آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۷۱

 • برق مجانی به جریان افتاد

  دنیای‌اقتصاد: مصوبه برق مجانی برای کم‌مصرف‌ها ابلاغ شد. دیروز هیات دولت با احتساب صورت‌حساب برق مشترکان خانگی کم‌مصرف با تخفیف ۱۰۰ درصدی موافقت کرد. طبق بررسی آمارهای الگوی مصرف، حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر خانوار جزو مشترکان کم‌مصرف هستند.
 • غربالگری خصوصی‌ها برای ورود به بورس

  دنیای‌اقتصاد: در بیست و ششمین جلسه کمیسیون «بازار پول و سرمایه» اتاق بازرگانی تهران، هنگامی دلایل افت شاخص بورس در هفته اخیر به بحث و بررسی گذاشته شد. «مشکلات هسته معاملات و اختلال روزانه در انجام معاملات»، «توقف و بازگشایی‌های مکرر نمادها در طول ساعات معاملات» و «کاهش نقدشوندگی و افزایش سردرگمی سهامداران» از جمله دلایل این افت عنوان شد.
 • دخالت در امور تولید برای کنترل بازار

  ایسنا: سرپرست وزارت صمت گفت:تلاشمان بر کمتر دخالت کردن در امور تولید‌کننده داخلی است، ولی گاهی اوقات چاره‌ای نداریم.
 • تغییرجهت واردات از کالاهای مصرفی به سرمایه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر خدمات اطلاعات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بررسی مقایسه‌ای آمارهای واردات سال ۱۳۹۲ با ۱۳۹۸ نشان می‌دهد واردات از کالاهای مصرفی به واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای تغییر جهت محسوسی داشته است.
 • ثبت رکورد ۱۰ هزار و ۶۰۰ استعلام برای صدور مجوز کسب وکار

  خبرگزاری فارس: رئیس مرکز مطالعات، پایش و بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد از ثبت رکورد ۱۰ هزار و ۶۰۰ استعلام برای صدور مجوز کسب و کار خبر داد و به ۵ دستگاه اول استعلام‌دهنده و گیرنده مجوز اشاره کرد.
 • ترخیص ۱۰ میلیون تن کالای اساسی و ضروری از گمرکات

  خبرگزاری تسنیم: معاون فنی گمرک ایران از ترخیص بیش از ۱۰‌میلیون تن کالای اساسی و ضروری از گمرکات کشور در پنج ماه اول سال خبر داد. مهرداد جمال ارونقی گفت: موجودی کالاهای اساسی در حال حاضر در بنادر کشور به ۳ میلیون و ۳۲۷ هزار تن می‌رسد که این اقلام در بنادر امام خمینی(ره)، شهیدرجایی، انزلی، امیرآباد، شهید باهنر، بوشهر، چابهار، خرمشهر، نوشهر، فریدون‌کنار و آستارا موجودند. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: آمار و ارقام کالاهای غیراساسی غیرکانتینری نشان می‌دهد این اقلام دارای وزنی معادل ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بوده و اکثر آنها مواد اولیه مربوط به خطوط تولیدی، ماشین‌آلات و تجهیزات مربوط به پروژه‌ها و اقلام واسطه‌ای تولید یا سرمایه‌ای هستند. معاون گمرک ایران کانتینرهای پر وارداتی موجود در بنادر کشور را نزدیک به ۲۸هزار دستگاه کانتینر برشمرد و اعلام کرد اکثر این کانتینرها در بندر شهیدرجایی دپو شده و حاوی کالاهای اساسی و غیراساسی هستند. ارونقی با اشاره به این موضوع که در ۵ ماهه ابتدای سال‌جاری بیش از ۱۰ میلیون تن کالای اساسی در ۲۵ گروه کالایی با ارزش بالغ بر ۴/ ۷ میلیارد دلار از گمرکات کشور ترخیص و وارد کشور شده است، اعلام کرد: در مقایسه با وضعیت سالیان گذشته، با وجود شرایط بحرانی کرونا و تحریم‌های اقتصادی، این آمار رکورد جدیدی در ترخیص اقلام اساسی و ضروری مورد نیاز کشور از گمرکات به شمار می‌رود.
 • آغاز گشت مشترک استاندارد و اتحادیه طلا از طلافروشی‌ها

  خبرگزاری تسنیم: مدیرکل استاندارد استان تهران از آغاز گشت مشترک بازرسان استاندارد و اتحادیه‌های صنف طلا و جواهر، همزمان با افزایش قیمت طلا، برای کنترل بازار و جمع‌آوری مصنوعات طلای غیرقانونی در استان تهران، خبر داد. محمودرضا طاهری در تشریح این خبر گفت: بر اساس دستورالعمل علامت‌گذاری مصنوعات طلا و نحوه نظارت بر آن، هرگونه خرید و فروش مصنوعات طلا بدون کد شناسایی ممنوع بوده و درصورت مشاهده مصنوعات طلای بدون کد شناسایی در مراکز عرضه، برابر مقررات، نسبت به جمع‌آوری مصنوع غیراستاندارد و معرفی افراد متخلف به مراجع قضایی اقدام می‌شود. این مقام مسوول ضمن اشاره به اجباری بودن اخذ کدشناسایی از ادارات‌کل استاندارد استانی، برای کارگاه‌های طلاسازی، افزود: تاکنون، ۱۸۶۰ کد شناسایی برای کارگاه‌های طلاسازی استان تهران صادر شده‌است و کارگاه‌های مذکور موظف به حک کد شناسایی روی کلیه مصنوعات طلای تولیدشده هستند. طاهری در ادامه، ضمن یادآوری الزام کنترل کدشناسایی توسط فروشندگان و خریداران مصنوعات طلا، به کلیه واحدهای صنفی عرصه مصنوعات طلا و نیز خریداران مصنوعات طلا تأکید کرد: از هرگونه خرید و فروش مصنوعات طلا بدون کدشناسایی یا کدهای شناسایی باطل‌شده خودداری کنند.
 • درخواست‌های معطل و انقباض صدور کارت

  دنیای اقتصاد: اتاق بازرگانی تهران در اطلاعیه‌ای نسبت به شرایط جدیدی که برای صدور و تمدید کارت بازرگانی در روزها و هفته‌های اخیر پیش آمده انتقاد کرده است. این نهاد بخش خصوصی در اطلاعیه خود بهنگام نبودن و نبود بستر‌های لازم در سامانه جامع تجارت را در مرکز توجه قرار داده و تاکید کرده‌ است که سیاست‌گذاران تجاری از جمله وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت به‌عنوان متولیان کنونی کارت بازرگانی باید پاسخگوی وضعیت فعلی باشند.
 • مسیر پرچالش توسعه

  حسین سلاح‌ورزی
  طرح موضوع «گشایش اقتصادی» توسط رئیس‌جمهور محترم، باعث شد این سوال را به‌صورت یک چالش توییتری با فعالان اقتصادی و صاحب‌نظران حوزه مدیریت کسب‌و‌کار و توسعه در میان بگذارم که به نظر شما «گشایش اقتصادی واقعی» چیست و چگونه به دست می‌آید؟ باور داشتم و دارم که حرکت ایران عزیز در مسیر توسعه، نیازمند شکل‌گیری یک هژمونی در مورد معنای توسعه، اولویت‌های راهبردی توسعه و تعیین سیاست‌ها است.
 • ممنوعیت صادرات کیوی تمدید شد

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران از ممنوعیت صادرات کیوی خبرداد.به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، محمود بازاری گفت: پیرو تصمیم سال‌های گذشته با توجه به تصمیمات جلسات مورخ ۳/ ۴/ ۹۹ میز ملی میوه و تره‌بار و۱۰/ ۱۰/ ۹۸ میز صادرات کیوی، مجددا صادرات محصول کیوی از تاریخ ۱۵/ ۴/ ۹۹ تا ۱۵/ ۷/ ۹۹ مشابه سال‌های گذشته ممنوع است که مهم‌ترین دلیل این ممنوعیت، حفظ و صادرات برند ایرانی و ارسال محصول با کیفیت و با میزان درصد قند مناسب و استاندارد به بازارهای هدف بوده است.وی با اشاره به برگزاری میز ملی صادرات کیوی با حضور جمعی از تشکل‌ها، اتحادیه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط افزود: در این نشست ضمن بررسی کارشناسی امکان صادرات محصول سال گذشته کیوی و ارقام زودرس محصول مذکور مقرر شد موضوع توسط وزارت جهاد کشاورزی مورد بررسی قرارگرفته و ضوابط و شاخص‌های مربوط به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام شود.
 • نگاهمان به بازار رو به رشد افغانستان بلندمدت باشد

  دنیای اقتصاد: معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، نمایندگان دستگاه‌های دولتی مربوطه و جمعی از روسای تشکل‌ها و کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران با سفیر ایران در افغانستان تشکیل جلسه داد.
 • ۱۷ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تعهدات ارزی صادرکنندگان طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ به میزان ۵۰ میلیارد‌یورو است که هنوز ۱۷ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات طی این دو سال بازنگشته است.
 • تخلیه و بارگیری ۵۰ میلیون تن کالای اساسی

  دنیای‌اقتصاد: مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طی ۵ ماه نخست امسال ۵۰ میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده است.به گزارش اکسپورتنا، محمد راستاد اظهار کرد: به‌منظور تعمیق کانال دسترسی پذیرش کشتی‌های ۳۰ هزار تنی انجام شد که تاکنون حدود ۱۹۰ میلیارد تومان منابع برای آن اختصاص داده شده است. این اقدام موجب تسریع در تخلیه و بارگیری کشتی‌های ۳۰ هزار تنی در بندر بوشهر و فضای محصور بندر بوشهر به فضایی بازتر تبدیل می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر