آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۶۹

 • داروی نجات صنایع از کرونا

  دنیای اقتصاد: ویروس کرونا آثار متعددی برای اقتصاد دنیا برجای گذاشته که برخی از زمان شیوع این بیماری بروز کرده است و آسیب‌های بلندمدت اقتصادی این ویروس نیز احتمالا در ماه‌ها و بلکه سال آینده پدیدار شود. بخش صنعت نیز از گرداب این بحران در امان نبوده است. بلاتکلیفی واحدهای تولیدی، دیون عقب افتاده، مشکلات شرکت‌های طرح‌محور و ایجاد اختلال در مراودات تجاری از جمله شوک‌هایی است که در این حوزه بروز کرده است. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی ضمن بررسی این چالش‌ها، داروی نجات صنایع از بحران ناشی از کرونا را معرفی کرده است.
 • ضرورت تسریع در تامین نقدینگی بخش صنعت

  شاتا: نشست بررسی مشکلات صنعت قطعه‌سازان و خودروسازی در شهرستان بم به‌عنوان یکی از مراکز صنعتی با حضور سرپرست معاونت امور صنایع، مدیر تامین منابع مالی وزارت صمت و فرماندار بم برگزار شد.
 • انتصاب ۳ مدیر کل در معاونت امور صنایع وزارت صمت

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور احکامی جداگانه مدیران کل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی، دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی و همچنین دفتر صنایع غیرفلزی را در معاونت امور صنایع این وزارتخانه منصوب کرد.
 • سیاست‌های توسعه‌ای در دستور کار «ساتبا»

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون): معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا با اشاره به سیاست‌های کلی توسعه‌ای سازمان ساتبا گفت: تدوین برنامه‌های کلان، میان‌مدت و کوتاه‌مدت، مقررات و دستورالعمل‌های مرتبط در حوزه‌های توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و ارتقای بهره‌وری انرژی براساس مصوبات شورای راهبری و سیاست‌گذاری همچنان در دستور کار این سازمان قرار دارد.
 • سرمایه‌گذاری ۱۵هزارمیلیارد تومانی از محل سود صنایع معدنی

  ایرنا: آمارهای رسمی گویای آن است که سال گذشته (۱۳۹۸) ۱۵ هزار میلیارد تومان از سود شرکت‌های حاضر دربخش معدن و صنایع معدنی (تابعه یاوابسته به سازمان ایمیدرو) صرف توسعه سرمایه‌گذاری شده است.
 • افزایش شدید قیمت نهاده‌ها در بازار

  خبرگزاری تسنیم: سازمان حمایت با بیان اینکه نرخ جدید ذرت مشمول فروش و تعهدات ایجاد شده قبلی نیست، گفت: مطابق اطلاعات واصله برخی واردکنندگان از تحویل کالای فروخته شده با نرخ مصوب خودداری کرده یا مابه التفاوت جدید را مطالبه می‌کنند.
 • نگرانی از فراموشی وعده‌های اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: مطالبات بخش خصوصی برای حمایت از بنگاه‌های تولیدی در شرایط کرونایی همچنان ادامه دارد. در ادامه نامه‌نگاری‌های قبلی بخش خصوصی با مسوولان دولتی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری درخواست کرده است که تمهیدات و تسهیلات در نظر گرفته شده برای کاهش اثرات شیوع کرونا بر کسب و کارها، سبب لغو و فراموشی سایر اقدامات و سیاست‌های حمایتی از بنگاه‌های اقتصادی نشود.
 • بسته ضدکرونایی لهستان

  دنیای اقتصاد: شیوع ویروس کرونا در دنیا موجب شد تا کشورها با تمام توان خود به مقابله با گسترش بیشتر این بیماری بپردارند. معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، در گزارشی به اقدامات لهستان برای مهار شیوع ویروس کووید-۱۹ اشاره کرده و تصمیمات دولت این کشور را برای پشتیبانی از جامعه برشمرده است. بر اساس این گزارش، لهستان از ماه مارس ۲۰۲۰ اقداماتی را برای مقابله با ویروس همه گیر کووید-۱۹ در دو زمینه مهار شیوع ویروس کرونا و پشتیبانی از بخش‌های بهداشت و سلامت، مالی و پولی انجام داده است.
 • آخرین خبرها از ترخیص کالا

  خبرگزاری تسنیم: سخنگوی گمرک اعلام کرد که بر اساس مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی برای کالا‌هایی که در صف تأمین ارز هستند، گمرک مجاز است به‌صورت درصدی، بخشی از کالا را ترخیص کند؛ اما کارگروه تنظیم بازار مصوب کرده اگر صاحبان کالا کد ترخیص را بگیرند، می‌توانند کالا را ترخیص کنند. سخنگوی گمرک ایران گفت: در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۵ میلیون تن کالای اساسی را در سبد واردات داشتیم که نسبت به سال قبل از آن حدود ۵ میلیون تن افزایش داشته است.
 • نقش فرش دستباف در اشتغال‌زایی

  دنیای اقتصاد: قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی تاکید کرد که فرش دستباف از جمله صنایعی است که می‌تواند به خوبی مشکل اشتغال کشور را حل کند، چرا که سرمایه اولیه برای راه‌اندازی کارگاه‌های قالیبافی و اشتغال‌های مرتبط با آن در مقایسه با سایر صنایع بسیار ناچیز است.
 • حل مشکل ویزای تجار و رانندگان افغان

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در افغانستان گفت: مشکل ویزای تجار و رانندگان افغان حل شده است. به گزارش گمرک ایران، محمد مهدی جوانمرد قصاب، رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان اعلام کرد: با توجه به اهمیت تجارت بین دو کشور ایران و افغانستان و پس از پیگیری‌های به عمل آمده از سوی وزارتخانه‌های خارجه، صمت و سازمان توسعه تجارت ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، صدور ویزای تجار، صنعتگران و رانندگان افغانستانی برای ورود به خاک جمهوری اسلامی ایران که نقش بسزایی در این خصوص دارند از روزگذشته پس از بیش از دوماه وقفه از سر گرفته شد. وی درخصوص ویزای تجار و صنعتگران افزود: روادید تجار و صنعتگران به شرط ارائه تاییدیه سلامت یعنی عدم داشتن بیماری «کووید-١٩» و به شرط ورود به‌صورت هوایی صادر خواهد شد.
 • تمدید مهلت صادرات شیرخشک صنعتی

  دنیای اقتصاد: براساس نامه مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات به گمرک، صادرات شیرخشک صنعتی تا پایان اردیبهشت ماه بلامانع است. در نامه سعید عباس‌پور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات خطاب به شامانی، مدیر کل دفتر صادرات گمرک ایران آمده است: «پیرو نامه معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی درخصوص تمدید مهلت صادرات شیرخشک صنعتی، درخصوص صادرات شیرخشک صنعتی به اطلاع می‌رسد صادرات این کالا تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است».
 • ضرر مرغداران جبران می‌شود

  خبرگزاری تسنیم: حسن عباسی معروفان با اشاره به اینکه در پایان سال ۹۸ برای تولید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن مرغ برنامه ریزی شده بود، عنوان کرد: به عللی از جمله عید نوروز، ماه رمضان و پیک‌های مصرف، حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن جوجه ریزی اضافه انجام شد تا مرغ بیشتری تولید شود، اما با توجه به شیوع کرونا و کاهش مصرف، واردات نهاده‌ها دچار تنش نسبی شد که اکنون به روال عادی خود برگشته است. عباسی افزود: مرغ‌داران بیش از ۹۰ درصد نهاده‌های خود را پیش از جوجه‌ریزی تامین می‌کنند و ممکن است حدود ۱۰ درصد کمبود داشته باشند. از طرفی قیمت رسمی ذرت، اکنون ۱۵۰۰ تومان در بندر و ۱۷۵۰ تومان در مراکز استان‌هاست، اما قیمت قبلی آن ۱۳۵۰ تومان در بندر و ۱۶۰۰ تومان در مراکز استان‌ها بود. عباسی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه دولت، قیمت مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان باید باشد، افزود: در شش ماه گذشته به علت تولید زیاد، قیمت مرغ زیر نرخ این مصوبه بود. به تولیدکنندگان مرغ اطمینان دادیم که نگران نباشند، زیرا ضرر آنها از طریق صادرات و ذخیره‌سازی، جبران می‌شود. در یک سال گذشته ۴۲ هزار تن مازاد تولید مرغ را خریداری کردیم، این در حالی است که همین میزان را فقط در ۳۵ روز گذشته خریداری کردیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر