آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۵۲

 • تداوم خوش‌بینی مدیران به تولید

  دنیای‌اقتصاد: شاخص مدیران خرید صنعت در آبان‌ماه روی عدد ۶۳/۴۷ ایستاد. شامخ صنعت آبان‌ماه که طی هفت ماه گذشته یکی از کمترین مقادیر خود را به ثبت رسانده است، نشان می‌دهد از یک‌سو تا‌ثیر کاهش در تقاضا- ناشی از محدودیت‌های کرونا- و همچنین امیدواری به کاهش قیمت‌ها و از سوی دیگر کمبود شدید نقدینگی تولیدکنندگان باعث رکود در این بخش شده است. با این حال همچنان اکثر فعالان اقتصادی نسبت به ماه آینده خوشبین هستند اما درصد انتظارات مثبت تولیدکنندگان نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.
 • روند تولید در هشت ماه امسال

  دنیای‌اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ۲۵ قلم کالای اصلی صنعتی و معدنی که تا‌کنون اطلاعات آن استخراج شده است، ۱۷ محصول رشد تولید و ۸ محصول روند نزولی داشته است. به گزارش شاتا، سعید زرندی در جلسه پایش آمار افزود: در هشت ماهه امسال انواع خودروی سواری با تولید حدود ۵۴۳ هزار دستگاه و رشد ۲۱ درصدی، تلویزیون ۷۹۷ هزار دستگاه با ۶۱ درصد رشد، کاتد مس ۱۹۲ هزارتن با افزایش ۹ درصدی، فولاد خام با بیش از ۱۹ میلیون تن و رشد بیش از ۸ درصدی، سیمان با تولید ۴۸‌میلیون تن و رشد ۱۵ درصدی و لاستیک خودرو با تولید ۱۷۸ هزارتن، با رشد ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.
 • احیای ۹۹۱ واحد صنعتی غیرفعال

  ایسنا: سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از احیا و راه‌اندازی مجدد ۹۹۱ واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا‌کنون در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خبر داد و گفت که با راه‌اندازی مجدد این واحدها، برای ۱۷ هزار و ۹۰ نفر اشتغال‌زایی یا تثبیت شغل شده است.
 • میزان بارش‌ها از سال قبل پیشی گرفت

  دنیای‌اقتصاد: با ثبت ۴/۵۵ میلی‌متر بارش در ۷۵ روز نخست سال آبی جاری، رشدی ۲۵درصدی در میزان بارش‌ها نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت به ثبت رسیده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از آغاز سال آبی جاری (اول مهر ۹۹) تا ۱۵ آذرماه (۷۵ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ‌بر ۴/۵۵ میلی‌متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۴/۴۴ میلی‌متر) ۲۵ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۷/۵۰ میلی‌متر) رشدی ۹‌درصدی را نشان می‌دهد. بیشترین رشد بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز کشور نسبت به سال آبی گذشته مربوط به حوضه آبریز دریاچه ارومیه با رشدی ۱۶۴ درصدی است و بیشترین افت بارش‌ها نسبت به سال آبی گذشته مربوط به حوضه آبریز مرزی شرق با کاهش ۵۵ درصدی بارش‌ها است.
 • کارنامه ۲۰‌ماهه تامین سرمایه در گردش صنایع

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از پرداخت ۷۱ هزار و ۲۸۸ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی و معدنی از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه در ۲۰ ماه گذشته است که ۵۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال از این منابع (معادل ۷۵ درصد) برای تامین سرمایه در گردش این واحدها اختصاص یافت.
 • خودکفایی در تولید ۴ قلم کالای مرتبط با کرونا

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان نشست کمیته تدارکات و پشتیبانی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان کرد: در چهار قلم کالای مهم مربوط به تجهیزات مبارزه با کرونا که وزارت صمت مسوول بوده، به تولیدات خوبی رسیده‌ایم. علیرضا رزم حسینی با بیان این مطلب افزود: در تولید ماسک مازاد داریم و تولیدکنندگان تقاضای صادرات دارند و مجوز صادرات با تقاضای وزارت بهداشت در صورت مازاد نیاز داخلی داده می‌شود. وی ادامه داد: در زمینه تولید ونتیلاتور نیز دو کارخانه بزرگ در حال تولید و تامین نیاز وزارت بهداشت بوده و همزمان متقاضی صادرات نیز هستند. وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در زمینه تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز نیز واحدهای تولیدی آمادگی تولید و تامین نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را دارند. رزم حسینی در خصوص تامین اکسیژن بیمارستان‌ها نیز بیان کرد: فولاد کشور (اصفهان، کرمان، یزد و برخی استان‌های دیگر) به صورت رایگان اکسیژن به بیمارستان‌ها تحویل می‌دهند. وی اعلام کرد: با همکاری و تعامل همه تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران در تجهیزات مرتبط با کرونا در کشور به خودکفایی رسیدیم و این روند همچنان ادامه دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص صادرات اقلام مرتبط با کرونا گفت: بنابر تقاضای وزارت بهداشت، اگر در کالایی مازاد نیاز داخلی داشته باشیم، مجوز صادرات هم خواهیم داد.
 • عمده‌ترین دلایل خام‌فروشی در بخش معدن

  ایرنا: رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: امروز یکی از دلایل خام‌فروشی در بخش معدن ناشی از کمبود فناوری روز است، در حالی که بخش معدن در شرایط تشدید تحریم‌ها می‌تواند نقش کلیدی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کند. تقی نبئی افزود: اکنون ۴۱ هزار نفر عضو متخصص سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ۳۱ استان منطبق با ذخایر معدنی پراکندگی دارند. وی افزود: بخش معدن علاوه‌بر ایجاد اشتغال‌زایی مورد نیاز در محرومیت‌زدایی در سطح کشور می‌تواند نقش موثری داشته باشد و اکنون موانع ایجادی برای فروش نفت، فرصت ارتقای جایگاه معدن در اقتصاد کشور را فراهم ساخته است. ایران اکنون دارای حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده است که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است. براساس آمارهای رسمی منتشر شده، سهم بخش معدن وصنایع معدنی از صادرات غیرنفتی نزدیک به ۲۰ درصد در سال گذشته بود و وزارت صنعت، معدن وتجارت وعده داده، امسال این میزان به ۲۵ درصد برسد.
 • تصویر تجارت در پساترامپ

  دنیای‌اقتصاد - بمانجان ندیمی: جمعی از نمایندگان تشکل‌های تجاری و صادرکنندگان، چشم‌انداز تجارت خارجی در دوره پساترامپ را مثبت ارزیابی کردند. شرکای تجاری که تحت‌تاثیر تحریم‌های یک‌طرفه (غیرقانونی) ترامپ، تجارت با ایران را به اجبار محدود کرده بودند، اکنون آماده بازگشت به ریل قبلی همکاری‌های خود با طرف‌های ایرانی هستند. آن‌طور که فعالان اقتصادی درباره شرایط تازه روایت می‌کنند، لحن شرکای تجاری ایران دچار تغییر معنادار شده است؛ به‌طوری‌که این کشورها به حذف سیاست‌های محدودیت‌زای زمان ترامپ امیدوار شده‌اند و اکنون پالس‌های مثبتی را برای همکاری با ایران ارسال می‌کنند. از نگاه طرف‌های خارجی پایان‌کار ترامپ به معنای آغاز عصر جدیدی برای برقراری تجارت با ایران است. با این حال فعالان اقتصادی کشورمان معتقدند این «فرصت خارجی» به تنهایی برای تسهیل و بهبود تجارت کافی نیست، بلکه «موانع داخلی» یا همان خودتحریمی‌ها - سیاست‌های غلط و ضدتولید - باید برای استفاده از فرصت عصر پساترامپ از مسیر تولید و صادرات برداشته شود.
 • کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید تخم مرغ

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید تخم مرغ به علت کمبود نهاده‌های مورد نیاز طیور، کیفیت پایین نهاده‌ها و ضرر مداوم تولیدکنندگان خبر داد. ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه هزینه‌های تولید تخم مرغ برای تولیدکنندگان بالا رفته است، اظهار کرد: چند هفته گذشته قیمت مصوب نهاده‌های دامی افزایش یافت. همچنین قیمت واکسن، دارو و کارتن شانه به‌طور ساعتی در حال افزایش است و کرایه حمل و نقل نیز ۳۵ درصد افزایش یافته است.
 • تمهیدات جدید برای بازگشت ارزهای صادراتی از عراق و افغانستان

  دنیای‌اقتصاد: تصمیمات جدید برای تسریع در بازگشت ارز حاصل از صادرات فعالان اقتصادی از دو کشور عراق و افغانستان در دستور کار قرار گرفت و مصوباتی برای امکان بازگشت ارز و جلوگیری از خروج ریال از کشور اتخاذ شد. بر اساس یکی از این مصوبات، از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته شده‌ تا مصوبه‌ای را پیشنهاد کند تا بر اساس آن تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان به مقصد عراق و افغانستان پیش از تحویل به طرف خارجی و خروج کالا از کشور صورت گیرد.
 • کارت هوشمند متخلفان حمل نهاده‌های بخش کشاورزی باطل می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: سازمان راهداری، کارت هوشمند رانندگان متخلف در حمل نهاده‌های بخش کشاورزی را باطل می‌کند. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدرضا طلایی درباره اختلاط نهاده‌های بخش کشاورزی، اظهار کرد: هر زمان قیمت نهاده‌ها اختلاف بیشتری در بازار پیدا می‌کند، تخلفات بیشتر می‌شود. وی با اشاره به این که کالایی که خریداری می‌شود در مراحل مختلف بارگیری تا انبار آزمایش می‌شود، خاطرنشان کرد: قبل از تخلیه بار از کشتی، سازمان‌های استاندارد، حفظ نباتات و دامپزشکی نمونه‌برداری می‌کنند و اگر مورد تایید قرار گرفت، اجازه تخلیه بار از کشتی داده می‌شود. طلایی افزود: زمانی که بار از کشتی خارج و در انبارها تخلیه می‌شود با تایید دامپزشکی، بارگیری و به سمت مقصد حمل می‌شود. بنابراین هیچ مشکلی در زمان بارگیری وجود ندارد. وی با بیان اینکه شرکت‌های واردکننده با شرکت‌های باربری قرارداد می‌بندند، گفت: مشکلی در نهاده‌های وارداتی وجود ندارد؛ حمل بار به صورت فله و در کامیون‌های لبه‌دار انجام می‌شود و شرکت‌های باربری متعهد هستند بار را سالم به واحدهای تولیدی برسانند. طلایی یادآور شد: شرکت‌های حمل‌و‌نقل چون مجوزشان را از سازمان راهداری می‌گیرند، رئیس سازمان راهداری به ما قول داده است اگر گزارش تخلفی به این سازمان بدهیم به سرعت کارت هوشمند راننده باطل شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر