامی دانست که در ماه‌های گذشته بارها بی‌فایده بودن تزریق ارز ارزان‌قیمت به بخش‌های تولیدی ثابت شده است.
 • اطلس صادرات به ۲۰ کشور

  دنیای‌اقتصاد: کالاهای منتخب صادراتی ایران به ۲۰ کشور جهان معرفی شدند. براساس داده‌های منتشرشده مجموع صادرات ایران به ۲۰ کشور مزبور در هشت ماه نخست سال ۹۹ برابر با ۱۳میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ثبت شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود ۱۴ درصد کاهش داشته است. در بین کشورهای مختلف، بیشترین رشد ارزش صادراتی ایران مربوط به کشورهای تاجیکستان، روسیه و جمهوری آذربایجان است و بیشترین کاهش ارزش صادرات در این مدت به کشورهای عربستان سعودی، گرجستان، لبنان و ترکمنستان اختصاص دارد.
 • افزایش مهلت ورود تجهیزات تولید تا زمان ترخیص به ۱۸ ماه

  دنیای‌اقتصاد: بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی علاوه بر اینکه مهلت ورود سایر کالاها اعم از مواد اولیه تولید کالاهای واسطه‌ای و قطعات خطوط تولید دارو و تجهیزات پزشکی از زمان تامین ارز تا ترخیص کالا برای واحدهای تجاری حداکثر ۶ ماه و برای واحدهای تولیدی حداکثر ۸ ماه تعیین شده، مهلت ورود ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید که نیاز به طول دوره ساخت دارند، مشروط به تایید طول دوره ساخت توسط معاونت امور صنایع یا رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت حداکثر ۱۸ ماه از زمان تامین ارز تا ترخیص کالا تعیین شده است.
 • نقایص نظام بودجه‌ریزی کشور، مانع ثبات اقتصادی است

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بودجه از منظر اثراتی که برای محیط کسب و کار و متغیرهای اقتصادی دارد، برای بخش‌خصوصی حائز اهمیت است. در لایحه بودجه ۱۴۰۰، یکی از نگرانی‌های جدی ما رشد مالیات بر بخش خصوصی است که ۵۴ درصد رشد داشته و در این بزنگاه دشوار اقتصادی، فشارهای مضاعفی را بر فعالان اقتصادی وارد خواهد کرد. غلامحسین شافعی در بیست و چهارمین جلسه هیات نمایندگان اتاق مشهد به نواقص بودجه سال ۱۴۰۰ اشاره و نظرات بخش خصوصی را در این رابطه مطرح کرد.
 • فروش اجباری کالا همراه با هر کالای دیگر تخلف است

  خبرگزاری مهر: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان گفت: فروش اجباری هر کالایی با کالای دیگر تخلف و خلاف قانون است، لذا باید رفتار همه عوامل فروش و توزیع‌کنندگان و نمایندگی‌های عرضه مورد رصد قرار گیرد. با توجه به اخبار و گزارش‌های واصله در مورد نحوه توزیع روغن خوراکی، جلسه‌ای به ریاست معاون وزیر و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و با حضور نمایندگان شرکت‌های تولیدی و پخش برگزار و در زمینه فروش اجباری روغن نباتی به همراه سایر محصولات بحث و بر تخلف بودن این موضوع تاکید شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر