آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۶۴

 • اعتراض به محدودیت‌های تجاری

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران به محدودیت‌های تجاری اعتراض کرد و در نامه‌ای به وزیر صمت خواستار لغو عوارض صادرات تولیدات معدنی شد. خرداد سال قبل بود که شورای اقتصاد، وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی خام را تصویب کرد؛ براساس این مصوبه مقرر شد عوارض دریافتی برای سال اول (۱۳۹۷) پنج درصد، سال دوم (۱۳۹۸) هشت درصد و سال سوم (۱۳۹۹) ۱۰ درصد اعمال شود. اما سیاست‌گذاران وزارت صمت یکباره تصمیم تازه‌ای در این خصوص اتخاذ و عوارض صادرات مواد خام معدنی را ۲۵ درصد تعیین کردند.
 • چند نکته برای رشد سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: فرمول توسعه سیاست سرمایه‌گذاری در دنیا این نکته را نمایان می‌کند که جذب سرمایه خارجی بیش از هرچیز در دستور کار کشورها قرار گرفته است؛ به‌طوری‌که برای تحقق این هدف تدقیق ضوابط و معیارهای جدید ملی از سوی کشورهای مختلف پیش‌بینی شده است. در این خصوص در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۵ اقتصاد جهان حداقل ۱۲۲ معیار را وضع و اعمال کردند که روی سرمایه‌گذاری خارجی آنها اثرگذار بوده است. از سال ۲۰۱۱ نیز حداقل ۱۱ کشور، چارچوب‌های جدیدی را برای غربالگری قراردادها و حداقل ۴۱ اصلاحیه را برای نظام‌های موجود سرمایه‌گذاری معرفی و اعمال کرده‌اند.
 • کاهش سهم تجدیدپذیرها در سرمایه‌گذاری‌ها

  ایسنا: سرمایه‌گذاری انرژی جدید در اقتصادهای نوظهور از رکورد ۱۶۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۱۳۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرد که عمدتا به‌دلیل کندی رشد سرمایه‌گذاری در چین بود. بلومبرگ نیوانرژی فاینانس در گزارش سالانه آب و هوا نوشت: چین به دلیل سهم اعظم خود در سرمایه‌گذاری انرژی پاک جهان عامل عمده افت این سرمایه‌گذاری‌ها بوده است.
 • کارنامه مثبت در زنجیره معدن

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات عامل ایمیدرو در افتتاح شانزدهمین نمایشگاه «متافو» گفت: حجم بزرگی از شرکت‌های داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور یافتند که این نویدبخش رشد و حرکت رو به جلوی صنایع معدنی و فولادی است. بیش از ۲۹۰ شرکت داخلی و ۸۵ شرکت خارجی در بخش‌های مختلف تولید، تامین قطعات و تجهیزات و مواد اولیه حضور دارند.
 • مکان‌یابی تجار جدید

  دنیای اقتصاد: متقاضیان دریافت کارت بازرگانی در تابستان امسال نسبت به بهار افزایش یافتند. آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت نشان می‌دهد ۲۰۳۰ نفر در سه ماهه تابستان نسبت به دریافت کارت بازرگانی اقدام کرده‌اند. این درحالی است که در بهار امسال ۱۵۲۸ کارت بازرگانی در سراسر کشور صادر شده است. علاوه بر این تمدید کارت‌های بازرگانی نیز در فصل تابستان نسبت به فصل بهار با رشد بیش از ۱۶ درصدی روبه‌رو شده است.
 • بزرگ‌ترین قربانی کندی تجارت

  دنیای اقتصاد: کندی رشد تجارت جهان بیشترین آسیب را متوجه اتحادیه اروپا ساخته است. به گزارش «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی»، نااطمینانی‌های ناشی ازخروج انگلیس از اتحادیه اروپا، در کنار کاهش شتاب فعالیت‌های صنعتی آلمان به اثرات مخرب جنگ‌تجاری آمریکا-چین بر اتحادیه اروپا افزوده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، براساس آمارهایی که این سازمان مستقر در پاریس پنج‌شنبه گذشته منتشر کرد در فصل سوم امسال، صادرات اتحادیه اروپا با کاهش ۸/ ۱ درصدی مواجه شد.
 • حل اختلاف در پیمان

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث داوری۱، با توجه به مبتلا‌به بودن موضوعات مربوط به اختلافات کارفرمایان و پیمانکاران و راه‌حل‌های قانونی رفع آنها، برآنیم که در چند شماره متوالی به موارد و چگونگی حل اختلاف آنها بپردازیم. از این حیث خوانندگان را دعوت به مقدمه این مباحث می‌کنم و قبل از ورود به بحث بر خود لازم می‌دانم از دوست گرامی، جناب آقای ابراهیم اسماعیلی هریسی، نویسنده کتاب ارزشمند «شرح تفصیلی پیمان» که منبع غنی بحث مربوط خواهد بود، تشکر و قدردانی کنم.
 • تورم موادغذایی در اقتصادهای نوظهور

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین آمارها از وضعیت موادغذایی اقتصاد‌های نوظهور، نشان می‌دهد که افزایش بی‌رویه قیمت موادغذایی در برخی از بزرگ‌ترین اقتصاد‌های نوظهور جهان، اقشار کم‌درآمدتر را تحت نوعی فشار پنهان قرار داده و ممکن است به ایجاد تهدید «تورم پاندولی» در قیمت موادغذایی منجر شود. به‌گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از بلومبرگ، قیمت‌ اقلام خوراکی در بزرگ‌ترین اقتصادهای نوظهور جهان به سرعت در حال افزایش است و این امر می‌تواند با عبور از دوره فشار پنهان در نهایت تهدید تورم موادغذایی را ایجاد کند.
 • آشنایی با ارزان‌ترین ایرلاین‌های خاورمیانه

  ایسنا: موسسه تحقیقاتی SkyTrax فهرست و گزارشی از ارزان‌ترین شرکت‌های هواپیمایی در خاورمیانه منتشر کرده است. براساس گزارش وب‌سایت worldairlineawards که طبق آمارهای منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی در حوزه هوانوردی اسکای ترکس (skytrax) تهیه و تنظیم شده است، ارزان قیمت‌ترین شرکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌های فعال در کشورهای منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ میلادی در این فهرست آمده است: ۱- فلای‌ناس: دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی سعودی که در سال ۲۰۰۷ میلادی تاسیس و راه‌اندازی شده در شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی واقع شده‌است. ۲- ایرعربیا: ایرعربیا که یک شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت اماراتی است، دفتر مرکزی‌ آن در فرودگاه بین‌المللی شارجه، در امارات‌متحده‌عربی واقع شده ‌است. ۳- فلای دوبی: شرکت فلای دوبی نیز به‌عنوان یکی دیگر از شرکت‌های هواپیمایی ارزان قیمت فعال در امارات‌متحده‌عربی به‌شمار می‌رود که دفتر مرکزی آن در فرودگاه بین‌المللی شهر دبی، مستقر است. این ایرلاین در سال ۲۰۰۸ میلادی تاسیس و راه‌اندازی شد و از آن زمان تاکنون تعداد بسیاری از مسافران را به مقاصد داخلی و بین‌المللی جابه‌جا کرده است. ۴- جزیره ایرویز: این ایرلاین که یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت کویتی به‌شمار می‌رود، در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد و آغاز به‌کار کرد.

بیشتر