آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۳۸

 • «کرونا» پنبه صنایع نساجی را زد

  دنیای اقتصاد: به نام این کشورها دقت کنید: بنگلادش، اندونزی، کامبوج، کنیا، سریلانکا و هند. می‌دانید که وجه اشتراک همه آنها تمرکز ویژه بر صنعت نساجی و پوشاک است و چین مهم‌ترین تامین‌کننده مواد اولیه آنهاست. این کشورها در بازار جهانی پوشاک رقابت فشرده‌ای برای کسب سهم بیشتر بازار دارند. مهم‌تر آنکه این کشورها از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان برندهای معتبری مانند آدیداس، نایک، اچ‌اندام و زارا هستند و صنعت پوشاک دنیا وابستگی بالایی به استمرار تولید در آنها دارد.
 • پیامدهای قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد

  دنیای‌اقتصاد: داستان سرکوب قیمت در اقتصاد ایران سر دراز دارد. در پس این داستان تراژیک همواره این پرسش مطرح است که آیا رفاه در «مصرف هر چه بیشتر» تعریف می‌شود یا «مدیریت منابع حیاتی و کنترل مصرف کالاهای استراتژیک»؟ بازار فلزات از جمله فولاد مدت‌هاست اسیر نرخ‌گذاری دستوری شده است. آسیب‌شناسی‌ها بیانگر آن است که اعمال سیاست‌های کنترلی در بازار فلزات به «متضرر شدن تولیدکنندگان»، «اتلاف منابع» و «محدود شدن روند توسعه این صنایع» منجر شده است.
 • جهش کیفی تختال فولاد هرمزگان

  گروه شرکت‌ها: بازرسی محصولات گرم و سرد تختال‌های تولیدی در سه ماه نخست ۹۹ حاکی از آن است که روند رو به رشد کیفی تولید در این شرکت به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یافته تا جایی که در اردیبهشت‌ماه ۲۹/ ۹۹ درصد تختال‌ها بدون نیاز به عملیات اصلاحی مورد تایید بازرسان کیفی این شرکت قرار گرفت.
 • بررسی پیشنهاد افزایش تعرفه آب تحویلی در موارد خاص

  دنیای‌اقتصاد: وزارت نیرو پیشنهاد افزایش تعرفه آب تحویلی یا برداشتی موارد خاص مانند کشتی‌ها، شناورها، تانکرهای خدماتی و... به میزان ۱۵ درصد از ابتدای سال ۱۳۹۹ توسط هیات‌مدیره شرکت‌های آب منطقه‌ای و سازمان آب و برق خوزستان را برای سیر مراحل تصمیم‌گیری به هیات دولت ارسال کرده است.
 • وزارت صمت: کمبود ماسک نداریم

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه‌ای با رد هرگونه کمبود در تولید و تامین ماسک مورد نیاز مردم و کادر درمانی، از وجود ۱۸ میلیون عدد ماسک در انبارها خبر داد و اعلام کرد: این وزارتخانه آمادگی دارد تا در هر نقطه از کشور که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کند، مقادیر انبوه ماسک را تحویل دهد. به گزارش «شاتا»، وزارت صنعت، معدن و تجارت در این اطلاعیه‌ افزوده است: این تعداد ماسک در انبارها دپو شده و این وزارتخانه آمادگی دارد تا در هر نقطه‌ای از کشور که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کند، مقادیر انبوه ماسک را توزیع کند.
 • انتقاد از معطل ماندن تصویب برنامه آمایش سرزمین

  تسنیم: وزیر نیرو گفت: ۴۰ سال است که هنوز در حال تصویب برنامه آمایش سرزمین هستیم؛ جایی که همه بخش‌ها باید یاد بگیرند با هم کار کنند و یک صورت مساله واحد وجود داشته باشد. رضا اردکانیان در نشست مشترک با وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: دستگاه آموزش و پرورش دارای بزرگترین حوزه تاثیر است و دیگر دستگاه‌ها هم می‌توانند ابزار، شیوه‌ها و امکانات ارتباطی خود را با سازمان آموزش و پرورش هماهنگ کرده و به مشارکت بگذارند تا بتوان در مجموع بیشترین استفاده را از این امکان ارتباط برد و در خدمت توسعه کشور قرار داد.
 • دمای منفی در تراز تجاری

  دنیای اقتصاد-بمانجان ندیمی: برآوردها نشان می‌دهد صادرات سه ماه منتهی به خرداد امسال یک میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار از واردات عقب مانده است. در مجموع صادرات ایران در فصل نخست امسال ۶ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار ثبت شده است. از ابتدای امسال تا پایان خرداد، ۲۱ میلیون و ۹۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده است و در مقابل شاهد ورود ۸ میلیون و ۹۲۳ هزار تن کالا به ارزش ۷ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار بوده‌ایم.
 • گسترش مناسبات اقتصادی با عمان در پنج محور

  دنیای اقتصاد: تمرکز بر ۵ محور گردشگری، صنعت، معدن، حمل‌ونقل و شیلات بر اساس برنامه توسعه این کشور، تسهیل شرایط حضور فعالان اقتصادی در عمان و تداوم تبادلات به‌رغم بسته شدن مرزها در دوران کرونا از جمله موضوعاتی بود که در نشست آنلاین مجمع عمومی عادی سالیانه اتاق مشترک ایران و عمان مطرح شد.
 • تمدید مهلت کوتاژهای صادراتی ۹۹ تا ۷ مرداد

  دنیای‌اقتصاد: کلیه صادرکنندگانی که تاکنون رفع تعهد ارزی نکرده‌اند، باید بدانند که مهلت استفاده از کوتاژهای صادراتی سال ۹۹ تا ۷ مرداد و کوتاژهای صادراتی ۹۷ و ۹۸ تا پایان تیرماه است. به گزارش اکسپورتنا، بر اساس اعلام بانک مرکزی، مهلت استفاده از کوتاژهای ۹۷ و ۹۸ تا پایان تیرماه و مهلت استفاده از کوتاژهای ۹۹ نیز تا ۷ مردادماه است. بانک مرکزی اعلام کرده که مهلت‌های تعیین شده مذکور به هیچ عنوان قابل تمدید نخواهند بود. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نیز به تازگی در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس کل بانک مرکزی بر ضرورت اجرای بسته بازگشت ارز صادراتی سال ۹۹ تاکید کرده است.
 • پیشنهادهای بخش خصوصی برای ایفای تعهد ارزی بخش کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: مهار واسطه‌گری‌های مخرب در حوزه کشاورزی، توجه به الزامات موجود در هر بخش و توان صادرکنندگان آن بدون مقایسه با سایر بخش‌ها و برخورد با صادرکنندگان فاقد اهلیت از پیشنهادهای رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران با هدف جلوگیری از خروج صادرکنندگان واقعی از فعالیت صادراتی و ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان خوشنام و شناسنامه‌دار است. مهلت برگشت ارز حاصل از صادرات تا دو روز دیگر رسما به پایان می‌رسد.
 • ۷ هزار تن مرغ در بهار امسال صادر شد

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک، با اشاره به تغییر دوباره عوارض صادراتی مرغ، گفت: در سه ماه نخست امسال صادرات مرغ به بیش از ۷ هزار تن و ارزش ۱۳میلیون و ۲۸۴هزار و ۱۲۷ دلار رسید. سیدروح‌الله لطیفی، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به تغییرات اخیر در صادرات مرغ گفت: در بین مقاصد صادراتی افغانستان با ۴هزار و ۱۱۶ تن به ارزش ۸میلیون و ۱۸۵ هزار و ۲۷۵دلار و عراق با ۲ هزار و ۵۲۳ تن به ارزش ۳ میلیون و ۵۹۹ هزار و ۲۸۷ دلار و ونزوئلا با ۲۶۴تن به ارزش ۵۸۵ هزار و ۲۰۵ دلار،به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم صادرات این محصول از کشورمان قرار دارند و کشورهای عمان، مغولستان و قطر در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. وی در خصوص بخشنامه عوارض صادراتی مرغ توضیح داد: بر اساس نامه دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت از ۲۰ خرداد، به‌دلیل تولید مرغ مازاد و در حمایت از تولید‌کنندگان موقتا عوارض صادراتی از کیلویی ۵ هزار تومان به هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافت و مجددا این دفتر طی مکاتبه‌ای به گمرک ایران بازگشت عوارض صادراتی به رویه قبل یعنی کیلویی ۵هزار تومان از اول مرداد ماه را اعلام کرد که دفتر صادرات گمرک نیز این موضوع را طی بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی اعلام کرده است.
 • نقیصه‌ای با عنوان رسیدگی مالیاتی بر مبنای توافق و نرخ علی‌الرأس

  ناهید همتی آقاباقر/ مدیر و مشاور امور مالی و مالیاتی
  در فرآیند دادرسی مالیاتی، روح حاکم بر رسیدگی‌هایی که در حال حاضر سازمان امور مالیاتی انجام می‌دهد، چه در رسیدگی مالیاتی اصناف و اشخاص حقیقی و چه در رسیدگی مالیاتی اشخاص حقوقی، رسیدگی مالیاتی مبتنی بر توافق است. این توافق در رسیدگی مالیاتی اشخاص حقوقی با نگاه به جدول ضرایب نرخ علی‌الرأس مالیاتی موضوع ماده ۹۷ سابق قانون مالیات‌های مستقیم صورت می‌گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر