آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۳۷

 • رایزنی برای مهار تب خرید

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان دولت و اصناف در نشستی مشترک برای مهار تب خرید رایزنی کردند. ارزیابی‌ها از سطح بازار حکایت از رفتار هیجانی مردم برای خرید کالاهای خاص همزمان با شیوع ویروس کرونا دارد. بر این اساس متولیان صنعتی به تولیدکنندگان مواد شوینده، بهداشتی و ضدعفونی‌کننده ماموریت دادند که با حداکثر ظرفیت و به‌صورت شبانه روزی و سه شیفته فعالیت کنند. مقامات وزارت صمت همچنین از ذخیره‌سازی مطلوب بخش عمده‌ای از کالاهای مورد نیاز مردم خبر داده که بدون محدودیت به استان‌ها و شبکه‌های توزیع مطمئن ارائه خواهد شد.
 • کارنامه استانی دو وام تولید

  دنیای اقتصاد: کارنامه بانکی دو وام تولید در ۱۰ماه منتهی به دی امسال ارزیابی شد. آمارهای وزارت صمت از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان دی امسال نشان می‌دهد از مجموع ۱۴ هزار و ۳۳۶ فقره درخواست ثبت‌شده برای وام تولید، برای ۱۹ هزار و ۹۱۱ فقره درخواست تسهیلات پرداخت شده است. طبق اعلام وزارت صمت، بیشتر بودن تعداد پرداختی‌‌های بانک در فرآیند رونق نسبت به تعداد معرفی‌شدگان، ناشی از پرداخت بانک به معرفی‌شدگان سال قبل است. مطابق بررسی‌ها بالاترین تعداد تسهیلات پرداختی به ترتیب به سه استان «مرکزی»، «مازندران» و «گیلان» اختصاص داشته است.
 • ریسک عرضه سیگار قاچاق افزایش یافت

  خبرگزاری فارس: سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: با اجرای طرح رهگیری سیگارت، ریسک عرضه سیگار قاچاق افزایش و رصد‌پذیر کردن کلیه فرآیندهای تولید تا عرضه فراهم می‌شود. حمیدرضا دهقانی‌نیا گفت: طرح رهگیری سیگارت، براساس ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر بستر سامانه‌های حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا می‌شود و با اجرای این طرح امکان رصد سیگار قاچاق از غیر قاچاق فراهم می‌شود. سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: با اجرای طرح رهگیری سیگارت، ریسک عرضه سیگار قاچاق افزایش و رصدپذیر کردن کلیه فرآیندهای تولید، حمل‌ونقل و انبار سیگار فراهم می‌شود و با ابزار شناسه کالا و رهگیری امکان‌سنجی و اصالت‌سنجی کالاهای دخانی فراهم می‌شود و در مجموع امکان رهگیری مالکیتی و مکانی محقق می‌شود. وی در مورد اهداف اجرای طرح رهگیری سیگارت بیان کرد: کلیه فرآیندها در زنجیره شفاف می‌شود و ریسک عرضه کالای قاچاق در حوزه سیگارت افزایش می‌یابد. دهقانی‌نیا بیان کرد: همچنین برای بازرسان و مصرف‌کنندگان این امکان فراهم می‌شود که سیگار قاچاق از غیرقاچاق تشخیص داده شود.
 • هشدار وزارت جهادکشاورزی درباره احتمال وقوع سیلاب

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی درباره وقوع سیل در روزهای آینده هشدار داد و از روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها خواست تمهیدات لازم را بیندیشند. به‌گزارش خبرگزاری مهر، محمد موسوی، در نامه‌ای به روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های کشور درباره وقوع سیل طی چهار روز آینده هشدار داد و از آنان خواست تمهیدات لازم را در این زمینه در نظر بگیرند. در متن این نامه آمده است: براساس اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور مبنی بر ورود سامانه‌های بارشی جدید از روز دوشنبه و کاهش ناگهانی دما (تا ۱۵ درجه) از روز سه‌شنبه تا روز شنبه (۱۰ اسفند) و احتمال وقوع سیلاب، تگرگ، توفان، سرمازدگی و یخ‌زدگی در بسیاری از استان‌های کشور و احتمال بروز خسارت به زیر بخش‌های مختلف کشاورزی، ضروری است در چارچوب نظام مدیریت بحران کشور، ضمن اطلاع‌رسانی و هشدار به موقع به کلیه بهره‌برداران بخش کشاورزی، با بهره‌گیری از ظرفیت استانی، تمهیدات لازم و به موقع برای انجام اقدامات پیشگیری، آمادگی و مقابله با این پدیده به عمل آورده و گزارش اقدامات و خسارات احتمالی به‌طور مستمر به این دفتر ارسال شود.
 • ابلاغ آماده‌باش حداکثری در بخش برق

  دنیای اقتصاد: سخنگوی صنعت برق از آمادگی تمام گروه‌های عملیاتی و فنی برای مقابله با حوادث احتمالی در شرایط نامساعد جوی یا بحران‌های طبیعی از جمله سیل و بارش برف خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، مصطفی رجبی‌مشهدی با اشاره به هشدارهای سازمان هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید باران و برف در برخی نقاط کشور، از آمادگی تمام اکیپ‌های عملیاتی و فنی برای مقابله با این شرایط و رفع مشکلات احتمالی در صورت وقوع مشکلات در شبکه‌های برق خبر داد.
 • چرخه معیوب نظام توزیع ایران

  دنیای‌اقتصاد: ساماندهی لجستیک تجاری در ایران موضوعی است که اگرچه طرح آن جدید نیست اما چندان موردتوجه متولیان امر قرار نگرفته است. اما به گفته کارشناسان، منشأ مشکلات لجستیک در ایران، نبود نظام توزیع مناسب است. در ایران عواملی بر چالش‌های عملکرد بخش توزیع تاثیرگذار است که هزینه‌های این بخش را افزایش داده است. براساس گزارشی که از سوی موسسه پژوهش و مطالعات بازرگانی در نشست سه کمیسیون اتاق بازرگانی تهران ارائه شده، سهم حمل‌ونقل از قیمت تمام‌شده کالای نهایی در ایران ۱۲درصد بوده که این سهم در جهان حدود ۶ درصد است.
 • سازوکار تامین گوشت برای شب عید

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد برای تنظیم بازار شب عید، ۱۰ هزار تن گوشت قرمز در قالب طرح معیشتی و ۱۰ هزار تن از این محصول هم برای مصرف عموم به بازار عرضه می‌شود. به گزارش صداوسیما، حسن عباسی‌معروفان افزود: گوشت قرمز وارداتی برای تنظیم بازار شب عید به دو صورت به بازار تزریق می‌شود؛ نخست در قالب طرح معیشتی به ازای هر کیلوگرم ۴۰ هزار تومان که از طریق فروشگاه‌ها برای مشمولان طرح یعنی افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد توزیع می‌شود.
 • جزئیات رایزنی تجاری ایران و پاکستان

  دنیای‌اقتصاد: هیات اعزامی اتاق تهران که به سرپرستی مسعود خوانساری به همسایه شرقی (پاکستان) سفر کرده ‌است، قصد دارد طی دیدار و گفت‌و‌گو با صاحبان تجارت و کسب‌و‌کار کراچی و لاهور و نیز مقامات دولتی پاکستان در حوزه‌های اقتصادی، موانع و چالش‌هایی که بر سر راه تجارت دو کشور وجود دارد، شناسایی و طی مذاکره مستقیم با دست‌اندرکاران اقتصاد و تجارت این کشور، علاوه بر ارائه پیشنهادهای عملیاتی برای رفع این موانع، با دیدگاه طرف‌های خود نیز آشنا شود. به گزارش اتاق تهران، هیات مذاکره‌کننده ایران در نخستین دیدار خود، همراه با سرکنسول و رایزن بازرگانی ایران در کراچی نشست گفت‌و‌گو با طارق رفیع، بنیان‌گذار و مالک هلدینگ SIDDIQ SONS و یکی از کارآفرینان مطرح پاکستان پیرامون بررسی چالش‌های تجاری دو کشور را برگزار کرد.
 • موافقت وزارت صمت با تمدید خودکار کارت‌های بازرگانی تا ۲۹ فروردین ۱۳۹۹

