آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۹۶

 • اروپایی‌ها سکاندار سرمایه‌گذاری صنعتی

  دنیای اقتصاد: روند صدور جواز سرمایه‌گذاری خارجی در اولین ماه از سال ۹۹ بیانگر آن است که با وجود تحریم‌ها، کشورهای اروپایی همچنان سکاندار سرمایه‌گذاری در کشور محسوب می‌شوند. ارزیابی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده آن است که از میان سرمایه‌گذاران خارجی پنج کشور «آلمان، اتریش، امارات، چین و ایتالیا» پیشتاز بیشترین حجم سرمایه‌گذاری در ایران بوده‌اند؛ وجود تقاضا از سوی کشورهای اروپایی برای سرمایه‌گذاری در ایران در حالی است که با اعمال تحریم‌های جدید بسیاری از شرکت‌های اروپایی از حضور در ایران انصراف داده و بسیاری از شرکت‌های داخلی شرکای خارجی خود را از دست داده بودند، اما به مرور پای سرمایه‌گذاران خارجی دوباره به کشور باز شد؛ به‌طوری‌که در ماه‌های اخیر این کشورها توانستند عنوان پیشتازان سرمایه‌گذاری را از کشورهای آسیا پس بگیرند.
 • کرونا به کدام مشاغل آسیب زد؟

  دنیای اقتصاد: ویروس کرونا با انتشار گسترده خود بخش قابل‌توجهی از مشاغل و کسب‌وکارها را در جهان تحت تاثیر قرار داد و ضرر مالی ۷۸ میلیارد دلاری صنعت خودروسازی و افت ۴۵ تا ۷۰ درصدی گردشگری را می‌توان نمونه‌ای از زیان بزرگ کووید- ۱۹ بر اقتصادهای جهانی دانست.
 • ماموریت‌های معدنی سال ۹۹

  دنیای اقتصاد: سرپرست وزارت صمت از تدوین شاخص کارآمدی برای ارزیابی معادن خبر داد و گفت: سامانه اکتشافات معدنی نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا اطلاعات سریع، متقن و متوازن توزیع شود. به گزارش روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسین مدرس‌خیابانی در بازدید از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، بخش معدن و صنایع معدنی را مهم‌ترین راه جدا شدن اقتصاد ایران از نفت دانست و گفت: اگر کشور از اقتصاد نفتی جدا شود، بهترین بخش اقتصاد برای جبران کمبود درآمدهای نفتی، معدن و صنایع معدنی خواهد بود؛ چراکه بخش معدن، می‌تواند به عنوان جایگزین نفت، با ارزآوری بسیار بالا به کمک اقتصاد ایران بیاید.
 • تشکیل کمیته بهره‌برداری از طرح‌ها در صمت

  دنیای اقتصاد: مشاور طرح‌ها و سرمایه‌گذاری وزارت صمت از آغاز پویش «تولید ملی، اشتغال پایدار و صادرات مستمر» به منظور افتتاح ۲۰۰ طرح صنعتی و معدنی به ارزش ۱۶۹ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: کمیته بهره‌برداری از طرح‌ها در وزارت صمت تشکیل شد. به گزارش «شاتا»، امیر صباغ از اعلام آمادگی وزارت صنعت برای افتتاح طرح‌های سرمایه‌گذاری با هدف جهش تولید، افزایش اشتغال و توسعه صادرات خبر داد و گفت: پویش«تولید ملی، اشتغال پایدار، صادرات مستمر» از هفته جاری به منظور افتتاح ۲۰۰ طرح مهم و استراتژیک وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز به کار می‌کند.
 • از سرگیری برگزاری میزهای ساخت داخل؛ به زودی

  دنیای اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه در صورت مساعدتر شدن شرایط میزهای تعمیق ساخت داخل به زودی برگزار خواهد شد، گفت: برگزار نشدن میز تعمیق ساخت داخل در زمینه خودرو در سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا بود.
 • هاب تجارت در سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: تصویر تجارت در سال ۹۸ از ۲۰ کشور عمده وارداتی و ۲۰ کشور عمده صادراتی نشان می‌دهد مبادی واردات و مقاصد صادراتی ایران نسبت به سال ۹۷ تغییر چندانی نداشته است. چین همچنان شریک اول تجارت خارجی ایران و سرلیست مقاصد صادراتی و مبادی وارداتی است. در صادرات، همسایگان ایران ایفاکننده نقش مهمی بوده‌اند. به‌گونه‌ای که از ۵ مقصد اول صادراتی، سه کشور عراق، ترکیه و افغانستان با ایران همجوار هستند. اما در ترکیب ۵ مبدا عمده واردات تنها ترکیه با ایران هم‌مرز است. مقصد کالاهای باارزش صادرات و واردات گران‌قیمت نیز در سال گذشته شناسایی شده است.
 • جزئیات معافیت‌های جدید ثبت سفارش واردات

  دنیای اقتصاد: تصمیم جدید برای واردات در دستور کار متولیان تجاری قرار گرفت. مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت طی بخشنامه‌ای جزئیات معافیت‌های ثبت سفارش واردات را اعلام کرده است. بر اساس این بخشنامه معافیت‌های واردات از طریق کارت بازرگانی، کنترل سابقه واردات برای واحدهای تولیدی تغییر کرده است.
 • شاخص جهانی قیمت مواد غذایی

  دنیای اقتصاد: بر اساس آمارهای فائو در آوریل ۲۰۲۰ شاخص بهای مواد غذایی به روند کاهشی خود که از ماه فوریه شروع شده ادامه داده است. در ژانویه ۲۰۲۰ شاخص بهای مواد غذایی به‌طور متوسط سطح ۱۸۳ واحد را ثبت کرده بود که طی ماه‌های پس از آن به دلیل شیوع کووید-۱۹ با کاهش قابل توجهی همراه شده و در نهایت در آوریل ۲۰۲۰ به ۵/ ۱۶۵ رسیده است.
 • تدوین شیوه‌نامه پرداخت مشوق‌های صادراتی ۹۹

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران از تدوین شیوه‌نامه‌های پرداخت مشوق‌های صادراتی سال ۹۹ در سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد. به گزارش اکسپورتنا، احسان قمری گفت: پیش‌نویس بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ توسط سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال شده و امیدواریم از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به زودی تصویب و ابلاغ شود. وی افزود: شیوه‌نامه‌های پرداخت مشوق‌های صادراتی در سازمان توسعه تجارت ایران تدوین شده و پس از اخذ نظر و استفاده از نظرات کارشناسی بخش‌های خصوصی و دولتی توسط سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ و اجرایی خواهد شد. قمری توسعه صادرات را راهبرد اصلی کشور در شرایط فعلی دانست و گفت: توسعه صادرات و مدیریت واردات از جمله برنامه‌ها و اولویت‌های چهارگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی تجمیع کلیه مشوق‌های صادراتی را یکی از نوآوری‌های بسته سال جاری عنوان و همکاری کلیه بخش‌ها را در این خصوص ارزشمند توصیف کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر