آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۴۵

 • نخستین برآورد از خسارات کرونا

  دنیای‌اقتصاد: سازمان ملل متحد نیز نخستین برآورد از خسارات ناشی از ویروس کرونا بر تجارت جهان را منتشر کرد. اقتصاددانان این سازمان اعلام کردند که تنها در ماه فوریه صادرات تولیدات کارخانه‌ای جهان افتی ۵۰ میلیارد دلاری را شاهد بوده است. همچنین سازمان جهانی گردشگری نیز پیش‌بینی‌های خود را از توریسم ۲۰۲۰ تغییر داده و به جای برآورد از رشد تعداد گردشگران جهانی افت دست‌کم یک درصدی را تخمین زده است. خسارت اولیه کرونا در کشورهای توریستی در گزارش سازمان جهانی گردشگری اعلام شده است.
 • فرمول کارآمدی ستادهای ضدکرونا

  دنیای‌اقتصاد: بخش‌خصوصی با هدف ارتقای عملکرد سیاست‌های مبارزه با ویروس کرونا به معاون اول رئیس‌جمهوری نامه نوشت. رئیس اتاق بازرگانی تهران در نامه مزبور خطاب به اسحاق جهانگیری ضمن اشاره به اهمیت مدیریت بحران در شرایط فعلی، خواستار ارتقای سطح ریاست ستادهای استانی مقابله با کرونا از مدیران بخش درمان به استانداران شده است. با شیوع ویروس کرونا و ضرورت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه در برابر همه‌گیری سریع این ویروس از جمله لغو تجمع‌ها و برنامه‌های گروهی ستادهای استانی مقابله با کرونا تشکیل شد که ریاست آن برعهده روسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی گذاشته شد که از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب می‌شوند.
 • تولید ۱۱۲ هزار تن عسل در کشور

  خبرگزاری مهر: مجری طرح توسعه زنبورداری کشور گفت: سال گذشته حدود ۹۰ هزار تن عسل در کشور تولید شد و در سال‌جاری میزان تولید آن به ۱۱۲ هزار تن رسیده است. فرهاد مشیرغفاری اظهار کرد: صنعت زنبورداری کشور برای افق ۱۴۰۴، چشم‌اندازی را در نظر گرفته که پیشرو در بخش کشاورزی، سرآمد در منطقه، رقابت‌پذیر در جهان، بهره‌مند از دانش و فناوری روز، برخوردار از کسب‌وکارهای اقتصادی و کارآمد و عرضه‌کننده محصولات قابل‌اعتماد و ارزش‌آفرین است.
 • جدیدترین تحولات از وضعیت تجارت در مرزها

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین تحولات از وضعیت مرزها پس از شیوع ویروس کرونا در کشور حاکی از آن است که عراق پنج مرز خود را به مدت یک هفته به روی کالاهای ایرانی خواهد بست و از سوی دیگر کشور پاکستان محدودیت‌های اخیر خود را برداشته و مجوز ورود کالاهای ایرانی به خاک خود را صادر کرده است. مرزهای جاده‌ای مربوط به حوزه کشورعراق به غیر از اقلیم کردستان از روز یکشنبه ۱۸ اسفند به مدت یک هفته بسته خواهد شد، اما اقلیم کردستان عراق همچنان باز و کالاهای ایرانی از این مرز صادر می‌شوند.
 • تشدید تدابیر صنعتی ضدکرونایی

  دنیای اقتصاد: پس از بخش خصوصی این بار متولیان دولتی دست به قلم شدند تا بتوانند مسیر دسترسی به ملزومات بهداشتی را در شرایط کنونی تسریع کنند. در این خصوص قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به وزیر کشور خواستار آن شد تا مسوولان مانع جابه‌جایی الکل صنعتی در کشور نشوند و از سوی دیگر معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در نامه‌ای خطاب به مدیران عامل بانک‌های کشور، خواستار تسریع در تامین مالی واحدهای تولید محصولات ضدعفونی کننده شد.
 • چشم‌انداز غلات در ایران و جهان

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد طی دوره مورد بررسی (۲۰۲۸-۲۰۱۹)، میزان تولید غلات جهان با افزایش همراه می‌شود که حدود نیمی از این افزایش ناشی از رشد تولید ذرت خواهد بود. طبق پیش‌بینی‌ها در ایران نیز تولید غلات طی این مدت افزایش خواهد یافت؛ اما عمده این افزایش مربوط به گندم خواهد بود.
 • نقش زنان در توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط

  زهرا شکرچیان/ عضو انجمن جوانان کارآفرین استان تهران
  کتاب خانم «شلی لاندبرگ» که اخیرا با عنوان «زنان در علم اقتصاد» چاپ شد، نشان می‌دهد زنان در عرصه دانشگاهی علم اقتصاد نیز نابرابری‌های مختلفی را متحمل می‌شوند. اگرچه طی چند دهه گذشته بین ۳۰ تا ۳۵ درصد فارغ‌التحصیلان علم اقتصاد در آمریکا و اروپا را زنان تشکیل می‌داده‌اند‏، اما تعداد بسیار اندکی از آنها در این حرفه‌ به مقامات بالای اقتصادی می‌رسند. کتاب «لاندبرگ» عرصه‌های متعددی از نابرابری را به لحاظ رفتاری و نهادی چه در حوزه مجلات علمی و سمینارها و چه در شبکه‌های دانشگاهی در مقابل زنان آشکار می‌کند. زنان چه در عرصه دانش اقتصادی و چه در عرصه کارآفرینی امروزه متحمل نابرابری‌هایی هستند که رفع آنها بیش از همه نیازمند مداخله دولت در عرصه تنظیم و اجرای صحیح و موثر مقررات است. متن حاضر به قسمت دوم یعنی کارآفرینی پرداخته و نقش زنجیره ارزش جهانی و بخش تجارت خارجی کشور در بهبود شرایط زنان در عرصه اقتصادی را مورد تاکید قرار داده است.
 • تشکیل ستاد اطلاع‌رسانی درخصوص وضعیت مرزها

  دنیای‌‌اقتصاد: رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه این سازمان و تمامی دفاتر آن، به‌صورت روزانه مرزهای خروجی کشور را رصد می‌کنند،گفت: به منظور اطلاع‌رسانی به تجار و بازرگانان درخصوص وضعیت مرزها قبل از حمل کالاهای صادراتی، ستادی با حضور تشکل‌ها و اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی ایران شکل گرفته است. به گزارش اکسپورتنا، حمید زادبوم با اشاره به تشکیل ستاد رفع موانع تجاری در شرایط شیوع ویروس کرونا در سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: تمامی دفاتر سازمان با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور به‌صورت لحظه‌ای از شرایط مرزها مطلع شده و ضمن اطلاع‌رسانی به مراجع ذی‌ربط نسبت به رفع مشکلات ایجاد شده از طریق رایزنی با مقامات وزارت خارجه اقدام می‌کنند. دبیر کارگروه توسعه صادرات، همچنین دغدغه‌های صادرکنندگان به‌ویژه در حوزه کالاهای فسادپذیر را بجا دانست و افزود: به‌منظور اطلاع‌رسانی به تجار و بازرگانان درخصوص وضعیت مرزها قبل از حمل کالاهای صادراتی، ستادی با حضور تشکل‌ها و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران شکل گرفته است.
 • کرونا، قیمت مواد غذایی را کاهش داد

  دنیای‌اقتصاد: سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)، در جدیدترین گزارش خود از وضعیت قیمت مواد غذایی جهان اعلام کرد که در ماه فوریه برای نخستین بار طی ۴ ماه گذشته قیمت مواد غذایی دستخوش کاهش شد. یکی از عوامل اصلی این کاهش، نگرانی از افت تقاضای جهانی برای روغن نباتی به واسطه شیوع ویرس کووید-۱۹ است.
 • برترین تولیدکنندگان سیمان جهان

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد تولید جهانی سیمان در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن رسیده است. فهرست برترین تولیدکنندگان این محصول حاکی است، ایران به دلیل کاهش تولید ترکیه، جایگاه هفتم جهانی را در اختیار گرفته است.

بیشتر