  دنیای‌اقتصاد: اتاق ایران طی نامه‌ای خطاب به قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی درخواست کرد با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و به‌منظور اجتناب از حضور غیرضروری فعالان اقتصادی در محل اتاق‌های سراسر کشور، اعتبار کارت‌های بازرگانی سراسر کشور که تاریخ انقضای آنها از ۵ اسفند لغایت ۲۹ اسفند ۹۸ است، تا ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ به طور خودکار و بدون نیاز به ارائه مدرک یا مراجعه حضوری متقاضی، تمدید شود. پیرو این نامه، حسین مدرس‌خیابانی، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی خطاب به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت تمامی استان‌های کشور اعلام کرد کلیه کارت‌های بازرگانی که تاریخ انقضای آنها از ۵ لغایت ۲۹ اسفند ۹۸ است، طبق درخواست اتاق ایران تا پایان فروردین ۱۳۹۹ به صورت خودکار، تمدید و دارای اعتبار شوند.
 • تداوم توقف فعالیت گمرک زرباطیه عراق

  دنیای‌اقتصاد: سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با ارسال نامه‌ای به ادارات راهداری استان‌ها از تداوم توقف فعالیت پایانه مرزی زرباطیه (مقابل پایانه مرزی مهران) خبر داد و از اتاق‌های بازرگانی، انجمن‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقل خواست در اسرع وقت برای تعیین تکلیف ناوگان حاضر در مرز مهران تدابیری اتخاذ کنند. در این ابلاغیه تصریح شده است که فعالیت گمرک پایانه زرباطیه از ۲۶ بهمن‌ماه متوقف شده و تعداد زیادی از ناوگان ایرانی حامل کالاهای صادراتی در پایانه مرزی و بازارچه مرزی مهران بلاتکلیف و متوقف مانده‌اند. طبق گزارش مدیریت پایانه مرزی مهران، از روز اول طرف عراقی برای ازسرگیری هر چه سریع‌تر فعالیت گمرک زرباطیه قول مساعد داده اما تاکنون این امر تحقق نیافته است. پیرو ابلاغ سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به ادارات استان‌ها، اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تهران نیز با ارسال نامه‌ای به اتاق ایران و انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران ضمن اعلام توقف فعالیت پایانه مرزی زرباطیه از اتاق‌های بازرگانی، انجمن‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقل درخواست کرده است سریعا برای تعیین تکلیف ناوگان حاضر در مرز مهران تدابیری اتخاذ کنند. در این نامه درخواست شده است اتاق‌های بازرگانی، انجمن‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقل، از این به بعد پیش از بارگیری کالا و اعزام ناوگان به مقصد عراق و سایر مقاصد خارجی، از شرایط مرز، وضعیت خروج و مقصد کالا اطمینان حاصل کرده و سپس نسبت به ارسال ناوگان اقدام کنند.
 • ابلاغ دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا به فرودگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا از سوی رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به همه فرودگاه‌ها ابلاغ شده است تا در این راستا اقدامات لازم را انجام دهند. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، از آنجا که فرودگاه‌ها محل انتخاب و تردد بخشی از مسافران به شهرها و کشورهای دیگر هستند، ضروری است فرآیند اعزام و پذیرش آنان نیز با ملاحظات بهداشتی صورت گیرد. بر این اساس در فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، روزانه ترمینال‌ها و سالن‌های عمومی طبق دستورالعمل وزارت بهداشت ضدعفونی می‌شوند. همچنین تمام امکانات و تجهیزات ترمینالی که به نوعی با مسافر و کارکنان در ارتباط هستند، هر دو ساعت یکبار با نظارت مستمر ضدعفونی می‌شوند. این نظارت به‌طور ویژه بر رستوران‌ها و فروشگاه‌های مستقر در ترمینال‌های فرودگاه نیز اعمال می‌شود. از اقدام‌های دیگر مذاکره با بهداشت منطقه غرب تهران برای برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه پرسنل است که از دیروز ششم اسفندماه برای کارکنان تسهیلات فرودگاهی برگزار می‌شود. آگاهی بخشی به مسافران از طریق نصب بنر در ترمینال‌ها از دیگر اقداماتی است که در فرودگاه مهرآباد انجام شده است. علاوه بر مواردی که عنوان شد، بخش مهمی از این اقدام‌ها توسط شرکت‌های هواپیمایی باید انجام شود و در این راستا موظفند بعد از هر پرواز و قبل از مسافرگیری هواپیماها را ضدعفونی کنند.
 • آخرین وضعیت مرزهای ایران و جمهوری‌آذربایجان

  خبرگزاری مهر: رایزن اقتصادی ایران در جمهوری‌آذربایجان درباره آخرین وضعیت مرزهای دو کشور و همچنین وضعیت پروازها اظهار کرد: حسب اعلام مقامات مسوول در جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان، تردد مسافر از مرز بیله‌سوار و آستارا همچنان صورت می‌گیرد. جواد مهاجری با اشاره به اینکه مسافرت آذری‌ها به ایران کم شده است، ادامه داد: دلیل اصلی این کاهش مسافرت، اعمال محدودیت از طرف دولت جمهوری‌آذربایجان برای تجارت چمدانی و توصیه‌های مسافرتی آنها به اتباع خود نسبت به سفر به ایران بوده است. رایزن اقتصادی ایران در باکو گفت: پیش‌بینی می‌شود چنانچه ممنوعیتی هم برای تردد اعمال شود، اتباع آذربایجانی داخل ایران و اتباع ایرانی داخل در کشور آذربایجان برای بازگشت به موطن خود از گذرگاه‌های مذکور مشکلی نداشته باشند. مهاجری با تاکید بر اهمیت مرز آستارا برای صادرات کالا به روسیه و به‌طور کلی منطقه اوراسیا، افزود: تردد کامیون‌ها و تریلرهای حامل محموله‌های تجاری هم برای ورود به کشور جمهوری‌آذربایجان و بالعکس محدودیتی ندارند. اگرچه عملیات ضدعفونی روی آنها موجب کندی ترددها شده است. وی عنوان کرد: درخصوص انجام پروازها از تهران و تبریز به باکو نیز ممنوعیتی ایجاد نشده و «آذال» نیز اعلام کرده است که پروازهای خود را لغو نمی‌کند. وی اضافه کرد: وضعیت برای تردد به جمهوری خودمختار نخجوان هم بر همین منوال است و جز اعمال کنترل‌های پیشگیرانه و بهداشتی، تغییری صورت نگرفته است.
 • قاچاق سوخت کنترل می‌شود

  دنیای اقتصاد: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق با بیان اینکه در بحث سوخت اتفاق بزرگی افتاده است، گفت: در دو سال و نیم گذشته نزدیک به ۹ میلیارد لیتر صرفه‌جویی از مسیر سوخت داشتیم. سامانه‌هایی را در وزارت نفت و دستگاه‌های مرتبط با تامین و توزیع سوخت، راه‌اندازی کردیم که امکان قاچاق را کاهش می‌دهد. این مساله نشان می‌دهد هم در وزارت نفت و دستگاه‌های مرتبط با هدایت ستاد در جهت نظم بخشی به بحث سوخت توفیقات خوبی حاصل شده است. علی مویدی خرم‌آبادی گفت:‌البته بخش کوچکی خروج سوخت داریم که با تکمیل سامانه‌ها و نهایی شدن اقداماتی که در جدار مرز انجام می‌دهیم، به حداقل خواهد رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر