آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۷۳

 • عملکرد چهارساله وام‌دهی به صنعت

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه تسهیلات‌دهی به بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط در دوره چهارساله رصد شد. ارزیابی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده آن است که از سال ۹۵ تا پایان تیر ۹۹ در مجموع ۹۷۲ هزار و ۱۰۵ میلیارد ریال تسهیلات در قالب طرح رونق تولید به بنگاه‌های تولیدی تزریق شده است. در کنار طرح رونق تولید تسهیلات پرداختی در راستای طرح تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) که از ابتدای اسفند ۹۷ در دستور کار متولیان این بخش قرار گرفت نیز نشان می‌دهد در اولین دوره پرداخت این نوع تسهیلات و تا پایان تیر سال ۹۹ در مجموع‌ ۵۲ هزار و ۴۲۱ میلیارد ریال تسهیلات به منظور ایجاد تولید و اشتغال به متقاضیان پرداخت شده است.
 • شاهراه برون‌رفت از بن‌بست توسعه صنعتی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران نبود برنامه و استراتژی مدون برای توسعه صنعتی کشور را از عواملی می‌داند که به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های مقطعی و کوتاه‌مدت دامن زده است. غلامحسین شافعی با اشاره به اینکه مشکلات بخش صنعت و معدن فراتر از موضوع تامین مالی است، تدوین استراتژی توسعه صنعتی را شاهراه برون‌رفت از بن‌بست توسعه عنوان کرد.
 • انعقاد قرارداد اجرای۲ مگاپروژه پژوهشی در بخش صنایع معدنی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات عامل ایمیدرو از انعقاد قرارداد اجرای ۲ مگاپروژه پژوهشی در بخش صنایع معدنی در آینده نزدیک خبر داد.
 • ارزیابی چالش‌های صنعت آلومینیوم

  دنیای‌اقتصاد: سومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار به‌منظور بررسی چالش‌ها و فرصت‌های فلزات غیرآهنی شامل آلومینیوم، مس، سرب و روی و طلا با ابتکار روزنامه «دنیای‌اقتصاد» و با همکاری شرکت ملی صنایع مس ایران در سه روز هفتم، هشتم و نهم مهر ۹۹ برگزار می‌شود.
 • اصلاح ۴۵ درصد از شبکه توزیع برق

  گروه شرکت‌ها: معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: ۴۵درصد از شبکه توزیع برق کشور نوسازی و بهسازی شده است. به گزارش صدا‌و‌سیما، غلامعلی رخشانی‌مهر با اشاره به اینکه این رقم تا پایان سال به ۵۰ درصد خواهد رسید، گفت: این اصلاح و بهسازی با نصب کابل‌های خودنگهدار به جای سیم‌های هوایی فرسوده انجام شده است.
 • تراز تجاری ایران و امارات مثبت شد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات با اشاره به تراز تجاری مثبت ایران با امارات، گفت: افزایش صادرات ایران بر پایه محصولات کشارزی رخ‌ داده و تراز تجاری کشور را مثبت کرده است.فرشید فرزانگان اظهار کرد: تراز تجاری ایران با امارات حتی در دوران شیوع ویروس کرونا مثبت بود و این شرایط مثبت به لحاظ تراز تجاری، بر پایه رونق صادرات محصولات کشاورزی استوار بوده است.
 • تشکیل کارگروه ویژه زعفران

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در جمع کارگروه ویژه زعفران با بیان اینکه زعفران شناسنامه صادرات ناب ایران است،گفت: سازمان توسعه‌تجارت ایران از سال ۱۳۸۰ در قالب پرداخت جوایز و مشوق‌های صادراتی، حمایت از توسعه صادرات زعفران با ارزش‌افزوده بالا را در اولویت برنامه‌های خود داشته است.
 • صادرات در تنگنای تحریم‌های داخلی

  ایسنا: دبیرکل کنفدارسیون صادرات ایران می‌گوید در شرایطی که اقتصاد ایران تحت‌تاثیر تحریم‌های خارجی و شیوع ویروس کرونا با محدودیت مواجه شده، برخی تحریم‌های داخلی نیز مانع فعالیت سرمایه‌گذاران اقتصادی می‌شوند.
 • رویکرد دوگانه صمت برای واردات

  دنیای‌اقتصاد: سیاست‌های جدید برای واردات اعلام شد. بر این اساس وزارت صمت دو دستور متفاوت را برای واردات کالاهای اساسی در دستور کار قرار داده است، تصمیماتی که یکی از آنها حاکی از ایجاد گشایش در ورود و ترخیص کالاهای اساسی است و دیگری از اعمال نوعی محدودیت جدید برای واردات بخشی از اقلام حکایت دارد. در چارچوب تصمیم اول، سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرده که با توجه به رفع مشکلات مرتبط با صادرات غیرنفتی، ‌اقدامات سیاستی برای ترخیص کالاهای اساسی سرعت گرفته است. در این راستا برآوردها نشان می‌دهد که روند تامین ارز کالاهای اساسی نسبت به دو ماه ابتدایی سال بهبود یافته است. اما سیاست دوم صمت جهت دیگری را نشانه رفته است.
 • دورنمای کشاورزی در آسیا و شمال آفریقا

  دنیای اقتصاد: آسیا و اقیانوسیه بزرگ‌ترین تولیدکننده کالاهای کشاورزی و ماهیگیری است. براساس گزارش اخیر OECD پیش‌بینی می‌شود این منطقه تا سال ۲۰۲۹ بالغ بر ۵۱ درصد از تولید جهانی این کالاها را به خود اختصاص دهد. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۹ تولید محصولات کشاورزی و ماهیگیری در این منطقه با ۱۴ درصد افزایش نسبت به سطح پایه میانگین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ همراه باشد.
 • اثر محدودیت‌های کرونایی بر تجارت جهان

  دنیای‌اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی»‌ در تازه‌ترین گزارش خود به ارزیابی پیامدهای اقدامات مقابله با بیماری «کووید-۱۹» شامل بسته‌شدن موقت مرزها و محدودیت‌های مسافرتی بر جریان تجارت پرداخته است. در این گزارش نشان داده شده است که چطور مسافرت‌های بین‌المللی نقشی بی‌بدیل در هر دو زمینه عرضه و تقاضای خدمات و زنجیره‌های ارزش تولیدی جهان ایفا می‌کنند.
 • آفت کرونا بر تجارت محصولات کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی»‌ در گزارشی اثرات «کووید-۱۹» را بر تجارت محصولات کشاورزی مورد ارزیابی قرار داده است. بر اساس این گزارش، سرعت شیوع این بیماری بسیاری از دولت‌ها و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی را غافل‌گیر کرد، امری که اتخاذ واکنش‌های سیاستی را توسط اعضای سازمان به دنبال داشت. در این رابطه انتظار می‌رفت بسیاری از این واکنش‌های اولیه بر فعالیت‌های کشاورزی اثرات منفی بگذارند. با این حال تاکنون بخش کشاورزی نشان داده که تا چه حد منعطف و مقاوم است، جایی که در مقایسه با سایر بخش‌ها، جریان تجارت عملکرد بهتری را به ثبت رساند.
 • توسعه صادرات محصولات کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و‌ صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی و پیگیری رفع موانع و چالش‌های صادرات از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان توسعه تجارت ایران طی دو دهه اخیر بوده است، گفت: اختصاص یارانه‌ها و جوایز صادراتی و سایر مشوق‌های مستقیم و غیرمستقیم از سال ۱۳۸۰ به محصولات کشاورزی، گواه بر این واقعیت است که بخش یادشده از اهمیت بالایی در سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان برخوردار است.
 • افزایش فعالیت مرز‌های ایران با افغانستان

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک گفت: با بسته ماندن مرز‌های زمینی ترکمنستان و راه‌اندازی کریدور کتای و کریدور ایران، افغانستان و ازبکستان از مسیر افغانستان، تردد کامیون‌های تجاری از مرز‌های ایران و افغانستان افزایش می‌یابد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر