آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۰۱

 • شوک قرنطینه به مصرف برق

  دنیای اقتصاد: شوک خانه‌نشینی شیوع کرونا و دورکاری به مصرف برق رسید. پیک مصرف تاکنون ۸/ ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و از ابتدای سال تاکنون رشد ۲/ ۴ درصدی مصرف انرژی ثبت شده است. تحلیلگران صنعت برق معتقدند پارامترهای «افزایش مصرف خانگی به دلیل خانه‌نشینی و قرنطینه» و «پلت‌فرم‌های دورکاری» باعث مصرف موازی برق در «خانه» و «محل کار» شده و رکوردزنی مصرف برق را به همراه داشته است. میزان مصرف برق کشور به رقم ۵۳ هزار و ۵۰۲ مگاوات رسیده است.
 • ماجرای ذرت‌های آلوده از صادرات تا تبدیل به الکل

  دنیای اقتصاد: ماجرای ذرت‌های آلوده وارداتی به کشور در سال ۹۸ به یکی از موضوعات داغ خبری بدل شد؛ موضوعی که سرو صدای بسیاری در فضای رسانه‌ای کشور ایجاد کرد و موجب شد تا پای رئیس‌جمهور نیز به میان‌ آید و حسن روحانی دستور امحای ذرت‌های آلوده را دهد، اما با توجه به برخی موانع نه‌تنها زمینه امحای ذرت‌های آلوده فراهم نشد، بلکه متولیان این بخش موفق به صادرات ذرت‌های آلوده نیز نشدند.
 • هدف‌گذاری ورود ۱۰۰ شرکت به بورس تا پایان سال

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: می‌خواهیم هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس عرضه اولیه یا انتشار اوراق داشته باشد و هدف‌گذاری برای ورود ۱۰۰ شرکت به بورس تا پایان امسال انجام شده است.
 • آخرین وضعیت دخانیات ایران

  ایسنا: عضو هیأت‌مدیره شرکت دخانیات ایران ضمن توضیحاتی درباره وضعیت فعلی این شرکت، گفت: سال گذشته حدود شش میلیارد نخ سیگار در این واحد تولید شده است، اما شرکت دخانیات ایران می‌تواند به تنهایی نیمی از بازار ۸۰ میلیارد نخی کشور را تامین کند.
 • لاستیک‌های کشف شده حلقه‌ای ۹۵۰ هزارتومان قیمت خورد

  خبرگزاری تسنیم: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، لاستیک‌های کشف شده وارداتی، با قیمت حلقه‌ای ۹۵۰هزار تومان برای تشویق کامیون‌های حمل کالا، به شرکت پشتیبانی امور دام تحویل داده می‌شود.
 • لاستیک در زمره کالاهای اولویت‌دار نظارتی

  شاتا: مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت با بیان شمه‌ای از وضعیت لاستیک در سال ۱۳۹۸ گفت: با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته درخصوص میزان مصرف، کشور به انواع تایر داخلی و وارداتی طی شش سال گذشته به‌طور میانگین در حدود ۱۹۰ هزار تن معادل ۲۵ میلیون حلقه تایر سبک شامل انواع تایر سواری و وانتی و بالغ بر ۱۶۰ هزار تن (در حدود ۴ میلیون حلقه) تایر، انواع تایر سنگین شامل باری، اتوبوسی، کشاورزی، راهسازی و صنعتی نیاز داشته است.
 • انتقاد از اجرایی نشدن مصوبات ستاد مقابله با کرونا

  اتاق بازرگانی ایران: اعضای کمیسیون صنایع اتاق ایران در نشستی با موضوع آسیب‌شناسی و بررسی علل ناکارآمدی حمایت‌های دولت از تولید، از نبود استراتژی توسعه صنعتی، نبود نظارت کافی بر نوع و شیوه اجرای حمایت‌ها و در نتیجه گسترش رانت و فساد و همچنین اجرایی نشدن مصوبات ستاد مقابله با کرونا انتقاد کردند. به باور آنها آنچه دولت در دوران شیوع ویروس کرونا در قالب مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ کرد نیز به عاقبت حمایت‌های قبل دولت دچار شد و به دلیل نبود ضمانت اجرایی، هیچ‌کدام به ویژه در سایر استان‌های کشور، عملیاتی نشدند.
 • کاهش ۴ درصدی ذخایر آب سدهای کشور

  ایرنا: موجودی آب مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه۹۸) تا نهم خرداد به ۳۹ میلیارد و ۶۷ میلیون متر مکعب رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال با کاهش ۴ درصدی مواجه شده است. براساس گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، موجودی آب مخازن سدهای کشور در سال آبی پارسال و تا نهم خردادماه ۴۱ میلیارد و ۱۵ میلیون متر مکعب بوده است که نشان‌دهنده کاهش میزان موجودی آب در سدها است.
 • خروج تجارت از سایه کرونا

  دنیای اقتصاد: تجارت خارجی ایران در ماه اردیبهشت نسبت به فروردین سال گذشته رشد داشته است. این آمار نشان می‌دهد ارزش صادرات در ماه دوم نسبت به فروردین امسال ۶۰ درصد افزایش یافته است. همچنین واردات کشور نیز در همین بازه زمانی رشد ارزشی ۶۱ درصدی را تجربه کرده است. جدیدترین آمار منتشرشده از سوی گمرک بیانگر خروج تجارت از سایه کرونا است؛ چراکه در ماه نخست امسال، صادرات و واردات افت قابل توجهی داشت که دلیل عمده آن شیوع ویروس کرونا و اختلال در روند صادرات و واردات به‌واسطه محدودیت‌های مرزی بود. البته تراز تجاری ایران چه در دو ماه امسال و چه در ماه دوم، منفی بوده است.
 • نمره تاب‌آوری اقتصادی ایران

  دنیای اقتصاد: بررسی زیر مولفه‌های مربوط به شاخص «تاب‌آوری اقتصادی» در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که ایران در این شاخص با امتیاز ۱/ ۲۱ در رتبه ۱۲۵ دنیا قرار گرفته است. به‌طور کلی طی پنج سال اخیر، روند امتیازی ایران در این شاخص تا سال ۲۰۱۸ افزایشی و رو به بهبود بوده ولی از سال ۲۰۱۹ روند نزولی امتیاز ایران آغاز شده و در سال ۲۰۲۰ به ۱/ ۲۱ رسیده است. رتبه ایران هم در این شاخص با وجود آنکه از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ بهبود داشته اما در سال ۲۰۲۰ با افت ۵ رتبه‌ای مواجه شده و مجددا در جایگاه ۱۲۵ جهان قرار گرفته است.
 • تاکید بر اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها

  دنیای اقتصاد: رئیس و نایب‌رئیس کمیسیون توسعه پایدار، محیط‌زیست و آب اتاق ایران طی نشستی با اعضای هیات مدیره انجمن صنایع ملی پلیمر ایران، تصمیم گرفتند با توجه به عدم حضور نماینده بخش خصوصی در نشست‌های کارشناسی تدوین آیین‌نامه قانون مدیریت پسماندها، طی نامه‌ای رسمی تقاضای اصلاح این آیین‌نامه را مطرح کنند. دعوت نکردن از نمایندگان انجمن‌هایی چون اتحادیه صنایع بازیافت، انجمن اسباب‌بازی، انجمن ملی صنایع پلیمر و سایر تشکل‌های مربوطه برای حضور در نشست‌های تخصصی تدوین و تهیه آیین‌نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها، موضوعی بود که با انتقاد فعالان این حوزه مواجه شده است.
 • درخواست بهبود خدمت‌رسانی به اصناف و مردم

  شاتا: جمشید گلپور، سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان ایران مهم‌ترین سرفصل‌های کاری این مرکز را اعلام کرد. در نشستی که با حضور سرپرست معاونت بازرگانی داخلی، رئیس مرکز اصناف و کارکنان این مرکز برگزار شد، گزارشی از برنامه‌های پیش روی مرکز اصناف و بازرگانان ارائه شد. محمدرضا کلامی، سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت در این نشست با اشاره به اهمیت نقش اصناف در اقتصاد کشور، تلاش بیش از پیش مسوولان این مرکز را برای بهبود وضعیت و خدمت‌رسانی به مردم خواستار شد.
 • آثار کمتر تورمی انتشار اوراق نسبت به استقراض از بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره انتشار اوراق قرضه برای جبران کسری بودجه دولت گفت: انتشار اوراق برای جبران کسری بودجه آثار تورمی کمتری نسبت به استقراض از منابع بانک مرکزی دارد. مسعود خوانساری در گفت‌وگو با «ایبِنا» افزود: البته یکی از شروط موفقیت این طرح، ایجاد محدودیت برای بانک‌ها در زمینه خرید اوراق قرضه دولتی است. دلیل این موضوع نیز آن است که هر اندازه بانک‌ها از این اوراق خریداری کنند، از قدرت تسهیلات‌دهی آنها به بخش‌های مختلف اقتصادی کاسته خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر