آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۶۳

 • احصای عوامل اخلال در محیط کسب‌و‌کار

  دنیای‌اقتصاد: نتایج اولیه فراخوان وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص شناسایی چالش‌های کسب‌وکار بنگاه‌های اقتصادی ایران منتشر شد. ارزیابی‌ نظرسنجی از ۷۲ بنگاه صنعتی، معدنی و تجاری در بازه تقریبی دوماهه نشان می‌دهد «تامین مواد اولیه»، «دریافت مجوز» و «فروش و بازار داخلی» به‌عنوان مهم‌ترین عوامل مخل محیط کسب‌وکار شناسایی شده‌اند. این در حالی است که شامخ آبان‌ماه با تایید نتایج به دست آمده در این نظرسنجی، مهم‌ترین عامل کاهش تولید، افزایش قیمت مواد اولیه را معرفی کرده که میزان سفارش‌های جدید و در کنار آن میزان فروش را با کاهش روبه‌رو کرده است. همچنین نظرسنجی وزارت صمت از صاحبان کسب‌وکار حکایت از آن دارد که «سوخت»، «امور اراضی» و «وزارت بهداشت» کمترین اثر را در ایجاد چالش‌های محیط کار داشته‌اند.
 • ابهامات بودجه صمت در ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: بازوی پژوهشی وزارت صمت ضمن ارائه یازده پیشنهاد اصلاحی، کلیات بودجه ۱۴۰۰ را مملو از اعداد غیرواقع‌بینانه دانست. موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با یادآوری رشد ۶/ ۵۸ درصدی اعتبارات هزینه‌ای وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ در دو بخش هزینه‌ای و اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای، نقدهایی را به برنامه مالی دولت در سال پیش رو وارد کرد. افزایش بودجه برای «نظارت و تنظیم بر بازار» در کنار رشد اعتبارات «ارتقای سطح فناوری و توسعه صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان»، «ارتقای بهره‌وری معادن»، «برنامه نظارت بر تشریفات گمرکی کالا» و «برنامه ترویج و فرهنگ‌سازی عمومی استاندارد» از جمله مواردی است که در بررسی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی مورد توجه قرار گرفته و گویای علایق وزارت صمت برای سال آینده است.
 • موافقت دولت با تغییر منابع مالی صنعت برق

  ایرنا: مسیر تزریق منابع دولتی برای توسعه صنعت برق تغییر کرد. با اعلام رسمی مدیرعامل توانیر، از این پس منابع مالی صنعت برق از محلی غیر از تبصره ۱۴ تامین خواهد شد. محمدحسن متولی‌زاده گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ با خارج کردن منابع صنعت برق از مسیر تبصره ۱۴، رفع مشکلات این صنعت را هدف قرار داده است. مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران افزود: دولت با آگاهی از مشکلاتی که تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ برای صنعت برق ایجاد کرده بود در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر خروج منابع مالی صنعت برق از مسیر تبصره ۱۴ را پذیرفت.
 • استقبال از پرداخت مشوق‌های صادراتی در حوزه زیرساخت‌های تجاری

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران از استقبال سازمان‌های صمت استان‌ها به ویژه استان‌های مرزی از طرح سازمان توسعه تجارت ایران درخصوص پرداخت مشوق‌های صادراتی خبر داد و گفت: تاکنون ۴۷ طرح زیرساختی از طریق سازمان‌های صمت استان‌ها به دبیرخانه کارگروه مشوق‌های صادراتی ارسال شده است.
 • هشدار خاموشی در صنعت برق

  ایسنا: زنگ خطر خاموشی در سالیان آتی به صدا درآمده است. در یک اظهارنظر اخیرا مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی اعلام کرده در صورت افزایش نیاز کشور به برق بیشتر و عدم سرمایه‌گذاری لازم در این حوزه، تامین برق برای سال‌های پس از ۱۴۰۲ با مشکلاتی مواجه خواهد شد.
 • راز ظهور مقتدرانه آسیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های پیشرفت در آسیا موفق شده‌اند در شرایط همه‌گیریِ کرونا، به روند کسب‌وکار خود سرعت ببخشند. شرکت مشاور مدیریت جهانیِ مکنزی در مصاحبه‌ای با ۲۰ مدیرعامل برتر شرکت‌های آسیایی، به‌دنبال دلایل پیشرفت این شرکت‌ها در شرایط کرونایی رفته‌ است. در نهایت پنج عامل اساسی از دل این گفت‌وگوها بیرون آمده‌ است که نشان می‌دهد چطور شرکت‌های آسیایی توانسته‌اند در شرایط بحرانیِ همه‌گیریِ کرونا، پیشرفت کنند.
 • بازگشت ارز صادرات دارو در چهار ماه ناممکن است

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در نشست بیست و هشتم کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از سیاست‌های دولت و بانک مرکزی در ضرب‌الاجل‌های تعیین‌شده برای بازگشت ارز، ارائه اسناد، بسته‌بودن فهرست دارویی کشور و همچنین پرداخت مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی، همه این موارد را باعث سخت‌شدن صادرات دارو و قرار گرفتن شرکت‌های بزرگ دارویی در فهرست سیاه بانک مرکزی عنوان کردند.
 • چراغ قرمزهای نابه‌جا در تامین کالاهای اساسی

  فرهاد آگاهی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران
  تجارت خارجی خصوصا در حوزه کالاهای اساسی، رکن غیرقابل انکار در فرآیند تنظیم بازار است و به دلیل اهمیت تامین این کالاها و نیز بحث هزینه تمام شده آنها، منطق حکم می‌کند از تمام ظرفیت‌های تجارت خارجی برای کاهش ریسک‌های موجود استفاده شود.
 • دومین مرز رسمی برای تجارت ایران و پاکستان فعال شد

  دنیای‌اقتصاد: مرز ریمدان در جنوب سیستان و بلوچستان به‌صورت رسمی فعال شد که دومین مرز رسمی برای تجارت ایران و پاکستان است و افزایش ترانزیت کالا در کنار تنها بندر اقیانوسی کشور را رقم می‌زند.
 • موجودی ۷/ ۵ میلیون تنی کالاهای اساسی گمرکات

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین گزارش از وضعیت موجودی کالای اساسی در گمرک و بنادر نشان از افزایش موجودی کالای اساسی به ۷/ ۵ میلیون تن دارد. به گزارش اکسپورتنا، مهرداد جمال‌ارونقی، معاون فنی گمرک ایران آخرین گزارش از وضعیت کالاهای موجود در گمرک و بنادر و همچنین جزئیات کالاهای اساسی را اعلام کرد. طبق این گزارش، تا تاریخ ۲۶ آذر امسال هفت میلیون و ۱۱۴ هزارتن کالای غیر‌کانتینری و همچنین ۹۲ هزار و ۸۲۱ (TEU) میزان موجودی کالاهای کانتینری است که ۹۰درصد آن را کانتینرهای پُر‌ وارداتی تشکیل می‌دهد. اما از مجموع بیش از ۱/ ۷میلیون تن کالای غیر‌کانتینری موجود در گمرک و بنادر، بیش از ۸/ ۳ میلیون تن به کالاهای اساسی اختصاص دارد.
 • زمینه چینی برای استفاده ایران از منابع بانکی خود در ترکیه

  دنیای اقتصاد: وزیر تجارت ترکیه در مذاکره تلفنی با وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به درخواست ایران برای استفاده از منابع بانکی خود نزد بانک‌های ترکیه، تصریح کرد: در روزهای سخت کنار ایران خواهیم بود، مواد غذایی و دارویی را در اولویت قرار می‌دهیم و زمینه را فراهم می‌کنیم که ایران از منابع بانکی خود برای واردات مواد غذایی و دارویی استفاده کند.
 • دستور ترخیص مواد اولیه تولید ماسک صادر شد

  دنیای اقتصاد: وزیر صمت در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک اعلام کرد، کلیه پارچه‌های ملت بلون موجود در گمرکات سراسر کشور که تاریخ قبض انبار آنها قبل از ۲۰ آبان ماه است ترخیص شوند.به گزارش خبرگزاری تسنیم، رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مکاتبه‌ای با میراشرفی رئیس کل گمرک ایران، با اشاره به بند ۹ مصوبات جلسه ۲۰ آبان کمیته لجستیک ستاد ملی مبارزه با کرونا،‌اعلام کرد، دستور فرمایید کلیه پارچه‌های ملت بلون موجود در گمرکات سراسر کشور که تاریخ قبض انبار آنها قبل از ۲۰ آبان ماه است، ترخیص و گزارش میزان ترخیص محموله‌های مذکور به تفکیک مشخصات وارد‌کننده، میزان محموله ترخیص شده و... به‌صورت مستمر به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان غذا و دارو ارسال شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر