آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۶۳

 • ریز نمرات تولید کالاهای ضدکرونا

  دنیای‌اقتصاد: شیوع ویروس کووید-۱۹ موجب شد تا بسیاری از واحدهای تولیدی به‌منظور تولید اقلام سلامت‌محور پا پیش بگذارند تا کمبودهای به‌وجود آمده در روزهای شیوع این ویروس در کشور برطرف شود. واحدهای تولیدی که شاید بتوان گفت بخشی از آنها هیچ‌گاه با تولید این محصولات ارتباطی نداشته‌اند، با این حال در شرایط کنونی بخشی از تولید خود را به این منظور اختصاص داده‌اند. داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که هم‌اکنون کالاهای ضدکرونا در ۸ گروه کالایی سلامت‌محور شامل «پارچه»، «ماسک»، «لباس و محافظ»، «دستکش»، «الکل طبی»، «ضدعفونی‌کننده‌ها»، «انواع صابون» و «دارو» جانمایی‌شده است.
 • اثر کرونا بر منابع آب و فاضلاب

  دنیای‌اقتصاد: آیا کرونا بر منابع آب و فاضلاب تاثیر می‌گذارد؟ براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، ویروس کرونای جدید می‌تواند در آب شرب وجود داشته و حتی توسط آن نیز منتقل شود، اما درحال‌حاضر شواهدی مبنی‌بر انتقال کرونا از آب‌های سطحی و زیرزمینی به انسان وجود ندارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد روش‌های معمول تصفیه آب از جمله گذراندن از فیلتر، همچنین گندزدایی تا حد زیادی در از بین بردن این ویروس موثر خواهد بود. در این راستا گندزدایی به‌وسیله کلر و استفاده از نور ماورای بنفش موثر است. همچنین شواهدی مبنی‌بر انتقال ویروس کرونای جدید از فاضلاب به انسان وجود ندارد. براساس نتایج تحقیقات فعلی، انتقال و بیماری‌زایی ویروس کرونای جدید از طریق فاضلاب، درصورت رعایت صحیح دستورالعمل‌های تصفیه فاضلاب به‌عنوان یک عامل مهم و نگران‌کننده مطرح نیست.
 • جهان درحال تغییر با فناوری‌های برخط کشاورزی

  مجتبی پویان‌مهر کارشناس توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی
  توسعه مرزشکن درحوزه کشاورزی با هدف ایجاد امنیت غذایی، با ورود فناوری‌های دیجیتالی در این حوزه تسریع خواهد شد. بررسی نوآوری‌های کشورهای پیشرو به پیش‌بینی مسیر حرکت کشاورزی در آینده و بهبود زندگی بشر کمک می‌کند. در این یادداشت چند نمونه از فناوری‌های تاثیرگذار در آینده کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته است.
 • صورت وضعیت نیروگاه‌های برقابی تهران

  ایسنا: مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: سال گذشته تولید نیروگاه‌های برقابی تحت پوشش شرکت آب منطقه‌ای تهران یک رکورد ثبت کرد و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود با توجه به نزولات جوی مناسب تولید نرمال داشته باشیم. محمد شهریاری با اشاره به ظرفیت نیروگاه‌های برقابی در تهران، اظهار کرد: ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های امیرکبیر، لتیان، کلان و طالقان که درحوزه عملکرد شرکت آب منطقه‌ای تهران فعال هستند ۲۶۸ مگاوات بوده و در شرایط نرمال ۳۸۰ تا ۴۰۰ هزار مگاوات ساعت تولید برق می‌توانند داشته باشند.
 • نامه تولیدکنندگان پوشاک به وزیر بهداشت

  دنیای اقتصاد: سه تشکل تولیدی صنعت نساجی و پوشاک در نامه‌ای به وزیر بهداشت در مورد ثبت تعهد در سامانه ثبت‌نام صنایع جهت شروع به فعالیت اعلام کردند که کارفرمایان تعهدی در مورد عدم ابتلای کارکنان به کرونا نمی‌دهند و رعایت اصول بهداشتی منوط به تامین تجهیزات است.براساس گزارش خبرگزاری فارس، اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک، انجمن صنایع پوشاک و اتحادیه تولیدکنندگان کالای کشباف در نامه‌ای به وزیر بهداشت درخصوص ثبت تعهد در سامانه ثبت‌نام اصناف و صنایع برای شروع به فعالیت در دوره کرونا نوشتند:
 • بهره‌برداری از دستگاه تشخیص کرونا در کیش

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت میکامال کیش از یک همکاری مشترک بین فعالان اقتصادی، بازرگانان و خیرین جزیره و مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش برای خرید دستگاه استخراج و تشخیص بیماری خبر داد که می‌تواند در مدت سه ساعت نتیجه تست کرونا را مشخص ‌کند.
 • سازوکار بازگشایی اصناف پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: اصناف کم‌خطر پایتخت از شنبه ۳۰ فروردین کار خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ثبت‌نام در وب‌سایت وزارت بهداشت از سر می‌گیرند؛ اما پاساژها همچنان امکان فعالیت ندارند. البته این اولتیماتوم به اصناف نیز داده شده که اگر ثبت‌نام نکنند، به‌منظور پیشگیری از انتقال کرونا با آنها برابر قانون برخورد می‌شود. در عین حال، مقرر شده واحدهای صنفی که نام و نوع فعالیت آنها به‌طور شفاف اعلام نشده است، از یک مرکز پاسخگویی کسب اطلاع کنند.
 • پایان نیاز کشور به واردات ماسک

  دنیای‌اقتصاد: رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام از راه‌اندازی بزرگ‌ترین کارخانه تولید ماسک تنفسی در جنوب غرب آسیا خبر داد. محمد مخبر در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین کارخانه تولید ماسک جنوب غرب آسیا اظهار کرد: درحال‌حاضر این کارخانه ظرف مدت یک ماه راه‌اندازی شده است. وی با بیان اینکه تعدادی از دستگاه‌های ساخت ماسک را از کشورهای دیگر وارد کردیم و همچنین با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی موفق به ساخت دستگاه‌های تولید ماسک هم شده‌ایم، گفت: درحال‌حاضر این کارخانه ظرفیت تولید روزانه ۴میلیون ماسک را دارد که هم‌اکنون با تولید روزانه یک میلیون ماسک فعالیت خود را آغاز کرده است و این تولید به تدریج افزایش پیدا خواهد کرد.
 • افزایش ۲۰ درصدی بازرسی از اصناف

  خبرگزاری مهر: رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، از افزایش ۲۰ درصدی تعداد گشت‌های مشترک برگزار شده و رشد ۱۸ درصدی تعداد پرونده‌های متشکله سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ خبر داد.عباس تابش گفت: گشت‌های مشترک بازرسی با سایر دستگاه‌های مرتبط به‌منظور هم افزایی و استفاده بهینه از ظرفیت کارشناسی دستگاه‌های مختلف در پیشگیری از تخلفات و رسیدگی فوری به شکایت‌های مردمی، در طول سال توسط سازمان‌های صنعت، معدن وتجارت استان‌ها برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.
 • یک گزینه تسکین اقتصادی در دوره کرونا

  دنیای‌اقتصاد: کاهش مالیات حقوق و دستمزدها برای کسب‌وکارها، یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند به فعالیت‌های بنگاه‌ها در شرایط کرونایی کمک اقتصادی کند. درحالی‌که پیامدهای اقتصادی شیوع بیماری کرونا به سرعت درحال افزایش است، سیاست‌گذاران همچنان مشغول ارزیابی سیاست‌های مالیاتی و گزینه‌های مختلف برای تسکین اقتصاد هستند. بر این اساس، کاهش مالیات حقوق و دستمزدها برای کسب‌وکارها یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند به فعالیت‌های کسب‌وکارها کمک اقتصادی کند و آنها را از این بحران نجات دهد. مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران با ترجمه گزارشی از مرکز خدمات تحقیقاتی کنگره آمریکا، به ارزیابی این ایده پرداخته و پیشنهادهای سیاستی را مطرح کرده است.
 • وزن‌کشی تجارت چین

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین آمار از تجارت چین منتشر شد. گر چه این آمار که مربوط به ماه مارس است از کاهش واردات و صادرات این غول تجارت جهان نسبت به ماه مارس سال گذشته حکایت دارد، اما بهتر از انتظار اقتصاددانان بوده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از پایگاه خبری سی‌ان‌بی‌سی، براساس داده‌های اداره کل گمرکات چین که روز گذشته منتشر شد، صادرات چین در ماه مارس نسبت به سال گذشته ۶/ ۶ درصد کاهش داشته است و واردات آن در همین ماه کاهشی ۹/ ۰ درصدی را به ثبت رسانده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر