آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۵۰

 • تعویض موتور رشد در بخش صنعت

  دنیای اقتصاد: پیشران‌های جدید صنعتی در ۹گروه و ۳۵رشته معرفی شدند. این رشته فعالیت‌ها بر اساس سه اولویت «بیشترین تاثیر بر دیگر صنایع»،‌ «بیشترین تاثیر در صادرات» و «داشتن پتانسیل و فرصت برای جایگزینی واردات» انتخاب شده و قرار است در اولویت وام بانکی باشند. «محصولات شیمیایی»، «فلزات اساسی»، «غذایی و آشامیدنی»، «وسایل نقلیه موتوری»، «ماشین‌آلات و تجهیزات»، «لاستیک و پلاستیک»، «ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی»، «تجهیزات پزشکی و ابزار دقیق» و «نساجی و پوشاک»، گروه‌های اولویت‌دار هستند.
 • شوک جنگ تجاری برای ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی «مودیز»، یکی از سه موسسه معتبر اعتبارسنجی جهان، در تازه‌ترین ارزیابی خود چشم‌انداز اقتصادی ۲۰۲۰ جهان را از «باثبات» به «منفی» کاهش داد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، «مودیز» اعلام کرد سیاست‌های غیرقابل‌پیش‌بینی و اخلا‌ل‌گر جهان منجر به کندی رشد اقتصادی و افزایش خطر شوک‌های اقتصادی و مالی خواهد شد.
 • تاکتیک مقابله با تکرار سیلاب‌ها

  دنیای اقتصاد: معاون آب و آبفای وزارت نیرو در سمینار «سیلاب ٩٨-٩٧: اگر تکرار شود» در شهر اهواز، درخصوص تکرار سیلاب و راه‌های مقابله با آن، گفت: سیل در کشوری که دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک است، نقطه پایانی ندارد، لذا همزیستی با سیل یک اجبار است و اختیاری نیست، از آنجا که پیش‌بینی سیل امکان‌پذیر نیست، ما تنها می‌توانیم سیلاب را در حد مقدورات مدیریت کنیم. قاسم تقی‌زاده‌خامسی افزود: ما نیز مثل همه دنیا باید از بحران‌ها درس بگیریم.
 • مصوبه رمز ارزها زیر ذره‌بین بخش خصوصی

  دنیای اقتصاد: فرآیند استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده یا همان رمزارز‌ها به‌عنوان یک دغدغه جدی محل بحث فعالان بخش خصوصی قرار گرفت. بر این اساس، با وجود اینکه سیاست‌گذار بر اساس مصوبه هیات وزیران، فرآیند استخراج رمزارزها را به رسمیت شناخته، اما تامین برق و سوخت موردنیاز این صنعت همچنان با مشکلاتی همراه است.
 • حرکت به سمت تعرفه صفر با سوریه

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، در دومین همایش معرفی فرصت‌های تجاری سوریه، از حرکت به سمت تعرفه صفر با سوریه خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، ضمن اشاره به چهاردهمین کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های ایران و سوریه که سال گذشته در دمشق برگزار شد، افزود: در چهاردهمین کمیسیون مشترک دو کشور توافقاتی در زمینه معدن، انرژی، تامین مالی، بانک، بهداشت، حمل و نقل، مسکن و شهرسازی صورت گرفته و در زمینه‌های کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی و اجرای پروژه‌ها فرصت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک با تامین مالی برای توسعه روابط طرفین وجود دارد.
 • تشکیل کمیته داوری بین فعالان بخش خصوصی ایران و چین

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق تهران که در رأس هیاتی از فعالان بخش خصوصی و مدیران دولتی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و چین به پکن سفرکرده است با معاون اول شورای توسعه تجارت بین‌الملل چین دیدار کرد. شورای توسعه تجارت بین‌الملل چین یکی از بزرگ‌ترین تشکل‌های اقتصادی این کشور است که با ۲۱۶ هزار عضو در ۱۱۰ نقطه‌ چین و ۲۰ کشور دنیا نمایندگی دارد.
 • واردات ۵ محصول کشاورزی به اقلیم کردستان آزاد شد

  دنیای اقتصاد: واردات سیب‌زمینی، خیار، گوجه‌فرنگی، سیب‌درختی و سبزیجات به اقلیم کردستان عراق آزاد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا سالاریان، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه دفتر اصفهان آخرین وضعیت تعرفه‌ها و شرایط ورود برخی محصولات کشاورزی سیب درختی، گوجه، سیب‌زمینی، خیار و سبزیجات در اقلیم کردستان عراق را در پی نامه نصراله رشنودی سرکنسول ایران در اربیل ابلاغ کرد که نشان می‌دهد ۵ محصول نام‌برده اجازه ورود به اقلیم کردستان را دارند. بر اساس خبر منتشرشده از سوی این خبرگزاری، ورود انواع سیب درختی از ۲۴آبان ماه به اقلیم کردستان مشمول تعرفه خواهد بود. گوجه فرنگی، سیب زمینی و خیار نیز از ۱۰ آبان ماه اجازه واردات به اقلیم را بدون تعرفه داشته‌اند. تعرفه سبزیجات که شامل انواع کلم و کاهو است، به دلیل مازاد تولید داخلی همچنان مانند گذشته تا آغاز ماه آوریل سال ۲۰۲۰ یا آغاز هفته دوم فروردین ۹۹ اعمال می‌شود.

بیشتر