آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۴۶

 • ثبات نسبی امنیت سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: هفتمین سنجش فصلی شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در ایران منتشر شد. رصد امنیت سرمایه‌گذاری در تابستان نسبت به بهار ۹۸ نشان می‌دهد شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در تابستان ۹۸ نسبت به فصل قبل از آن تغییری نداشته است. شاخص کل امنیت سرمایه‌گذاری در تابستان ۹۸ برابر با ۰۷/ ۶ از ۱۰ (۱۰ بدترین حالت) ارزیابی شده است که این شاخص با عدد شاخص بهار در یک سطح قرار دارد. به عبارت دقیق‌تر، وضعیت کلی امنیت سرمایه‌گذاری در تابستان ۹۸ نسبت به فصل قبل از آن از منظر فعالان کسب وکار مشارکت کننده در این مطالعه، درمجموع تغییر خاصی نکرده است.
 • امیدوارانه بکوشیم

  محسن خلیلی رئیس هیات مدیره انجمن مدیران صنایع
  مهم‌ترین سوالی که این روزها در جامعه و در گفت‌وگو و صحبت افراد با هم مطرح می‌شود این است که «آینده چه خواهد شد؟» و «فردا چگونه است؟» بدیهی است هر کس نیز بسته به میزان دانش و تجربه و شناخت خود از اوضاع و احوال، پیش‌بینی‌هایی را عنوان می‌کند. از تیره و یکسره سیاه و نومیدکننده تا سفید سفید و امیدوارانه.
 • سرنوشت ماسک‌های موجود در گمرک

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک ایران در یک برنامه خبری با اشاره به اینکه درحال‌حاضر اقلام ماسک و ضدعفونی‌کننده و دستکش در گمرکات وجود دارند گفت: ماسک‌ها و اقلام بهداشتی موجود در گمرکات در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت قرار می‌گیرد. مهرداد جمالی‌ارونقی به ارائه توضیحاتی درباره روند صادرات ماسک و اقدامات انجام شده از سوی گمرک برای کنترل در این زمینه پرداخت و گفت: صادرات انواع ماسک پزشکی و بهداشتی و مواد ضد عفونی و آب ژاول ممنوع شده است. معاون گمرک ایران با اشاره به اینکه درحال‌حاضر اقلام ماسک و ضدعفونی‌کننده و دستکش در گمرکات وجود دارند، گفت: همه این اقلام صادراتی بودند که باید برگردند. وی در ادامه به ارائه آماری از میزان ماسک و مواد ضدعفونی و دستکش در گمرکات کشور پرداخت.
 • صدور ۵۲ پروانه اکتشاف جدید

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات‌عامل ایمیدرو از شناسایی ۷۶۰ محدوده امیدبخش با انجام اکتشافات جدید طی امسال خبر داد و گفت: امسال به ذخایر جدید سنگ‌آهن، طلا و بوکسیت دست یافتیم.
 • الزامات کسب و کارهای الکترونیکی و خریداران برای مبارزه با کرونا

  دنیای اقتصاد: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی الزامات کسب و کارهای الکترونیکی و خریداران را برای مبارزه با ویروس کرونا اعلام کرد. به گزارش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، با شیوع ویروس کرونا و تشویق افراد به عدم خروج از منزل، مراجعه به مراکز خرید و فروشگاه‌‌ها برای تأمین مایحتاج به حداقل خود رسیده است. در این شرایط، خرید از فروشگاه‌ های(کسب‌ و کارهای) الکترونیکی تبدیل به گزینه‌ای مطلوب شده و تمامی اقشار جامعه به سمت آن گرایش پیدا کرده‌اند.
 • آسیب کرونا بر سرمایه‌گذاری

  دنیای‌اقتصاد: «آنکتاد» از آسیب سرمایه‌گذاری در جهان به‌واسطه شیوع ویروس کرونا خبر داد. ارزیابی‌های این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان نسبت به پیش‌بینی قبلی با کاهش ۵ تا ۱۵درصدی مواجه شود. این امر باعث خواهد شد تنها رشدی ناچیز در جریان سرمایه‌گذاری سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ حاصل شود. به نظر می‌رسد اثرات منفی کروناویروس حتی در آینده وخیم‌تر نیز خواهد شد. تاکنون صنایع خودرویی با ضرر ۴۴درصدی، هواپیمایی با کاهش ۴۲درصدی و انرژی و مواد خام با ضرر ۱۳درصدی بیشترین آسیب را از کروناویروس دیده‌اند.
 • ماموریت بخش‌خصوصی در عصر کرونا

  دنیای اقتصاد: اقدامات بخش‌خصوصی برای کاهش اثرات مخرب اقتصادی و غیراقتصادی ویروس کرونا ادامه دارد. طی روزها و هفته‌های اخیر نمایندگان بخش‌خصوصی و روسای اتاق‌های بازرگانی مجموعه مطالباتی را در رایزنی و گفت‌وگو با مسوولان دولتی مطرح کردند و بخشی از دغدغه‌های خود را که عمدتا به کسب و کارهای کوچک اختصاص داشت، در قالب چند نامه با سیاست‌گذاران مطرح کردند. اکنون در جدیدترین فاز از مجموعه سیاست‌های بخش‌خصوصی در این حوزه، دو اقدام تازه در کانون توجه قرار گرفته است. در یکی از این اقدامات، رئیس اتاق بازرگانی تهران با فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، پیرامون این بیماری، تاثیرات و نحوه مبارزه با آن گفت‌وگو کرده است.
 • سه نامه اصناف به سه دستگاه دولتی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق اصناف تهران از تصمیم جدید جلسه صبح روز گذشته وزارت صمت و بهداشت مبنی بر افزایش تعداد تولیدکنندگان ماسک خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تا پایان هفته تولیدکنندگان جدید، وارد چرخه تولید ماسک می‌شوند.
 • تولید خودجوش روزانه ۳۰ هزار ماسک توسط صنعتگران

  دنیای‌اقتصاد: نایب‌رئیس اتحادیه تولید و صادرات پوشاک با بیان اینکه درحال‌حاضر تولیدکنندگان از نظر تامین پارچه و همچنین تامین منابع مالی برای تولید ماسک با مشکل روبه‌رو هستند، گفت: با این وجود، روزانه حدود ۳۰هزار ماسک در حرکت خودجوش صنعتگران در کشور تولید می‌شود.مجید نامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه هیچ خبری از تامین پارچه برای تولید ماسک از سوی دولت نیست، اظهار کرد: درحال‌حاضر تولید‌کنندگان پوشاک به‌صورت خودجوش درحال تولید ماسک هستند که عمدتا برای مصارف مردمی کاربرد دارد و البته برخی نیز برای مصارف پزشکی قابل استفاده است.وی تصریح کرد: برخی تولید‌کنندگان پارچه، مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان ماسک را تامین کرده‌اند که عمدتا مواد اولیه و دوخت به‌صورت رایگان و توزیع ماسک‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود.
 • برنامه جدید سازمان توسعه تجارت برای صادرکنندگان پیشرو

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران، از اجرایی شدن دستورالعمل حمایت و تشویق صادرکنندگان پیشرو در آینده نزدیک خبر داد. حمید زادبوم در گفت‌وگو با «اکسپورتنا» گفت: هدف از تشکیل این کارگروه، استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی برای حمایت و تشویق صادرکنندگان است.
 • حجم تجارت غیرقانونی جهان ۲/ ۲ تریلیون دلار است

  دنیای اقتصاد: در اولین نشست کشورهای عضو کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد حجم و اندازه تجارت غیرقانونی جهان تقریبا ۲/ ۲ تریلیون دلار یعنی حدود ۳ درصد از حجم اقتصاد جهانی عنوان شد. به گزارش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اولین نشست کشورهای عضو کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) در زمینه تجارت غیرقانونی از جمله قاچاق با حضور نماینده کشورمان در ژنو برگزار شد.
 • جزئیات واردات ماسک با ارز نیمایی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: واردات ماسک و لباس یک بار مصرف با تایید وزارت بهداشت و تخصیص ارز نیمایی امکان‌پذیر است.محمد قبله در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس و در پاسخ به این سوال که واردات ماسک به چه صورت انجام می‌شود، گفت: تایید یا رد ثبت‌سفارش ماسک بر عهده وزارت بهداشت و درمان است و این وزارتخانه براساس موارد موردنظر از جمله کیفیت ماسک وارداتی، در مورد تایید و رد درخواست واردات آن اقدام می‌کند.
 • تاثیر ویروس کرونا بر صادرات

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه صادرات کشور در سایه شیوع ویروس کرونا و سختگیری کشورهای همسایه در پذیرش محموله‌های صادراتی ایران، ۳۰درصد کم شده است گفت: باید کنترل دقیقی بر روی محموله‌های وارداتی هم صورت گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر