آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۶۱

 • لیست منتخبان برای تولید ۹۹

  دنیای اقتصاد: اهم برنامه‌های جهش تولید در بخش صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت هدف‌گذاری خود برای سال ۹۹ را روی ۲۲ محصول و دو بخش متمرکز کرده است که ۱۳ محصول به بخش صنعت و ۹ محصول نیز به بخش معدن اختصاص دارد. علاوه بر هدف‌گذاری تولید در سال جاری، این وزارتخانه برای سال ۹۹ اهداف کمی بخش تجارت را نیز مدنظر قرار داده و پیش‌بینی کرده است که صادرات کالای غیرنفتی (با احتساب میعانات گازی) در سال جاری به ۵۰میلیارد دلار خواهد رسید. اما نکته قابل تامل آن است که دستیابی به اهداف مدنظر بخش صنعت با چالش‌هایی روبه‌رو است که متاثر از «تحریم»، « FATF»، «شیوع کرونا» و «کاهش قیمت نفت و افت تقاضا» است.
 • خانه‌تکانی ذهنی در مناسبات دولت و بخش‌خصوصی

  حمیدرضا صالحی/ عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  نهاد دولت و حاکمیت در ایران دست‌کم از دهه ۱۳۳۰ به این سو و با افزایش شگفت‌انگیز درآمدهای به دست آمده از صادرات نفت، در موقعیت بسیار برتری نسبت به نهادهای دیگر قرار گرفته است و در پله‌ای بالاتر ایستاده و حکمروایی می‌کند. در همه این دهه‌های پشت سرگذاشته از ۱۳۳۰ تاکنون، نهاد بخش‌خصوصی هرگز قدرت واقعی در برابر حاکمیت برای پیگیری مطالباتش را نداشته و عموما در فضای غالب ارباب رعیتی تمکین می‌کرده است.
 • پروتکل‌های بهداشتی واحدهای صنفی اعلام شد

  دنیای اقتصاد: پروتکل‌های بهداشتی واحدهای صنفی از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شد. به گزارش «خبرگزاری تسنیم»، در راستای راهنمای گام دوم مبارزه با کرونا، فاصله‌گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط کار در واحدهای صنفی لینک پروتکل‌های بهداشتی اصناف از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده است.
 • واردات ماشین‌آلات معدنی و راهسازی با ارز نیما آزاد شد

  خبرگزاری فارس: معاون اول رئیس‌جمهوری مصوبه واردات ماشین‌آلات راهسازی و معدنی با ارز بازار ثانویه را به وزرای اقتصاد، صنعت و راه ابلاغ کرد. براساس این گزارش، تصویب‌نامه هیأت وزیران مبنی بر ورود و ترخیص ماشین‌آلات معدنی و راهسازی غیر اسقاطی دارای نشان تجاری معتبر جهانی اصلاح شد. بر این اساس، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه واردات این نوع ماشین آلات با ارز بازار ثانویه اعلامی بانک مرکزی را به وزرای اقتصاد، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرد. این مصوبه تا پایان سال ۱۳۹۹ قابل اجراست.
 • رئیس خانه صنعت به جهانگیری نامه نوشت

  دنیای اقتصاد: رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری، تهاتر حقوق سه‌ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت کارگران با حق بیمه ماه‌های آتی را خواستار شد. به‌گزارش «خبرگزاری فارس»، محمدرضا مرتضوی با ارسال نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، خواستار اعلام نحوه ثبت‌نام شرکت‌های صنعتی، معدنی و خدماتی در سامانه «ثبت درخواست بیمه بیکاری» شده و پیشنهاد داده است که جهت کاهش بوروکراسی‌های اداری و عدم نیاز به تامین نقدینگی توسط دولت، حقوق سه‌ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت شرکت‌ها با حق بیمه ماه‌های آتی پرسنل تهاتر شود. در نامه رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران به معاون اول رئیس‌جمهوری آمده است: پیرو تبصره ج بند «۵» شیوه‌نامه اجرایی دستورالعمل اداری مشترک سازمان تامین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهشمند است دستور دهید نحوه ثبت‌نام شرکت‌های صنعتی، معدنی و خدماتی در سامانه «ثبت درخواست بیمه بیکاری» در اسرع وقت اعلام شود. رئیس خانه صنعت به دولت پیشنهاد کرده که جهت کاهش بوروکراسی‌های اداری و عدم نیاز به تامین نقدینگی توسط دولت، حقوق سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت شرکت‌ها با حق بیمه ماه‌های آتی پرسنل تهاتر شود.
 • تشکیل کارگروه تامین مالی پروژه‌های منتخب

  شاتا: معاون طرح و برنامه گفت: برای تامین مالی ۴۰ پروژه اصلی و منتخب وزارت صنعت،معدن و تجارت، یک کارگروه ویژه تشکیل می‌شود. سعید زرندی در جلسه با معاونان برنامه‌ریزی سازمان‌های تابعه وزارتخانه افزود: کشور با محدودیت‌های مالی و بودجه‌ای مواجه است و ما بر این اساس باید یک اولویت‌بندی در برنامه‌ها داشته باشیم. وی تاکید کرد: در کنار همه اقدامات و پیگیری‌هایی که برای بخش تولید و تجارت انجام می‌شود، برای ۴۰ پروژه اصلی، یک کارگروه ویژه تشکیل می‌شود که با تمام توان برای تامین مالی آن اقدام شود.
 • صادرات برق افزایش یافت

  خبرگزاری مهر: سخنگوی صنعت برق گفت: صادرات برق به کشورهای همسایه طی سال گذشته به‌طور منظم و مطابق تعهدات ایران انجام شد و نسبت به سال ۹۷ افزایش یافت. مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه باید میزان تلفات شبکه برق کشور به کمتر از ۱۰ درصد برسد، گفت: در حال حاضر موفق شدیم میزان تلفات شبکه توزیع برق را به ۱۰ درصد برسانیم. به این ترتیب می‌توان گفت روند تلفات شبکه برق در سال ۹۸ یک روند کاملاً کاهشی بود که این روند برای سال جاری نیز ادامه خواهد داشت. وی با اشاره به شرایط فعلی جامعه و شیوع ویروس کرونا و لزوم کاهش ترددها توضیح داد: در همین راستا برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم را انجام دادیم تا قرائت کنتورها توسط خود مشترکین از طریق سامانه پیامکی یا استفاده از سایت انجام شود تا از تعدد مراجعه مأمورین قرائت‌کننده کنتورهای برق جلوگیری به عمل‌ آید.
 • تمدید خودکار مجوزهای معدنی تا پایان خرداد ۹۹

  دنیای اقتصاد: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا که بخشی از مسائل مرتبط با بخش معدن را تحت‌الشعاع قرار داده است، معاونت امور معادن و صنایع معدنی، در بخشنامه‌ای از سازمان‌های صمت استان‌ها درخواست کرده است مجوزهای مرتبط به این حوزه اعم از پروانه‌های اکتشاف و پروانه‌های بهره‌برداری را که سررسید آنها پایان سال ۹۸ بوده است را تا پایان خردادماه سال ۹۹ به‌صورت سیستمی تمدید کنند و نیازی به مراجعه حضوری ذی‌نفعان به این سازمان‌ها جهت تمدید مجدد نیست.
 • برندگان تجارت در عصر پاندمی

  دنیای‌اقتصاد: صادرات در جهان در حالی با شیوع ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفته است که به نظر می‌رسد تجارت کالاهای پزشکی از این موضوع مستثنی است. داده‌های سازمان تجارت جهانی (WTO) نشان می‌دهد کل تجارت کالاهای پزشکی که اکنون با نقصان جدی در رابطه با پیشگیری، کنترل، درمان و مراقبت از شیوع ویروس «کووید-۱۹» مواجه شده، در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۹۷ میلیارد دلار بوده است. ارزیابی‌ها حاکی از این است که در عصر پاندمی کشورهای آلمان، سوئیس و آمریکا برندگان تجارت هستند.
 • تولد دوباره دیپلماسی در مسیر اپیدمی مرگ

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
  اپیدمی کرونا بار دیگر به جامعه جهانی ثابت کرد، دومینوی حیات و ممات بشر به‌شدت جدی است. سلامت، آرامش، اقتصاد، رفاه اجتماعی، امنیت شغلی و البته رویکردهای دیپلماسی جهانی در موقعیت‌های بحرانی معنا و همچنین رویکرد بی‌پرده خود را بروز می‌دهند. بهداشت و سلامت جامعه جهانی دیگر در قالب فرد معنا ندارد. امروز سلامت همه شهروندان دهکده جهانی بر یکدیگر اثرگذار است.
 • مطالبه معافیت از اخذ گواهی پرداخت برای اشخاص حقوقی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری درخواست کرد تا معافیت از اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب بدهی مالیاتی تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۹ به اشخاص حقوقی نیز تعمیم داده شود. به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، غلامحسین شافعی در این نامه با تاکید بر اینکه عمده فعالیت‌های تولیدی، صادراتی و اشتغال توسط اشخاص حقوقی انجام می‌شود، درخواست کرده است تا در راستای حمایت از تولید، صادرات و اشتغال، جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و صیانت از بهداشت و سلامت مردم از جمله مدیران و کارمندان بخش‌های دولتی و خصوصی، بند (۴) مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی که به معافیت از اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب بدهی مالیاتی تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۹اختصاص دارد، به اشخاص حقوقی نیز تعمیم داده شود.
 • سیاست جدید برای تنظیم بازار

  دنیای‌اقتصاد: اقدامات جدید تنظیم بازاری در دستور کار قرار گرفت. متولیان تجاری در تازه‌‌ترین گام از مجموع اقدامات خود برای تنظیم بازار ماه رمضان و ماه‌های پیش رو رونمایی کردند. از یک سو مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار از برنامه‌ریزی لازم برای تامین ۲۰۰ هزار تن انواع کالای اساسی از محل ذخایر و واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر داده است و از سوی دیگر وزارت صمت طی بخشنامه‌ای اقدامات انجام شده برای تامین کالاهای اساسی در نوروز۹۹ و ماه‌های آینده را با هدف حفظ آرامش بازار تشریح کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر