آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۵۲

 • سه خبر برای صنعتگران

  دنیای اقتصاد: متولیان و سیاست‌گذاران صمت در سی‌و‌دومین اجلاس سراسری خانه‌های صنعت، معدن و تجارت حامل سه خبر برای صنعتگران بودند. راه‌اندازی دفتر تامین مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت نخستین خبری بود که در این اجلاس از زبان سیاست‌گذاران شنیده شد.
 • بایدهای برنامه تامین مالی صنعتی

  دنیای اقتصاد: همواره از بخش صنعت و معدن به‌واسطه ارتباط تنگاتنگ با متغیرهای حقیقی اقتصاد نظیر جریان حقیقی تامین کالا، تولید، مصرف، اشتغال پایدار، بازرگانی داخلی و خارجی، به‌عنوان بخش پیشران اقتصاد یاد می‌شود.
 • مولفه‌های اثرگذار بر تجارت خارجی

  سامان پناهی تحلیلگر اقتصادی
  تجارت خارجی آزاد زمانی مورد تاکید است که کالای کشور «الف» دارای سطح رقابتی بالایی باشد و در این صورت کشور «ب» برای خرید این کالا یا به ناچار باید حمایت گرایی انجام دهد یا درهای اقتصاد کشور را باز کند که کالای خارجی باکیفیت وارد شود. با ایجاد دنیای چندقطبی سیاست حمایت‌گرایی از سوی کشور پیشرفته‌ای مانند آمریکا در پیش گرفته شده است که تولید داخلی و اشتغال دچار آسیب نشود.
 • طرح احیای معادن کوچک تا سال ۱۴۰۰

  ایرنا: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تمام استان‌های کشور تا سال ۱۴۰۰ زیر پوشش طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس قرار می‌گیرند.
 • نیمی از چاه‌های کشور غیر مجاز است

  دنیای اقتصاد: معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: تعداد حلقه چاه‌های کشور از ۵۰ هزار حلقه در سال ۱۳۵۲ به حدود ۸۰۰ هزارحلقه رسیده است که نیمی از این چاه‌ها غیرمجاز هستند و بالاترین میزان آن مربوط به استان آذربایجان‌غربی است.
 • قیمت ۱۷۲ خدمت در ایران

  دنیای‌اقتصاد: جزئیات قیمت ۱۷۲خدمت در ایران مشخص شد. بعد از اعلام آنلاین ۱۰۰قلم کالا به‌صورت روزانه در سامانه اطلاع‌رسانی قیمت، در فاز دوم رصد قیمت انواع خدمات عمومی که بیشترین نیاز شهروندان را تشکیل می‌دهد، در دستور کار قرار گرفت. قیمت‌های عرف برای خدمات «پلیس+۱۰»، ثبت احوال، شرکت آب و فاضلاب، توانیر، شرکت گاز، وزارت صمت، سازمان جنگل‌ها و مراتع، سازمان امور مالیاتی، شهرداری، وزارت بهداشت، تاکسیرانی، سازمان بازنشستگی، آموزش و پرورش، سامانه تبادل اطلاعات دولت و... مصوب شده است.
 • شیوه رسیدگی و صدور رای توسط داوران

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث مربوط به داوری۱، در این نوشتار به شیوه رسیدگی و صدور رای توسط داوران می‌پردازیم.
 • مانعی دیگر بر سر راه صلح تجاری

  دنیای‌اقتصاد: پنج‌شنبه هفته گذشته وزارت بازرگانی چین اعلام کرد، پای خواسته‌های خود برای برداشته شدن تعرفه‌های دولت آمریکا محکم ایستاده است. گائو فنگ، سخنگوی این وزارتخانه می‌گوید جنگ‌ تجاری میان دو کشور که با وضع تعرفه آغاز شد، زمانی پایان می‌یابد که تعرفه‌های وضع‌شده برداشته شود.
 • «اوراسیا» فرصت یا تهدید؟

  محمدرضا مودودی
  اهمیت همکاری تجاری با اتحادیه‌ اقتصادی اوراسیا، نه فقط به اطلس جغرافیای تجاری کشور مربوط است که در پناه آن، ما را به برخی از مهم‌ترین همسایگان شمالی پیوندی عمیق‌تر از گذشته می‌دهد، بلکه شاید تمایز آن به‌خاطر اتفاقی باشد که در تاریخ اقتصادی دنیا بی‌بدیل است.

بیشتر