آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۲۴

 • وضعیت ایران در نماگر ورشکستگی

  دنیای‌اقتصاد: رتبه ایران در نماگر «ورشکستگی و پرداخت دیون» در شاخص سهولت کسب‌وکار بانک جهانی در کمیسیون «بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید» اتاق بازرگانی تهران بررسی شد. رتبه ایران در گزارش ۲۰۲۰ بانک جهانی و در نماگر «ورشکستگی و پرداخت دیون» ۱۳۳ تعیین‌شده و با وجود اینکه امتیاز ایران در سال ۲۰۲۰ تغییری نکرده، اما جایگاه کشور دو رتبه تنزل یافته که این امر نشان دهنده آن است که برای بهبود این رتبه باید نسبت به بازنگری در مقررات کشور گام‌های اساسی برداشت.
 • گلوگاه‌های تجارت خارجی بخش معدن

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران ظرفیت‌ها و مشکلات حوزه معدن را تشریح کرد. به اعتقاد بهرام شکوری، سیاست‌گذاری‌های شتاب‌زده دولت پا به‌پای اثرات ناشی از تحریم بر مشکلات فعالان بخش معدن سایه افکنده است، به‌طور مثال اتخاذ سیاست‌هایی از جمله راه‌اندازی سامانه‌های ارزی، پیمان‌سپاری ارزی، محدودیت‌های صادراتی، اطلاق اتهام قاچاق به تامین ارز از کانالی غیر از سامانه‌های ارزی، اتهام خام‌فروشی به صادرکنندگان این حوزه و اعمال عوارض بر صادرات مواد معدنی مانند عوارض صادراتی ۵ درصد برای محصولات معدنی از جمله سنگ‌آهن دانه‌بندی، گندله، سنگ روی و کنسانتره روی، تجارت را برای فعالان این حوزه سخت و گاهی غیرممکن کرده است.
 • قیمت سیمان بازهم تغییر کرد

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال مخالفت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، مجوز افزایش ۳۰ درصدی قیمت سیمان باطل شد و فقط تولیدکنندگان امکان افزایش حدود ۲۰ درصدی قیمت‌ها را پیدا کردند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس توافقات به‌عمل آمده با وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بود از روز گذشته قیمت سیمان ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند، اما به‌دنبال مخالفت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مجوز افزایش ۳۰ درصدی قیمت سیمان باطل اعلام شد و تولیدکنندگان امکان افزایش حدود ۲۰ درصدی قیمت‌ها را پیدا کردند.
 • تکمیل سرمایه‌گذاری‌ها راهبرد محوری وزارت صمت

  ایرنا: معاون وزیر صمت گفت: محوری‌ترین سیاست این وزارتخانه در قالب افزایش و جهش تولید، تکمیل سرمایه‌گذاری‌ها برای بهره‌برداری سریع آنها به‌ویژه در زنجیره تامین است. محسن صالحی‌نیا در حاشیه آغاز بهره‌برداری یک طرح صنعتی در ناحیه صنعتی کمشچه اصفهان اظهار کرد: سیاست‌گذاران باید با ساده‌سازی ضوابط و مقررات و ایجاد زیرساخت‌ها و تامین مناسب مواد اولیه به تحقق جهش تولید کمک کنند.
 • سیاست جدید دولت برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر

  دنیای‌اقتصاد: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از سیاست جدید دولت برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر جامعه با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی خبر داد. حسین مدرس‌خیابانی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درخصوص اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کنترل بازار با توجه به افزایش قیمت کالا به‌خصوص کالاهای اساسی اظهار کرد: وزارت صنعت فقط با واردات مواد اولیه، کالای اساسی و برخی قطعات به کشور موافق است. او با بیان اینکه ارز واردات برنج تغییر کرده و چیزی به‌هم نریخته است،‌ تصریح کرد: دولت سیاست‌های جبرانی برای اقشار آسیب‌پذیر را در دستور کار قرار داده است. مدرس‌خیابانی در پاسخ به این پرسش که سیاست جبرانی چه زمانی اجرایی می‌شود،‌ افزود: باید دید وزارت کار و دولت چه زمانی می‌توانند منابع مالی موردنیاز این برنامه را تامین کنند.
 • دانشکده معدن در جایگاه ۴۵ جهان

  دنیای‌اقتصاد: طبق آخرین گزارش‌های نظام رتبه‌بندی شانگهای، دانشکده مهندسی معدن پردیس دانشگاه‌تهران در جایگاه چهل و پنجم جهانی قرار گرفته و در سطح کشوری رتبه اول را کسب کرده است. همچنین طبق آخرین گزارش‌های نظام رتبه‌بندی شانگهای، دانشکده مهندسی متالورژی و مواد پردیس دانشکده‌های فنی ضمن کسب جایگاه اول در کشور در سطح جهانی در رتبه ۵۱ تا ۷۵ قرار گرفته است. همچنین دانشکده مهندسی مکانیک این پردیس جایگاه سوم کشوری و ۱۰۱ تا ۱۵۰ جهانی را از آن خود کرده است.
 • تعمیرات سالانه نیروگاه‌ها پایان یافت

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به پایان برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌های کشور، گفت:‌ واحدهای حرارتی کاملا آماده تامین برق روزهای گرم پیک تابستان امسال هستند.
 • تنش آبی در ۱۷۰ شهر ایران

  تسنیم: در حال حاضر به ۴ هزار و ۴۰۰ روستای درکشور به‌صورت تانکری آبرسانی می‌شود و حدود ۱۷۰ شهر در تنش آبی به سر می‌برند. اگرچه بارش‌های مناسب دو سال اخیر و توسعه آبرسانی روستایی، تعداد روستاهایی که با تانکر و به‌صورت سیار آبرسانی می‌شوند را کاهش داده اما هم‌اکنون ۴ هزار و ۴۰۰ روستای کشور با تانکر و به‌صورت سیار آبرسانی می‌شوند. حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این خصوص گفت: به واسطه اقداماتی که از گذشته در بحث تکمیل زیرساخت‌های آبرسانی روستایی انجام شده و همچنین بارش‌های مناسب، تعداد روستاهایی که به‌صورت سیار آبرسانی می‌شوند از حدود ۶۲۰۰ روستا به ۴۴۰۰ روستا کاهش یافته است. همچنین در تابستان سال جاری، تعداد شهرهای با تنش آبی حدود ۱۷۰ شهر است که از این تعداد، حدود ۵۰ شهر با تنش بسیار شدید آبی مواجهند، در واقع شهرهای پرتنش آبی لقب گرفته‌اند.
 • بورسی شدن نیروگاه گیلان تا پایان تیرماه

  گروه شرکت‌ها: ۶ تا ۷ درصد سهام نیروگاه گیلان با سرمایه ثبتی ۴۳۰ میلیارد تومان تا پایان تیرماه به بورس عرضه خواهد شد. سید فریدالدین معصومی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر در نشست خبری با اعلام این مطلب افزود: نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در جزیره قشم با توان داخلی در حال ساخت است که تا پایان تیرماه دو واحد گازی آن به مجموع ظرفیت ۳۴۰ مگاوات به مدار بهره‌برداری وارد می‌شود.
 • بررسی بازار برنج از دو زاویه

  دنیای‌اقتصاد- بنیامین نجفی: داده‌های رسمی و مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که طی روزها و هفته‌های اخیر قیمت برنج با شیب نسبتا تندی به سمت افزایش حرکت کرده و بازار این محصول استراتژیک با اختلالاتی روبه‌رو شده است. جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که از بین ۹ کالای اساسی که قیمت آنها بررسی شده، قیمت شش کالا نسبت به فروردین ماه افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت نیز مربوط به برنج پاکستانی باسماتی درجه یک بوده است.
 • گره ارزی دپوی کالا

  دنیای اقتصاد: «چرا کالاهای دپوشده در گمرک، ترخیص نمی‌شوند؟» این سوال در چند سال اخیر از مقامات گمرکی به وفور پرسیده شده و هر بار مشکلی از سوی آنها برای ترخیص این کالاها بیان شده است. آخرین پاسخ مسوولان به این پرسش، تامین ارز را نشانه رفته و ایجاد صف‌های طولانی برای تامین ارز از سوی بانک مرکزی به عنوان دلیل اصلی دپوی کالا بیان شده است. البته راهکاری نیز برای کاهش دپوی کالا عنوان شده است. راهکاری که حکایت از تفاهم واردکنندگان و بانک مرکزی برای تامین ارز و ترخیص کالا دارد.
 • بسترسازی برای احیای مناسبات اقتصادی ایران و استرالیا

  دنیای‌اقتصاد: لیندال ساکس، سفیر استرالیا و مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، در گفت‌وگو با یکدیگر بر شناسایی مسیرهای تسهیل روابط تجاری دوجانبه و عبور از موانع ایجاد شده توسط تحریم و استفاده از ظرفیت جامعه بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی مقیم استرالیا تاکید کردند.
 • تخصیص ۸۰ درصد بودجه مشوق‌های صادراتی برای زیرساخت‌های صادرات

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت از افزایش بودجه صندوق ضمانت صادرات و همچنین تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۶۰۰ میلیارد تومان از بودجه سازمان توسعه تجارت به مشوق‌های صادراتی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی خبر داد و گفت با توجه به مشخص شدن محدودیت‌های زیرساختی در دوره شیوع کرونا، ۸۰‌درصد بودجه مشوق‌های صادراتی به توسعه زیرساخت‌های صادرات تخصیص می‌یابد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر