آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۶۷

 • ماموریت‌های فوری سال کرونا

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهور در دیدار با وزیر و معاونان وزارت صمت، چند ماموریت در دوران کرونا را به آنها محول کرد. اسحاق جهانگیری با اعلام اینکه در کنار مشکلات و مسائل تلخ شیوع کرونا اتفاقات مهمی در کشور رخ داد. وی«تامین نیازها و کالاهای مردم با وجود افزایش شدید تقاضا» و «تامین نیازهای کرونایی از جمله اقلام و کالاهای بهداشتی» را دو اتفاقی دانست که از سمت وزارت صمت رقم خورد. او از سیاست‌گذاران وزارت صمت خواست «طراحی مدل‌هایی برای فعالیت اقتصادی منطبق با شرایط کرونایی» را بر عهده بگیرند و همچنین نگاهی جدی به صادرات غیرنفتی در سال ۹۹ داشته باشند.
 • بررسی دغدغه‌های صنعت و کشاورزی

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با وزیر جدید جهاد کشاورزی، ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای کاظم خاوازی برای مسوولیت در بخش کشاورزی کشور، تاکید کرد: هر دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی دارای دغدغه‌های مشترکی برای فعالسازی ظرفیت‌های مختلف تولیدی کشور هستند و با همکاری مشترک و هماهنگ می‌توانند گام‌های موثری برای تحقق اهداف جهش تولید بردارند.
 • سطح پوشش برفی کشور یک درصد کاهش یافت

  ایرنا: شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد: سطح پوشش برفی کشور نسبت به پارسال یک درصد کاهش یافت.براساس گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران، سطح پوشش برفی کشور تا ۲۰ فروردین به ۷۵ هزار و ۲۵۰ کیلومتر رسید. پارسال سطح پوشش برفی کشور ۷۵ هزار و ۹۰۰ کیلومتر بود که امسال نسبت به پارسال یک درصد کاهش نشان می‌دهد. کاهش پوشش برفی درحالی است که بارش‌های کشور نیز نسبت به پارسال کاهش دارد. میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه۹۸) تا ۳۰ فروردین در حالی ۹/ ۲۷۶ میلی‌متر شده که پارسال و در همین بازه ۳/ ۳۱۲ میلی‌متر بارش در کشور رخ داده بود.کاهش میزان بارش‌ها در سال آبی جاری درحالی است نسبت به دوره درازمدت ۵۱ ساله رشد ۲۳‌درصدی نشان می‌دهد.
 • ناپایداری کرونا در مقابل مواد گندزدا

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون): مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: احتمال نفوذ ویروس به عمق سفره‌های آب زیرزمینی وجود ندارد. کوشیار اعظم واقفی در این رابطه افزود: برای تامین آب آشامیدنی از سفره‌های آب زیرزمینی، معمولا چاه‌های عمیق حفر می‌شود، بنابراین احتمال نفوذ ویروس به این عمق وجود ندارد و حتی احتمال حضور باکتری‌ها که موجود زنده هستند نیز بسیار کم است.
 • کاهش ۳۹ درصدی ورودی آب به سدها

  خبرگزاری مهر: میزان ورودی آب به سدهای کشور، از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۹ فروردین ماه سال ۹۹، معادل ۷۸/ ۳۵ میلیارد مترمکعب بوده که این میزان ورودی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد کاهش داشته است.تعداد سدهای مهم در حال بهره‌برداری کشور، ۱۹۳ سد است که در حال حاضر ظرفیتی معادل ۵/ ۵۰ میلیارد مترمکعب دارند؛ این در حالی است که بر اساس اطلاعات به دست آمده از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۹ فروردین‌ماه سال ۹۹، میزان ورودی آب به سدهای کشور ۷۸/ ۳۵ میلیارد مترمکعب بود که این میزان ورودی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد کاهش داشته است.
 • دستور پیگیری پیشنهاد‌های ۲۲گانه صنعت پوشاک در بحران کرونا

  خبرگزاری فارس: در پی ارسال نامه اتحادیه پوشاک برای رئیس‌جمهور و ارائه ۲۲ پیشنهاد برای حمایت از تولید‌کنندگان در شرایط بحران کرونا، دفتر هماهنگی‌های ویژه رئیس‌جمهور دستور پیگیری مشکلات این صنعت را صادر کرد. مدیر کل هماهنگی‌های ویژه دفتر رئیس‌جمهور در نامه‌ای به وزارت صنعت، اقتصاد و کار و همچنین معاونت اقتصادی رئیس‌جمهور خواستار پیگیری مشکلات ایجاد شده برای صنعت نساجی و پوشاک در پی شیوع ویروس کرونا شد.
 • کاهش ۳۰ درصدی تولید شیرینی و شکلات

  ایسنا: دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات از کاهش ۳۰ درصدی تولید شیرینی و شکلات بسته‌بندی در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد.جمشید مغازه‌ای با بیان اینکه احتمال آلوده بودن شیرینی و شکلات بسته‌بندی به ویروس کرونا وجود ندارد، اظهار کرد: بخش اعظمی از ماشین‌آلات تولید شیرینی و شکلات بسته‌بندی اتوماتیک است و در محیط سرپوشیده تولید می‌شود. وی با بیان اینکه کارخانه‌های تولیدی بعد از ۱۶ فروردین با رعایت نکات بهداشتی، ‌کنترل و ضدعفونی کارخانه‌ها و اتخاذ تمهیدات لازم شروع به فعالیت کردند، از کاهش تقاضای شیرینی و شکلات خبر داد.به گفته دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات، کارخانه‌های این بخش ظرفیت تولیدشان را ۳۰ درصد کاهش دادند که علت این کاهش علاوه بر کاهش مصرف، تحت تاثیر تعطیلی واحدها در نوروز و رعایت شرایط شیوع ویروس کرونا هم بوده است.
 • احیا و توسعه ۱۴۶ معدن کوچک مقیاس

  خبرگزاری صدا و سیما‌: رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران از احیا، فعال‌سازی و توسعه ۱۴۶ معدن کوچک مقیاس در سال رونق تولید خبر داد. رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: علاوه بر احیا و فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، ۲۱۳۰ ظرفیت معدنی نیز در قالب ۳۶۴ طرح مورد شناسایی شد از این رو تداوم اجرای این برنامه می‌تواند معادن کوچک و متوسط را پرچمدار جهش تولید کند.بهرام شکوری افزود: محاسبات برای توسعه بخش معدن و رسیدن به اهداف تولید مواد معدنی در افق ۱۴۰۴ نشان می‌دهد که سالانه در بخش معادن کوچک مقیاس حدود صدها میلیارد تومان (بخش ریالی) و در معادن بزرگ مقیاس حدود ۲۴۹ میلیون یورو (بخش ارزی)، سرمایه‌گذاری در کشور مورد نیاز است.
 • برآورد ضرر کرونایی اصناف

  دنیای‌اقتصاد: پس از بازگشایی کسب‌وکارهای کم‌خطر، تصمیمات جدیدی برای آغاز فعالیت‌های پاساژها و بازارهای مسقف اتخاذ شده است که براساس آن از امروز این اماکن نیز آغاز به‌کار می‌کنند. پاساژها و بازارهای مسقف در دسته کسب‌وکارهای با ریسک متوسط قرار دارند. اما فعالیت‌های آنها مشروط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و البته محدود به بازه زمانی خاص شده است. طبق آخرین تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا اماکن مذکور تا ساعت ۱۸ می‌توانند فعال باشند و پس از آن باید واحد صنفی خود را تعطیل کنند.
 • جزئیات ترخیص ۴ میلیون تن کالا

  دنیای‌اقتصاد: سیاست‌های جدید برای تامین کالاهای اساسی از مسیر ترخیص اقلام دپو شده در گمرکات در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس، ستاد تنظیم بازار در قالب بخشنامه‌ای ۴بندی ضوابطی را برای ترخیص چهار میلیون تن کالای اساسی انباشت شده در گمرکات ابلاغ کرده است. دستورالعمل ستاد تنظیم بازار نشان می‌دهد کالاهای مزبور که دستور ترخیص برای‌شان صادر شده، همگی مشمول ارز ترجیحی (دلار ۴۲۰۰ تومانی) هستند. از سوی دیگر، کارگروه نظارت و تخصیص ارز، سهمیه چهار کالای ضروری وارداتی را برای سال ۹۹ مشخص کرده است.
 • آخرین وضعیت تجارت در مرزهای کشور

  خبرگزاری مهر: سخنگوی گمرک ضمن تشریح آخرین وضعیت مرزهای کشور گفت: ترکیه به‌رغم قولی که برای بازارچه ساری‌سو داده بود، به وعده خود عمل نکرده و هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.
 • پیگیری ترخیص نهاده‌های دامی از گمرک

  خبرگزاری صداوسیما: مدیرعامل پشتیبانی امور دام گفت: به‌خاطر برخی مسائل، چون تخصیص ارز و نرسیدن اصل اسناد به گمرک، روند ترخیص نهاده‌های دامی دچار چالش‌هایی شده است.
 • ۶ هزار میلیارد تومان معافیت گمرکی برای نوسازی خطوط تولید

  خبرگزاری فارس: رئیس‌کل گمرک از پیش‌بینی ۶ هزار میلیارد تومان معافیت گمرکی، عوارض و مالیات ارزش افزوده برای نوسازی خطوط تولید خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر