آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۵۱

 • سرنوشت صنعت با «هوش مصنوعی»

  دنیای‌اقتصاد: تولید در جهان متحول خواهد شد و سرنوشت صنعت را بازوها و توان فکری بی‌انتهای روبات‌ها رقم می‌زند. گزارش IMF نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی‌های دیجیتال اعم از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی موجب می‌شود تا تولید در جهان متحول شود. پیامد این اتفاق برای اقتصاد جهانی از دو سو قابل ‌تامل است. نخست کاهش درآمد کشورهای در حال توسعه که نقش همکار در چرخه تولید صنعتی را برعهده داشتند و دوم افزایش ثروت در جهان صنعتی. تولید ناخالص داخلی جهان با «هوش مصنوعی» در افق ۲۰۳۰ تا ۱۴ درصد رشد خواهد کرد.
 • اثرات انتقال آب خلیج‌فارس تا کرمان برای صنایع

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به اقدام کشور برای انتقال آب خلیج فارس تا کرمان برای تامین آب صنایع، گفت: بر اساس آمارها بخش صنعت تنها ۵ درصد منابع آبی را مصرف می‌کند و در صورتی که بتوانیم همین میزان آب را از منابع آبی پیرامونی تامین کنیم، قطعا در کاهش میزان فرونشست دشت‎ها موثر خواهد بود.
 • چند بنگاه صنعتی راه‌اندازی شد؟

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در هفت ماه امسال برای ۳۶۶۵ بنگاه پروانه بهره‌برداری صادر شده و زمینه اشتغال ۶۲ هزار و ۸۲۰ نفر فراهم شده است. به گزارش «ایسنا» براساس این آمار در هفت ماه امسال برای ۲۲ هزار و ۴۵ بنگاه جواز تاسیس و برای ۳۶۶۵ بنگاه پروانه بهره‌برداری صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱/ ۴۵درصد و ۱/ ۳ درصد افزایش داشته است.
 • پایان کم‌آبی در شهرک‌های صنعتی شرق استان تهران

  ایرنا: مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران، از پایان کمبود آب در شهرک‌های صنعتی شرق این استان با به صدا درآمدن روزشمار افتتاح بزرگ‌ترین پروژه تامین آب پایدار شهرک‌های صنعتی کشور خبر داد. به گزارش «شاتا»، صابر پرنیان افزود: در همین راستا، پروژه آب‌رسانی به شهرک‌های صنعتی عباس‌آباد، پایتخت و خوارزمی از سد ماملو به میزان ۱۵۶ لیتر بر ثانیه در دست اجراست. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران با بیان تثبیت اشتغال ۳۰ هزار نفری این پروژه، اضافه‌کرد: بستر ایجاد ۷۰ هزار نفر اشتغال جدید نیز فراهم است. براساس این گزارش بسیاری از واحدهای صنعتی استان به دلیل کمبود آب در سال‌های گذشته نمی‌توانستند با همه ظرفیت خود کار کنند و این گام زمینه‌ساز ارتقای تولید، افزایش نیروی کار، افزایش اشتغال، صادرات و مقاوم‌کردن اقتصاد است. ۲۰ درصد از صنایع کشور در شهرک‌های صنعتی استان تهران قرار گرفته است. نزدیک به ۱۸ هزار واحد صنعتی در استان تهران فعال است.
 • تشکیل شرکت پروژه سهامی عام

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از موافقت اولیه سازمان بورس با تشکیل شرکت پروژه سهامی عام کشور خبر داد و اعلام کرد نخستین شرکت با این محوریت توسط گروه ایمیدرو در آینده نزدیک تشکیل خواهد شد.
 • چین پس از چند دهه خرید برنج را از هند آغاز کرد

  دنیای اقتصاد: چین، تحت ‌تاثیر کاهش شدید تولید برنج در جهان در سال ۲۰۲۰، برای اولین بار در سه دهه اخیر واردات برنج را از هند آغاز کرد.
 • ۱۰ تشکل معدنی به رهبری نامه نوشتند

  تسنیم: ۱۰ تشکل بخش خصوصی معدن و صنایع معدنی کشور به‌منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و جهش تولید با ارسال نامه‌ای به مقام معظم رهبری، گزارشی تخصصی از مشکلات اقتصادی و تولیدی کشور به‌ویژه بخش معدن و راهکارهای برون‌رفت از آن را ارائه کردند. این تشکل‌ها که شامل خانه معدن ایران، انجمن سنگ آهن ایران، انجمن سنگ ایران، انجمن زغال سنگ ایران، انجمن مهندسی معدن ایران، کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتا‌ق ایران، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز کشور، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های سرب و روی ایران و انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران هستند در نامه خود تا‌‌کید کرده‌اند، رسیدن به اهداف تعیین شده در اقتصاد کشور و جهش تولید، نیازمند اتخاذ تصمیمات راهبردی و دستورات ویژه رهبری است.
 • سبقت چین از آمریکا در اروپا

  دنیای‌اقتصاد - شادی آذری: چین با پشت‌سر گذاشتن آمریکا در تجارت با اروپا، برای نخستین بار به بزرگ‌ترین شریک تجاری قاره سبز تبدیل شد. این تازه‌ترین دستاورد چین است؛ کشوری که نظم بین‌المللی را دستخوش تغییر کرده و نگرانی‌هایی را برای آمریکا رقم زده است. در شرایطی که طی ۹ماه نخست ۲۰۲۰ واردات چین به قاره سبز رشد ۵/ ۴ درصدی داشته و صادرات اتحادیه به آن ثابت بوده، هم واردات اتحادیه اروپا از آمریکا و هم صادرات اتحادیه اروپا به آمریکا رشد منفی را شاهد بوده است. مقامات چین وضعیت جدید را برای خود و اروپا مثبت توصیف می‌کنند.
 • از سرگیری واردات در مقابل «صادرات خود»

  دنیای‌اقتصاد: «صرفا واحدهای تولیدی، امکان استفاده از واردات در مقابل «صادرات خود» به منظور تامین نیازهای وارداتی واحد تولیدی خود را دارند». این خبر از سوی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت اعلام شده است. سعید عباسپور در نامه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان، موضوع بررسی تامین نیاز وارداتی خود تولیدکننده جهت استفاده از ارز حاصل از صادرات خود را مطرح کرده است. همچنین در این نامه آمده است: «مسوولیت تطابق کالای ثبت سفارش شده با مواد اولیه واحد تولیدی بر عهده سازمان‌های صمت است.»
 • مذاکرات تجاری برگزیت در نقطه بحران

  دنیای‌اقتصاد: مذاکرات تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا همچنان در جریان است و هنوز به نتیجه نرسیده است و احتمالا تا یک هفته آینده نتیجه مشخص خواهد شد.
 • موافقت ستاد تنظیم بازار با توزیع ۲۰ هزار تن شکر در کشور

  دنیای اقتصاد: ستاد تنظیم بازار مقرر کرد مقدار ۲۰ هزار تن شکر در اختیار کارگروه‌های تنظیم بازار استان‌ها قرار گرفته تا با تصویب این کارگروه‌ها در استان‌های سراسر کشور توزیع شود.
 • صادرات رب گوجه تا پایان آذر مجاز است

  دنیای اقتصاد: صادرات رب گوجه فرنگی در بسته‌بندی و احجام مختلف تا پایان آذرماه بلامانع است.
 • ۱۲۰ هزار تن مواد اولیه تولید روغن وارد کشور شد

  دنیای اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: ۱۲۰ هزار تن مواد اولیه تولید روغن در هفته گذشته وارد کشور شده است، ضمن اینکه برای برطرف ساختن مشکل روغن جامد تلاش می‌شود.
 • تشریح مخالفت بخش خصوصی با طرح مالیات بر عایدی سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: رئیس مرکز پژوهش‌های اتا‌ق ایران می‌گوید: چالش‌های اساسی موجود در طرح مالیات بر عایدی سرمایه باعث شده بخش شناسنامه‌دار اقتصاد ایران باوجود موافقت با اصل این پایه مالیاتی، با مفاد طرح فعلی مخالفت کند. او با هشدار نسبت به تبعات بی‌توجهی به خلاهای موجود در طرح مجلس، بر لزوم حذف نگاه‌های سیاست‌زده و هیجانی از فرآیند تدوین و اجرای این پایه مالیاتی تا‌کید کرده است.
 • عرضه مستقیم تک‌محصولی در میادین میوه و تره بار ویژه شب یلدا

  دنیای‌اقتصاد: ستاد تنظیم بازار با عرضه مستقیم تک محصولی در میادین میوه ‌و تره‌بار ویژه شب یلدا موافقت کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر