آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۷۵

 • تجارت جهان از لنز آنکتاد

  دنیای اقتصاد: «کنفرانس تجارت و توسعه ملل‌متحد» (آنکتاد) تازه‌ترین گزارش آماری خود را از وضعیت تجارت و اقتصاد سال ۲۰۱۸ منتشر کرد. بر اساس یافته‌های این گزارش، جهشی که تجارت کالایی جهان در ۲۰۱۷ تجربه کرد، سال گذشته نیز ادامه یافت. در این رابطه، حجم صادرات با افزایشی ۷/ ۹ درصدی به سطح ۵/ ۱۹ هزار میلیارد دلار رسید. با این حال بر اساس برآوردها، این رشد صادرات در ۲۰۱۹ متوقف شد و کاهش ۴/ ۲ درصدی را تجربه کرد. به گزارش «آنکتاد» سهم صادرات جهانی به‌طور مساوی میان شمال و جنوب تقسیم شده است. در ۲۰۱۸، اقتصادهای درحال‌توسعه و درحال‌گذار به‌طور مشترک سهمی ۳/ ۹ هزار میلیارد دلاری از کل تجارت جهانی داشتند، که سهم اقتصادهای درحال‌توسعه بالغ بر ۶/ ۸ هزار میلیارد دلار بود. صادرات از اقتصادهای توسعه‌یافته نیز ۱/ ۱۰ هزار میلیارد دلار به حجم تجارت جهان افزود.
 • نبرد تجارت با تورم مقررات

  دنیای اقتصاد: رئیس کل گمرک ایران با اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران دیدار کرد. در این جلسه مهدی میراشرفی به مسائل مطرح شده از سوی تجار پاسخ داد. او از تعدد قوانین انتقاد کرد و حرکت به سمت تک ایستگاهی در بحث بازرگانی خارجی را راهکاری برای مقابله با تشتت و چندگانگی بخش تجارت دانست. میراشرفی درخصوص تحریم‌های اخیر گفت: این تحریم‌ها نسبت به تحریم‌های سال ۹۱ به شدت هوشمندتر شده است.
 • امضای توافق تجاری سه‌جانبه آمریکا-کانادا-مکزیک

  دنیای اقتصاد: مقامات بلندپایه کشورهای کانادا، مکزیک و آمریکا پیمان تجاری ۲۵‌ساله جدیدی را امضا کردند که جایگزین پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی می‌شود. به گزارش «ایسنا» مراسم امضای این پیمان که ثمره تلاش سه ساله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای اصلاح پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) ۱۹۹۴ بود، در شهر مکزیکو سیتی برگزار شد. ترامپ مدعی بود نفتا به قیمت از دست رفتن میلیون‌ها شغل بخش تولیدی آمریکا تمام شده است.
 • کاهش خوش‌بینی به تولید

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) نشان می‌دهد که عدد شامخ کل در آبان سال جاری از ۵۱ عبور کرد و به این طریق نسبت به شامخ ماه قبل ۷/ ۰ واحد معادل ۳۸/ ۱درصد بهبود یافته است. اعلام عدد ۱۳/ ۵۱ برای شاخص (PMI) اگرچه نشان‌دهنده رونق جزئی در بخش صنعت است، اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که تولید با جهش شدید قیمت مواد اولیه روبه‌رو بوده و این امر موجب شده تا موجودی مواد اولیه خریداری شده نسبت به ماه قبل آن کاهش یابد. ازسوی دیگر، سرعت انجام و تحویل سفارش نیز اندکی کاهش یافته است.
 • چالش‌های صادرات فولاد

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
  پیشرفت و توسعه اقتصادی هر کشوری نیازمند گسترش هرچه بیشتر تعاملات بین‌المللی و حضور فعال‌تر و گسترده‌تر در بازارهای جهانی است. نظام اقتصادی هر کشور نیز مانند تمامی سیستم‌های باز نیازمند تبادل و ارتباط سازنده با محیط پیرامونی است، بنابراین صادرات و واردات براى همه کشورها و در هر نظام اقتصادی امری ضروری است؛ چراکه هیچ کشوری توان تامین تمام نیازهای خود را ندارد و هر کشورى که دارای توان صادراتى بالایی باشد، از قدرت اقتصادی بالاترى نسبت به سایر کشورها برخوردار خواهد بود.
 • کمپین «بدون قیمت نخریم»

  دنیای اقتصاد: قائم مقام وزیر صمت در قالب نامه‌ای جزئیات برنامه «پویش بدون قیمت نخریم» را اعلام کرده است. در این ارتباط حسین مدرس خیابانی با ارسال نامه‌ای به سازمان‌های ناظر بر بازار درج قیمت و الصاق برچسب نرخ کالا را اجباری اعلام کرد. متولی امور بازرگانی در وزارت صمت در نامه مذکور خطاب به رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت و روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌های سراسر کشور تصریح کرده است که هدف از عدم درج برچسب قیمت، گران‌فروشی است و بنابراین باید به شدت با این مساله برخورد شود.
 • افتتاح اولین نیروگاه دولتی کلاس F در بهمن ماه

  دنیای اقتصاد: مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی از افتتاح اولین نیروگاه دولتی کلاس F در بهمن‌ماه خبر داد. علیرضا نصراللهی در جمع خبرنگاران اعزامی به بندرعباس، با تاکید بر اینکه طبق برنامه ششم توسعه باید راندمان نیروگاه‌های حرارتی به ۴۰درصد برسد، اظهار کرد: در حال حاضر، راندمان نیروگاه‌ها اندکی پایین‌تر از این است، اما قطعا با احداث نیروگاه‌های کلاس F که قرار است در هشت ساختگاه کشور نصب شود، راندمان نیروگاه‌ها افزایش می‌یابد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر