آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۷۶

 • طرح ایرانی برای کریدور آسیایی

  دنیای اقتصاد: نقشه جدید جغرافیایی برای توسعه مناسبات تجاری ایران تعریف شد. براساس همکاری‌های تعریف شده، کشورهای آسیای‌میانه و همسایگان شمالی هدف تازه ایران برای افزایش و بهبود مبادلات و مناسبات تجاری - اقتصادی هستند. در این مسیر، پیگیری طرح کریدور پنج جانبه با محوریت «ایران»، «قزاقستان»، «ازبکستان»، «ترکمنستان» و «عمان» در دستور کار مقامات تجاری کشور قرار گرفته است. در این راستا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر اخیر خود به تاشکند، پایتخت ازبکستان جزئیات این برنامه همکاری را در مذاکره با مسوولان دولتی این کشور اعلام کرد.
 • فروکش جنگ تجاری در جهان؟

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین خبرها از فروکش کردن جنگ تجاری در جهان حکایت دارد. بر اساس اعلام منابع مطلع در کاخ سفید، آمریکا برنامه خود را برای توافق تجاری اولیه با کشور چین تنظیم کرده است. بر این اساس، آمریکا اعمال تعرفه ۱۰درصدی بر ۱۶۰میلیارد دلار از واردات چین را که قرار بود فردا (۱۵دسامبر)، به اجرا گذاشته شود به تعویق خواهد انداخت. از سوی دیگر، برخی از تعرفه‌های وضع شده طی ۱۸ماه گذشته را لغو خواهد کرد. در مقابل پکن تضمین می‌کند خرید خود از محصولات کشاورزی آمریکا را افزایش دهد.
 • تجارب جهانی در مدیریت منابع آب زیرزمینی

  دنیای اقتصاد: استفاده از منابع زیر‌زمینی به‌صورت غیرمجاز یکی از چالش‌هایی است که بسیاری از کشورها را درگیر خود کرده و به همین منظور در دنیا قوانین مختلفی برای عبور از این چالش در نظر گرفته شده است. در ایران نیز قوانین بازدارنده بسیاری در این خصوص تدوین شده است، اما این قوانین نتوانسته چندان اثرگذار باشد و استفاده از منابع زیر‌زمینی در حال حاضر به یکی از معضلات بزرگ در کشور بدل شده است.
 • نگاهی به طرح جامع فولاد کشور

  ساغر باباحیدری مدیر گروه مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین‌المللی فولادتکنیک
  براساس داده‌های منتشر شده در آخرین جدول داده – ستاده کشور و محاسبات انجام شده، ایجاد تقاضای نهایی در بخش فلزات اساسی به‌ویژه فولاد، در مقایسه با سایر صنایع، تاثیر بسیار قابل‌توجهی بر ایجاد ارزش افزوده در صنایع پایین‌دستی خود بر جای می‌گذارد و این بخش از انگیزانندگی بالایی بر فعالیت‌های پایین‌دست خود برخوردار است.
 • افزایش ۱۲۰ درصدی صادرات برق

  ایسنا: مدیر عامل شرکت توانیر گفت: میزان صادرات برق در کشور نسبت به گذشته افزایش داشته، به‌گونه‌ای که در سال ۱۳۹۸ شاهد افزایش ۱۲۰ درصدی رشد خالص صادرات برق هستیم.
 • راه اندازی آزمایشگاه مرجع برنج چای و زیتون در گیلان

  ایسنا: رئیس سازمان ملی استاندارد با تاکید بر لزوم راه اندازی آزمایشگاه دائمی چای در لاهیجان، خاطرنشان کرد: سازمان ملی استاندارد آمادگی دارد با همکاری استانداری و بخش خصوصی سه آزمایشگاه مرجع برنج در رشت، چای در لاهیجان و زیتون در رودبار را راه اندازی کند. نیره پیروزبخت در مراسم بهره برداری از اداره استاندارد لاهیجان، سلامت و ایمنی را خط قرمز سازمان ملی استاندارد دانست و اظهار کرد: امروز اهمیت استاندارد برای همگان روشن است و جامعه نسبت به آن آگاهی دارد.
 • تدوین سازوکار واگذاری نیروگاه‌ها به بخش خصوصی

  خبرگزاری فارس: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اینکه سازمان خصوصی‌سازی در حال پیگیری موضوع واگذاری نیروگاه برق به بخش خصوصی است، گفت: دنبال سازوکاری هستیم که بخش خصوصی برای خرید نیروگاه برق ترغیب و برای این بخش توجیه داشته باشد.
 • موانع فرابخشنامه‌ای تجارت خارجی

  دنیای‌اقتصاد: مقامات دولتی در چند روز اخیر در دو نشست جداگانه در جمع فعالان بخش‌خصوصی حاضر شدند تا شنونده دغدغه‌های صادرکنندگان باشند و در مقابل،‌ به انتقادها و درخواست‌های آنها پاسخ دهند. یکی از نشست‌ها در تهران و با محوریت مشکلات گمرکی صادرکنندگان از سوی کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران با رئیس‌کل گمرک برگزار شد.
 • هشدار غذایی برای آسیا

  دنیای‌اقتصاد: گزارش جدیدی که توسط سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) و سه نهاد بین‌المللی دیگر به‌طور مشترک منتشر شده است، هشدار می‌دهد که اگر جهان بخواهد در نقشه‌راه اهداف توسعه پایدار سازمان ملل حرکت کند و هدف دوم آن مبنی بر محو گرسنگی را عملی سازد باید از حالا ماهانه سه میلیون نفر از مردم ساکن در آسیا و اقیانوسیه از گرسنگی نجات پیدا کنند.
 • موارد عدم صلاحیت شورای‌عالی فنی در داوری پیمان

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در دو یادداشت اخیر ۱، عرض کردیم در صورت اختلاف موضوع قرارداد پیمان بین کارفرما و پیمانکار، شورای‌عالی فنی صلاحیت رسیدگی داوری را دارد، اما در پاره‌ای موارد، شورا این صلاحیت را از دست می‌دهد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.
 • تمرکز فروشگاه‌های رفاه بر برنامه توسعه شتابان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه با اشاره به برنامه راهبردی رفاه باعنوان «توسعه شتابان» و راه‎اندازی فروشگاه‎های جدید رفاه در سراسر کشور، گفت: با برنامه‎ریزی‎های انجام شده تا پایان سال‌جاری هر هفته شاهد افتتاح یک فروشگاه جدید خواهیم بود. در این راستا هفته گذشته فروشگاه کرانه در بندرعباس افتتاح شد و هم‎اکنون فروشگاه‎های بزرگ نازی‎آباد تهران، ایپک پالاس تبریز و فروشگاه دریاسر محمودآباد درحال راه‎اندازی است.

بیشتر