آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۴۶

 • کشاورزی نامساعدتر از صنعت

  دنیای اقتصاد: جدیدترین نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران نشان می‌دهد، عدد شاخص در بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵۹/ ۲ درصد مساعدتر شده است. با وجود اینکه شیوع کرونا از اسفندماه به نامساعد شدن محیط کسب‌وکار دامن زده، اما از نظر ۲۸۸۴ فعال اقتصادی مشارکت‌کننده، وضعیت محیط کسب‌وکار در بهار ۹۹ مساعدتر شده است.
 • کم‌اشتهایی به وام تولید و اشتغال

  دنیای اقتصاد: یکی از پرسش‌هایی که ذهن فعالان بخش تولیدی را به خود مشغول کرده این است که تسهیلات‌دهی به بنگاه‌های تولیدی به‌ویژه تسهیلاتی که در راستای ایجاد اشتغال پرداخت می‌شود تا چه میزان می‌تواند مشکلات واحدهای تولیدی مانند بنگاه‌های کوچک و متوسط را برطرف کند و آیا این روش می‌تواند در شرایط کنونی به تنهایی گره‌گشای مشکلات این واحدها باشد؟ البته در این زمینه دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد.
 • زیان ملی از تفکیک تجارت و تولید

  ولی‌اله افخمی‌راد رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت
  اظهارات اخیر معاون پارلمانی ریاست محترم جمهوری نشان می‌دهد، دولت تدبیر و امید در سال پایانی خود همچنان بر طبل لزوم انتزاع بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌کوبد. دولت شاید کماکان معتقد است عامل اصلی افزایش قیمت کالا و خدمات و ارز و سکه و... به خصوص بعد از خروج آمریکا از برجام، همانا نبودن وزارت بازرگانی مستقل از تولید است.
 • قاچاق سیگار دو برابر شد

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد تولید سیگار در دو ماه اول امسال ۹/ ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و در پی آن برآورد قاچاق سیگار تقریبا دو برابر شده است.
 • ماجرای پیامک‌های برقی هشدارآمیز در تهران چیست؟

  دنیای‌اقتصاد: پیامک‌های هشدارآمیزی که برای برخی شهروندان تهرانی ارسال شده؛ در راستای قراردادی است که شرکت توزیع برق تهران بزرگ با یک شرکت دانش‌بنیان امضا کرده است.
 • انتصاب سرپرست معاونت امور حقوقی مجلس و استان‌های وزارت صمت

  شاتا: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در حکمی احمد انارکی محمدی را به‌عنوان سرپرست معاونت امور حقوقی، مجلس و استان‌های این وزارتخانه منصوب کرد. در این حکم آمده است: انتظار می‌رود با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید، ضمن تعامل موثر و سازنده با نمایندگان مجلس، به‌ویژه کمیسیون‌های تخصصی و نیز مراجع محترم قضایی و حقوقی، استانداران محترم و سایر مقامات محلی و منطقه‌ای، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های وابسته در زمینه تحقق اهداف وزارتخانه گام‌های موثری برداشته شود. به منظور اثربخشی هرچه بیشتر تصمیمات بدین وسیله اختیارات قابل واگذاری قانونی سرپرست وزارت در حوزه مسوولیت سپرده شده را به جنابعالی تفویض می‌نمایم.
 • سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار میلیارد ریالی در بخش معدن

  ایرنا: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در دو ماه امسال تعداد ۹۰ فقره پروانه بهره‌برداری با مجوز سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار و ۳/ ۸۴ میلیارد ریال در بخش معدن و صنایع معدنی صادر شد که از نظر تعداد سهم ۷/ ۱۲ درصد و مجوز سرمایه‌گذاری هم ۷/ ۲۵ درصد کل را به خود اختصاص داد. بر پایه جداول آماری وزارت صمت، در دو ماه امسال بخش معدن وصنایع معدنی در قالب پروانه‌های بهره‌برداری مجوز اشتغال یک هزار و ۹۶۸ نفر را اخذ کرد که ۵/ ۱۶ درصد از کل را به خود اختصاص داد.
 • خزان تراز تجاری کشاورزی در بهار ۹۸

  دنیای اقتصاد: کارنامه تجارت خارجی محصولات کشاورزی و صنایع غذایی طی فصل بهار سال‌های ۹۲ تا ۹۹ منتشر شد. براساس آمارهای منتشر شده، بیشترین ارزش صادرات در بهار سال ۹۷ رقم خورده و بیشترین ارزش واردات نیز مربوط به بهار ۹۳ است. همچنین بیشترین کسری تجاری مربوط به بهار ۹۸ است. همچنین این آمار که از سوی گروه کشاورزی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران منتشر شده، نشان می‌دهد، ارزش صادرات بهار امسال باوجود تحریم‌ها و مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا فقط ۹/ ۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
 • اعلام اولویت‌های نظارت بر کالاها

  دنیای‌اقتصاد: ستاد تنظیم بازار اعلام کرد: کالاهای اساسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی اعم از جو، ذرت، برنج، روغن، دانه‌های روغنی و شکر از کالاهایی هستند که در اولویت‌های بازرسی و نظارت این هفته قرار دارند. به گزارش شرکت بازرگانی دولتی ایران، ستاد تنظیم بازار اعلام کرد که کالاهای اساسی وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی در اولویت‌های بازرسی و نظارت این هفته قرار دارند. این اقلام شامل جو، ذرت، برنج، روغن، دانه‌های روغنی و شکر است.
 • ۴ پیشنهاد جدید گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا

  دنیای‌اقتصاد: معاون گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا و تسویه فرآیندهای ترخیص، ۴ پیشنهاد جدید را به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد. به گزارش گمرک ایران، معاون فنی و امور گمرکی طی نامه‌ای به مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیر کل حوزه وزارتی وزارت اقتصاد پیشنهادهای جدیدی برای جلوگیری از رسوب کالا و تسویه فرآیندهای ترخیص با هدف حمایت از تولید و تسریع در ترخیص مواد اولیه و کالاهای ضروری ارائه کرد.
 • ستاد مقابله با احتکار دوباره فعال شد

  دنیای‌اقتصاد: یک مقام مسوول در وزارت صمت گفت: ستاد مقابله با احتکار به پیشنهاد سازمان حمایت و موافقت سرپرست وزارت صمت مجددا فعال شد و اعضای آن مشخص شدند. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، سید جواد احمدی با بیان اینکه تشکیل ستاد مقابله با احتکار به ابتکار سازمان حمایت، اقدامی موثر برای برخورد با سودجویان و محتکران است، گفت: سابقه تشکیل این ستاد به سال ۱۳۹۷ و بعد از خروج آمریکا از برجام برمی‌گردد، در آن مقطع تحریم‌ها تشدید شد و شرایط به گونه‌ای پیش رفت که احتکار و امتناع از عرضه برخی کالاها در جهت افزایش قیمت بیشتر برای سوداگران سود و منافعی در برداشت که این موضوع سبب احتکار و نگهداری برخی از کالاها در انبارها برای افزایش قیمت شده بود.
 • رونق صادرات خدمات فنی و مهندسی نیازمند همراهی دیپلماسی

  دنیای‌اقتصاد: نایب‌رئیس اتاق ایران می‌گوید: اگرچه شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی در برخی از کشورها حضور دارند اما اراده‌ای برای حمایت از این حوزه وجود ندارد. بدون حل مسائل بانکی، صدور ضمانت‌نامه و تضمین، شرکت‌ها نمی‌توانند در کشورهای دیگر حضور یابند و این محدودیت‌ها مانع بزرگی در مقابل این شرکت‌ها است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر