آرشیو روزنامه شماره ۴۹۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۶۴

 • الزام دستگاه‌ها برای بهبود کسب‌وکار

  دنیای‌اقتصاد: طرح اصلاح قانون بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار با امضای ۶۰ نفر از نمایندگان مجلس به هیات رئیسه مجلس رسید. به موجب این طرح، حق اعتراض برای تشکل‌های غیر دولتی نسبت به هر بخشنامه و آیین‌نامه جدید فراهم می‌شود و دولت ملزم به رسیدگی به اعتراض‌ها خواهد بود.
 • پیش‌نیازهای ترسیم سند سیاست‌های صنعتی و تجاری

  دنیای اقتصاد: در نشست دیروز کمیسیون صنایع اتاق ایران، ضمن تاکید بر لزوم تدوین برنامه استراتژیک توسعه صنعتی کشور و پایبندی همه دولت‌ها به اجرای این برنامه، درخواست شد برای تدوین سند سیاست‌های صنعتی از نظر بخش خصوصی و ظرفیت‌های کارشناسی داخلی و بین‌المللی استفاده شود.
 • تبیین طرح جامع طلا

  دنیای‌اقتصاد: نقش و اهمیت طلا در جهان غیر‌قابل انکار است. طلا در سیاست، اقتصاد و دیگر بخش‌های مهم نقش‌های متفاوتی از خود بر جای گذاشته است. طلا حتی می‌تواند به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم قدرت تلقی شود. طلا در شکل‌گیری تاریخ بشر اهمیت زیادی دارد. قبل از اینکه پول به شکل امروزی آن رواج پیدا کند، سکه‌های ضرب شده از طلا، کار مبادله و تجارت را تسهیل می‌کرده است. تجارت آسان‌تر نیز رفاه و رونق بیشتری به ارمغان می‌آورد. به همین دلیل هم هنوز عده‌ای تصور می‌کنند که داشتن طلای بیشتر به معنای رفاه بالاتر است. کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست و بخش زیادی از نقدنیگی جامعه به سمت خرید طلا به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای حرکت کرده است.
 • آیین‌نامه جدید برای پسماندهای عادی

  دنیای اقتصاد: آیین‌نامه اجرایی قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی در نشست کمیسیون توسعه پایدار، آب و محیط زیست اتاق ایران بررسی شد. با توجه به ایرادات اساسی که در این آیین‌نامه وجود دارد، پیشنهاد شد، آیین‌نامه جدیدی تدوین و مشکلات آیین‌نامه موجود نیز مطرح شود.
 • واگذاری صدور مجوز کسب‌وکار به خانه صنعت‌و معدن

  شاتا: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: وزارت صمت در راستای تسهیل فضای کسب‌وکار، صدور مجوز در این خصوص را به خانه صنعت‌و معدن استان تهران واگذار کرد. یداله صادقی در مراسم تجلیل از برگزیدگان صنایع و معادن استان که با حضور فعالان این بخش و برخی از مسوولان استان در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، افزود: البته در گذشته نیز صدور بخشی از مجوزهای کسب‌وکار بر عهده این تشکل بود که برای اثربخشی تصمیمات نیاز است دستورالعمل‌ها تغییر اساسی داشته باشند. وی تصریح کرد: اقداماتی برای اصلاح ضوابط اجازه افزایش تولید و استقرار کارخانه‌ها در شعاع ١٢٠ کیلومتر تدوین شده است و به توافق‌های مثبتی دست یافته‌ایم. صادقی اضافه کرد: در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز برای تخصیص تسهیلات به واحدها و بنگاه‌های اقتصادی و تامین زیرساخت‌ها از جمله آب، برق و گاز، به نتایج خوبی دست یافته‌ایم. وی تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی اجازه ندادیم هیچ واحد تولیدی و صنعتی به دلیل نپرداختن مالیات، حق بیمه و کارخانه‌های در شرف تملیک بانک‌ها تعطیل شود. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: واحدهایی که باید به شهرک‌های صنعتی منتقل شوند، هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند، همچنین زمین‌های واگذارشده به افراد سودجو در این شهرک‌ها خلع ید می‌شوند.
 • توقف ارز صادراتی پشت بخشنامه‌‌ها

  دنیای اقتصاد: مشکلات رفع تعهد ارزی در نشست دیروز اتاق تهران مطرح شد و رئیس اتاق تهران در این نشست، چهار دلیل اصلی عدم بازگشت ارز به کشور را برشمرد. عدم هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف مانند گمرک و بانک مرکزی، نبود سامانه یکپارچه، صدور بخشنامه‌های متعدد و عدم آگاهی برخی صادرکنندگان از دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های صادره از جمله این موارد اعلام شد.
 • برگزاری ۴۷ هزار گشت مشترک بازرسی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان، از برگزاری بیش از ۴۷ هزار گشت مشترک بازرسی و رسیدگی به ۸۲ درصد از شکایات مردمی در ۴ ماهه اول سال ۹۹ خبر داد. به گزارش «شاتا» سید‌مجتبی سجادی گفت: عملکرد تلفن ۱۲۴ ستاد سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و اپلیکیشن (سامانه اطلاع‌رسانی قیمت) در این مدت، در راستای نظم‌دهی و انسجام بیشتر به فرآیند تنظیم بازار، بازرسی‌های مستمر اکیپ‌های بازرسی و نظارت فعال است.
 • امکان ابطال ثبت‌سفارش در سامانه جامع تجارت

  دنیای‌اقتصاد: امکان ابطال ثبت‌سفارش در سامانه جامع تجارت فراهم شده است و از این پس جهت ابطال ثبت‌سفارش، نیازی به مراجعه حضوری به دفتر مقررات صادرات و واردات نیست. به گزارش «اکسپورتنا» سامانه جامع تجارت در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که امکان ابطال ثبت‌سفارش در سامانه جامع تجارت فراهم شده است. بر این اساس، از این پس جهت ابطال ثبت‌سفارش، نیازی به مراجعه حضوری به دفتر مقررات صادرات و واردات نیست و روال ابطال ثبت‌سفارش در سامانه جامع تجارت به شرح زیر است: ۱- کاربر در صفحه جزئیات پرونده، گزینه ابطال ثبت‌سفارش را انتخاب می‌کند. ۲- کد اعتبارسنجی پیامک شده به شماره تلفن همراه خود را به همراه علت ابطال ثبت‌سفارش در کادر مربوطه وارد کرده و گزینه تایید را انتخاب می‌کند. ۳- در صورتی که با توجه به شرایط ابطال ثبت‌سفارش، ابطال ثبت‌سفارش انتخاب شده، امکان‌پذیر باشد، سیستم پس از ابطال ثبت‌سفارش وضعیت ثبت‌سفارش را به ابطال شده تغییر می‌دهد.
 • ضرورت هماهنگی میان بخش خصوصی و بخش دولتی

  دنیای‌اقتصاد: به گفته معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران، در شرایط فعلی، بیش از هر زمان دیگری نیازمند هماهنگی بخش دولتی و بخش خصوصی هستیم. بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، پاک‌کننده، بهداشتی (مبارزه با کرونا) سلولزی و ماشین‌آلات وابسته با حضور مظفر علیخانی، معاون استان‌ و تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، رئیس هیات‌‌مدیره شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و اصفهان و تشکل‌های مرتبط افتتاح شد.
 • توسعه انرژی پاک در استان یزد

  گروه شرکت‌ها: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر، از توسعه نیروگاه‌های خورشیدی خود در استان یزد خبر داد.
 • بهینه‌سازی زمین‌های زراعی‌ کشت و صنعت صنایع شیر

  گروه شرکت‌ها: مدیر عامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری صنایع شیر ایران از بهینه‌سازی زمین‌های شرکت کشت و صنعت و دامپروری صنایع شیر ایران خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)، روزبه کوشکی، با اعلام این خبر افزود: این شرکت در سه سال گذشته اقدامات متعددی برای آماده کشت‌کردن زمین‌های زراعی و افزایش پتانسیل کشاورزی در استان گیلان، انجام داده است. او تصریح کرد: یکپارچه‌سازی زمین‌ها با حذف مرزهای اضافه، افزایش مساحت زمین‌های کشاورزی به ۴۰ هزار و ۴۱۸ مترمربع و خاک‌برداری از زمین‌های بلند و خاکریزی زمین‌های پست، از جمله اقدامات شرکت برای توسعه کشاورزی در سطح استان است. مدیر عامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری صنایع شیر ایران، آماده‌سازی ۷ هکتار زمین آبگیر جهت کشت برنج و زهکشی اطراف زمین‌ها با هدف هدایت آب‌های خروجی به شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی را از دیگر اقدامات شرکت برشمرد.
 • ارائه گواهی صرفه‌جویی برای استخراج رمز ارز

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی صنعت برق، از انتشار فراخوان جذب سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف برق از سوی شرکت توانیر در راستای افزایش شاخص بهره‌وری انرژی خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مصطفی رجبی مشهدی با اعلام این خبر گفت: متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را حداکثر تا پایان وقت اداری روز دوشنبه ۳۱ شهریور سال جاری از طریق درگاه اینترنتی ثبت مکاتبات اداری به شرکت توانیر ارسال کنند.
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری ایران و روسیه در بخش معدن

  ایرنا: سازمان نظام مهندسی معدن ایران با مرکز صادرات روسیه برای توسعه همکاری در زمینه‌های مهندسی و معدنی تفاهم‌نامه همکاری در تهران امضا کردند. این تفاهم‌نامه بین «تقی نبئی» رئیس سازمان نظام مهندسی معدن و «پاول بوخانف» (Pavel Bukhanov) مسوول مرکز صادرات روسیه در ایران به امضا رسید. مرکز توسعه صادرات روسیه در واقع یک هلدینگ متشکل از سه شرکت است و برای گسترش صادرات این کشور به ایران تلاش می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر