آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۹۹

 • پادزهر کاهش تقاضای موثر

  دنیای‌اقتصاد: وضعیت تقاضای موثر در اقتصاد ایران بررسی شد. مطابق ارزیابی‌های انجام‌شده کمبود تقاضای موثر یکی از چالش‌های اقتصاد کشور است که معلول محیط کسب‌وکار نامساعد، تحریم های اقتصادی، جهش مکرر نرخ ارز و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها است. بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه‌کرد بخش خصوصی و بخش دولتی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ کاهش معناداری پیدا کرده است. از سوی دیگر یکی از چالش‌های اساسی در اقتصاد ایران رکود تورمی و تحلیل رفتن ظرفیت‌های اشتغال‌زایی است که سبب افت تقاضای موثر در اقتصاد شده است.
 • اولتیماتوم گمرک به صاحبان کالا

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک با اشاره به اولتیماتوم به برخی صاحبان کالا که تعمدا نسبت به ترخیص اقدام نمی‌کنند، گفت: در صورت عدم اقدام، محموله‌های رسوبی مذکور مشمول مقررات متروکه می‌شود.
 • حکم تجارت جهانی علیه آمریکا

  دنیای اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» به اتحادیه اروپا اجازه داد بر ۴ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه وضع کند. این اقدام در تلافی یارانه‌هایی است که دولت آمریکا به غول هواپیماساز خود، «بوئینگ» می‌پردازد. به عقیده صاحب‌نظران، این حکم دیرهنگام می‌‌تواند عاملی جدید برای تشدید تنش‌های تجاری میان دو طرف باشد، آن هم چند هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر آمریکا. سال گذشته نیز دولت آمریکا در تلافی یارانه‌هایی که اروپا به هواپیماساز خود، «ایرباس»، می‌پردازد، ۵/ ۷ میلیارد دلار از واردات از اتحادیه اروپا را هدف تعرفه قرار داد.
 • ۳۵ اولویت کاری وزیر جدید صمت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور در پیوست حکم انتصاب علیرضا رزم‌حسینی به‌عنوان وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت ۳۵اولویت عمومی و اختصاصی این وزارتخانه را به وی ابلاغ کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی در این پیوست و در تعیین اولویت‌های تخصصی وزارت صنعت، معدن و تجارت در آخرین سال فعالیت دولت دوازدهم، برنامه‌ریزی برای توسعه اشتغال مولد در بخش‌های تولیدی و خدماتی، توانمندسازی بخش خصوصی و ارتقای فضای رقابتی و امنیت سرمایه‌گذاری در محیط کسب‌وکار و مقررات‌زدایی به‌منظور تسهیل شروع و فعالیت کسب‌و‌کارهای خصوصی را از جمله اولویت‌های اصلی این وزارتخانه تعیین کرد.
 • تقویت صندوق بازارگردانی معدن و صنایع معدنی

  دنیای‌اقتصاد: قائم‌مقام ایمیدرو از اهتمام شرکت‌ها در تشکیل صندوق بازارگردانی معدن و صنایع معدنی خبر داد و گفت: شرکت‌های معدنی برای حمایت از دارایی سهامداران، اقدام به تقویت صندوق بازارگردانی کنند.
 • نیاز بیش از ۲ هزار واحد صنعتی تعطیل به سرمایه‌گذار

  ایرنا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اظهار اینکه ماموریت نخست این وزارتخانه سوق دادن سرمایه‌گذاران جدید به راه‌اندازی واحدهای تعطیل شده است، گفت: همسو با این رویکرد فهرست ۲ هزار و ۳۰۰ واحد تعطیل شده در سامانه وزارت صنعت منتشر شده است تا در اختیار سرمایه‌گذاران جدید قرار گیرد. سعید زرندی در نشست گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی مازندران افزود: یک‌هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی و تولیدی تعطیل شده در داخل شهرک‌ها و بقیه در خارج از شهرک‌ها آماده واگذاری است.
 • تامین کالاهای اساسی در ریل سرعت

  دنیای‌اقتصاد: تصمیمات جدید برای تامین کالاهای اساسی از سوی سیاست‌گذار تجاری اتخاذ شد. در این چارچوب، دبیرستاد تنظیم بازار و وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های این وزارتخانه و بانک‌مرکزی را تشریح کرده‌اند. در محور اول متولیان ستاد تنظیم بازار اعلام کرده‌اند که کالاهای اساسی و ضروری که در گروه یک ارزی جانمایی شده‌اند، ‌می‌توانند به شیوه اعتباری ترخیص شوند.
 • زنگ خطر توقف تولید تخم مرغ شناسنامه‌دار

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی حاضر در نشست بیست و دوم کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران به مسائل مهم این حوزه مانند باقی‌مانده سموم و آفت‌کش‌ها در محصولات کشاورزی، لزوم آزادسازی تجارت این محصولات و نگاه به آن به مثابه یک تکنولوژی در کشاورزی پرداختند. همچنین مساله قیمت‌گذاری تخم‌مرغ و واردات نهاده‌ها از دیگر موضوعاتی بود که در این کمیسیون به آن پرداخته شد.
 • الزامات جهش تولید در نیمه دوم ۹۹

  نسیم توکل کارآفرین، فعال اقتصادی و عضو اتاق بازرگانی تهران
  این روزها بحث تخصیص ارز و چالش‌های مربوط به بانک مرکزی و گمرک، بحث داغ بسیاری از رسانه‌هاست، به‌طوری که خبرها و یادداشت‌های زیادی را در این زمینه می‌بینیم. اما در این میان، باز هم فعالان بخش خصوصی هستند که پاسخ روشنی دریافت نکرده و با عدم ترخیص بارهای خود در گمرک یا مشکل تامین ارز برای خط تولید مواجه هستند. من در اینجا، نه به‌عنوان یک صاحب‌نظر اقتصادی و نه به‌عنوان یک کارشناس حوزه سیاست، بلکه به‌عنوان یک فعال اقتصادی می‌خواهم از تجربه خود در رابطه با مشکلاتی از این دست بگویم.
 • تخلفات صنفی کاهش یافت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران اظهار کرد: از مجموع کل شکایات صنفی دریافت شده در شش ماه اول امسال ۱۵ هزار و ۶۶۴ مورد غیرمتخلف بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد افزایش داشته و ۸۳۵۰ فقره نیز متخلف شناخته شده که نسبت به نیمه اول سال گذشته ۲۹ درصد کاهش داشته و حاکی از کاهش تخلفات صنفی است.
 • مسیر جدید اشتغال‌زایی و توسعه صادرات

  دنیای‌اقتصاد: در نشست اخیر کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، موضوع راه‌اندازی پویش ملی محتوای دیجیتال مطرح شد. بر اساس اظهارات رئیس این کمیسیون، هدف از ایجاد چنین پویشی بازارسازی در حوزه محتوای دیجیتال و حضور در فعالیت‌های بین‌المللی است.
 • راه‌اندازی صندوق حمایت از گندم‌کاران

  دنیای‌اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی گفت: سند تحول بخش کشاورزی کشور با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و تدوین خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر