آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۲۷

 • گسل مالیات‌ستانی از کسب‌وکارها

  دنیای‌اقتصاد: چرا ایران در نماگر پرداخت مالیات، عملکرد نامطلوبی دارد؟ گزارش ۲۰۲۰ کسب‌وکار بانک جهانی نشان می‌دهد در حالی ایران با کسب ۵/ ۵۹ امتیاز در نماگر «پرداخت مالیات» در جایگاه نامناسب ۱۴۴ ایستاده که رتبه کشورهای منطقه «منا» در این نماگر قابل دفاع است. ارزیابی‌‌ها حاکی است فرآیند‌های پس از پرداخت مالیات در ایران، چالش برانگیزترین تعاملی است که یک کسب‌و‌کار با اداره مالیاتی دارد. تفاوت مبالغ محاسبه شده در اظهارنامه مالیاتی با مالیات پرداختی، عمده‌ترین دلیل شکل‌گیری این گسل در حوزه پرداخت مالیات به شمار می‌رود. فعالان اقتصادی معتقدند در حوزه فرآیند‌های پس از مالیات، برگشت‌پذیری مالیات، نشانه ناکارآیی نظام مالیات‌ستانی است و ارتباطی به فعالان اقتصادی ندارد، اما باعث کاهش تولید آنها می‌شود.
 • نارنجک «خصوصی‌سازی معکوس»

  دنیای‌اقتصاد: نتایج یک مطالعه از تجربه خصوصی‌سازی در کشورهای اروپای شرقی، از شکست مدل «خصوصی‌سازی معکوس» حکایت دارد. در این مدل انحرافی، دولت قبل از آزادسازی به خصوصی‌سازی دست می‌زند که نتیجه آن همچون عمل کردن نارنجک، تلفات بسیاری برای اقتصاد به همراه دارد.
 • تعدیل سهمیه مواد اولیه پرمتقاضی در بورس

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تعدیل سهمیه آن دسته از مواد اولیه پرمتقاضی مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی در بورس خبر داد که در ماه‌های اخیر به‌دلیل دخالت دلالان و «تولیدکننده نماها» با رشد قیمت‌ بی‌ضابطه‌ مواجه شده بودند. به گزارش «ایرنا»، مطابق اعلام وزارت صنعت، چنانچه واحدهای تولیدی که با کاهش سهمیه مواجه شده‌اند، در میزان سهمیه فعلی ابهاماتی دارند با مراجعه به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و ارائه اسناد مثبت مبنی‌بر آمار تولید و مقدار خرید از بورس در سال ۹۸ مراتب را اعلام کنند تا مورد بررسی مجدد قرار گیرد.
 • کاهش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره ۵ سد تهران

  دنیای‌اقتصاد: شرکت آب منطقه‌ای تهران از کاهش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سدهای پنج گانه تهران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد شهریاری، با بیان اینکه هم اکنون ذخیره سدهای تهران ۶۹۴ میلیون مترمکعب است افزود: این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۷۹۳ میلیون مترمکعب بوده است. وی با اشاره به کاهش ۲۸ درصدی ورودی سدهای تهران گفت: ورودی سدهای تهران از ابتدای سال آبی جدید (ابتدای مهر ۹۹) تا‌کنون ۵/ ۸۲ میلیون مترمکعب بوده است که این رقم نیز در مدت مشابه سال گذشته ۱۱۵ میلیون مترمکعب بوده است. مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تا‌سیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، در ماه‌های آبان، آذر و دی استا‌ن تهران با کاهش بارش‌ها مواجه است که با توجه به دو سال گذشته که با ترسالی مواجه بودیم امسال تهران با خشکسالی ضعیفی روبه‌رو است. شهریاری افزود: با توجه به شرایط کرونایی کشور و افزایش مصرف آب، مردم باید در میزان مصرف دقت بیشتری داشته باشند تا‌ تا‌مین مطمئن آب برای تهران با اختلالی مواجه نشود.
 • امکان ثبت شرکت سهامی خاص در پنجره واحد کسب‌وکار

  دنیای‌اقتصاد: براساس مصوبات هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار، خدمات تازه‌ای از طریق پنجره واحد کسب‌وکار در اتاق تهران ارائه می‌شود تا کارکرد این پنجره و طیف خدماتش گسترده‌تر شود. مهم‌تر اینکه ثبت شرکت با «سهامی خاص» نیز در این پنجره امکان‌پذیر شد. به گزارش «پایگاه خبری اتاق تهران»، براساس مصوبات سی و ششمین، سی و نهمین و چهل و سومین نشست هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار به زودی ثبت شرکت با مسوولیت محدود در تهران صرفا از طریق این پنجره صورت خواهد گرفت و تمامی فعالان اقتصادی برای ثبت این نوع شرکت، باید از مسیر پنجره واحد شروع کسب‌وکار مستقر در اتاق بازرگانی تهران اقدام کنند. همچنین فعالان اقتصادی برای ثبت شرکت با سهامی خاص نیز پس از این می‌توانند به پنجره واحد کسب و کار مراجعه کنند. همچنین مقرر شد برای مدت سه ماه به صورت آزمایشی ثبت تغییرات تمامی شرکت‌ها برای اعضای اتاق بازرگانی تهران از طریق این پنجره انجام شود و پس از طی این سه ماه و در صورت تایید عملکرد پنجره واحد توسط دبیرخانه هیات و موافقت سازمان ثبت اسناد و املاک، این خدمت به طور دائمی و برای همه متقاضیان و فعالان اقتصادی ارائه شود. براساس این مصوبات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مکلف شده است حداکثر ظرف مدت یک ماه از ابلاغ، کارشناس خود را به‌منظور پذیرش درخواست انتشار آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار در پنجره واحد مستقر و شرایط را به نحوی تنظیم کند که تاییدیه و پذیرش آگهی به صورت برخط حداکثر ظرف مدت یک ساعت انجام پذیرد.
 • شاخص‌های بومی‌سازی در زنجیره ارزش معدن و صنایع معدنی

  خداداد غریب‌پور معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو
  با توجه به نقش با اهمیت بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد بدون نفت، نیاز است که برای تحقق این هدف، یکسری الزامات و زیرساخت‌ها فراهم شود که یکی از مهم‌ترین آنها مقوله بومی‌سازی است. در این راستا بومی‌سازی و ساخت داخل به عنوان یکی از راهبردها و سیاست‌های ایمیدرو در سال ۹۹ تعیین و برنامه‌های واحدهای تابعه به تناسب آن تعریف شد. این مهم سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران را بر آن داشت تا شاخص‌های بومی‌سازی را تدوین کرده و زمینه را برای سنجش و پایش دقیق برنامه‌ها و فعالیت‌های بومی‌سازی فراهم کند.
 • پوشش بیمه‌ای بیش از ۴۰۰ هزار نفر قالیباف

  دنیای‌اقتصاد: رئیس مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد: بیش از ۴۰۰ هزار قالیباف و فعال حرف مرتبط در سراسر کشور تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند که در سال نخست طرح، قالیبافان فاقد هیچ‌گونه خدمات و مشمولیت تحت پوشش بیمه‌ای رایگان قرار می‌گیرند. به گزارش شاتا‌، فرح ناز رافع تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر ۲ میلیون فعال مستمر و غیرمستمر در حوزه قالیبافی و حرف مرتبط در سراسر کشور فعال هستند که فقط حدود ۲۰۰ هزار نفر از آنها تحت پوشش بیمه‌ای است. وی با اشاره به اینکه طبق آمار موجود بالغ بر یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر فعال مستمر قالیبافی در کشور وجود دارد، گفت: مهم‌ترین برنامه حمایتی از جامعه قالیبافی، فرش بافی، جاجیم و گلیم بافی و همچنین حرف مرتبط، انجام حمایت بیمه‌ای و ارائه خدمات مرتبط است. رافع تا‌کید کرد: در همین خصوص و در تفاهم‌نامه همکاری که میان مرکز ملی فرش ایران با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستا‌ییان و عشایر امضا شده است، ارائه خدمات بیمه اجتماعی درخصوص بازنشستگی، پیری از کارافتا‌دگی کلی و فوت مشمولان مورد توافق قرار گرفته است. رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: همه تلاش مرکز ملی فرش و وزارت صنعت، معدن و تجارت معطوف به این موضوع بوده که تعداد بیمه‌گذاران حوزه قالیبافی در کشور را افزایش دهد و در این راستا‌ در حال رایزنی و پیگیری موارد مربوطه است.
 • دو برداشت متفاوت از ارز متقاضی

  دنیای‌اقتصاد: ارز متقاضی محل اختلاف نظر بین بانک مرکزی و بخش خصوصی شده است. به‌نظر می‌رسد مشکل اصلی ریشه در برداشت اشتباه رسانه‌ها و برخی از فعالان اقتصادی در نحوه استفاده از ارز متقاضی دارد. یک کاسه کردن ارز متقاضی با واردات بدون انتقال ارز موضوعی است که به اختلاف نظرات دامن زده است. اغلب فعالان اقتصادی، استفاده از ارز متقاضی را به منزله آزادسازی واردات بدون انتقال ارز می‌دانند.
 • جزئیات تجارت ایران با همسایگان در۷ماه ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: جزئیات تجارت ایران در هفت ماهه ۹۹ با همسایگان مشخص شد. بر اساس آمارهایی که از سوی رئیس‌کل گمرک اعلام شده است، میزان تجارت خارجی کشورمان با همسایگان طی هفت ماه اول سال بالغ بر ۵۰ میلیون و ۴۱۰ هزار و۶۲۳ تن کالا، معادل ۱۹ میلیارد و ۶۲۰ میلیون و ۷۱ هزار و ۵۹۷ دلار بوده است که از لحاظ وزنی ۵۹ درصد و از لحاظ ارزش ۵۱ درصد کل تجارت هفت ماهه کشور را به خود اختصاص داده است.
 • مشکل دخالت است، نه شفافیت

  حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران
  در میان فعالان واقعی بخش‌ خصوصی هیچ کس با شفافیت مشکل اصولی ندارد و حتی بر عکس فعالان بخش خصوصی واقعی از شفافیت به عنوان بستر ارتقای رقابت سازنده و تقویت شایسته سالاری در عرصه اقتصادی سود می‌برند.
 • ترخیص کالاهای اساسی بدون کد رهگیری

  خبرگزاری فارس: معاون فنی گمرک با اشاره به مصوبات ستا‌د تنظیم بازار گفت: گمرک براساس اولویت تعیین شده وزارت صمت برای کالاهای اساسی ضروری و مواد اولیه، بدون الزام به کد رهگیری آنها را ترخیص می‌کند.
 • تعرفه تنبیهی اروپا روی ۴ میلیارد دلار کالای آمریکایی

  ایسنا: اتحادیه اروپا به تلافی یارانه‌های دولت آمریکا به شرکت هواپیماسازی بوئینگ، هفته جاری روی واردات کالاهای آمریکایی به ارزش ۴ میلیارد دلار تعرفه وضع خواهد کرد. انتظار می‌رود اکثر دولت‌های اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه وزیران بازرگانی این بلوک از وضع تعرفه روی واردات کالاهای آمریکایی حمایت کنند.
 • وزیر کشاورزی تمام دستگاه‌ها را برای تنظیم بازار به‌خط کرد

  خبرگزاری تسنیم: با بازگشت مسوولیت تنظیم بازار نهاده‌های دام و طیور (در سطح کلان) به وزارت جهاد کشاورزی، وزیر این وزارتخانه تمام اختیارات خود را به معاونت امور دام سپرد و تمام دستگاه‌های مرتبط با این موضوع را برای همکاری به‌خط کرد.
 • گام‌های هماهنگ تجارت و صنعت

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران از امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان توسعه تجارت ایران به‌عنوان متولی تجارت خارجی کشور و سازمان مدیریت صنعتی به‌عنوان یکی از مجموعه‌های اثرگذار بر آموزش و پژوهش در حوزه تجارت و صنعت خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر