آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۵۱

 • انتظارات مثبت برای تولید

  دنیای اقتصاد: شاخص مدیران خرید (PMI) موسوم به شامخ، برای مهر امسال اعلام شد. این عدد برای هفتمین ماه سال‌جاری ۹۷/ ۵۰ واحد محاسبه شده که نسبت به عدد شامخ ماه قبل از آن ۵۴/ ۰ واحد (معادل ۰۷/ ۱ درصد) بهبود یافته است. به‌طور کلی بررسی وضعیت تولید در این بازه زمانی نشان می‌دهد که روند مثبت و رو به بهبود تولید که از شهریور ماه ۹۸ آغاز شده بود، در مهر ماه نیز ادامه یافته، هر چند که شیب این بهبود بسیار آهسته است.
 • جزئیات قیمت برق رمزارزها

  دنیای اقتصاد: مقررات تامین برق مراکز استخراج رمزارز مشخص شد. مطابق با جزئیات اعلام شده، قیمت برق مراکز استخراج رمزارزها به ازای هر کیلووات ساعت در هشت ماه از سال، ۴۸۰ تومان و برای چهار ماه گرم سال یعنی از خرداد تا شهریور‌ماه، دو برابر متوسط قیمت صادراتی برق خواهد بود. البته این مراکز امکان استفاده از برق را برای ۳۰۰‌ساعت از سال که ساعات اوج بار مصرف به شمار می‌رود را ندارند و در این ساعات استفاده از برق برای آنها ممنوع اعلام شده است. همچنین این گروه از متقاضیان هزینه انشعاب عمومی پرداخت نخواهند کرد و به‌منظور تشویق فعالان تخفیفاتی هم در نظر گرفته شده است.
 • WTO در دام آمریکا

  دنیای اقتصاد: دولت ترامپ با کارشکنی در تصویب بودجه دو ساله و تلاش‌ها برای ممانعت از آغاز به کار سال آینده «سازمان تجارت جهانی»، فشارهای خود را بر این سازمان تشدید کرده است. در جلسات منظم کمیته بودجه «سازمان تجارت جهانی»‌ که روز سه‌شنبه برگزار می‌شد، نماینده آمریکا درخصوص پرداخت‌های این سازمان به بدنه استیناف ابراز نگرانی کرد، بدنه‌ای که به اعتقاد دولت ترامپ پا را فراتر از وظایف خود گذاشته است.
 • تسهیل بازگشت ارز صادراتی برای فرش دستباف

  دنیای اقتصاد: تصمیم جدید برای مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات یکی از کالاهای سنتی صادراتی اجرایی شد. به دنبال نامه‌نگاری وزیر صمت با رئیس کل بانک مرکزی و درخواست متولی صنعت و تجارت کشور از سیاست‌گذار پولی برای افزایش سقف زمانی بازگرداندن ارز صادراتی فرش دستباف، این مهلت زمانی از ۷ به ۱۲ ماه افزایش یافت.
 • همکاری «فائو» برای بهبود نظام پایش کشاورزی ایران

  دنیای اقتصاد: گزارش تازه سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) درخصوص نتایج مرحله اول پروژه «بهبود نظام‌های پایش کشاورزی جمهوری اسلامی ایران از طریق تصاویر ماهواره‌ای» نشان‌دهنده کارآیی استفاده از تصاویر ماهواره‌ای چندزمانه باکیفیت در تقویت توان وزارت جهاد کشاورزی برای جمع‌آوری بهنگام اطلاعات محصولات و عرصه‌های کشاورزی است، قابلیتی که می‌تواند در زمینه پایش، ارزیابی و برنامه‌ریزی کشاورزی کشور مورد استفاده قرار گیرد.
 • فرمول جدید برای توسعه روابط تجاری تهران و پاریس

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی ایرانی در حالی از اجرایی شدن اینستکس ابراز ناامیدی می‌کنند که سفیر فرانسه همچنان امیدوار به تاثیرگذاری این روش در مناسبات تجاری دو کشور است. سفیر فرانسه در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد که به دنبال برنامه‌ریزی‌هایی برای یافتن فرمولی به منظور حذف تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران است. فرانسه همچنان برای به نتیجه رسیدن اینستکس تلاش می‌کند.

بیشتر