آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۹۵

 • هشت مطالبه از دولت در عصر کرونا

  دنیای اقتصاد: مدیر عامل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان از بیانیه این اتاق در خصوص مطالبات تجار عضو اتاق مشترک ایران و آلمان از دولت ایران برای حمایت از شرکت‌ها خبر داد. بیانیه‌ای که در هشت بند منتشر شده و البته نیم‌نگاهی نیز به بسته حمایتی دولت آلمان از کسب و کارهای آسیب دیده از بحران کرونا دارد. این بیانیه با نظرسنجی از اعضای اتاق مشترک ایران و آلمان تدوین شده است. براساس نظرسنجی صورت‌گرفته از این افراد، ۷۴ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی، اقدامات حمایتی دولت ایران از کسب‌و‌کارهای آسیب‌دیده را کافی نمی‌دانند.
 • افت فشار تجارت کالایی به محدوده قرمز

  دنیای اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» در تازه‌ترین گزارش خود از سری گزارش‌های موسوم به «فشارسنج تجارت کالایی» پرچم قرمز را برای جریان تجارت جهان بیرون کشید. به گزارش این سازمان به دنبال اختلالات ناشی از پاندمی «کووید-۱۹» در اقتصاد جهان، حجم تجارت کالایی جهان احتمالا در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ به شدت سقوط خواهد کرد. بر این اساس در حال حاضر مقدار «شاخص تجارت کالایی» سازمان روی مقدار ۶/ ۸۷ واحد قرار دارد، سطحی که بسیار پایین‌تر از مقدار پایه ۱۰۰ واحد است و حکایت از آن دارد که سقوط تجارت جهان در فصل دوم نیز ادامه خواهد یافت.
 • تصمیم‌سازی جدید برای واردات

  دنیای اقتصاد: تصمیمات جدید برای تجارت خارجی کشور در دستور کار متولیان قرار گرفت. در تازه‌ترین اقدام به دستور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت کمیته‌ای تحت عنوان کمیته تخصیص ارز تشکیل شده است. در این کمیته که نمایندگانی از معاونت‌های صنعتی و معدنی وزارت صمت، سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی حضور دارند، درباره موضوعات مختلفی از جمله «تخصیص ارز به واردات»، «تهاتر کالا» و «واردات در مقابل صادرات» تصمیم‌گیری خواهد شد.
 • مراحل اعلام ورشکستگی

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران و وکیل پایه یک دادگستری
  در مطالب گذشته عرض کردیم، بر اساس اظهار تاجر یا طلبکاران یا دادستان و رئیس دادگستری محل اقامت تاجر، دادگاه عمومی حقوقی می‌تواند توقف تاجر را اعلام و سپس مطابق مقررات قوانین تجارت و آیین دادرسی مدنی، حکم ورشکستگی صادر کند که مراحل آن را بیان می‌کنیم. دادگاه به منظور صدور حکم ورشکستگی، که اعلام‌کننده وضعیت تاجری است که از پرداخت دیون خود عاجز مانده است، نکاتی را باید در حکم خود لحاظ کند.
 • برگشت هندوانه صادراتی ایران از ترکیه

  دنیای اقتصاد: سخنگوی گمرک ایران گفت: نخستین محموله هندوانه صادراتی ایران به ترکیه با افزایش ناگهانی تعرفه واردات، به کشور بازگشت. به گزارش گمرک ایران، روح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اظهار کرد: نخستین محموله از هندوانه صادراتی ایران که پیش از این به ترکیه صادر شده بود، به دلیل حل نشدن مشکل افزایش ناگهانی تعرفه واردات در ترکیه مجبور به برگشت به کشور شد.
 • محدودیت‌های وارداتی عراق

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: ممنوعیت‌های وارداتی کردستان عراق موضوع جدیدی نیست.فرزاد پیلتن با اشاره به ممنوعیت‌های واردات اعمال شده بر ۳۰‌قلم کالا از طرف کردستان به «ایرنا» گفت: این محدودیت‌های فصلی در سال‌های گذشته نیز کم و بیش اعلام می‌شد، اما در عمل یا با تغییر شرایط داخلی عراق تعدیل می‌شد.
 • پایان مهلت ترخیص کالاهای گروه ۴

  دنیای اقتصاد: معاون فنی گمرک ایران گفت: در مصوبه تعیین تکلیف کالاهای رسوبی گروه ۴، آنچه مد نظر بوده «اظهار» کالاهای اشاره شده تا پایان سال ۱۳۹۸ بوده و اگرچه درخصوص مهلت ترخیص این کالاها قیدی به میان نیامده، اما مهلت اظهار به گمرک درخصوص کالاهای گروه ۴ رسوبی به اتمام رسیده است.
 • ایجاد نهادهای مشترک تجاری برای گسترش همکاری‌های اقتصادی

  دنیای اقتصاد: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ملاقات با سفیر جمهوری ارمنستان در تهران ضمن تاکید بر اهمیت گسترش روابط تجاری با ارمنستان، با توجه به عضویت آن در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دسترسی این کشور به بازار چهار کشور عضو دیگر این اتحادیه یعنی روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس بدون موانع تعرفه‌ای و برخورداری از مرز مشترک زمینی با ایران، از برگزاری اولین نشست کمیته صنعت، معدن و تجارت دو کشور به‌صورت ویدئو کنفرانس استقبال کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در ملاقات با آرتاشس تومانیان، سفیر تام‌الاختیار جمهوری ارمنستان در ایران، با تاکید بر لزوم گسترش مناسبات تجاری میان دو کشور اظهار کرد: در شرایط شیوع ویروس کرونا و نیاز به اقلام بهداشتی و پزشکی، همکاری‌های خوبی میان طرفین انجام شده و همچنان انتظار داریم با توجه به وجود ظرفیت‌های بسیار زیاد همکاری میان دو طرف، شاهد گسترش مبادلات تجاری میان دو کشور باشیم.
 • رکوردهای ۲۴۱ روزه بارندگی‌ها‌

  دنیای اقتصاد: آنالیز کارنامه بارش‌ها در نیمه بهار سال ۹۹ چند نکته مهم از وضعیت منابع آب ایران را روایت می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود افت بارندگی‌ها (از اول مهر تا ۳۱ اردیبهشت‌ سال ۹۹) نسبت به‌مدت زمان مشابه سال قبل، سال آبی ۹۹-۹۸ به‌عنوان یکی از پربارش‌ترین سال‌ها در نیم قرن اخیر لقب گرفته است. طبق ارزیابی‌ها میزان بارش‌ها در ۲۴۱ روز ابتدایی امسال نسبت به میانگین ۱۱ساله و میانگین ۵۱ ساله رشد محسوس ۴۱ و ۳۲ درصدی را تجربه کرده است. روایت بعدی شکست رکورد بارندگی‌های ۳۲ ساله تهران است که با ثبت ۹/ ۲۹ میلی‌متر بارش در مدت ۱۸ دقیقه در ۳۰ اردیبهشت‌ماه بالاخره بعد از بیش از سه دهه رقم خورد. همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد بارندگی‌های دو سال اخیر توانسته یک میلیارد مترمکعب از کسری ۸/ ۵ میلیارد مترمکعب کسری سفره‌های زیرزمینی را جبران کند. ۱۵۰ تالاب ازجمله ۵۰ تالاب اصلی و مهم هم در این بازه زمانی از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری شده‌اند.
 • سهم صادراتی برای استان‌های مرزی

  دنیای اقتصاد: برای رسیدن به جهش تولید باید از چه مسیری عبور کرد؟ در پاسخ به این پرسش تاکنون راهکارهای مختلفی از سوی فعالان اقتصادی و بنگاه‌های تولیدی اعلام شده که غالب این مسیرها تامین نقدینگی و مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی را در برمی‌گیرد، اما سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای شکل‌گیری جهش تولید، چند مسیر دیگر را پیشنهاد داده است. «بازار تقاضا» و «صادرات» دو مسیری است که حسین مدرس‌خیابانی از آنها به‌عنوان راهکارهای رسیدن به جهش تولید یاد می‌کند.
 • آنالیز تجارت خارجی کرونا‌زده

  پویا فیروزی/ تحلیلگر اقتصادی
  گام اول تجارت خارجی ایران در زمینی ناپایدار برداشته شد. زمینی محصور در علف‌های کوتاه نشده گذشته و باتلاقی به‌نام ویروسی همه‌گیر و لاعلاج به‌نام کرونا.
 • رشد جهانی انرژی بادی و خورشیدی مقهور کرونا شد

  دنیای اقتصاد: آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در گزارش جدیدی پیش‌بینی کرد رشد ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی در سال ۲۰۲۰ به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا کمتر از برآورد قبلی خواهد بود. به گزارش «ایسنا» آژانس بین‌المللی انرژی اکنون انتظار دارد مجموع ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی ۱۴۳ گیگاوات در سال ۲۰۲۰ رشد کند که ۲۶ گیگاوات کمتر از میزان برآورد شده در گزارش اکتبر این سازمان است و برآورد رشد ظرفیت تقریبا ۱۶ گیگاوات برای خورشیدی و ۱۰ گیگاوات برای بادی کمتر است.
 • راه‌اندازی ۲۵ واحد فرآوری مواد معدنی در دستورکار

  ایرنا: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جهش تولید با هدف جلوگیری از خام‌فروشی، راه‌اندازی ۲۵ واحد فرآوری مواد معدنی را هدف‌گذاری کرده‌ایم. داریوش اسماعیلی بخش معدن و صنایع معدنی را از بخش‌های مهم و دارای ظرفیت برای تحقق شعار جهش تولید در سال ۹۹ دانست و افزود: بر همین اساس، هدف‌گذاری افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی استخراج و بهره‌برداری و همچنین توسعه صنایع معدنی در این سال در دستور کار قرار گرفته است.
 • بازفعال‌سازی ۱۵۰۰ بنگاه کوچک و متوسط در سال ۹۹

  ایرنا: معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از برنامه‌ریزی برای بازفعال‌سازی یک هزار و ۵۰۰ بنگاه کوچک و متوسط غیرفعال در سال ۹۹ خبر داد. اصغر مصاحب افزود: مطابق برنامه‌ریزی انجام شده یک هزار و ۲۰۰ واحد از این بنگاه‌ها در داخل سازمان صنایع کوچک و ۳۰۰ واحد دیگر با نظارت این سازمان، اما توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها بازفعال‌سازی می‌شوند.

بیشتر