آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۸۱

 • کارنامه واگذاری اختیارات «صمت»

  دنیای اقتصاد: عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در تفویض بخشی از اختیارات این وزارتخانه به استان‌ها منتشر شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور تسریع در رونق تولید و ضمانت اجرایی تصمیمات اوایل سال گذشته اعلام کرد که کلیه اختیارات ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید را به استان‌ها واگذار خواهد کرد؛ پس از تصمیم اولیه، به منظور واگذاری بخشی از امور به استان‌ها، این وزارتخانه ۶ استان را برای تشکیل ۱۴ انجمن تخصصی صنایع همگن مد نظر قرار داد تا به این طریق شاهد کاهش تصدی‌گری این وزارتخانه در برخی از امور باشیم و متولیان استانی بتوانند با توجه به شرایط و موقعیت نسبت به امور واگذار‌شده، تصمیم‌گیری کنند.
 • آثار شیوع کرونا بر حوزه انرژی

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در هجدهمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران، به بررسی آثار شیوع ویروس کرونا بر حوزه نفت و انرژی پرداختند که به شدت تقاضا و قیمت را تحت‌تاثیر قرار داده است. اعضای این کمیسیون همچنین نگاهی به الزامات و ضرورت‌های تحقق جهش تولید در این حوزه داشتند. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران در این جلسه آنلاین، با تاکید بر اینکه پدیده کرونا و اپیدمی آن، لزوم به تفکر جدید در سطوح مختلف را مورد تاکید قرار داده است، یادآور شد که کرونا، بازار انرژی در جهان را نیز تحت‌تاثیر قرار داده به‌گونه‌ای که سوق‌یابی به تفکرات جدید و نو در این بازار ضروری به نظر می‌رسد.
 • فروکش موج ممنوعیت جهانی صادرات مواد غذایی

  دنیای‌اقتصاد: موج اقدامات حمایتی و ممنوعیت صادرات کالاهای کشاورزی که در بحبوحه شیوع پاندمی ویروس کرونا روی داد، در حال فروکش کردن است. به گزارش «ایسنا»، موسسه تحقیقات سیاست غذای بین‌الملل (IFPRI) اعلام کرد که از حداقل ۱۷ کشوری که درصدد محدودیت صادرات غذایی برای تضمین تامین نیاز داخلی برآمدند، حدود نیمی از آنها همه محدودیت‌ها یا بخشی از آنها را حذف کردند.
 • بیش از ۵۰ تالاب عمده کشور سیراب شدند

  ایسنا: وزیر نیرو درخصوص وضعیت ذخیره سدهای موجود در کشور با بیان اینکه به‌دنبال بارش‌های مناسب انجام شده چند دریاچه به‌ویژه در فلات مرکزی کشور به دریاچه‌های موجود اضافه شد، اظهار کرد: امسال از حدود ۵۱ میلیارد مکعب حجم مخازن ساخته شده در کشور ۷۶ درصد ظرفیت پر است و برخی از مقادیر خالی برای دریافت سیلاب‌های احتمالی خالی نگه داشته شده است.
 • مکانیزم دریافت حقوق دولتی مواد حاصل از لایروبی تالاب‌ها

  شاتا: در جلسه شورای‌عالی معادن مقرر شد میزان و نحوه دریافت حقوق دولتی مواد حاصل از لایروبی آب‌بندها و تالاب‌ها مشخص شود. به گزارش «شاتا»، در نشست شورای‌عالی معادن، موضوع تعیین حقوق دولتی مواد حاصل از لایروبی آب‌بندها و تالاب‌ها بر مبنای قیمت پایه حقوق دولتی سال برداشت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد با توجه به اینکه این مواد، رسوبات معدنی محسوب می‌شوند و مشمول حقوق دولتی هستند، میزان و نحوه دریافت حقوق دولتی از آنها توسط شورای معادن استان‌ها تعیین شود. همچنین براساس تصمیمات اتخاذ شده، برای این مواد فقط مجوز برداشت صادر می‌شود و مشمول پروانه بهره‌برداری نخواهند شد و شورای معادن استان‌ها مجاز است از طریق برگزاری مزایده یا عدم برگزاری مزایده برای برداشت این مواد با اولویت حقابه‌داران تصمیم‌گیری کند. در این جلسه همچنین روی درخواست شرکت سنگ آهن مرکزی(یزد) از موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد مبنی بر تهاتر بدهی حقوق دولتی معادن سنگ آهن چغارت و سه چاهون با مطالبات بحث و تبادل نظر شد که با این درخواست مخالفت شد.
 • آینده‌پژوهی اقتصاد ایران در پساکرونا

  دنیای‌اقتصاد: کمیته واکاوی پروتکل‌های کسب‌وکار در شرایط کرونا، روز گذشته برگزار و بر ضرورت ایجاد هماهنگی در بخش‌های مختلف اقتصادی به‌منظور جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس تاکید شد.
 • فرش دستباف شناسنامه‌دار می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: جلسه شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف با حضور متخصصان، معاونان و به ریاست رئیس مرکز ملی فرش ایران برگزار شد. فرحناز رافع در ابتدای جلسه با بیان اینکه با تمام ظرفیت طرح شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف در سال جاری را دنبال می‌کنیم، افزود: گام‌های عملیاتی طی جلسات کارشناسی دنبال می‌شود.
 • دو گام مبارزه با خسارت کرونا

  دنیای اقتصاد: شیوع ویروس کرونا چنان به جان دنیا افتاده که گفته می‌شود پس از جنگ جهانی دوم، اقتصاد جهان چنین شوک و اختلالی را به خود ندیده است. از این رو گزارش‌ها و تحلیل‌های اقتصادی متعددی برای عبور بنگاه‌ها از بحران کرونا نگاشته شده و سعی بر این است که نسخه‌های مختلفی برای در امان ماندن کسب‌وکارها از آسیب‌های اقتصادی ناشی از این ویروس، ارائه شود. آنچه از شرایط اقتصادی تمام کشورهای دنیا برمی‌آید، حکایت از وضعیت نامساعد کلیه کسب‌وکارها دارد. اما موضوع دیگری که در گزارش‌های اقتصادی مورد توجه قرار گرفته، تحلیل وضعیت شرکت‌های اقتصادی در دوره پساکرونا است.
 • بازگشت جنگ‌تجاری؟

  دنیای‌اقتصاد: تهدیدات آمریکا علیه چین ادامه دارد. دولت آمریکا به رهبری ریاست‌جمهوری این کشور به‌طور روزافزون بر طبل تشدید جنگ تجاری با چین می‌کوبند، کوبشی که بدنه ضعیف بازارهای جهانی را که تاکنون در پی شیوع ویروس کرونا با بحران اقتصادی کم‌سابقه‌ای مواجه شده است، به لرزه در می‌آورد.
 • تجارت ۲۲ میلیارد دلاری ایران با کشورهای عربی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ایران در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۲ میلیارد دلار با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و خاورمیانه شامل عراق، امارات، عمان، قطر، کویت، سوریه، لبنان، اردن و عربستان تجارت داشته است به گزارش روابط ‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن اظهار کرد: حدود ۱۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از عدد مذکور مربوط به صادرات ایران به کشورهای فوق و حدود ۹ میلیارد دلار واردات کشور از این کشورها بوده است.
 • تامین نیاز روغن خام واحدهای تولیدی از محل ذخایر

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در جلسه ستاد تنظیم بازار مقرر شد تا در راستای استمرار تولید روغن بخشی از ذخایر روغن خام شرکت بازرگانی دولتی ایران در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد. عباس قبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره مصوبات ستاد تنظیم بازار کشور درخصوص برخی کالاهای اساسی گفت: در جلسه این ستاد مقرر شد تا بانک مرکزی در تخصیص ارز به واردات کالاهایی مانند روغن خام، خمیر کاغذ و نهاده‌های دامی سرعت بیشتری ببخشد.
 • درخواست برای تسریع در تصویب لوایح حفظ کاربری اراضی

  خبرگزاری تسنیم: وزیر جهادکشاورزی تعامل اجزای دولت برای رفع مشکلات کشاورزان را ضروری دانست و گفت: روند تصویب لوایح قانونی که ضامن حقوق مردم، حفظ و صیانت از منابع آب و خاک و به‌ویژه اراضی کشاورزی است، تسریع شود.
 • بازگشایی محدود مرز بازرگان

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک ایران گفت: پس از گفت‌وگوی روسای‌کل گمرک ایران و ترکیه، روز گذشته در ملاقات مرزی مدیرکل گمرک بازرگان و مدیرکل گمرک گوربلاغ ترکیه، مقرر شد روزی ۶۰ کامیون از محموله‌های صادراتی ایران وارد خاک ترکیه شود. سیدروح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: پس از گفت‌وگوی ویدئوکنفرانسی روسای گمرک ایران و ترکیه در عصر گذشته و تاکید رئیس‌کل گمرک ایران در اجرای پروتکل‌های بهداشتی و ممانعت از توقف مرزها بر اساس سیاست‌های سازمان جهانی تجارت و سازمان جهانی گمرک و برداشتن موانع تجارت بین دو کشور، صبح دیروز با درخواست ملاقات مرزی فوری از سوی گمرک بازرگان، ضمن بازدید مدیران مرزی گمرک گوربلاغ ترکیه از زیرساخت‌های بهداشتی بازرگان، مقرر شد ۴۵۰ کامیون حامل محموله‌های صادراتی شامل هندوانه،خرما،کیوی و... ترانزیتی که به علت عدم پذیرش کشور ترکیه در مرزبازرگان بلاتکلیف مانده بود مجددا نسبت به پذیرش ازطرف ترکیه اقدام شود که ظرف یک ساعت بیست کامیون ترک از مرز خارج شد و همچنان نیز خروج این کامیون‌ها ادامه دارد. وی افزود: در این ملاقات اضطراری مرزی در خصوص تردد کامیون‌های ایرانی مانند سایر کشورها به ترکیه و تعیین‌تکلیف ۱۶۰ کامیون محموله‌های تجاری که به مقصد ایران با ناوگان ترکیه که از زمان بسته شدن مرز در طرف ترکیه متوقف و بلاتکلیف هستند، مذاکراتی صورت گرفت که اعلام شد منتظر دستور رضا تونا توراگای،رئیس کل گمرک ترکیه هستند.
 • گلایه رئیس‌کل گمرک ایران از بسته بودن مرزها با ترکیه

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل گمرک ایران با گلایه نسبت به بسته بودن مرزهای ایران با ترکیه، موضوع بسته شدن مرزها را خلاف پروتکل‌های سازمان جهانی تجارت ذکر کرد و گفت: همان‌طور که مرزهای مشترک دیگر کشورها با ترکیه باز است، انتظار داریم مرزها با ایران هم بازگشایی شود. به گزارش اکسپورتنا، مهدی میراشرفی، رئیس‌کل گمرک ایران در گفت‌وگو با همتای ترکیه‌ای خود گفت: سازمان جهانی تجارت تاکید کرده که در هیچ شرایطی مرز‌های تجاری بین کشور‌ها بسته نشود، اما کرونا باعث شده بزرگ‌ترین گمرک مرزی دو کشور یعنی گمرک بازرگان مسدود شود و انتظار می‌رود با تلاش دو طرفه بتوانیم مرز را باز و همکاری‌های گمرکی و مبادلات تجاری را در مرز گوربلاغ – بازرگان از سر بگیریم تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بزرگ‌ترین مرز تجاری دو کشور بازگشایی شود. وی افزود: برای ۲۴ ساعته کردن مرز گمرک رازی آمادگی کامل برای عملیاتی کردن وجود دارد؛ ضمن اینکه در شرایط کنونی، مشکلات زیادی در مرز‌ها برای کامیون‌ها وجود دارد که انتظار می‌رود با دید مثبت پیگیری و رفع شود؛ البته تعریف مرز جایگزین برای زمانی که بازرگان بسته است، تدبیر خوبی بود تا بتوانیم از گمرک رازی و بازارچه ساری سو مبادلات تجاری را انجام و ادامه بدهیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر