آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۶۲

 • صنعت کرونا گرفت

  دنیای اقتصاد: نتایج شامخ کل اقتصاد و صنعت ایران در اسفند ۹۸، اثرات مخرب کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی را نشان می‌دهد. در این دوره هر دو شاخص شامخ با افت سنگینی مواجه شده‌اند و به زیر۵۰ واحد سقوط کرده‌اند. بر اساس نظرسنجی انجام‌شده از فعالان اقتصادی در اسفندماه ۹۸، اکثریت آنها وضعیت تولید در فروردین ۹۹ را کاهشی و نامساعد برآورد کرده‌اند. این مساله اگرچه از یکسو می‌تواند به‌واسطه تعطیلات نوروزی توجیه شود، اما عمدتا ناشی از خسارات کرونا بر اقتصاد و صنعت کشور است.
 • تعرفه‌ها؛ پاشنه آشیل آمریکا برابر کرونا

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که بسیاری از کشورها از جمله آمریکا برای مدیریت و مهار کرونا به واردات تجهیزات پزشکی و محافظتی از کشورهایی نظیر چین نیاز دارند، حالا تعرفه‌های تجاری که ترامپ بر واردات پزشکی از چین اعمال کرده است منجر به کاهش توان ایالات‌متحده در مبارزه علیه کرونا شده است که بهای آن می‌تواند جان هزاران شهروند آمریکایی باشد.
 • نشاندن ایده‌های خوب به جای ایده‌های بد

  حسين حقگو
  یکی از مشخصه‌های مسوولان کشورمان که شاید در جهان کم‌نظیر باشد، انتقاد از وضعیت موجود است. به‌عبارتی بسیاری ازمقامات کشورمان گویی عادت دارند که از وضعیت نامناسب موجود گلایه کنند و کمتر مدافع وضع موجود هستند و نقش خود را در پدید آمدن این وضعیت می‌پذیرند.
 • احتمال اردیبهشت سیلابی در تهران

  خبرگزاری تسنیم: معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: سدهای تهران برای مهار سیلاب‌های احتمالی آمادگی کامل دارند و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد. احمدعلی قربانیان، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهار کرد: برای اردیبهشت پیش‌بینی شده است که بارش‌های متعددی در تهران خواهیم داشت که همزمانی بارش‌ها با ذوب برف‌ها، رودخانه‌های استان را در وضعیت سیلابی قرار می‌دهد.
 • صادرات صنایع کوچک در ۱۱ ماه ۹۸

  شاتا: وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی صادرات صنایع خرد، کوچک و متوسط در سال ۹۸ را اعلام کرد. براساس داده‌های اعلام شده از سوی این وزارتخانه مجموع صادرات این بنگاه‌ها تا پایان دی‌ماه سال گذشته ۳/ ۲۰ میلیارد دلار بوده است.
 • تعریف ۵ پروژه در حوزه معادن و صنایع معدنی برای سال ۹۹

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌های تدوین شده برای تحقق اهداف جهش تولید در سال ۹۹ گفت: امسال توسعه معادن و صنایع معدنی با رویکرد ویژه و توجه به نقشه راه معدن در دستور کار خواهد بود و در این راستا پنج پروژه ویژه شامل توسعه فعالیت‌های اکتشافی، احیا، بازسازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس، تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی، تجهیز و نوسازی معادن کشور و توسعه پایگاه ملی داده‌های علوم زمین در دستور کار است.
 • نگرانی‌های کرونایی بخش‌خصوصی

  دنیای‌اقتصاد: با ادامه شیوع کرونا و آثار مخرب آن بر فضای اقتصادی کشور، بخش‌خصوصی مجموع مطالباتی را در قالب نامه‌نگاری‌های مختلف از مقامات دولتی درخواست کرده است. در جدیدترین فاز از درخواست‌های بخش‌خصوصی که با هدف تعدیل تبعات ویروس کرونا مطرح شده، دو نامه جدید از سوی روسای اتاق بازرگانی ایران و اتاق بازرگانی تهران خطاب به متولیان دولتی نوشته شده است. در این چارچوب و در گام اول، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در نامه‌ای به محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ۹پیشنهاد و راهکار را با هدف جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا در حوزه «احداث و خدمات فنی و مهندسی» ارائه کرده است. اما در گام دیگر، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران نامه‌ای را خطاب به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری نوشته و در آن دغدغه‌های مالیاتی بنگاه‌های اقتصادی را مورد توجه قرار داده است.
 • فعالیت خط دوم حمل موادغذایی به عمان

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران از ادامه پیگیری‌ها برای حمل موادغذایی و کالا به کشورهای همسایه و باز شدن مسیرهای جدید خبر داد.
 • نمای تجارت در سال ۹۸

  دنیای‌اقتصاد: آمار تجارت خارجی سال گذشته از سوی سازمان توسعه تجارت منتشر و پرونده آن در سال ۹۸ با ثبت تراز تجاری منفی بسته شد. کسری تجاری ۲ میلیارد و ۳۶۵ میلیون دلاری حاصل عملکرد تجار ایرانی در دوازده ماه منتهی به اسفند سال گذشته است. در عین حال ارزش مبادلات تجاری سال ۹۸ (مجموع صادرات و واردات) ۸۴ میلیارد و ۸۹۷ میلیون دلار و وزن مبادلات تجاری ۱۶۹ میلیون و ۲۷ هزار تن است که حکایت از افت ۳ درصدی در ارزش و رشد ۱۲درصدی در وزن دارد.
 • سیاست‌های تامین کالاهای اساسی برای ماه رمضان

  خبرگزاری مهر: قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه امروز، امنیت ملی کشور به امنیت غذایی گره خورده است، گفت: باید تولید داخلی افزایش یافته و از وابستگی به واردات کم شود.
 • نگرانی‌های «فائو» از اثر کرونا

  دنیای‌اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) هشدار می‌دهد که در بسیاری از کشورهای جهان، کارگران غیررسمی، جمعیت‌های آسیب‌پذیر شهرنشین و دیگر اقشاری که وابستگی زیادی به فعالیت بازارها دارند احتمالا در معرض آسیب‌های تاثیرات منفی ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ قرار خواهند گرفت. این تاثیرات می‌توانند به‌صورت بالقوه خانوارهای آسیب‌پذیر را به سوی اتخاذ سازوکارهایی همچون کاهش شمار وعده‌های غذایی، افزایش نرخ ترک تحصیل، کاهش امکانات در دسترس برای پوشش هزینه‌های مرتبط با سلامت و پزشکی، خشونت‌های جنسیتی، فروش ابزارآلات تولیدی (کار و پیشه) و ...، سوق دهند.

بیشتر