آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۴۸

 • کارت قرمز به پراید و ۴۰۵

  دنیای اقتصاد: شورای عالی استاندارد به تولید پراید و پژو ۴۰۵ کارت قرمز داد. نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد از سه تصمیم شورای عالی استاندارد خبر داد که بر اساس اولین تصمیم تصویب شده که تولید پراید به‌طور کامل از ابتدای مرداد ۹۹ متوقف شود. تولید پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس نیز از ابتدای خرداد ۹۹ متوقف خواهد شد. پیروزبخت اعلام کرده که اگر شرایط ایجاب کند، خودروهای جدید جایگزین خودروهای متوقف‌شده، خواهد شد. تصویب سند راهبردی یکپارچگی غذا و تدوین دستورالعمل موضوع مشاغل خانگی و روستایی دو مصوبه دیگر شورای عالی استاندارد است.
 • تجربه سه کشور در شارژ بنگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: حمایت‌ مالی از بنگاه‌های کوچک و متوسط بر توسعه کشورها چه اثرگذاری دارد؟ مطالعه تجربیات سه کشور «ترکیه»، «کره‌جنوبی» و «مالزی» نشان می‌دهد تامین مالی غیربانکی نظیر «لیزینگ»، «سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر» و «تامین مالی جمعی» می‌تواند تاثیر بسیاری زیادی بر رفع مشکلات مالی SMEها داشته است. در این میان، ایران با وجود دارا بودن منابع غنی‌تر و سابقه نسبتا طولانی‌تر در زمینه برنامه‌ریزی توسعه، در مقایسه با این کشورها از منظر شاخص‌های توسعه در وضعیت نامطلوب‌تری قرار گرفته است.
 • رئیس اتاق بازرگانی زنجان تغییر کرد

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی زنجان استعفا داد و علی یگانه‌فرد به جای غلامحسین جمیلی بر کرسی ریاست این اتاق تکیه زد. یکم آبان‌ماه سال جاری، خبرگزاری فارس اعلام کرد: «غلامحسین جمیلی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با دستور دادستان زنجان بازداشت شد». اما علت این اتفاق مشخص نشد. البته شنیده‌ها حاکی از آن بود که بازداشت جمیلی ارتباطی با اتاق بازرگانی ندارد.
 • طرح تشکیل وزارت بازرگانی به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس با ارجاع طرح تشکیل وزارت بازرگانی به کمیسیون اجتماعی برای اصلاح بیشتر موافقت کردند. به گزارش «ایبنا» نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز گذشته با ارجاع طرح تشکیل وزارت بازرگانی به کمیسیون اجتماعی برای اصلاح و بررسی بیشتر با ۱۳۲ رای موافق، ۵۵ رای مخالف و دو رای ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند. طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی در تاریخ ۳ مهرماه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد؛ اما شورای نگهبان به آن ایراد شکلی گرفت. دلیل عدم تایید این طرح مغایرت تبصره یک این طرح با اصول ۸۵ و ۱۳۳ قانون اساسی عنوان شد. شورای نگهبان، وظایف وزارتخانه‌ها را یک امر تقنینی دانست که برعهده مجلس است. اما در تبصره یک طرح تشکیل بازرگانی تعیین این حدود حسب مورد به دولت واگذار شده که مغایر این دو اصل قانون اساسی است. پس از ایراد شورای نگهبان، کمیسیون اجتماعی به اصلاح طرح مذکور پرداخت؛ اما نمایندگان در جلسه روز گذشته با اصلاحات صورت گرفته در طرح تشکیل وزارت بازرگانی به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت نکردند. بنابراین مقرر شد این طرح برای اصلاح بیشتر به کمیسیون ارجاع شود.
 • دستور شناسایی بنگاه‌های مشکل‌دار ابلاغ شد

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغی از سازمان‌‎های استانی خواست تا در اسرع وقت، واحدهای صنعتی و تولیدی دارای مشکل را شناسایی و معرفی کنند. به‌گزارش «شاتا»، در این ابلاغ همچنین از معاونت امور صنایع و ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید خواسته شده است تا از تمامی ظرفیت‌های خود برای حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی معرفی شده بدین منظور، استفاده حداکثری کنند.
 • ذرت‌های آلوده ترخیص نشدند

  ایسنا: طبق اعلام قائم‌مقام معاونت بازرگانی وزارت جهادکشاورزی، حتی یک کیلوگرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است، چراکه این ذرت‌ها استانداردهای لازم را نداشتند و بنابراین اجازه ترخیص به آنها داده نشد. مهدی کاظم‌‌نژاد روز گذشته در همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، در جمع خبرنگاران درباره میزان خرید گندم در سال‌جاری اظهار کرد: امسال حدود ۸ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد، اما این به معنای تمام تولید ما نیست و میزان تولید قطعا بالاتر از این عدد است، ضمن اینکه میزان تولید گندم در سال‌جاری بیش از ۱۰ میلیون تن پیش‌بینی می‌شود. وی ادامه داد: واردات گندم توسط دولت نیز برای تامین امنیت غذایی کشور اقدام درستی بوده است. تاکنون گندمی وارد کشور نشده و میزان کمی که در آمار گمرک اعلام شده، به‌عنوان ورود موقت بوده است. قائم‌مقام معاونت بازرگانی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه کشاورزان بخشی از گندم تولیدی را در انبارهای خود نگه داشته‌اند، افزود: بخشی از گندم‌ نیز به شکل مستقیم توسط بخش‌خصوصی خریداری شده است. یکی از دلایلی که تولیدکنندگان گندم را در انبارهای خود نگه داشته‌اند، احتمالا بحث افزایش قیمت در سال زراعی جدید و فروش گندمشان به این نرخ بوده است. کاظم‌نژاد درباره مباحث مطرح شده مبنی بر ورود ذرت‌های آلوده به کشور تصریح کرد: حتی یک کیلوگرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است؛ این ذرت‌ها چند سال پیش خریداری شده‌ اما چون استانداردهای لازم را نداشتند، اجازه ترخیص به آنها داده نشده است.
 • آفت تشکل‌‌سازی‌ دولتی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از وجود موازی کاری در ایجاد تشکل‌های همسان تصریح کرد که این موازی کاری به بروز مشکلات و آسیب‌هایی مانند ارائه نظرات متعدد و متناقض منجر می‌شود، بنابراین یکپارچه‌سازی تشکل‌ها و پرهیز دولت از تشکل‌سازی در حوزه اقتصادی یکی از ضرورت‌هایی است که باید مد نظر قرارگیرد، چرا که همگرایی بیشتر تشکل‌ها می‌تواند به نتایج مطلوب‌تری در عرصه مطالبه گری ختم شود.
 • تصویب ۹۹ طرح سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس در نیمه نخست امسال

  گروه بنگاه‌ها: معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس از تصویب ۹۹ طرح سرمایه‌گذاری در نیمه نخست امسال خبر داد. به گزارش «روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس»، صفر شاسفند با اعلام این خبر گفت: در ۶ ماه نخست امسال، ۹۹ طرح سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در کمیسیون اقتصادی سازمان منطقه آزاد ارس به تصویب رسیده است. وی افزود: این تعداد شامل ۲ هزار و ۶۶۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داخلی و ۲۰۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی می‌شود. شاسفند اظهار کرد: این مقدار سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، گردشگری، خدماتی و تجاری به تصویب رسیده است. وی با اشاره به مشوق‌های سازمان منطقه آزاد ارس برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خاطرنشان کرد: جذب سرمایه‌گذار یکی از اولویت‌های اصلی سازمان منطقه آزاد ارس است و تلاش می‌کنیم تا در سال رونق تولید با جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، قدم‌های محکمی را در مسیر افزایش تولید و صادرات و رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی برداریم.
 • دوره آموزشی مدیریت زنجیره تامین در توسعه تجارت

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «نقش مدیریت زنجیره تامین در توسعه تجارت و صادرات کشور» چهارشنبه ۲۲ آبان ماه توسط روزنامه «دنیای‌‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای‌اقتصاد»، راهیابی به بازارهای جهانی، پیش از تسلط بر شیوه‌های نوین بازاریابی و اصول رقابت، نیازمند یادگیری اصول اولیه‌ای نظیر مدیریت کیفیت، مدیریت قیمت و شناخت توان تامین کالا چه از نظر حجم و چه زمان‌بندی است.
 • توصیه بانک جهانی برای کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: آخرین گزارش «سهولت انجام کسب‌وکار» که بانک جهانی منتشر می‌کند، حکایت از آن دارد که برای سال ۲۰۲۰ رتبه ایران از ۱۲۸ در سال گذشته میلادی به ۱۲۷ بهبود یافته است. صعود یک پله‌ای ایران در این گزارش اگرچه چندان چشمگیر نیست ولی مقامات دولتی اعتقاد دارند با توجه به اینکه بعد از ۴ سال تنزل، این رتبه به بهبود رسیده و همچنین با توجه به جنگ اقتصادی که طی یک‌سال گذشته کشور با آن دست به گریبان است ارزیابی بانک جهانی از این میزان رشد امیدوارکننده است.
 • راه ماندگاری در بازار اوراسیا

  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز برقراری تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و برخی از چالش‌های پیش‌روی آن تشریح شد. در چارچوب همکاری‌های تجاری ایران با اتحادیه مذکور حمید زادبوم، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت، در همایش «آشنایی با فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا» به تبیین مزیت‌های موجود در توسعه روابط اقتصادی با پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا پرداخت و درعین حال سقف زمانی ممکن برای تحقق موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و این منطقه اقتصادی را اعلام کرد.
 • ۲۰ آبان ماه؛ «روز کیش»

  گروه بنگاه‌ها- لیلا اکبرپور: امروز بیستم آبان ماه روز کیش است، سال گذشته برای نخستین بار چنین روزی نام‌گذاری شد. معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در این‌باره می‌گوید: تلاش می‌کنیم «نام کیش» در تقویم رسمی کشور ثبت شود، نه در پیوست‌های آن. هرچند بسیاری، هدف از نام‌گذاری کیش را معرفی این جزیره مرجانی برای جذب بیشتر گردشگران می‌دانند، اما مسوولان فرهنگی و گردشگری سازمان هدف اصلی در دومین بزرگداشت کیش را خوشحالی کیشوندان عنوان کرده و می‌گویند: بدون تردید برای ترغیب گردشگران هم برنامه‌هایی خواهیم داشت که هرسال به این فستیوال اضافه خواهد شد، اما در گام اول برپایی روزی شاد برای کیشوندان است که البته گردشگران را هم کنار خود دارند.

بیشتر