آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۱۸

 • افزایش تعرفه پیک برق

  دنیای اقتصاد-بهاره چراغی: پیشنهاد افزایش تعرفه «پیک بحرانی» برای مصرف‌کنندگان بزرگ به دست معاون اول رئیس‌جمهور رسید. وزیر نیرو در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری افزایش تعرفه برق مشترکان با دیماند ۳۰ کیلووات و بیشتر در ساعات اوج بار بحرانی شبکه برق که در برنامه‌های تشویقی مشارکت نمی‌کنند را درخواست کرد.
 • ظرفیت تولید ۲۰ میلیون انواع لوازم خانگی

  دنیای اقتصاد: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید ۲۰ میلیون از انواع دستگاه لوازم خانگی را در کشور داریم.
 • فصل جدید همکاری‌های ایران و ترکیه با بازگشایی مرزها

  پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق بازرگانی ایران: آخرین وضعیت مبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه در نشست محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران با چنگیز گورسل، رایزن بازرگانی سفارت ترکیه در ایران، بررسی شد. کرباسی بازگشایی مرزهای تجاری دو کشور را که از اسفند سال گذشته برای جلوگیری از شیوع کرونا مسدود شده بود فصل جدیدی از همکاری‌های تجاری ایران و ترکیه دانست.
 • تجارت مرزی در مسیر بازگشت به اوج

  ایرنا: در آغازین روزهای تابستان هیچ یک از مرزهای کشورهای همسایه بسته نیست و فعالیت آنها به روال سابق بازگشته است و تحت تاثیر این موضوع تجارت کشور نیز به روزهای اوج خود نزدیک می‌شود. مرزهای کشور در دوران کرونا روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند که شاید پیش از آن حتی تصور چنین وضعیتی به ذهن فعالان اقتصادی خطور نمی‌کرد و بلاتکلیفی بزرگ‌ترین شاخصه مشترک اکثر مرزهای کشور در بازه زمانی اسفند تا پیش از خردادماه بود.
 • افزایش ۵/ ۱ درصدی بازدهی نیروگاه‌های حرارتی

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت مادر‌تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: تلاش این شرکت برای افزایش بازدهی نیروگاه‌های حرارتی رسیدن به رقم ۴۰درصد در پایان سال ۱۴۰۰ است. محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ضمن تشریح وضعیت بازدهی نیروگاه‌های حرارتی کشور عنوان کرد: بازدهی نیروگاه‌های حرارتی کشور تا پایان سال ۹۸ بالغ‌بر ۵۸/ ۳۸ درصد بوده است.
 • کاهش بارش‌ها در کشور

  دنیای اقتصاد: رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از کاهش بارش‌ها در منطقه خاورمیانه از جمله کشور ما طی سال آبی زراعی آینده خبر داد و گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها فصول خشک ما طی سال آبی زراعی آینده طولانی خواهد بود، از این‌رو مدیران مدیریت منابع آب باید تمهیداتی را اتخاذ کنند. احد وظیفه با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از استان‌ها بارش سالانه اقلیمی خود را دریافت کرده‌اند و طی تابستان بارش قابل ملاحظه‌ای در کشور نخواهیم داشت، به «ایسنا» گفت: تابستان تنها در برخی از مناطق جنوب شرق کشور مانند جنوب شرق کرمان، شرق هرمزگان، جنوب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان بارش‌های موسمی خواهیم داشت.
 • خروج از سناریوی بدبینانه تجارت

  دنیای‌اقتصاد: با نمایان شدن پیامدهای «کووید-۱۹»، تجارت جهانی در نیمه نخست امسال با کاهشی قابل‌توجه مواجه شد. البته واکنش‌های سیاستی دولت‌ها، کمک کرد تا حدی اثرات منفی این بیماری تسکین یابد. در این زمینه، اقتصاددانان «سازمان تجارت جهانی» پیش‌بینی می‌کردند تا پایان سال ۲۰۲۰ حجم تجارت جهانی با سقوط شدیدی مواجه خواهد شد. بر اساس تازه‌ترین آمارهای این سازمان، حجم تجارت کالایی جهان در فصل نخست سال جاری ۳ درصد کاهش یافت. البته برای فصل دوم زمانی که اثرات شیوع ویروس و محدودیت‌های مقابله با آن بر بخش عمده جمعیت جهان نمایان شد، برآوردهای اولیه حاکی از آن است، حجم تجارت جهان کاهش سالانه حدود ۵/ ۱۸ درصدی را به ثبت رساند. به گزارش «سازمان تجارت جهانی» چنین کاهشی در طول تاریخ اقتصادی جهان بی‌سابقه است، هر چند ممکن بود سناریوهایی بدتر از این رخ بدهد.
 • نقشه راه توسعه صادرات در سال ۹۹

  دنیای اقتصاد: نقشه راه توسعه صادرات از سوی سرپرست وزارت صمت ابلاغ شد. این سند با هدف افزایش هماهنگی و همکاری بین دستگاه‌های مرتبط در توسعه صادرات، دستیابی به سبد صادراتی متنوع و پیچیده کالا و خدمات و همچنین رشد مستمر آن، افزایش سهم ایران در تجارت جهانی کالا و خدمات، بهبود تراز تجاری کشور و تقویت برند ایران در سطح جهانی تدوین شده است.
 • قیمت جدید شیر و مرغ تعیین شد

  دنیای‌اقتصاد: سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد قیمت جدید مرغ گرم آماده پخت در ستاد تنظیم بازار، ۱۵ هزار تومان به اضافه ۵ درصد کمتر یا بیشتر به اختیار استانداران تعیین شد. محمدرضا کلامی در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: به دلیل اهمیت تعیین نرخ کالاها، جلسه نود و هشتم ستاد تنظیم بازار به‌صورت فوق‌العاده برگزار شد. وی افزود: با توجه به تحلیلی که دستگاه‌های متولی و تشکل‌های مرتبط با کالاهای مختلف مطرح کردند، لزوم استمرار تولید و جلوگیری از زیان مرغداران و همچنین گران‌فروشی در بازار، نرخ مرغ در سطح خرده‌فروشی ۱۵هزارتومان تعیین شد.
 • جزئیات تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگان متخلف

  دنیای‌اقتصاد: سازمان توسعه تجارت جزئیات برنامه تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگانی که تعهد ارزی خود را اجرایی نکرده‌اند، اعلام کرد. بر اساس اعلام این سازمان، دارندگان کارت‌های بازرگانی که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود تاکنون اقدامی نکرده‌اند، در دو زمان‌بندی جریمه خواهند شد. واحدهای غیرتولیدی که با داشتن کارت‌های بازرگانی اقدام به صادرات کرده ولی ارز خود را باز نگردانده‌اند، از هفتم تیر ماه امسال مشمول جریمه شده و کارت‌های بازرگانی آنها معلق خواهد شد. همچنین واحدهای تولیدی که به تعهد ارزی خود عمل نکرده‌اند نیز تا پایان تیر امسال زمان دارند تا نسبت به عمل به این تعهد اقدام کنند. در غیر این صورت کارت‌های این افراد نیز تعلیق خواهد شد. سازمان توسعه تجارت تاکید کرده که در صورت ایفای تعهد ارزی و ارائه تاییدیه بانک مرکزی، کارت بازرگانی این واحدها رفع تعلیق خواهد شد. کارگروه پایش رفتار تجاری، پس از این ابلاغیه، نسبت به تعلیق یا ابطال کارت‌های بازرگانی این افراد اقدام خواهد کرد.
 • تسهیل دریافت مالیات از نقل و انتقال سهام وثیقه مدیران

  دنیای‌اقتصاد: دریافت مالیات از نقل و انتقال سهام وثیقه مدیران، هر چند به نظر اعضای انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی، اقدام غیرمنطقی است، اما به واسطه اینکه این موضوع در قانون آمده است، کارگروه تخصصی کمیته ماده ۱۲ تصمیم گرفته است تسهیل روند دریافت این مالیات را تسهیل کند. اعضای کارگروه تخصصی کمیته ماده ۱۲ طی نشستی، این موضوع را بررسی کردند. به باور اعضای انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی خارجی، این اقدام غیرمنطقی بوده و باید اصلاح شود. با این وجود به دلیل قانونی بودن این موضوع قرار شد با پیگیری‌های سازمان مالیاتی و دبیرخانه کمیته ماده ۱۲ فرآیند پرداخت این مالیات تسهیل شود. طبق ماده ۱۱۴ اصلاحیه قانون تجارت، مدیران باید تعداد سهامی را که اساسنامه شرکت مقرر کرده است دارا باشند. این تعداد سهام نباید از تعداد سهامی که به موجب اساسنامه برای دادن رأی در مجامع عمومی لازم است کمتر باشد. این سهام برای تضمین خساراتی است که احتمال دارد از تقصیرات مدیران به‌صورت فردی یا مشترک بر شرکت وارد شود. سهام مذکور با اسم بوده و قابل انتقال نیست و مادامی که مدیری مفاصا حساب دوره تصدی خود در شرکت را دریافت نکرده باشد، سهام مذکور در صندوق شرکت به‌عنوان وثیقه باقی می‌ماند. در ارتباط با این موضوع، سید حسین سلیمی، رئیس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی خارجی با حضور در نشست کارگروه تخصصی کمیته ماده ۱۲ انتقادات خود را مطرح کرد.
 • ۵ توصیه فائو به کشورهای منطقه

  دنیای‌اقتصاد: دفتر منطقه‌ای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در آسیا و اقیانوسیه ضمن هشدار درباره پیامدهای همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، بر ضرورت ارائه پاسخ‌های هماهنگ‌تر در تمامی سطوح سیاست‌گذاری جهت تضمین امنیت غذایی و تغذیه میلیاردها نفر از مردمان ساکن در منطقه آسیا و اقیانوسیه تاکید می‌کند. طبق اعلام فائو، همه‌گیری جهانی بیماری ویروس کرونا تهدید جدی را برای امنیت غذایی و تغذیه در منطقه آسیا و اقیانوسیه ایجاد کرده است؛ در این گزارش آمده است که اختلال در فعالیت‌های اقتصادی بر اثر همه‌گیری این بیماری و تعطیلی‌ها، هم از نظر اقتصادی (توان مالی) و هم از نظر فیزیکی (حمل‌ونقل کالاها) دسترسی افراد به غذا را در معرض تهدید قرار داده است.
 • رونق تجارت خارجی در حوزه فاوا

  دنیای‌اقتصاد: سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت ایران از تایید آیین‌نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور در نشست شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور خبر داد و گفت: در این نشست مقرر شد آیین‌نامه به‌منظور تصویب در هیات وزیران، به دبیرخانه هیات دولت ارسال شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر