آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۴۲

 • جانشین چین در عصر کرونا

  دنیای اقتصاد: قطب اقتصادی جدیدی در جهان با شیوع کرونا در حال شکل‌گیری است. «فوربس» می‌گوید کرونا موجب افول سلطه اقتصادی چین و از دست رفتن موقعیت برتر این کشور در عرصه تولید جهانی شده است. به نوشته «فوربس» آثار کابوس کرونا الزاما محدود به آسیب‌های اقتصادی کوتاه‌مدت نیست، بلکه چالش‌های بلندمدتی است که برای زنجیره عرضه ایجاد می‌شود که آثار این اختلالات شدید در سراسر بخش‌های خودروسازی، الکترونیک، زنجیره عرضه دارو در جهان و... در ماه‌های آتی احساس می‌شود. کرونا موجب شده فعالیت اقتصادی در کشور چین مقرون به‌صرفه نباشد و این کشور دیگر نمی‌تواند موقعیت خود را به‌عنوان تولیدکننده ارزان جهان حفظ کند. نااطمینانی شرکت‌ها به‌واسطه جنگ تعرفه‌ها نیز چالش دیگری است؛ به‌طوری‌که نگرانی‌ها پیرامون شکست چین و آمریکا در نهایی‌سازی فاز دوم توافق تجاری، شرکت‌های فعال در چین را مضطرب کرده است. بر این اساس، انتخاب کشور یا کشورهای جدید برای کسب‌وکارها آسان نخواهد بود؛ چراکه تاکنون هیچ کشوری در سطح جهان ساختار و مجموعه لجستیکی چین را نداشته و تنها تعداد معدودی از کشورها نرخ مالیاتی پایینی به اندازه چین دارند. با این حال، «فوربس» معتقد است یک کشور می‌تواند جانشین چین در عصر کرونا شود.
 • آخرین کشفیات مواد بهداشتی در تهران

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان صنعت استان تهران از ٦ فقره تخلف طی یک هفته اخیر در استان خبر داد و گفت: مجموعا بیش از ١٥٣ هزار ماسک و ۲۲۵۰ لیتر مواد ضدعفونی‌کننده بهداشتی احتکار شده کشف شده است.
 • صدور ۱۰۸ پروانه جدید برای تولید ضدعفونی‌کننده‌ها

  خبرگزاری فارس: عضو هیات مدیره انجمن صنایع شوینده از صدور ۱۰۸ پروانه جدید برای تولید محصولات ضدعفونی‌کننده در کارخانه‌های تولید مواد شوینده خبر داد و گفت: طی چند روز آینده مشکل کمبود ژل ضدعفونی‌ کاملا برطرف می‌شود.
 • ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته برای عودت محموله‌های صادراتی ژل و الکل

  خبرگزاری مهر: قائم‌مقام وزیر صنعت از ارائه ضرب‌الاجل ۷۲ساعته به صاحبان محموله‌های صادراتی ژل و الکل برای ترخیص و توزیع در داخل خبر داد و گفت: توزیع این اقلام باید در چارچوب ضوابط وزارت بهداشت صورت گیرد. به گفته حسین مدرس خیابانی، بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته با گمرک، تمامی محموله‌های صادراتی ژل و الکل که در گمرکات کشور موجود هستند باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت آینده از گمرک ترخیص شده و در چارچوب ضوابط سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، توزیع شوند؛ در غیر این‌صورت این محموله‌ها ضبط و در اختیار دولت قرار می‌گیرند. قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: عدم ترخیص محموله‌های صادراتی ماسک، ژل و الکل از گمرکات به منزله احتکار و امتناع از عرضه تلقی شده و باید به درون کشور برگشت داده شوند.
 • دعوت برای پیوستن به «پویش نفس»

  دنیای اقتصاد: پویش فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای عبور از بحران کرونا با عنوان «پویش نفس» آغاز به‌کار کرد. این پویش که با حمایت و همراهی اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور و تشکل‌های بخش خصوصی آغاز به‌کار کرده، تلاش دارد برای هماهنگی فعالیت‌های بخش خصوصی در مقابله با همه‌گیری‌ ویروس کووید-۱۹ اقدام کند. طبق بیانیه منتشر شده از سوی پویش نفس، کارگروه‌های هفت‌گانه این پویش به‌صورت مجازی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و طی روزهای آینده گزارش تصمیم‌های آنها منتشر خواهد شد.
 • گرانیگاه صادرات در ابتدای زمستان

  دنیای‌اقتصاد: بررسی تحولات تجاری در ابتدای زمستان نشان می‌دهد که اگرچه در سال‌های گذشته کالاهای با پایه نفتی سرلیست کالاهای صادراتی بودند، اما شرایط ایجاد شده، ‌معادلات قبل را به هم زده است. بیشترین افت صادرات در ۱۰ ماه منتهی به دی امسال از آن میعانات گازی است. در ازای آن بیشترین رشد و ارزش صادرات به گروه صنعت تعلق دارد. از این رو، به نظر می‌رسد گرانیگاه صادرات تغییر کرده است. علاوه بر این با توجه به گزارش سازمان توسعه تجارت، پس از فعال‌سازی قرارداد تجارت ترجیحی با اوراسیا، صادرات به این گروه اقتصادی با افزایش چشمگیری روبه‌رو بوده است.
 • پیشنهاد بخش‌خصوصی برای رفع آسیب‌های کرونا

  دنیای‌اقتصاد: پیشنهادهای بخش‌خصوصی برای مقابله و تعدیل آسیب‌های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا ارائه شد. طی روزهای گذشته و پس از شیوع این ویروس در کشور بسیاری از فعالیت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک و خرد با مخاطراتی مواجه شدند که اکنون باعث بروز نگرانی‌هایی برای ادامه فعالیت این گروه از بنگاه‌ها شده است. بر این اساس بسیاری از فعالان در آستانه شب عید با معضل کمبود تقاضا روبه‌رو شده‌اند و در صورت تداوم این شرایط طی روزها و هفته‌های آینده مشکلات دیگری مانند چک‌های برگشتی و بازپرداخت وام‌های بانکی را تجربه خواهند کرد.
 • فراز و فرودهای یک توافق تجاری

  دنیای‌اقتصاد: روز دوشنبه، بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلستان هشدار داد که در مذاکرات تجاری پیش ‌روی کشورش با آمریکا، چانه‌زنی سختی خواهد داشت. هدف بریتانیا برای توافق تجاری مستقل خود با آمریکا پس از برگزیت، بخشی مهم از استراتژی این کشور برای احیای ساختار اقتصادی آن و ایفای نقشی جدید در سطح جهان تلقی می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر