آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۵۶

 • نقشه تولید در سایه کرونا

  دنیای اقتصاد: نقشه راه جهش تولید در سایه بحران کرونا ترسیم و رونمایی شد. سیاست گذار «صمت» در یک برنامه تلویزیونی، هفت محور و استراتژی کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت را برای جهش تولید در سال ۹۹ تشریح کرد. طبق اعلام وزیر صمت هفت محور اصلی تعیین شده با ۴۰ برنامه دنبال می‌شود. همزمان با اعلام سیاست‌های هفت گانه «صمت»، سیگنال تجاری هم با هدف افزایش خوداتکایی صنعتی در سال جهش تولید از سوی سیاست گذاران مخابره شد. طبق اعلام متولیان، افزایش حقوق ورودی ۹۵ ردیف تعرفه و ایجاد ۲۳۷ ردیف تعرفه جدید کلید خورده است.
 • آمادگی صنعت پوشاک برای تامین ملزومات سلامت محور

  ایرنا: عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک گفت: فعالان صنعت نساجی و پوشاک می‌توانند به شرط حمایت دولت و در نظر گرفته‌شدن ارزش افزوده کافی در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی، ماسک و لباس گان مورد نیاز کشور را تامین کرده و حتی صادر کنند.
 • عبور لایروبی سدها از مرز ۱۸۰۰ کیلومتر

  خبرگزاری تسنیم: مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: سدهای کشور آمادگی لازم را برای مواجهه با شرایط احتمالی سیلابی در نیمه دوم فروردین و اردیبهشت ماه دارند.
 • کاهش ۳۶ درصدی ورود آب به سدهای کشور

  خبرگزاری مهر: آمار موجود کل آب ورودی به مخازن سدهای کشور ۳۱/ ۳۰ میلیارد مترمکعب است که مقایسه ورودی آب امسال نسبت به سال گذشته، کاهش ۳۶درصدی را نشان می‌دهد.
 • تشکیل ۶ هزار پرونده بازرسی نوروزی در تهران

  خبرگزاری تسنیم: بر اساس آمار سازمان صنعت استان تهران، طی ۱۵ روز ابتدایی سال جدید بیش از ٦هزار پرونده تخلف، نتیجه ۴۹هزار بازرسی در استان تهران است که بیشترین شکایات سامانه ١٢٤از میوه و نان بوده است.
 • ثبت ۸۲ طرح سرمایه‌گذاری خارجی در ۱۱ ماه ۹۸

  خبرگزاری فارس: حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی در ۱۱ ماه سال ۹۸ نسبت به ۱۱ ماه سال ۹۷، حدود ۵/ ۶ درصد کاهش داشته است. در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۷ در مجموع ۶۵ فقره سرمایه‌گذاری خارجی در کشور انجام شده که با افزایش ۲/ ۲۶ درصدی تعداد سرمایه‌گذاری خارجی در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۸ به ۸۲ فقره افزایش یافته است. بر این اساس حجم سرمایه‌گذاری خارجی از ۹۱۴ میلیون دلار در ۱۱ ماه سال ۹۷ با کاهش منفی ۵/ ۶ درصدی به ۷/ ۸۵۴ میلیون دلار در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۸ رسیده است.
 • رشد ۴۰ درصدی تولید فولاد ایران در ۲ ماهه ۲۰۲۰

  خبرگزاری تسنیم: انجمن جهانی آهن و فولاد اعلام کرد تولید فولاد ایران در ۲ ماه نخست سال جاری میلادی با رشد قابل توجه ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به ۵ میلیون و ۶۰۵ هزار تن رسید. انجمن جهانی آهن و فولاد در جدیدترین گزارش خود از رشد قابل توجه ۴۰ درصدی تولید فولاد ایران در ۲ ماه نخست سال جاری میلادی خبر داد.
 • انرژی‌های پاک ناکام می‌مانند؟

  ایسنا: هرچند طبق پیش‌بینی اکونومیست در سال ۲۰۲۰، مصرف جهانی تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی با رشد دو رقمی، ۴۱ درصد افزایش می‌یابد، اما این روزها کرونا بازار این صنعت را نیز خراب کرده، اما با این وجود انرژی‌های پاک با تمام قوا به مبارزه با این ویروس برخاسته‌اند.
 • پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم

  دنیای اقتصاد: مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، از پیش بینی تولید و برداشت ۱۴ میلیون تن گندم در کشور خبر داد. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیارپور اظهار کرد: تا پایان فروردین کشاورزان همه مناطق اقلیم گرم و خشک کشور برداشت را شروع می‌کنند. برداشت گندم در کشور طی ۵/ ۴ ماه به طول می‌انجامد و در خرداد ماه مناطق معتدل و در نیمه دوم مرداد اقلیم سرد برداشت گندم را آغاز می‌کنند.
 • فن بدل به رکود کرونایی

  دنیای اقتصاد: شیوع ویروس کرونا آسیب‌های جدی را پیش روی بنگاه‌ها و واحد‌های تولیدی قرار داده است. در این رابطه این پرسش کلیدی مطرح است که فعالیت‌های مختلف اقتصادی چگونه می‌توانند زیان‌های نشات گرفته از این ویروس را به حداقل برسانند. به عبارتی نحوه واکنش سریع کسب و کارها نسبت به همه‌گیری جهانی کووید ۱۹ چگونه باید باشد؟ چه مسیرهایی برای تعدیل کوتاه‌مدت خسارت‌های ویروس کرونا پیش روی مدیران بنگاه‌ها قرار دارد؟‌ بر اساس پژوهشی که از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده است، کسب و کارها باید در ابتدا نسبت به وضعیت بنگاه خود در بخش‌های مختلف ارزیابی لازم را داشته باشند و با لحاظ کردن متغیرهای مختلف اثرگذار نسبت به اتخاذ راهکارهای عملیاتی اقدام کنند.
 • اثر کرونا بر طرح اقتصادی جاده ابریشم چین

  رضا موسائی
  با توجه به شیوع همه‌گیر بیماری کرونا در سراسر جهان، پاسخگویی به بحران و سلامت عمومی آرزوهای چین را به‌عنوان قدرت بزرگ با چالش روبه‌رو خواهد کرد. همچنین می‌توان گفت که این بیماری مسری ممکن است سیاست‌ خارجی چین را به شدت دچار تحول کند. طرح جاده ابریشم چین یکی از اصلی‌ترین استراتژی‌های سیاست خارجی چین به شمار می‌رود و این دولت تلاش‌های زیادی را برای همکاری با دیگر کشورها برای پیشبرد چنین طرحی داشته است. بیشتر قراردادهای زیرساخت طرح جاده ابریشم به شرکت‌های چینی داده شده است و همچنین بسیاری از پروژه‌ها بیش ‌از حد به نیروی کار و منابع چینی متکی هستند. طرح جاده ابریشم به در دسترس بودن حجم انبوهی از اعتبار ارزان از بانک‌های چینی بستگی دارد.
 • ممنوعیت صادرات ۲۸ کالای پزشکی

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران فهرست جدیدی از اقلام جدید ممنوعه صادراتی را برای مقابله با کرونا به گمرکات سراسر کشور اعلام کرد. این فهرست شامل ۲۸ کالا است. فهرست اقلام پزشکی برای سومین بار طی سه ماه اخیر به روز رسانی شده است.
 • خسارت شیوع کرونا بر صادرات افغانستان

  دنیای اقتصاد: شیوع ویروس کووید-۱۹ روند صادرات افغانستان را متوقف و واردات این کشور را نیز متاثر ساخته است؛ به گونه‌ای که اتاق بازرگانی این کشور از خسارت روزانه ۵/ ۲ میلیون دلاری در مرز با پاکستان خبر می‌دهد. به گزارش «ایرنا» افغانستان به دلیل جنگ‌های چهار دهه گذشته از کشورهای جهان و منطقه عقب مانده و تولیدات غله و مواد غذایی آن به حدی نیست که به کشورهای دیگر صادر کند؛ اما با این وجود برخی میوه‌های تازه، سبزیجات فصلی، مواد معدنی و قالی را صادر می‌کند که در این روزها متوقف شده است.
 • استقبال اصناف از فروش اینترنتی

  دنیای اقتصاد: مسوول جشنواره بهاره مجازی مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، از استقبال خوب اصناف از فروش اینترنتی در جشنواره بهاره خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر