آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۰۸

 • فرمان مالی برای شارژ بنگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: فرمان مالی برای شارژ بنگا‌ه‌های تولیدی صادر شد. وزیر صمت در راستای تداوم حمایت از بنگاه‌های اقتصادی فعال و نیز تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌های در دست اجرا و اولویت‌دار، دستورالعمل اجرایی تا‌مین مالی بنگاه‌های اقتصادی را به استانداران سراسر کشور ابلاغ کرد. اولویت اصلی پرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل، آن دسته از بنگاه‌های اقتصادی هستند که عمدتا دارای مشکلات نقدینگی بوده و از مشکلاتی مانند ظرفیت تولید، دانش ‌فنی، توان مدیریت و بازار یا موانع راه‌‌اندازی یا افزایش تولید رنج می‌برند. میزان تسهیلات قابل پرداخت به هر بنگاه‌ اقتصادی، براساس نیاز واقعی بنگاه و تا‌یید کارگروه استانی خواهد بود.
 • سهم ۶۰ درصدی صنعت از صادرات تهران

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از تعلیق ۱۵۰۰ کارت بازرگانی در نیمه اول امسال در تهران خبر داد و گفت که بیشترین صادرات مربوط به حوزه صنعت با ۶۰ درصد، صنایع معدنی با ۱۸ درصد و صنایع پتروشیمی با ۱۵ درصد از کل صادرات استان تهران است.
 • قائم‌مقام ستاد تسهیل و رفع موانع تولید منصوب شد

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی، بابک دین‌پرست را به‌عنوان قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور منصوب کرد. به گزارش شاتا، در حکم ابلاغی علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت، هشت ماموریت برای دین‌پرست تعریف شده است.
 • ریشه اختلافات در قراردادهای مشارکت مدنی ارزی و ریالی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران در نشستی با موضوع نحوه محاسبه سود قراردادهای مشارکت مدنی ارزی و ریالی با تاکید بر لزوم آشنایی صاحبان بنگاه‌ها با قوانین بانکی و تلاش برای بالا بردن سطح آگاهی و آشنایی محاکم دادرسی با این مفاهیم گفت: ریشه اصلی اختلافات امروز در عدم آگاهی با مفاهیم و قوانین بانکی است.
 • تدوین استاندارد در زنجیره تامین واحدهای‌ بزرگ

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شرکت‌های کوچک و متوسط با تدوین استانداردها، در زنجیره تامین واحدهای بزرگ، می‌توانند کار خود را بهتر عملیاتی کنند. به گزارش شاتا، محسن صالحی‌نیا در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌‌نامه همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با وزارت نیرو افزود: این همکاری‌ها نتیجه یکسری تعامل‌ها بود که در آن مقطع شکل گرفت. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با یادآوری توانمندی وزارت نیرو در زمینه ساخت نیروگاه تصریح کرد: کشور در زمینه ساخت نیروگاه‌ به توانمندی‌های بسیار خوبی دست یافته و حرف برای گفتن دارد. صالحی‌نیا اضافه کرد: این تفاهم‌‌نامه در زمینه‌های مختلفی از جمله تدوین استانداردها، بسیاری از ظرفیت‌ها را می‌تواند فعال کند و مسلما شرکت‌های کوچک و متوسط با تدوین استانداردها، در زنجیره تامین واحدهای بزرگ، می‌توانند کار خود را بهتر عملیاتی کنند. رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به پیش بینی شرایط همکاری‌های آموزشی و تحقیقاتی در چارچوب این تفاهم‌نامه، ادامه داد: این‌ موارد اقدام‌های خیلی خوب و متحولانه‌ای است که در این ارتباط می‌تواند بیشتر کمک کند و لازم است این زیرساخت‌ها را بتوانیم با هم پیش برده و شرکت‌ها را در زنجیره تامین مالی مناسب قرار دهیم. صالحی‌نیا تصریح کرد: این تفاهم‌‌نامه فرصتی برای گسترش همکاری‌های فناورانه SME‌ها با صنایع بزرگ آب و برق کشور است و می‌طلبد با تلاش بیشتر نیازهای همدیگر را شناسایی و در جهات پژوهشی و توانمندسازی به‌کار‌گیریم.
 • اصلاح سهمیه مواد پتروشیمی صنایع نساجی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل صنایع غیر‌فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با اجرای برنامه اصلاح سهمیه مواد پتروشیمی مورد مصرف در صنایع بر اساس آمار تولید و میزان خرید سال قبل، در عرضه هفته گذشته بورس شاهد کاهش ۵۰ درصدی سهمیه‌های دریافتی بودیم. به گزارش «شاتا»، محسن صفدری اظهار کرد: اصلاح سهمیه مواد پتروشیمی به منظور مدیریت تقاضای محصولات پتروشیمی مورد مصرف در صنایع و در راستای کاهش قیمت تمام شده مواد اولیه موردنیاز صنعت انجام شده است. وی افزود: در مجموع ۶۸۶ واحد صنعتی مصرف‌کننده پروپیلن نساجی در کشور وجود داشتند که پس از تصمیم کمیته راهبری مدیریت تقاضای محصولات پتروشیمی و طرح افق برای مدیریت تقاضای مواد پتروشیمی و دستور اصلاح سهمیه واحدها، در عرضه هفته گذشته ۴۰۷ واحد مشمول اصلاح سهمیه شدند. مدیرکل دفتر صنایع غیر‌فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: مجموع سهمیه‌ها پیش از این ۲۸ هزار و ۴۰۰ تن بود که بعد از اصلاح به حدود ۵۰ درصد سهمیه قبلی و به میزان ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن رسید. صفدری تاکید کرد: میزان رقابت برای این نوع از مواد اولیه، نسبت به هفته گذشته به شدت کاهشی بوده و با تداوم این روند و تمهیدات موجود حتما این رقابت به صفر خواهد رسید.
 • وزن همسایگان در سبد صادراتی

  دنیای اقتصاد: وزن همسایگان در سبد صادراتی ایران در نیمه اول ۹۹ مشخص شد. براساس آمارهای اعلام‌شده از ۵/ ۱۳ میلیارد دلار صادرات کشور در ۶ ماه اول امسال، سهم ۱۵ کشور همسایه ۷۰ درصد بوده است. این در حالی است در سال ۹۸ سهم همسایگان از صادرات ایران ۶۰ درصد بوده است. مطابق برآوردهای متولی سازمان توسعه تجارت ایران این امکان را دارد که سقف رقم صادراتی خود به همسایگان را تا ۱۲۵ میلیارد دلار افزایش دهد. ازسوی دیگر وضعیت زیرساخت‌های تجاری و پایانه‌های مرزی مهم‌ترین موانع در مسیر تجارت با همسایگان به حساب می‌آیند.
 • پررنگ شدن مسیر قرمز در ترخیص اظهارنامه‌های صادراتی

  طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران اظهارنامه‌های وارداتی ترخیص شده در نیمه اول امسال با کاهش ۱۷ درصدی همراه بوده است. در عین حال زمان ثبت اظهارنامه بر اساس این گزارش، روند کاهشی را نسبت به مدت مشابه سال قبل طی کرده است. اما موضوع جالب توجه دیگر، این است که تنها ۲ درصد از کل اظهارنامه‌های صادراتی ترخیص شده در نیمه نخست سال‌جاری در مسیر سبز ترخیص شده است. محدودیت‌های ابلاغ شده از سوی وزارت صمت و ضرورت کنترل محصولات صادراتی به‌ویژه درخصوص کالاهای ضروری و اساسی، فرآورده‌ها و مشتقات نفتی عنوان شده که بخش عمده‌ای از تعرفه‌ها را به مسیر قرمز هدایت کرده است. مهرداد جمال ارونقی در گفت‌وگو با «ایسنا»، جزئیات کاملی از اظهارنامه‌های واردات و صادرات در شش ماه نخست سال ۱۳۹۹ در مسیرهای سه‌گانه اظهارنامه ارائه کرد.
 • کالا باید حداکثر ۳ ماه پس از تا‌مین ارز وارد کشور شود

  دنیای‌اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: کالا از زمان تا‌مین ارز حداکثر ظرف ۳ ماه باید به کشور وارد شود، در غیر این صورت از ابزارهای قانونی برای تبدیل ارز به کالا استفاده خواهیم کرد.
 • کاهش تعرفه‌ها در راستای حل اختلافات ایرباس - بوئینگ

  دنیای‌اقتصاد: رئیس تجارت اتحادیه اروپا از ایالات متحده می‌خواهد تعرفه‌ها را در راستای حل اختلافات بین ایرباس - بوئینگ کاهش دهد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، رئیس تجارت جدید اتحادیه اروپا به ایالات متحده گفته که تعرفه بیش از ۷ میلیارد دلار از محصولات اتحادیه اروپا را پس بگیرد یا خواستار حل و فصل اختلافات در مورد ایرباس اس‌ای و شرکت بوئینگ از طریق پرداخت عوارض اضافی برای صادرات به اروپا شود. دومبروسکیس، رئیس جدید تجارت اتحادیه اروپا گفت: ترمیم روابط بین اقیانوس اطلس مهم‌ترین اولویت اتحادیه اروپا است و ایالات متحده باید تعرفه‌های مربوط به ایرباس خود را به‌عنوان اقدامی جهت اعتماد‌سازی پس بگیرد. وی گفت: البته اگر ایالات متحده تعرفه‌های خود را پس نگیرد، ما چاره‌ای نداریم که تعرفه‌های خود را معرفی کنیم. واشنگتن در اکتبر گذشته از طرف سازمان تجارت جهانی (WTO) مجاز به اعمال تعرفه ۵/ ۷ میلیارد دلار از واردات سالانه اتحادیه اروپا در پرونده خود علیه ایرباس شد. واشنگتن سپس ۲۵ درصد عوارض برای محصولات مختلف مانند زیتون و پنیر و ۱۰ درصد تعرفه برای اکثر هواپیماهای ایرباس ساخت اروپا وضع کرد. در اواسط ماه فوریه، دولت ایالات متحده اعلام کرد تعرفه‌های هواپیماهای وارداتی از اتحادیه اروپا را از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش می‌دهد و فشار بر بروکسل را به دنبال یک اختلاف تقریبا ۱۶ ساله در مورد یارانه هواپیما افزایش می‌دهد.
 • مخالفت با رهاسازی قیمت بلیت هواپیما

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه با رهاسازی قیمت بلیت هواپیما مخالف هستیم، گفت: در جلسه‌ای که بین همه ذی‌نفعان در این حوزه برگزار می‌شود تکلیف نرخ بلیت هواپیما مشخص می‌شود؛ اما باید به این نکته توجه کنیم که به مردم اجحاف نشود. به گزارش «ایسنا» طی روزهای گذشته با مشخص شدن نرخ بلیت هواپیما که از آبان ماه اجرایی می‌شود و به گفته انجمن شرکت‌های هواپیمایی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد به‌صورت میانگین نرخ بلیت هواپیما افزایش یافت و برخی قیمت‌ها تا حدود ۱۵۰ درصد نیز نسبت به قیمت گذشته یعنی خرداد ماه امسال رشد داشته است، حواشی به‌وجودآمده و صدای مسافران در این روز‌ها در آمده است. در این راستا نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزیر راه و شهرسازی مخالفت خود با افزایش قیمت بلیت هواپیما تا این اندازه را اعلام کردند.
 • ضرورت ساماندهی مکانیزم تهاتر از سوی بانک مرکزی

  دنیای‌اقتصاد: دبیر اتاق مشترک ایران و عراق معتقد است تمام تمرکز دولت بر بازگرداندن ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی، نمی‌تواند به عنوان تنها برنامه دولت برای تامین و تخصیص ارز مورد نیاز کشور در امر واردات کالا و خدمات باشد.
 • بیش از ۴۵۰ میلیون دلار کالا از استان مرکزی صادر شد

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل گمرکات استان مرکزی گفت: در ۶ ماه سال جاری میزان صادرات کالای غیرنفتی استان مرکزی به بیش از ۴۵۰ میلیون دلار رسید.
 • گوشت قرمز گران شد

  دنیای‌‌اقتصاد: رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: از ابتدای هفته گوشت گاوی ۴ تا ۵ هزارتومان و گوشت گوسفندی نیز در روزهای گذشته حدود ۲هزارتومان افزایش قیمت داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر