آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۳۷

 • دو تصمیم رونق‌ساز برای صنعت

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که وزارت صمت از ترخیص ۴۰۰ هزار تن از مایحتاج بخش تولید خبر داده، گمرک نیز با ابلاغ نامه‌ای از قابلیت ترخیص ۸۰۲ قلم تجهیزات صنعتی خبر داد. گفته می‌شود ترخیص کالاهای مورد نیاز تولید در هفته‌های آینده تا‌ ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت. این خبر را علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خود با اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی آن رسما اعلام کرد. وی با تا‌یید ترخیص ۴۰۰ هزارتن از مواد اولیه، ماشین‌آلات و مایحتاج تولید در ۱۰ روز گذشته، از دستور رئیس‌جمهور برای ترخیص ۴ میلیون کالای دیگر از گمرکات کشور خبر داد.
 • اثر تحولات بازار سرمایه بر محیط کسب‌وکار

  دنیای‌اقتصاد: فضای جدید بازار سرمایه فرصتی را ایجاد کرده که اگرچه نمی‌توان با اطمینان در میزان دوام و طول مدت آن سخن گفت، اما در صورت سیاست‌گذاری مناسب دولت و مطالبه‌گری هوشمندانه بخش خصوصی می‌تواند زمینه‌ساز تحولات مثبتی در نظام بنگاه‌داری و تا‌مین مالی تولید باشد.
 • تشریح چالش‌های بودجه‌ای وزارت نیرو

  دنیای اقتصاد: نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از حضور رضا اردکانیان در نشست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خبر داد و گفت: وزیر نیرو ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف، خواستار حل مشکلات و موانع پیش‌روی خود در بحث بودجه و تنگناهای مالی شد.
 • شناسایی ۹۰۰ محدوده معدنی امیدبخش

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه تاکنون ۹۰۰ محدوده امیدبخش معدنی شناسایی شده است، گفت: در بخش اکتشاف از سال ۹۲ تاکنون، بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است.
 • اجرای طرح ممیزی ایمنی بنگاه‌ها در شهرک‌های صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران گفت: طرح ممیزی ایمنی و بهداشت واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان تهران با هدف صدور شناسنامه ایمنی، بهداشت و انرژی (HSEE) با جدیت در حال اجرا است. به گزارش شاتا، صابر پرنیان با بیان این مطلب افزود: این طرح با هدف ارتقای سطح ایمنی و بهداشت واحدهای به بهره‌برداری رسیده در مرحله نخست برای ۴۰۰واحد صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان تهران انجام شده است. وی در ادامه تصریح کرد: طرح ممیزی ایمنی و بهداشت واحدهای تولیدی در راستای برنامه‌های حمایتی وزارت صمت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و با هدف کمک به ارتقای سطح ایمنی و بهداشت واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی در دستور کار این شرکت قرار گرفته است. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران گفت: این طرح با همکاری شرکت‌های مشاوره‌ای و دانشگاه‌ها در شهرک‌های صنعتی استان اجرا می‌شود. پرنیان افزود: کارشناسان مربوطه با حضور در واحدهای صنعتی ضمن شناسایی نقاط ضعف واحدهای تولیدی موارد پیگیرانه لازم را توصیه کرده و ازسوی شرکت به صورت رسمی به آنها اعلام و برای رفع مشکلات، دوره‌های آموزشی رایگان برای واحدهای مذکور برگزار می‌شود. وی در پایان بیان کرد: تمامی هزینه‌های اجرای ممیزی و برگزاری دوره‌های آموزشی بر عهده شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوده و برای واحدهای صنعتی کاملا رایگان است.
 • افت ۵۰ درصدی ارزش ضمانت‌نامه‌های صنایع کوچک

  دنیای‌اقتصاد: طی ۶‌ماه اول امسال مبلغ ضمانت‌نامه‌های تمدیدی صندوق سرمایه‌گذاری صنایع کوچک ۹/ ۴۹ درصد افت و تعداد ضمانت‌نامه‌های صادره ۳/ ۱۴ درصد رشد داشت. به گزارش خبرگزاری فارس طی نیمه اول امسال ۱۶ فقره ضمانت‌نامه توسط صندوق سرمایه‌گذاری صنایع کوچک صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳/ ۱۴ درصد رشد داشته است. مبلغ این ضمانت‌نامه‌ها ۱۳ میلیارد و ۴۴۹ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با ۶ ماهه اول ۹۸ رشد ۱/ ۲ درصدی را تجربه کرده است. در این مدت تعداد طرح‌های ورودی به صندوق برای دریافت ضمانت‌نامه ۴۰ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد افت داشته است. همچنین طی نیمه اول امسال ۷۳ فقره ضمانت‌نامه توسط صندوق سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تمدید شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱/ ۵۲ درصد افزایش یافته است. در مقابل، مبلغ این ضمانت‌نامه‌ها ۲۸ میلیارد و ۴۶۶ میلیون تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۹/ ۴۹ درصد افت داشته است.
 • روایت دوم از نقش‌ کارت بازرگانی

  دنیای‌اقتصاد: ماه گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی را در مورد کارت بازرگانی و گلوگاه‌های پیش روی آن در ایران منتشر کرد و همزمان به تجربه برخی کشورها در مسیرهای جایگزین برای این ابزار تجاری پرداخت.
 • مقاومت میکروبی، امنیت غذایی میلیون‌ها خانوار کشاورز را تهدید می‌کند

  دنیای‌اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی با اشاره به مقاومت میکروبی (مقاومت آنتی‌بیوتیکی) به‌عنوان یک تهدید جهانی که نگرانی فزاینده‌ای را نسبت به سلامت انسان و دام ایجاد کرده است، نسبت به پیامدهای جدی مقاومت میکروبی برای ایمنی و سلامت غذایی، امنیت غذایی و تغذیه و وضعیت اقتصادی میلیون‌ها خانوارهای زارع در سراسر جهان هشدار می‌دهد.
 • دیدگاه بخش غیردولتی اقتصاد درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: روسای اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران با ارسال نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس تا‌کید کردند با توجه به شکنندگی فعلی اقتصاد، اجرای مالیات بر عایدی سرمایه بدون سنجیدن تمام جوانب مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی و مردم ایجاد خواهد کرد. بخش غیردولتی اقتصاد ایران در این نامه، به تشریح مهم‌ترین ضعف‌های زیرساختی طرح مالیات بر عایدی سرمایه که به‌عنوان یکی از طرح‌های اثرگذار بر فعالیت‌های اقتصادی در کمیسیون‌های مجلس در دست بررسی است، پرداختند و تا‌کید کردند اجرای این پایه مالیاتی بدون تمام جوانب مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی و مردم ایجاد خواهد کرد.
 • تعطیلی ۲ هفته‌ای دو میلیون واحد صنفی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به تعطیلی حدود دو میلیون واحد صنفی به علت اعمال محدودیت‌های کرونایی گفت: پیشنهادهایی را در بیمه، مالیات، عوارض شهرداری و تعویق وصول تعهدات مالی ارائه کردیم تا‌ این واحدها با خسارت کمتری تعطیلی دو هفته‌ای را پشت سر بگذارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر