آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۳۵

 • سه ریسک کرونا برای کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: با شیوع ویروس کرونا در ایران، کسب‌وکارهای ایرانی با سه سطح ریسک مواجه شده‌اند. ریسک سطح بین‌المللی: ریسک بازگشت بیماری وجود دارد و زمان پایان کامل بیماری در جهان نامشخص است و عملا این ریسک صادرات کالاهای غیرنفتی ایران خصوصا به کشورهای همسایه و واردات مواد مورد نیاز را شامل می‌شود. ریسک سطح ملی- اقتصادی: عدم فعالیت بخشی از صنایع و کسب‌وکارها بر حجم کلی فعالیت‌های اقتصادی تا‌ثیر دارد و به نوعی با کاهش فروش و تولیدات، درآمدها کاهش یافته و به تبع آن تعدیل نیروها و ورشکستگی بنگاه‌ها و در ادامه کاهش انواع درآمدهای مالیاتی را به همراه خواهد داشت و نهایتا ریسک سطح صنعت-کسب‌وکار: شرکت‌ها با مشکلات فراوانی در زنجیره تا‌مین مواد اولیه و لجستیک، کاهش فروش و بهره‌وری مواجه هستند. همچنین نگرش و انتظار مشتریان در حال تغییر است که پیامد آن افزایش ریسک‌های کسب‌وکارها است.
 • خیز تولید در اولین ماه پاییز

  دنیای‌اقتصاد: جزئیات تولیدات صنعتی و معدنی در هفت ماه نخست سال ۹۹ منتشر شد. طبق ارزیابی‌های وزارت صمت از مجموع ۳۴ کالای منتخب صنعتی و معدنی، ۲۱ محصول رشد و ۱۳ محصول افت تولید را در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند. الیاف اکریلیک، خودروهای سواری، ماشین لباسشویی، سیمان، شمش آلومینیوم خالص و فولاد خام، عمده کالاهایی هستند که بیشترین رشد را در اولین ماه پاییز تجربه کرده‌اند.
 • گام نخست در ارزیابی طرح‌های سرمایه‌گذاری

  اشکان کربلائی‌فر/ موسس و مدیر‌گروه مطالعات سرمایه‌گذاری‌های صنعتی COMFAR
  فرآیند بررسی توجیه‌پذیری پروژه‌های سرمایه‌گذاری، همواره بر یک اصل استوار بوده است و آن مقایسه هزینه‌ها و درآمدهای پیش‌بینی شده در طول عمر پروژه، با در نظر گرفتن هزینه تامین سرمایه در کنار سایر هزینه‌های پروژه مثل ماشین‌آلات و تجهیزات، هزینه‌های عمرانی و تاسیسات در فاز ساخت و هزینه‌های مواد‌اولیه، انرژی و دستمزد در فاز تولید است. هزینه سرمایه، در خصوص منابع مالی‌ای چون وام و اوراق، مشخصا بر اساس نرخ‌های بهره آنها تعیین می‌شود. اما درخصوص آورده سرمایه‌گذار در یک پروژه مشخص، هزینه سرمایه ‌باید براساس حداقل نرخ بازدهی قابل‌قبول سرمایه‌گذار تعیین شود که در واقع، هزینه فرصت پول سرمایه‌گذار را در پروژه مورد‌نظر بیان می‌کند.
 • رشد ۱۸درصدی استخراج اسمی پروانه‌های معدنی

  ایرنا: بررسی میزان استخراج اسمی پروانه‌های بهره‌برداری معدن در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش ۱/ ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد. ارزیابی جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت حکایت از آن دارد که از فروردین تا شهریور امسال، تعداد ۳۰۸ فقره پروانه ‌بهره‌برداری از معدن با میزان استخراج اسمی ۱۳ میلیون و ۹۵۴ هزار تن صادر شد که زمینه اشتغال۲ هزار و ۵۳۸ نفر فراهم خواهد ساخت که در مقایسه با نیمه نخست سال ۹۸ از نظر اشتغال ۳/ ۲ درصد کاهش دارد. بررسی آمارهای مربوطه گویای آن است که تعداد پروانه‌های صادره در دوره این گزارش نسبت به نیمه نخست پارسال افزایش ۳/ ۷ درصدی دارد. سال گذشته با صدور ۲۸۷ فقره پروانه بهره‌برداری از معدن برای استخراج اسمی ۱۱ میلیون و ۴/ ۸۱۲ هزار تن زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۹۸ نفر را فراهم کرده بود. برابر آمارهای صادره توسط وزارتخانه مزبور، در نیمه نخست امسال استان فارس با ۲۹ فقره پروانه بهره‌برداری از معدن بالاترین سهم را به خود اختصاص داد و سپس استان‌های مرکزی و اصفهان به ترتیب با ۲۷ و ۲۴ در رده بعدی قرار دارند. با استناد آمار مورد بررسی استان فارس با زمینه‌سازی اشتغال ۲۹۴ نفر در قالب پروانه‌های یاد شده، بیشترین سهم را از آن خود ساخت و پس از آن کرمان و آذربایجان شرقی به ترتیب با ۲۴۵ و ۲۱۳ نفر در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
 • اولتیماتوم به واردکنندگان نهاده‌های دامی

  دنیای اقتصاد: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، کد تخصیص ارز واردات نهاده‌های دام و طیور در صورت عدم انجام اقدام به‌موقع توسط واردکنندگان ابطال خواهد شد. به گزارش «شاتا»، ستاد تنظیم بازار درخصوص نهاده‌های دام و طیور که تخصیص و تأمین ارز آنها انجام ولی اقدام مؤثر و به‌موقع توسط واردکنندگان انجام نشده و کالا وارد کشور نشده است، مقرر کرد که نسبت به ابطال کد تخصیص ارز اقدام و کد به واردکنندگان واجد شرایط واگذار شود. بر این اساس، ستاد تنظیم بازار مقرر کرد تا شرکت پشتیبانی امور دام برای ترمیم ذخایر راهبردی گوشت گوساله (منجمد ۵ تکه) و گوشت مرغ منجمد تا سقف تکالیف مصوب از طریق انعقاد قرارداد پیش‌خرید با تولیدکنندگان توانمند در حوزه گوساله پرواری و زنجیره‌های تولید طیور اقدام کند. بر اساس مصوبه اعلامی، انعقاد قرارداد مشروط به استفاده از ظرفیت غیرفعال مجموعه‌های مذکور با نرخ مصوب اعلامی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و مصوبات هیات‌‌مدیره در قبال تحویل نهاده مورد نیاز ازجمله ذرت، کنجاله سویا و جو به نرخ مصوب و بر اساس ضریب و مقادیر اعلامی معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی به ازای هر کیلوگرم مرغ و دام پرواری زنده خواهد بود. این تصمیم به دلیل بالا بودن قیمت تمام ‌شده واردات گوشت گوساله منجمد و گوشت مرغ با ارز نیما و حمایت از تولید داخل بوده است.
 • احیا و فعال‌سازی ۱۵۷ معدن راکد از ابتدای امسال

  گروه شرکت‌ها: ۱۵۷ معدن طی هشت ماه امسال در قالب طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک احیا شده است. به گزارش «روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران» خداداد غریب‌پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو که به‌صورت ویدئوکنفرانس در جلسه پایش طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس صحبت می‌کرد، افزود: برای سال‌جاری، احیای ۲۰۰ معدن در برنامه ایمیدرو پیش‌بینی شده است. وی با بیان اینکه از ابتدای اجرای طرح (ابتدای سال ۹۸) تاکنون در مجموع ۳۰۳ معدن در این طرح احیا شده است، پیش‌بینی کرد که با به‌روزآوری آمار استان‌های مختلف، تعداد معادن احیا شده بیش از پیش افزایش خواهد یافت.
 • اتمام عملیات برداشت و عمل‌آوری توتون در مرکز تیرتاش

  گروه شرکت‌ها: عملیات برداشت و عمل‌آوری ارقام مختلف توتون در مرکز تحقیقات و آموزش تیرتاش که از ابتدای تیرماه سال‌جاری با برداشت توتون تیپ شرقی شروع شده بود با برداشت و عمل‌آوری ارقام توتون گرمخانه‌ای و هوای خشک در اواسط آبان‌ماه در سطحی حدود ۱۰ هکتار به پایان رسید. به گزارش «روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت دخانیات ایران»، در سال ۹۹ برای اولین بار در ایران توتون سالم با نهاده‌های غیر‌شیمیایی برای دستیابی به توتون ارگانیک در سطح محدود کشت و برداشت شده است.
 • ۲۰ قلم عمده واردات نیمسال

  دنیای اقتصاد: برررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش ۲۰ قلم کالای نخست وارداتی به کشور حدود ۸/ ۵ میلیارد دلار است. در این لیست اگرچه برخی کالاهای اساسی همچون ذرت دامی، لوبیای سویا و کنجاله سویا قرار گرفته است، اما کالاهایی نظیر گوشی تلفن همراه، موز سبز تازه یا خشک‌شده، چای سیاه و روغن پالم نیز در میان این ۲۰ قلم به چشم می‌خورد. این در حالی است که با توجه به محدودیت‌های ارزی انتظار می‌رفت اقلام عمده واردات را کالاهای اساسی تشکیل دهد. بازیگران اصلی تجارت خارجی در این گزارش معرفی شده‌اند.
 • بزنگاه تجاری اوراسیا برای ایران

  دنیای ‌اقتصاد: بخش قابل‌توجهی از سهم تجارت خارجی ایران را نفت‌خام و محصولات کم فرآوری شده از نفت و گاز تشکیل می‌دهند که می‌توان عنوان کرد تلاش زیادی برای شکل‌گیری تجارت آنها صورت نگرفته است. این درحالی است که وضعیت ایران، چه از نظر جغرافیایی و چه از نظر ظرفیت کشورهای همسایه به نحوی است که امکان افزایش تولید و تجارت با این کشورها فراهم است.
 • صدور روزانه دو بخشنامه گمرکی

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در بیست و دومین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران به واکاوی وضعیت ایران در تجارت فرامرزی پرداختند و در جریان این بررسی، ناکارآمدی فرآیندها و رویکردها، تعدد قوانین و مقررات و مشکلات زیرساختی را به عنوان چالش‌ها و موانع توسعه تجارت خارجی برشمردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر