آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۳۴

 • آثار تخریبی تحریم‌ها در زمستان ۹۸

  دنیای‌اقتصاد: نتایج نهمین سنجش «شاخص امنیت سرمایه‌گذاری» نشان می‌دهد، روند بهبود این شاخص که از پاییز ۹۷ آغاز و در پاییز ۹۸ متوقف و معکوس شده بود، در زمستان پارسال با شتاب از سرگرفته شده است. ارزیابی ۹۶۸۳ فعال اقتصادی از زمستان ۹۸ با پاییز همان سال و فصول گذشته حاکی است، نامناسب‌ترین مولفه برای امنیت سرمایه‌گذاری که فعالان اقتصادی را بیش از همه آزار می‌دهد، مولفه‌های «عمل مسوولان ملی به وعده‌های داده شده» به‌عنوان رتبه نخست و «عمل مسوولان استانی و محلی به وعده‌های اقتصادی داده شده» به‌عنوان رتبه سوم است.
 • جراحی شفافیت در کسب‌وکارها

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در نشست مشترک دو کمیسیون «صنعت و معدن» و «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق تهران به مزایای افزایش شفافیت در بنگاه‌های تولیدی و صنعتی و همچنین منافع ورود این بنگاه‌ها به بورس پرداختند. به‌زعم آنان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه به افزایش ارزش و درآمدزایی این شرکت‌ها منجر ‌می‌شود؛ مشروط به اینکه شرکت‌ها به جراحی شفافیت تن بدهند.
 • اخذ وثایق ملکی، روشی باخت-باخت برای تولید‌کننده و شبکه بانکی

  مجتبی نقدی رئیس گروه تامین مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت
  اعطای تسهیلات بانکی به صنعتگران و تولیدکنندگان در اقتصاد بانک محور ایران مهم‌ترین روش تامین مالی بنگاه‌ است که البته چرایی و درستی آن موضوع بحث این مطلب نبوده و در محل خود قابل‌مطالعه و تعمق است. نکته قابل‌تامل اینکه این روش مهم، خود همواره درگیر مانعی به نام تامین وثایق بانکی است که برای بسیاری از بانک‌ها و بنگاه‌ها این مسیر به وثایق ملکی خارج از طرح ختم می‌شود.
 • نامه‌نگاری برای ساماندهی بازار فولاد

  دنیای‌اقتصاد: معاون قضایی دادستان کل کشور در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور، ساماندهی بازار فولاد و رفع رانت در فروش تولیدات صنایع بالادستی فولاد را خواستار شد. به گزارش فارس، سعید عمرانی در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور، ساماندهی بازار فولاد و رفع مشکل تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین‌دستی را خواستار شد.
 • مهلت بدهکاران حساب ذخیره ارزی تمدید نمی‌شود

  دنیای‌اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با هدف تسهیل بازپرداخت تسهیلات ارزی واحدهای تولیدی اصلاح شد.
 • امکان تولید ۱۰ میلیون ماسک فراهم شد

  دنیای‌اقتصاد: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از توانایی تامین مواد اولیه تولید روزانه ۱۰ میلیون ماسک در کشور خبر داد و گفت: ظرفیت تولید ماسک پارچه‌ای ازسوی اصناف افزایش خواهد یافت و بر این اساس، نگرانی از بابت تامین ماسک مورد نیاز مردم در ایام پیش رو وجود ندارد.
 • تور صید ارز صادرکنندگان

  دنیای‌اقتصاد-بمانجان ندیمی: بانک مرکزی بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۹ و همچنین رفع تعهد ایفانشده سال‌های ۹۷ و ۹۸ را ابلاغ کرد. بر این اساس، صادرکنندگان باید حداقل ۸۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به‌صورت حواله ارزی و حداکثر ۲۰ درصد آن را به‌صورت اسکناس در بازار ثانویه به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز به فروش برسانند. فروش ارز به‌صورت حواله‌های ارزی باید در سامانه نیما و به‌صورت اسکناس باید در سامانه نظارت ارز (سنا) ثبت شود.
 • ارسال ۵۰۰ کامیون بار به عراق از مرز سومار

  یک مسوول عراقی از توافق کشورش با ایران مبنی‌بر ورود ۵۰۰ کامیون بار ایرانی از طریق مرز سومار به این کشور در هفته خبر داد.
 • درخواست انتشار اسامی ۱۰۰ شرکت اولی که ارز را نیاورده‌اند

  اکسپورتنا: رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت: صادرکنندگان خرد و متوسط که بیشترشان صادرکنندگان بخش خصوصی هستند، سرمایه‌های نامحدودی ندارند که کالای خود را صادر کنند؛ ولی ارز آن را به کشور برنگردانند؛ بلکه این صادرکنندگان باید ارز را برگردانند و ریالی که بابت تامین کالا تعهد کرده‌اند را تامین کنند.
 • نظارت برای پیشگیری از قاچاق خروجی کالا تشدید می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: ستاد تنظیم بازار بر افزایش اقدامات نظارتی و پیشگیری از قاچاق کالا از کشور تاکید کرد. به گزارش وزارت صمت، در آخرین نشست ستاد تنظیم بازار که به ریاست محمدرضا کلامی، دبیر ستاد تنظیم بازار و سرپرست معاونت بازرگانی داخلی تشکیل جلسه داد، مقرر شد با توجه به اثر افزایش قیمت ارز بر قاچاق خروجی، مبارزه با قاچاق به‌صورت ویژه در دستورکار دستگاه‌های مسوول قرار گرفته و ازسوی نیروی انتظامی، وزارت کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و استانداران استان‌های مرزی و سایر دستگاه‌های نظارتی مورد پیگیری قرار بگیرد. مقرر است گزارش مربوطه در این خصوص به جلسات آتی کارگروه تنظیم بازار ارائه شود و زمان اقدام برای این مصوبه بلافاصله پس از ابلاغ اعلام شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی سودجویان در شرایط کنونی درصدد خروج غیر‌قانونی کالا از کشور برمی‌آیند و تشدید اقدامات نظارتی می‌تواند مانع از هدر رفت منابع کشور شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر