آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۳۶

 • تمرکز وام تولید در ۸ استان‌

  دنیای‌اقتصاد: جزئیات پرداخت دو وام تولید در اولین ماه پاییز اعلام شد. سیاست‌گذار از ابتدای سال تا پایان مهرماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۵هزار و ۱۴۸ میلیارد تومان به ۱۹۰۷ بنگاه‌ه صنعتی در قالب پروژه رونق تولید تزریق کرده است. آمارهای وزارت صمت نشان می‌دهد شبکه بانکی حدود ۳ هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان نیز در قالب برنامه اعطای تسهیلات به تولید و اشتغال موسوم به تبصره ۱۸ به ۶۸۱ واحد تولید پرداخت کرده است. طبق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صمت، در ۷ ماهه اول امسال ۴۰‌درصد متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات رونق تولید و ۵۷ درصد متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) شده‌اند. داده‌ها نشان می‌دهد حدود ۷۷ درصد کل تسهیلات رونق تولید و ۵۵ درصد تسهیلات تبصره ۱۸ به ۸ استان پرداخت شده است.
 • سناریوهای رفع تنش آبی

  دنیای‌اقتصاد: اگرچه در سال‌جاری وضعیت بارش‌ها در کشور مطلوب بوده و میزان بارندگی در سال آبی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ نسبت به میانگین بلندمدت، ۳۲ درصد افزایش داشته است، اما در برخی مناطق کشور به‌دلیل وجود چالش‌هایی در زیرساخت‌های تامین آب شرب، همچنان مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که باعث بروز ناآرامی‌هایی در این مناطق نیز شده است.
 • تدوین طرح‌های جامع صنایع معدنی در آخرین گام

  مهر: وزارت صمت به‌زودی از طرح‌های جامع فولاد، سرب، روی و زغال‌سنگ رونمایی می‌کند. عباس نعیمی روز گذشته در جلسه پایش طرح‌های جامع معدن و صنایع معدنی از نهایی شدن طرح‌های جامع فولاد، زغال‌سنگ و سرب و روی خبر داد و گفت: طرح‌های جامع طلا و آلومینیوم در حال تهیه است و مشاور طرح جامع مس انتخاب شده است.
 • برنامه‌ریزی وزارت صمت برای واگذاری اختیارات به استان‌ها

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صمت درصدد تفویض بخشی از اختیارات خود به سازمان‌های استانی است. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اخیرا با تا‌یید این موضوع اعلام کرد: بسته کاملی از تفویض در بخش صنعت، معدن، تجارت خارجی و بازرگانی داخلی، توسعه مدیریت و منابع را نهایی کردیم.
 • فعال‌سازی واحدهای راکد استان تهران پس از عارضه‌یابی

  دنیای‌اقتصاد: ۵۰۰ طرح راکد صنعتی در «کمیته پایش» شرکت شهرک‌های صنعتی تهران عارضه‌یابی شدند. سیاست‌گذار در صدد است از این طریق به فعال‌سازی این طرح‌های صنعتی راکد اقدام کند. مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان تهران اعلام کرده این طرح‌ها تا پایان سال توسط کمیته پایش مرکب از دستگاه‌های مرتبط استانی و با حضور سرمایه‌گذاران، عارضه‌یابی و فعال‌سازی می‌شوند. صابر پرنیان با تاکید بر ضرورت حمایت از سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در حوزه صنایع کوچک در محدوده شهرک‌ها و نواحی صنعتی تصریح کرد: کمیته پایش طرح‌های راکد براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و در راستای حمایت از صنعتگران و حمایت از کارآفرینانی که موفق به اجرا و تکمیل طرح خود نشده‌اند، تشکیل شد. طبق پیش‌بینی ریاست این سازمان، هر هفته ۲۰ طرح راکد صنعتی در کمیته مذکور مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مهم در حالی در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران قرار دارد که سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور اخیرا وعده تسهیل اکوسیستم کارآفرینی را در هفته جهانی کارآفرینی داده است.
 • رشد ۷/ ۸ درصدی پروانه‌های اکتشاف معدنی

  ایرنا: بر اساس آمارهای مربوط به صدور پروانه اکتشاف معدنی در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۷/ ۸ درصدی به رقم ۴۷۵ فقره رسید. به استناد جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت سال گذشته تعداد ۴۳۷ فقره پروانه اکتشاف در ۶ ماه ابتدایی صادر شده بود.
 • فاز جدید همکاری‌های اقتصادی ایران و ازبکستان

  دنیای‌اقتصاد: روسای اتاق‌های بازرگانی ایران و ازبکستان صبح دیروز به‌صورت ویدئوکنفرانس با یکدیگر گفت‌وگو کردند و در این نشست مجازی، ضمن معرفی ظرفیت‎های همکاری دو کشور در حوزه اقتصاد، تفاهم‌نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان امضا شد.
 • هشدار به تولید با انقباض واردات

  دنیای‌اقتصاد: دنیای‌اقتصاد: میزان کاهش تامین ارز برای واردات مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای، ماشین‌آلات و تجهیزات اعلام شد. بررسی میزان تامین ارز برای واردات در هفت ماهه امسال نشان می‌دهد کاهش ۷/ ۲ درصدی وزن واردات و ۲۱ درصدی ارزش آن، مستقیما به مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات اصابت کرده است. بر اساس آنچه در نشست روز گذشته هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اعلام شد، افت واردات از محل مواد اولیه و واسطه‌ای تولید و ماشین‌آلات بوده که به دلیل عدم تامین ارز اتفاق افتاده است.
 • اعلام موضع بایدن در مورد مسائل تجاری

  دنیای‌اقتصاد: حالا که آمریکا از توافق تجاری کشورهای آسیای جنوب شرقی بیرون مانده است، بایدن سه رکن اصلی را برای مذاکرات تجاری دولتش مشخص کرده است: همکاری با دیگر دموکراسی‌های جهان، سرمایه‌گذاری روی نیروی کار آمریکا و لحاظ کردن مسائل زیست‌محیطی.
 • رفع مشکلات ایفای تعهدات ارزی در دستور کار

  دنیای‌ اقتصاد: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از عزم جدی کمیته اقدام ارزی جهت رفع مشکلات در حوزه ایفای تعهدات ارزی خبر داد. به گزارش اکسپورتنا، حمید زادبوم در هشتمین نشست کمیته اقدام ارزی از عزم جدی این کمیته برای رفع مشکلات در حوزه ایفای تعهدات ارزی خبر داد. وی تعیین تکلیف رفع تعهدات ارزی صادرات از محل ورود موقت را از جمله خروجی‌های مثبت کمیته اقدام ارزی اعلام کرد و افزود: در آینده نزدیک و با تمهیدات اندیشیده شده نسبت به رفع مشکلات ارزی پیله‌وران و مرزنشینان اقدام خواهد شد. مسوول کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به استخراج میزان صادرات و واردات مرزنشینان و پیله‌وران، توجه به قوانین بالادستی درخصوص مرزنشینان و پیله‌وران را ضروری عنوان کرد و از دفتر توسعه خدمات بازرگانی و دفتر مقررات صادرات و واردات خواست در جلسه آتی کمیته اقدام ارزی، بررسی‌های کارشناسی با هدف تصمیم‌گیری در مورد مرزنشینان و پیله‌وران صورت گیرد. این نشست با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون ایران، اتاق اصناف، گمرک جمهوری اسلامی ایران و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر