آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۳۱

 • گلایه دو طرفه از بوروکراسی تجاری

  دنیای‌اقتصاد: فعالان اقتصادی در نشستی مشترک با رئیس کل گمرک چالش‌های تجارت خارجی را بررسی کردند. نکته قابل توجه این نشست این بود که دو طرف از بوروکراسی پیچیده اداری و دست‌اندازها گلایه داشتند. رئیس کل گمرک از یکسو به تعدد قوانین و مقررات گمرکی اشاره کرد و تسلط بر آن را نیازمند پست دکترا دانست و از سوی دیگر به دخالت بیش از ۲۰سازمان در امور تجاری انتقاد کرد. در عین حال بخش خصوصی نیز سیاست‌های تجاری کشور و تغییرات خلق‌الساعه آن را مورد نقد قرار داد.
 • صادرات محصولات فولادی مشروط شد

  خبرگزاری مهر: سخنگوی ستاد تنظیم بازار گفت: صادرات انواع محصولات فولادی از گمرک، پس از این با مجوز معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت صورت خواهد گرفت. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا کلامی در حاشیه نشست تنظیم بازار گفت: با توجه به تولید بیش از ۲۵ میلیون تن انواع فولاد در کشور و ضرورت‌های تامین نیاز داخل، در جلسه تنظیم بازار مقرر شد، صادرات انواع محصولات فولادی پس از این توسط گمرک، فقط با مجوز معاونت امور معادن و صنایع معدنی صورت پذیرد. وی ادامه داد: این به آن معناست در صورتی که واحدهای تولیدی نیاز داخل را به هر میزان که تقاضا وجود دارد، تامین کنند؛ معاونت امور معادن و صنایع معدنی با توجه به عملکرد واحدهای فولادی اجازه صادرات را هم به آنها خواهد داد. کلامی ادامه داد: اما اگر کسی تعهد عرضه را رعایت نکند از ابزار صادراتی برای مدیریت بازار استفاده خواهد شد.
 • افتتاح ۲۹ فروشگاه جدید رفاه

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با دهه فجر جشن افتتاح ۲۹ فروشگاه نسل جدید رفاه در ۱۰ شهر کشور برگزار شد. تعدادی از این فروشگاه‌ها تازه تاسیس بودند و تعدادی نیز با انجام بازسازی دوباره بازگشایی شدند که به دسته‌های فروشگاه‌های اکسپرس،‌ هایپر، اکسترا و فروشگاه‌های نمایندگی (رفاه مارکت) تقسیم می‌شوند.
 • پاسخ به دغدغه‌های مالیاتی ۹۹

  دنیای اقتصاد: سیاست جدید مالیاتی دولت برای فعالان اقتصادی اعلام شد. وزیر اقتصاد با حضور در جمع نمایندگان بخش خصوصی، به دغدغه‌های مالیاتی فعالان این بخش برای سال آینده پاسخ داد. طی ماه‌های اخیر مدیران بنگاه‌های تولیدی اعتراض‌هایی را درخصوص برنامه‌های دولت در حوزه مالیات مطرح کردند. به باور آنها، سیاست‌های مالیاتی دولت برای سال ۹۹ به گونه‌ای طراحی شده است که عمده فشار آن به بخش خصوصی واقعی وارد خواهد شد. اما در جدیدترین اظهارنظر در این‌خصوص، وزیر اقتصاد موضع دولت را درخصوص مالیات‌ستانی از بخش خصوصی شفاف کرد.
 • چشم‌انداز نامساعد تجارت جهان

  دنیای اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» در جدید‌ترین گزارش خود اعلام کرده است رشد تجارت کالایی جهان احتمالا در سال ۲۰۲۰ ضعیف باقی خواهد ماند. بر اساس گزارش این سازمان مستقر در ژنو تازه‌ترین شاخص اندازه‌گیر تجارت کالایی جهان از مقدار ۶/ ۹۶ واحدی ماه نوامبر به سطح ۵/ ۹۵ واحد کاهش یافته است. این شاخص، اطلاعاتی به روز از وضعیت تجارت کالایی جهان نسبت به روندهای اخیر ارائه می‌کند و مقدار کمتر از ۱۰۰ آن نشان می‌دهد رشد تجارت عملکردی پایین‌تر از روند میان‌مدت خواهد داشت. بنابراین بر اساس این مقادیر رشد حجم تجارت جهان در اوایل سال ۲۰۲۰ همچنان ضعیف باقی خواهد ماند. به‌علاوه با توجه به اینکه تحولات اخیر همچون شیوع ویروس کرونا در چین در اندازه‌گیری شاخص فعلی لحاظ نشده است، می‌توان انتظار داشت در ادامه چشم‌انداز تجارت کالایی جهان وخیم‌تر نیز شود.
 • مدیریت واردات متناسب با ساخت داخل

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در هفدهمین جشنواره «تولید ملی - افتخار ملی» گفت: در شرایط حاضر و جنگ اقتصادی که به کشورمان تحمیل شده است و همچنین شرایط خاص تحریم‌ها اصلی‌ترین روش مقابله با تحریم‌ها اعتماد به فعالان بخش خصوصی است؛ چراکه ما در عمل و با توان تولید‌کنندگان می‌توانیم از شرایط کنونی عبور کنیم. به گفته رضا رحمانی، برای تسهیل امور در همه زمینه‌ها و جوانب نگاه نخست ما به وظایف و شرح خدمات وزارت صمت و خانواده صمت است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر