آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۷۹

 • کارنامه صنعتی در توزیع مجوزها

  دنیای‌اقتصاد: سال ۹۸ را برای بنگاه‌های تولیدی می‌توان سال سخت نام‌گذاری کرد، بازگشت تحریم‌ها در ابتدای سال و شیوع ویروس «کووید-۱۹» در اواخر سال که هر کدام مشکلات جدیدی را برای بنگاه‌های تولید رقم زدند؛ اما با وجود این مسائل داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که بنگاه‌های تولیدی توانسته‌اند روند رو به رشد در بخش‌های مختلف صنعتی از جمله تولید، سرمایه‌گذاری صنعتی و مجوزدهی را حفظ کنند.
 • گام‌های اقتصادی برزیل برای مقابله با کرونا

  دنیای اقتصاد: با همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ در چین و پس از آن دیگر کشورهای جهان، برزیل نیز از تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۲۰، اولین مورد ابتلا به این بیماری را در کشور خود اعلام کرده است. تا تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۲۰، حدود ۴۹ هزار و ۴۹۲ نفر مبتلا و تعداد ۳ هزار و ۳۱۰ فوتی از ویروس کووید-۱۹ در برزیل ثبت شده است. در این راستا، این کشور اقدامات حمایتی در حوزه سلامت و اقتصاد را در راستای مقابله با انتشار این ویروس انجام داده که در گزارشی از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران مهم‌ترین آنها مورد بررسی قرار گرفته است.
 • انحراف از فلسفه خصوصی‌سازی

  حمیدرضا صالحی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
  خصوصی‌سازی بنگاه‌ها و شرکت‌های در اختیار دولت آن‌گونه که در انگلستان زمان مارگارت تاچر در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی شروع شد و با شتاب به بیشتر کشورهای جهان سرایت کرد چند راهبرد را دنبال می‌کرد که در حقیقت فلسفه خصوصی‌سازی نیز بود. یکی از مهم‌ترین فلسفه فروش سهام شرکت‌های دولتی این بود که بهره‌وری از سرمایه و امکانات مادی انباشت شده شرکت‌های دولتی افزایش یابد، زیرا مدیران و کارکنان شرکت‌های دولتی انگیزه‌ای برای رشد بهره‌وری نداشتند.
 • کاهش ۷ درصدی متوسط بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته

  دنیای اقتصاد: متوسط بارش کشور از ابتدای سال آبی ۹۹-۹۸ تاکنون حدود ۲۹۵ میلی‌متر بوده که در مقایسه با سال آبی گذشته ۹/ ۲۲ میلی‌متر معادل ۷ درصد کاهش و نسبت به متوسط ۵۱ ساله اخیر، ۸/ ۷۵ میلی‌متر معادل ۳۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • ۵ برنامه راهبردی در بخش صنعت

  دنیای اقتصاد: سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در نخستین نشست شورای مدیران معاونت امور صنایع این وزارتخانه در سال ۱۳۹۹ با تشریح مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صمت در سال جهش تولید، از پیگیری پنج برنامه راهبردی در بخش صنعت خبر داد.
 • قیمت مصوب انواع ماسک اعلام شد

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، قیمت مصوب هر عدد ماسک وارداتی را قیمت تمام‌شده آن کالا به اضافه ۱۰ درصد سود اعلام کرد. عباس تابش در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: مجوز توزیع انواع ماسک برای مصارف عمومی از هفته گذشته در شبکه تامین کرونا صادر شد و بر این اساس در حال حاضر ماسک در داروخانه‌ها توزیع، عرضه و فروخته می‌شود.
 • ضربان تجارت ایران با یورو

  دنیای اقتصاد: ضربان تجارت ایران با منطقه یورو تند شد. داده‌های بین‌المللی نشان می‌دهد صادرات ایران به اتحادیه اروپا در دو ماه نخست سال ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹، حدود ۵۲ درصد افزایش یافته و ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا نیز رشد ۷درصدی داشته است. البته این نکته را باید در نظر داشت که با وجود بهبود تجارت ایران با کشورهای اروپایی در این بازه زمانی، ارزش تجارت نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۱۸ به علت افت شدید صادرات نفتی و تحریم‌ها کاهش قابل‌توجهی داشته است.
 • ۹ عامل موثر بر مراودات تجاری ایران و عمان

  عباس عبدالخانی/ رایزن بازرگانی سابق سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط
  توسعه و گسترش سطح مراودات تجاری مابین جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان همواره مورد تاکید رهبران عالی‌رتبه دو کشور دوست ایران و عمان بوده است. برخورداری از اشتراکات فراوان دینی، فرهنگی و داشتن روابط ممتاز سیاسی و حسن همجواری از جمله بسترهای مهم ارتقای سطح روابط اقتصادی بین دو کشور قلمداد می‌شود. وجود ناوگان هوایی از شهرهای مهم کشورمان به مسقط، علاقه مردم دو کشور و سهولت صدور ویزا برای ایرانیان در عمان از دیگر عوامل تاثیرگذار به‌شمار می‌رود.
 • صادرات تره ‌بار و محصولات کشاورزی ایران به کویت

  دنیای اقتصاد: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات نخستین محموله تره‌بار و محصولات کشاورزی ایران به کویت در دوران شیوع کرونا خبر داد. به گزارش «ایرنا»، حمید زادبوم اظهار کرد: با توجه به همه‌گیر شدن ویروس کرونا، برخی از کشورهای همجوار و کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله کویت، مرزهای ورودی خود را بر روی واردات کالاها بسته بودند. وی افزود: خوشبختانه در روزهای گذشته محموله‌ای به وزن ۵۰۰ تن از محصولات کشاورزی کانتینری- یخچالی از مبدأ بندر دیر در استان بوشهر به بندر الشویخ در کویت حرکت کرد. زادبوم بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد آب‌و هوایی کشورمان در سال جاری، تولیدات محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته مطلوب بوده و اکنون به کشورهای همجوار صادر می‌شود. بنا بر اطلاعات به دست آمده، محصولات کشاورزی به‌صورت قابل ‌ملاحظه‌ای به کشورهای امارات متحده عربی، عمان و قطر صادر می‌شود که کویت نیز به این کشورها اضافه شده است.
 • خرید تضمینی برگ سبز چای از چایکاران آغاز شد

  خبرگزاری فارس: رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون ۱۳۳ تن برگ سبز چای به ارزش ۶۱۵ میلیون تومان به نرخ تضمینی خریداری شده است. حبیب جهانساز افزود: این مقدار برگ سبز چای از ۱۰ اردیبهشت زمان آغاز خرید تضمینی برگ سبز چای به ارزش ۶۱۵ میلیون تومان از چایکاران خریداری شد. پرداخت ۷۵ درصد از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای بر عهده صاحبان کارخانه‌های چای و ۲۵ درصد بر عهده دولت است. وی با بیان اینکه تاکنون برگ سبز چای در شهرستان‌های املش، رودسر، سیاهکل، فومن، لاهیجان و لنگرود به نرخ تضمینی خریداری شده است، افزود: به زودی خرید تضمینی برگ سبز چای در دیگر شهرستان‌ها هم آغاز می‌شود.
 • پیشنهادهای مالیاتی برای کاهش تبعات اقتصادی کرونا

  دنیای اقتصاد: با ادامه شیوع ویروس کرونا، بخش خصوصی این بار با هدف مقابله با آثار مخرب اقتصادی این ویروس ۹ پیشنهاد را در حوزه مالیات ارائه کرده است. کارگروه تخصصی مالیاتی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به منظور ادامه بررسی پیشنهادها به دولت در راستای مقابله با تبعات اقتصادی شیوع کرونا به‌صورت برخط و با حضور نمایندگان بخش خصوصی و همچنین معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی برگزار شد.
 • درگذشت اسفندیار امیدبخش

  دنیای اقتصاد: دکتر اسفندیار امیدبخش، از صاحب‌نظران حوزه اقتصاد سیاسی بین‌الملل و دیپلماسی اقتصادی ۱۴ اردیبهشت سال ۹۹ دار فانی را وداع گفت. او در سال‌های اخیر در اتاق بازرگانی ایران به‌عنوان مدیرکل سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مشغول به فعالیت بود. اما پیش از آن مدیرکل سابق دفتر تام الاختیار تجاری بود و در راستای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی تلاش کرد. معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران نیز در پی درگذشت دکتر امیدبخش پیام تسلیت داد. حمید زادبوم، در پیامی در این پیام چنین نوشته است: «در قلب بهار طبیعت و بهار قرآن خبر از دست دادن همکار و دوست گرانقدر، جناب آقای دکتر اسفندیار امیدبخش، اندوهی عمیق بر دل نشاند. این ضایعه دردناک را به خانواده آن مرحوم، دوستان و همکاران وی تسلیت عرض نموده و از خداوند بلندمرتبه، صبر برای خانواده محترم امیدبخش و علو درجات برای مرحوم را خواستارم.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر